İçeriğe Yönlendir

MK3 Mondeo Su Birikiyor Ama Nerde ?

Yusuf Davaz

Recommended Posts

Yusuf Davaz
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar

2005 Mondeo aracımın sol tarafında bir yerde su birikiyor ve ses yapıyor. Araçla kalkarken ve dururken suyun çalkalandığını duyuyorum. Aşırı yağmurlar sonrası bu durum oldu. Geçen senede bu olmuştu ama kendi kendine geçmişti. şimdi aynı su birikmesi yine oldu ve ben bunu bulamıyorum. Kapı içlerindeki tahliyeler tıkanmıştır diye kapıları söktüm ama kapı içlerinde bir su birikintisi yok. Bagaj içi stepne yuvasıda temiz. bu araçda su nereye dolar . Daha önce başına gelen oldumu hiç ? 

tarihinde Yusuf Davaz tarafından düzenlendi
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Yaşar Demirci yazdı:

Su sesi  nereyi işaret ediyor 

Sol direge kulagimi dayayinca o bolgeden daha yogun ses geliyor. Aklima sanroufun tahliyesi geldi. Onunda cikisini bulamadim. Kapi icinde sol diregin icine erismek icin kucuk bi kapak var onu cikartip icine birsey soktum ama orasida kupkuru. Anlamadim gitti valla. O ses sag tarafdada yok bu arada. 

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Yusuf Davaz yazdı:

Sol direge kulagimi dayayinca o bolgeden daha yogun ses geliyor. Aklima sanroufun tahliyesi geldi. Onunda cikisini bulamadim. Kapi icinde sol diregin icine erismek icin kucuk bi kapak var onu cikartip icine birsey soktum ama orasida kupkuru. Anlamadim gitti valla. O ses sag tarafdada yok bu arada. 

https://www.youtube.com/watch?v=NBA-I6mBF7k

Belki yardımcı olabilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Kaput icindeki su giderlerine bak. Sol davlumbazi sök oradan yaprak camur vs. birikmisse tikanmis olabilir.

Arabanin icinde su olsa bir yerde islaklik olur. 

Ayrica su varsa arabayi calistirmadan oldugu yerde salla su sesi nerden geliyor daha kolay bulursun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kaput icindeki su giderlerine bak. Sol davlumbazi sök oradan yaprak camur vs. birikmisse tikanmis olabilir.

Arabanin icinde su olsa bir yerde islaklik olur. 

Ayrica su varsa arabayi calistirmadan oldugu yerde salla su sesi nerden geliyor daha kolay bulursun.

Kaput tarafindan gelmiyor ses. Arabanin icine su girmiyor. Dolayisiyla islak biryerde yok. Araci calistirmadan salladigim zaman ses duyulmuyor. Genis bir alanda birikmis galiba .

Cem Işık yazdı:

Marşpiyel içi su dolmuş olmasın sol taraf?

Banada marşpiyel gibi geliyor ama marspiyel suyu tutacak kadar yalitimlimidir. Egerki marşpiyel ise suyu nerden icine alip depolamis ve o suyu nasil-nereden tahliye ederim.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Yusuf Davaz yazdı:

Banada marşpiyel gibi geliyor ama marspiyel suyu tutacak kadar yalitimlimidir. Egerki marşpiyel ise suyu nerden icine alip depolamis ve o suyu nasil-nereden tahliye ederim.

Emin olduktan sonra, araba yokuş aşağı bir yere parkedilir ve ince bi matkap ucuyla marşpiyelin yokuş aşağı tarafına minik bi tahliye deliği açılır gibi düşünüyorum ama siz kaportacıya danışın bence. Daha mantıklı bir fikir verir elbet :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Cem Işık yazdı:

Emin olduktan sonra, araba yokuş aşağı bir yere parkedilir ve ince bi matkap ucuyla marşpiyelin yokuş aşağı tarafına minik bi tahliye deliği açılır gibi düşünüyorum ama siz kaportacıya danışın bence. Daha mantıklı bir fikir verir elbet :)

arada sert frenaj yaptıkca... oh mis 😎

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

Marşpiyel içi su dolmuş olmasın sol taraf?

tampondan tutup kaldırsak?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Çağlar Bayur yazdı:

tampondan tutup kaldırsak?

