İçeriğe Yönlendir

Mondeo MK3 Gitti, Şimdi Gözüm A6 C6 da

Kemal Çakmak

Recommended Posts

Kemal Çakmak

Arkadaşlar selamlar

Uzunca bir zaman forumdan uzak kaldım. Umarım herkesin sağlığı iyidir.

2018 yılında 242 bin km.de aldığım ve severek kullandığım Mondeo mk3 aracımı beş ay önce 272 bin km.de sattım. Şimdiye kadarki hiçbir aracıma bunun kadar ilgi göstermemiş ve araştırmamıştım. Aldıktan sonra gördüm ki  "I Love Mondeo" oluyormuş.  Aracımın içi kozmetik olarak gayet güzeldi, motor bakımlarını da aksatmadan yaparak 2,5 yıl sorunsuz bindim. Pandemi sürecinde seyahat yasağı olduğundan beş aydır araç almadım. Ama artık gözüm kapıda bir araba aramaya başladı. Son zamanlarda baktığım tek araç ise Audi A6 2009-2011 model arası 2.0 tdi otomatik. Ancak hiç bir ilanda 200 bin altında km.si olan yok hatta çoğu 300 bini bile devirmiş. Siz değerli forum üyelerinin görüşlerinizi almak isterim. Ne dersiniz, bu araç hakıındaki düşünceleriniz nedir? Başıma bela alır mıyım? Ya da başka hangi araçları önerirsiniz. Olmazsa olmazlarım geniş bagajlı, ferah ve otomatik bir araçtır. 

Teşekkürler,

Sağlıcakla kalın

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Konuyu Görüntüleyenler   2 kullanıcı

Metin Akbal, Selim Bilgin. İstemsizce güldüm :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Metin Akbal yazdı:

Bende baktım iyi bak..:)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Bende baktım iyi bak..:)

Ben ilk bakarken sen yoktun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

İstatistiklerden bakabilirseniz ilk ben baktım 😀

Ben bakarken kimse yoktu buralarda  @Metin Akbal

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Çakmak
Oğuzkan Erışık yazdı:

Mesajlarınızdan hangi anlamı çıkartmalıyım ? 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Dutluktu buralar diyosun yani :D 

Bu arada @Selim Bilgin'in bakmış olmasına bende şaşırmadım :) Hatta kesin bakmıştır diye düşündüm.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Kemal Çakmak yazdı:

Forumda bir tane a6 var da satılık o yüzden. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Kemal Çakmak yazdı:

Kemal bey, 

2.0 TDİ motor için bildiklerimi paylaşayım, motor konusunda 200 bin km'de o motora yeni diyebiliriz düzgün bakılmış olması kaydı ile. Düzgün bakılmış olup olmadığını anlamak mühim burada, bunun bir yolu satıcıdan aracın eski bakım evraklarını sormak olabilir. Kayıtları varsa rahat edersiniz. Kayıtları yoksa muamma. Genel olarak 400-500 bin km'lere kadar düzgün bakım, kaliteli yakıt ve düzgün kullanımla pek sorun çıkartmayacaktır. 

Şanzuman için yorumum yok zira üzerinde hangi şanzuman var onu bile bilmiyorum :) 

Araç olarak kalitelidir. Mondeodan sonra çok memnun kalırsınız konforundan yalıtımından. Malzeme ve işçilik kalitesi olarak da iyidir. 

Umarım gönlünüzce bir araç bulabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Kemal Çakmak
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Forumda bir tane a6 var da satılık o yüzden. 

Evet onu gördüm 3.0 tdi Quatro yanılmıyorsam 300k. km civarındaydı. ve 200.000 tl fiyat yazmıştı arkadaş !

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Kemal Çakmak yazdı:

Evet onu gördüm 3.0 tdi Quatro yanılmıyorsam 300k. km civarındaydı. ve 200.000 tl fiyat yazmıştı arkadaş !

Kaç olmasını bekliyordunuz ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

10 yıllık a6 nın km si 200 bin altı bulmak çok zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Murat Sahın yazdı:
Dutluktu buralar diyosun yani [emoji3] 

Bu arada [mention=84830]Selim Bilgin[/mention]'in bakmış olmasına bende şaşırmadım [emoji4] Hatta kesin bakmıştır diye düşündüm.

Ben dutluga önce ben girdim sanıyordum meğerse dutları bitirmişler [emoji16]

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Kemal Çakmak yazdı:

Arkadaşlar selamlar

Uzunca bir zaman forumdan uzak kaldım. Umarım herkesin sağlığı iyidir.

