İçeriğe Yönlendir

Astra J 'Aracı En Kısa Sürede Servise Götürün' Uyarısı

Metin Akbal

Recommended Posts

Hamit inan
Metin Akbal yazdı:

Araç 2014 te sıfır aldığımdan beri ikinci arızasını verdi :) İlki bobin hatası idi 2017 de 55 bin km de idi.

Araç 1.6 benzin-lpg 97 bin küsür km. Dün akşam ilçeden gelirken 70 km yol yaptım ve merkeze geldim ışıklarda bekliyorum. Aşağıdaki ikaz yandı:

UuDFfPy.jpg

Sonrasında fan klima açık gibi çalışmaya başladı hararet 100 civarı anormal bir durum yok. Motor suyu seviyesi normal. Kontak kapatana kadar fan kapanmıyor.

Sabah işe gitmek için çalıştırdım çok kısa süre sonra tekrardan fan devreye girdi deli gibi çalışıyor, araç ısınmaya devam ediyor. Aynı ikazı yine verdi.

3 saat sonra tekrar çalıştırdım çalışır çalışmaz fan direk çalıştı.

Gidişte çekişte duruşta frende gazda hiçbir anormal durum yok. Ustayla görüşüldü Pazartesi gidilecek. Haftasonu aracı kullanmadığım için tamam dedim.

Evet tahminleri alalım :)

Ayrıca nereleri kontrol edeyim nerelere bakayım :)

Soğukken fan direk açıyorsa fan sigortası olabilir diyorum. Benim araçta başıma gelmişti. Fan sigortası atar ise fan son devirde sürekli çalışıyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ramazan Başkan

Metin Bey benim Astra da aynı hatayı veriyordu Ali Darbaz beyin söylediği gibi  ısı sensörün de problem varmış değiştirmiştik düzelmişti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bence de haraaret müşiri Metin abi. Yukarda söylemiştim. 

Sensör bozuk olduğundan doğru okuyamıyor. Sıcak olarak algılıyor ve fanı sokuyor devreye. Yarın soketini söküp öyle marşa bas ve biraz hareket et bence. Bakalım aynı tepkileri verecek mi.. 

Evet oda aklıma yattı. Arıza kaydını usta görebilirse netleşecek sanırım.

Mehmet Yıldız 1 yazdı:

Soğukken fan direk açıyorsa fan sigortası olabilir diyorum. Benim araçta başıma gelmişti. Fan sigortası atar ise fan son devirde sürekli çalışıyordu. 

Evet onu da dün araştırdım ve şu an pekişti. Telefonumdaki eski Opel uygulaması silindi onda tüm detaylar vardı bulamıyorum kalkmış googleplay den :)

Ramazan Başkan yazdı:

Metin Bey benim Astra da aynı hatayı veriyordu Ali Darbaz beyin söylediği gibi  ısı sensörün de problem varmış değiştirmiştik düzelmişti. 

Oda aklımda sanırım o bu şu derken 5000 liraya çözeceğiz :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Kullanma klavuzuna baktım 3 tane radyatör fanı sigortası, 1 tane de fan kontrolü, motor kontrol modülü, şanzıman kontrol modülü sigortası varmış. Kontrol edeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Sigortalarda sorun yok. Araç bilgisayara bağlandı sorun termostat görünüyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Sigortalarda sorun yok. Araç bilgisayara bağlandı sorun termostat görünüyor.

Arıza kodu nedir. Paylaşırsan bakayım çözümüne. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bilgisayar bana dönük değildi. O yüzden bakamadım. Sinyal yüksek diye okudu usta.
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Bilgisayar bana dönük değildi. O yüzden bakamadım. Sinyal yüksek diye okudu usta.