Şu arabayı  ters çevirmeye yarayan aparata bağlasak? Hangi serviste vardı abi o alet?🤣

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Cem Işık yazdı:

Şu arabayı  ters çevirmeye yarayan aparata bağlasak? Hangi serviste vardı abi o alet?🤣

müşteri demişti: havalandırmaya para attı bizim velet,takır tukur yapıyor, şu sizdeki aparat ile bir ters yüz etsek te parayı çıkarsak diye :rofl: 

yok öyle bir şey deyince de kızmıştıı tabii

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Cem Işık yazdı:

Delmek sorun degil. Onemli olan nokta atisi yapip arabayi delik desik etmemek. Yarin sanrouf giderlerini kontrol edecem. Yukardan bi su verip tel sallayim . Bakalim tikaniklik vs varmi. Benim garibime giden olmaz biryerde o suyun birikip ses yapmasi ve suyun kacak yapmadan orda durmasi. Millet aracim su eksiltiyor diye yakinir bizim arabada tam tersi su depoluyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yusuf Davaz yazdı:

Yukardan bi su verip tel sallayim

tel salınırsa, eklem dirsek vb yerlere zarar verilebilir, spiralli bu iş için yapılmış sarma tel değil ise

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Sanrouf taliyesinden kablo saldim. Kablo gidiyor ama hic biyerden cikmiyor. Sonra su doktum. Sag taraffan su tahliye oluyor ama sol tarafdan su asagidan atilmiyor. Buyuk bir ihtimal sanrouf giderinde sorun var. Sag tarafdaki gidere baktim ama bir delik yok.su aradan suzuluyor. Dolayisiyla sol tarafin tikanip tikanmadigini goremedim. Bu tahliyenin net bir yeri yada deligi varmi. Tikaniklik varsa acmak icin. Yoksa ince bir uc ile delik acacam

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sunroof tahliyesiinin çıkış yeri var elbet, ancak lifte alınca alttan görülüyor diye hatırlıyorum, zaten sol dan su akmadığına göre bir tıkanıkık var demek. üstten basınçlı hava tutulur genelde açılır.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Yusuf Davaz yazdı:

Sanrouf taliyesinden kablo saldim. Kablo gidiyor ama hic biyerden cikmiyor. Sonra su doktum. Sag taraffan su tahliye oluyor ama sol tarafdan su asagidan atilmiyor. Buyuk bir ihtimal sanrouf giderinde sorun var. Sag tarafdaki gidere baktim ama bir delik yok.su aradan suzuluyor. Dolayisiyla sol tarafin tikanip tikanmadigini goremedim. Bu tahliyenin net bir yeri yada deligi varmi. Tikaniklik varsa acmak icin. Yoksa ince bir uc ile delik acacam

Burda mk2 için var aynı kasa oldukları için mk3 de de aynı olabilir

https://www.youtube.com/watch?v=NBA-I6mBF7k

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Buyuk bir ihtimal sorunu çözdüm gibi. Sanrouf gideri sag taraf sorunsuz tahliye ederken sol taraf akitmiyordu. Alta egildim ama herhangi bir kapanmis gider yokdu. Kriko vurulan yer biraz deforme olmustu. Bende o aradan tornavida yardimi ile bosluk yarattim ve icerden su bosalmaya basladi. Videoda suyun akisindan ne kadar biriktigi gorulebiliyor. Yaklasik 80 sn felan bu sekilde akti.

https://youtu.be/yXfW7PQpFeQ

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Tam söylemek isteğim yer burasıydı. Geçmiş olsun . O bölüm epey deforme olmuş, paslanmaya karşı bir önlem alınmalı bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...