2018 yılında 242 bin km.de aldığım ve severek kullandığım Mondeo mk3 aracımı beş ay önce 272 bin km.de sattım. Şimdiye kadarki hiçbir aracıma bunun kadar ilgi göstermemiş ve araştırmamıştım. Aldıktan sonra gördüm ki  "I Love Mondeo" oluyormuş.  Aracımın içi kozmetik olarak gayet güzeldi, motor bakımlarını da aksatmadan yaparak 2,5 yıl sorunsuz bindim. Pandemi sürecinde seyahat yasağı olduğundan beş aydır araç almadım. Ama artık gözüm kapıda bir araba aramaya başladı. Son zamanlarda baktığım tek araç ise Audi A6 2009-2011 model arası 2.0 tdi otomatik. Ancak hiç bir ilanda 200 bin altında km.si olan yok hatta çoğu 300 bini bile devirmiş. Siz değerli forum üyelerinin görüşlerinizi almak isterim. Ne dersiniz, bu araç hakıındaki düşünceleriniz nedir? Başıma bela alır mıyım? Ya da başka hangi araçları önerirsiniz. Olmazsa olmazlarım geniş bagajlı, ferah ve otomatik bir araçtır. 

Teşekkürler,

Sağlıcakla kalın

Kemal Çakmak yazdı:

Buyurun benim. :) Satma niyetim vardı ancak vazgeçtim. Ünlem işaretinden kasıt fiyat yüksekliğiyse sizin tercihiniz.

A6 geneline gelince ben C6 kasanın 2.0 TDI'ını tavsiye etmem. İki sebepten, birincisi önden çekişli olacaksa A6 almanın anlamı yok bence. İkincisi de multitronic şanzıman. Hem 3.0 V6 motor 2.0 TDI'a göre çok daha sağlam, hem de üzerindeki ZF 6HP şanzıman multitronic'e göre çok daha sağlam, hem de sürüş keyfi olarak alakasız iki otomobil.

Temizini bulmak çok çok zor, temiz bir 3.0 quattro bulursanız kesinlikle alın.

Hasan Karabekiroglu yazdı:

10 yıllık a6 nın km si 200 bin altı bulmak çok zor.

Geçerli bir mazereti yoksa ben inanmam şahsen km'sine. Arkadaşta 320 binde var, 150 binde diye satsan mümkün değil kimse anlamaz km'sini.

Bunun km'si gerçekten düşük görünüyor mesela. Şu an alacak olsam bakıp pazarlık ederdim. https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2011-orj.140.000-km.de-cift-hafiza-plus4-koltuk-isitma-3.0-quattro-900378801/detay/

Metin Akbal yazdı:

Telefondan görmüştüm de yazamadım. :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selim Bilgin yazdı:

Bunun km'si gerçekten düşük görünüyor mesela. Şu an alacak olsam bakıp pazarlık ederdim. https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2011-orj.140.000-km.de-cift-hafiza-plus4-koltuk-isitma-3.0-quattro-900378801/detay/

Otonomi orası. Girip iki esnafa selam versen arkana bakmadan kaçarsın. Ben hiç makul fiyata düzgün araba görmedim orada. Ya arabalar tırt ya fiyat piyasasından çok yüksek isteniyor. Bir de hemen yakınında 2-3 tane ekspertiz var, orada baktır uzağa gidemeyiz diye itiraz ediyorlar. O ekspertizler de bir daha gelmez diye bunların arabalarına kötü demiyor :) 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Murat Sahın yazdı:

Otonomi orası. Girip iki esnafa selam versen arkana bakmadan kaçarsın. Ben hiç makul fiyata düzgün araba görmedim orada. Ya arabalar tırt ya fiyat piyasasından çok yüksek isteniyor. Bir de hemen yakınında 2-3 tane ekspertiz var, orada baktır uzağa gidemeyiz diye itiraz ediyorlar. O ekspertizler de bir daha gelmez diye bunların arabalarına kötü demiyor :) 

Yazdığı fiyat çok yüksek zaten ama araba temizse iyi bir fiyata alınır. 140 binde quattro bulmak çok zor.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selim Bilgin yazdı:

Yazdığı fiyat çok yüksek zaten ama araba temizse iyi bir fiyata alınır. 140 binde quattro bulmak çok zor.

Ben ilk resimden otonomiyi görünce başka hiç bir detaya bakmadan kapattım :D Fiyatını görmemişim. Şimdi tekrar baktım, evet, araba iyi olabilir o fiyatla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Çakmak
Selim Bilgin yazdı:

Buyurun benim. :) Satma niyetim vardı ancak vazgeçtim. Ünlem işaretinden kasıt fiyat yüksekliğiyse sizin tercihiniz.

A6 geneline gelince ben C6 kasanın 2.0 TDI'ını tavsiye etmem. İki sebepten, birincisi önden çekişli olacaksa A6 almanın anlamı yok bence. İkincisi de multitronic şanzıman. Hem 3.0 V6 motor 2.0 TDI'a göre çok daha sağlam, hem de üzerindeki ZF 6HP şanzıman multitronic'e göre çok daha sağlam, hem de sürüş keyfi olarak alakasız iki otomobil.