Yahu tamam dedik ya😂

Hatta bi cozum var. burdan yazarim gider kurcalarlar 😂😂 öm den bilgi verilmistir😂😂

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yahu tamam dedik ya[emoji23]
Hatta bi cozum var. burdan yazarim gider kurcalarlar [emoji23][emoji23] öm den bilgi verilmistir[emoji23][emoji23]
Yaz bakalım belki karpuz kabuğu düşer [emoji16]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

Yaz bakalım belki karpuz kabuğu düşer emoji16.png

sen daha parcaya baktirmadin.. Baktir ara beni döncem ben sana 😂

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Metin hocam geçmiş olsun. Isı sensörü yada termostat gibi geldi bana.. Büyük bir soruna benzemiyor bence.. Eğer conta, bobin ,enjektörler falan gibi büyük sorun olsa o fan hayatta yetişemezdi ve çekişte düşüklük olurdu diye düşünüyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Alpay Sumer yazdı:

sen daha parcaya baktirmadin.. Baktir ara beni döncem ben sana 😂

Ne yapıldığını ne araştırıldığını, sorunun nerden kaynaklandığını burda paylaşasnız olmuyormu 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Metin Akbal yazdı:

Çalışmada çekişte yakıtta marşta rampada dağda bayırda ovada bir sorun görünmüyor. Supap kendini sürüşte marşta performansta ve yakıtta kendini belli eder diye düşünüyorum. Yine de ihtimal dahilinde tabi. Benim sorun fan sürekli çalışıyor ama hararet normal düzeyde.

İnşallah değildir. Temennimiz bu şekilde. Fakat dediğin gibi ihtimal dahilinde.

Bu subap sorunu ilk başta performansı etkilemiyor. Hatta anlamayan usta arıza kodunu siliyor araçta bir şey yok diyor. Araç bu arıza ortaya çıktıktan sonra belki en az 5-10 bin km götürüyor sorun yokmuş gibi hatta bu arada ESP ışığı yanıp sönüyor bazen. Sonrasında bir gün tekleme ile sorun olduğunu hissediyorsun ama ikinci gün yine normal. Fakat her geçen gün tekleme olayı artıyor ve bir bakmışsın ki subaplar artık ölü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ali Darbaz yazdı:

Ne yapıldığını ne araştırıldığını, sorunun nerden kaynaklandığını burda paylaşasnız olmuyormu 

Olmuyor..

Laf sokmaya calismaniza gerenk yok.. 

Yanlis bilgi kirliligi olmasin diye paylasmadik.. Daha metin hoca da detayli baktiramadi.. Bugun muthis super deyip 2 ay sonra tü kaka olmasin diye ince eleyip sık dokuyoruz.

Merak buyurmayin en net hali olusunca yazacagiz. 

Ayrica Ordaki öm olayi zaten espri. inst. ve benzer gruplarda soru sorunca yaziyorlar. bizde gırgır olsu  diye yaziyoruz. Yoksa özelden konusup ariza cozumu yapmiyoruz cünkü usta degiliz..

Sibop kapagı dahi olsa sayfa sayfa bilgi yazan forum oldugumuzu unutmayalim.🤗

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Şuan tespit termostat bunu paylaşmıştım.

Şu an başka bir mevzuya yoğunlaştık. Bu hararet veya ısı müşiri termostata dahil mi yoksa başka bir mevzu mu var.

Face gruplarında bu arıza başına gelen herkes termostat değişimi sonucu sorunu çözülmüş.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

güzel peynir var bende de :)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Metin Akbal yazdı:

esegin aklina mi? denize mi? 😂

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
güzel peynir var bende de [emoji4]
Ezine mi :)
esegin aklina mi? denize mi? [emoji23]
Gökten 3 elma nereye düşerse [emoji16]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Metin Akbal yazdı:

Şuan tespit termostat bunu paylaşmıştım.

Şu an başka bir mevzuya yoğunlaştık. Bu hararet veya ısı müşiri termostata dahil mi yoksa başka bir mevzu mu var.

Face gruplarında bu arıza başına gelen herkes termostat değişimi sonucu sorunu çözülmüş.

Ölçü aletiyle kendi müşirinizin direncini ölçün, yedek parçacıya gidip sıfır parçanın direncini ölçün aradaki fark size fikir verir. Sonra müşir ayrı satılıyorsa alır takarsınız. Termostat bozuk olsa fanın hemen çalışmasına neden olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Nihat Palolu yazdı:

Ölçü aletiyle kendi müşirinizin direncini ölçün, yedek parçacıya gidip sıfır parçanın direncini ölçün aradaki fark size fikir verir. Sonra müşir ayrı satılıyorsa alır takarsınız. Termostat bozuk olsa fanın hemen çalışmasına neden olmaz.

Yedek parçacıda parça yok olsa da izin vermez sanırım. İşin garibi benim aklıma yatmıyor ama araştırdığım herkeste termostat değişimi ile sorun çözülmüş.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tayfun Aydın yazdı:

Metin hocam geçmiş olsun. Isı sensörü yada termostat gibi geldi bana.. Büyük bir soruna benzemiyor bence.. Eğer conta, bobin ,enjektörler falan gibi büyük sorun olsa o fan hayatta yetişemezdi ve çekişte düşüklük olurdu diye düşünüyorum..

Bobin arızası başıma geldi. Bizim bobin uçları plastik çatlama yapmış parazit yapıyordu anlık tekleme yapıyordu. Eski aracımda da başıma gelmişti ondan tecrübeliyim. Conta supap vs olsa onu da anlarız galiba :D

Eyüp Çetin yazdı:

İnşallah değildir. Temennimiz bu şekilde. Fakat dediğin gibi ihtimal dahilinde.

Bu subap sorunu ilk başta performansı etkilemiyor. Hatta anlamayan usta arıza kodunu siliyor araçta bir şey yok diyor. Araç bu arıza ortaya çıktıktan sonra belki en az 5-10 bin km götürüyor sorun yokmuş gibi hatta bu arada ESP ışığı yanıp sönüyor bazen. Sonrasında bir gün tekleme ile sorun olduğunu hissediyorsun ama ikinci gün yine normal. Fakat her geçen gün tekleme olayı artıyor ve bir bakmışsın ki subaplar artık ölü. 

Sende haklısın. Bendeki olay arıza ışığı yakmıyor arabayı servise götürün diyor. Fan açma haricinde hiçbir problem yok. Torque programında da çıkmıyor. Bilgisayara bağlandı termostat dedi direk. Yetkili servis danışmanı ustam 2 durumdan yapar ya hararet müşiri ya termostat dedi, bilgisayara bağlanınca termostat çıktı.

Supapta illaki ters giden birşeyler oluyor tekleme çekiş yakıt falan. Arıza ışığı da bazenleri yakıyor. Torque programına az çok bu konuda hata düşer diye tahmin ediyorum. O da bende yok :) İnşallah daha uzun süre olmaz. Zaten 17 bin km de taktırdım 98 bin km olduk. BRC Özençler ben 2015 te taktırırken 100k km de hala sorunsuz kulllanan müşterim var demişti Mehmet Özenç. Ankaradaki ustam Necati Kaygusuz ile de görüşmüştüm (Necati usta bizzat opelci değil ama forumlarda bizzat bilinen bir usta) 60 binde supap değişmi de yaptım 180 binde daha motor açmadığım A16XER-Z16XER motor var deyince tamam dedim yapıştıralım. Zaten maliyetini fazlasıyla çıkardık biz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Metin Akbal yazdı:

Yedek parçacıda parça yok olsa da izin vermez sanırım. İşin garibi benim aklıma yatmıyor ama araştırdığım herkeste termostat değişimi ile sorun çözülmüş.

Termostat elektrikli mi acaba? Veya açık kapalı halini okuyan bir sensör mü var?

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Metin abi sana güldük mü ne yaptık bilemedim 😂 bugün sağlık ocağına gittim hanım kan verecekti kapının önünde kontak açık yaklaşık 15-20 dk bekledim yağmur yağıyordu silecek aktifti. Hanım geldi arabaya marşa bastım tık diyor kalıyor. Servis:hırsızlık önleyici aktif diyor. Anahtar normal konumda sıkıntı yoktu sonra abimi aradım takviye kablosuyla geldi takviye yaptık çalıştı. Akü ile hata vermediği halde böyle birşey oldu.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...