Temizini bulmak çok çok zor, temiz bir 3.0 quattro bulursanız kesinlikle alın.

Geçerli bir mazereti yoksa ben inanmam şahsen km'sine. Arkadaşta 320 binde var, 150 binde diye satsan mümkün değil kimse anlamaz km'sini.

Telefondan görmüştüm de yazamadım. :) 

Sanırım otomobil seven herkes bir 3.0 Quatro 'ya sahip olmak ister ama bu kadar yüksek km.de arıza çıkarması muhtemel araçlar. Birde iyi ustası olmaması insanları soğutuyor bu araçlardan. 2.0 tdi 2008 sonrası  177 hp CR dizel motorlunun performansı fena değil diye biliyorum. Ben daha çok bunlara yoğunlaşıyorum. Doğrusu dört çeker olacaksa SUV tercih etmek daha isabetli olur.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Kemal Çakmak yazdı:

Sanırım otomobil seven herkes bir 3.0 Quatro 'ya sahip olmak ister ama bu kadar yüksek km.de arıza çıkarması muhtemel araçlar. Birde iyi ustası olmaması insanları soğutuyor bu araçlardan. 2.0 tdi 2008 sonrası  177 hp CR dizel motorlunun performansı fena değil diye biliyorum. Ben daha çok bunlara yoğunlaşıyorum. Doğrusu dört çeker olacaksa SUV tercih etmek daha isabetli olur.

Tercih sizin, ancak arıza vs. düşünüyorsanız 3.0'ın ve üzerindeki şanzımanın daha sağlam olduğu tüm dünyada kabul edilmiş bir şey. Hatta 3.0 TDI VAG'ın yaptığı en sağlam motor diyorlar. Usta konusunda da çok şükür hiç sıkıntı yaşamadım. Zaten ustam olmasaydı almazdım açıkçası bu arabayı. O konuda kafam çok rahat.

İnşallah gönlünüze göre bir araba bulursunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Kendi adıma, quattro almayacaksam audi tercih etmem :) 2 çeker suv'a da binmem zaten. Hatchback ya da notchback D segmenti de sevmem. Her şey hakkıyla olacak.

Audinin hakkı quattro, suvun hakkı 4 çeker, d segmentinin hakkı sedan :) 

Ama Selim hocamın paylaştığı ilana bakınca, 4 çeker binilebilir Audi almama daha çooooooook olduğunu fark ettim. Ufaktan gidiyorum ben :) 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Kemal Çakmak yazdı:

2.0 tdi 2008 sonrası  177 hp CR dizel motorlunun performansı fena değil diye biliyorum. Ben daha çok bunlara yoğunlaşıyorum. Doğrusu dört çeker olacaksa SUV tercih etmek daha isabetli olur.

Kolay gelsin @Kemal Çakmakbey zor bir yoldasınız. Mondeonun en zevkli kasalarından birini kullanmışsınız. Sizin yerinizde olsam A6 quatro bakardım. A6 quatro kullanınca farkı anladım.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

1.8TQ B6 A4 kullandım. Quattro yu kullanan bilir :) Ondan daha premium bir araç henüz kullanmadım. Bizimkiler memur işi lpg li sıfırdan beri bende Allah tan belanı mı istiyorsun diyenler olabilir ama gönül ne çay ister ne de kahve, gönül Quattro ister araba bahane :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Araba temiz ise kilometrenin önemi yok, yıllar önce 100 bin üstü dizel almak ölüm fermanını yazmak diyorlardı, sonra 150 bine çıktı sonra 200 bine. Bu saçma kuralları kim koyar onu da anlamam. 275 bin de 2.5 tdi motorumda tık ses yoktu. Araba kötü kullanıldıysa 100 bin km gelmeden de bozulur.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mk3 ten sonra araç bulması da zordur, a6 güzel seçim, km lere çok bakıyorsanız, o km lerin çoğu sahte çıkar iyice inceleyin el verdikçe tüv kaydı servis kaydı vs.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ebrar Tüfek yazdı:

Araba temiz ise kilometrenin önemi yok, yıllar önce 100 bin üstü dizel almak ölüm fermanını yazmak diyorlardı, sonra 150 bine çıktı sonra 200 bine. Bu saçma kuralları kim koyar onu da anlamam. 275 bin de 2.5 tdi motorumda tık ses yoktu. Araba kötü kullanıldıysa 100 bin km gelmeden de bozulur.

Doğru, Ben dizelci değilim ama her motor için durum az çok öyle. En basitinden fabrikanın en fazla 3 litre koy dediği yağı sanayide 5 kiloluk su bidonuyla yağdırıyorlar motora sonra yağ yakıyor bu motorlarda kronik diye ahkam kesiyorlar köşe başlarında. Bakımlı, Sakin kullanılan Limitleri zorlanmayan bir motor 1 Milyon görür. Audi de olsa Fiatta olsa Toyota da olsa değişmiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...