İçeriğe Yönlendir

Mondeo MK3 Akü Sorunu mu?

Özkan Avcı

Recommended Posts

Özkan Avcı

Uzun zamandan sonra foruma ilk kez giriş yapıyorum. Selamünaleyküm herkese 😊

Bugün araçta bir sıkıntı oluştu, tahminim akü bitmesi yönünde ama emin olmak adına buraya danışmak istedim. Aracımı en son 4-5 gün önce park edip eve geçtim. Karamürsel'de oldukça soğuktu haftasonu. Bugün dışarı çıkmak istediğim de araç marş almadı. Göstergeler yanıyordu, hatta soldaki kırdırma bujisi işareti de yandı. Kontağı açıp kapatıp ısıtmak istedim fakat bu sefer "drrrrrrrr" diye ses çıkardı. Yani marş alamadı araba. Burada akü bitmiştir diye düşündüm. Şimdi az önce ekstradan bir bakayım dedim. Bu sefer göstergede ki tüm ışıklar sönük (kontağı çeviriyorum), tüm ışıklar kapalı halde, sadece emniyet kemeri ikazı yanıyordu. Sabah ki durumda ise tüm göstergeler yanıyordu. Burada şüphelenmem gereken bir konu var mıdır? Yoksa eğer, akü takviyesi yapacağım yarın. Akabinde akü arayacağım.

Üzerinde BOSCH S4 Silver, 12V 72A akü var. Akü önerinize de açığım. Varta düşünüyorum şimdilik.

Teşekkür ederim, hayırlı geceler dilerim herkese.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Özkan Avcı yazdı:

Uzun zamandan sonra foruma ilk kez giriş yapıyorum. Selamünaleyküm herkese 😊

Bugün araçta bir sıkıntı oluştu, tahminim akü bitmesi yönünde ama emin olmak adına buraya danışmak istedim. Aracımı en son 4-5 gün önce park edip eve geçtim. Karamürsel'de oldukça soğuktu haftasonu. Bugün dışarı çıkmak istediğim de araç marş almadı. Göstergeler yanıyordu, hatta soldaki kırdırma bujisi işareti de yandı. Kontağı açıp kapatıp ısıtmak istedim fakat bu sefer "drrrrrrrr" diye ses çıkardı. Yani marş alamadı araba. Burada akü bitmiştir diye düşündüm. Şimdi az önce ekstradan bir bakayım dedim. Bu sefer göstergede ki tüm ışıklar sönük (kontağı çeviriyorum), tüm ışıklar kapalı halde, sadece emniyet kemeri ikazı yanıyordu. Sabah ki durumda ise tüm göstergeler yanıyordu. Burada şüphelenmem gereken bir konu var mıdır? Yoksa eğer, akü takviyesi yapacağım yarın. Akabinde akü arayacağım.

Üzerinde BOSCH S4 Silver, 12V 72A akü var. Akü önerinize de açığım. Varta düşünüyorum şimdilik.

Teşekkür ederim, hayırlı geceler dilerim herkese.

Aleykümselam.

%99 Akü kaynaklı. Önce aküyü kontrol ettirmek, şayet bitik ve şarj tutmuyor ise yenilemek gerekir.

Varta marka akü ben kullandım. İyidir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Aleykümselam. Ben de bu ay değiştirdim. Bu kış iyi soğuk yapıyor haliyle de aküler bizi yolda bırakıyor. 

Varta iyidir. Şarjı da ölçtürün düzgün şarj ediyor mu diye.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Akü bitince göstergeler genelde sona vurup geri gelir. Sizinki de akü gibi duruyor ama bilemedim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Bahsettiğiniz durum aküyü işaret ediyor. Takviye deneyin, 5 günde boşalan aküden de hayır gelmez. Eğer şarj dinamosunda sorun yoksa aküyü değiştirmekte fayda var.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Özkan Avcı

Teşekkürler cevaplarınız için. Araba son 2 3 aydır ilk çalıştırmada, nasıl desem biraz tekliyor gibiydi. Akünün gidişi o zamandan belliydi sanırım. Şarj dinamosunda sorun yoktur İnşAllah. Aküyle şansımızı deneyeceğim bugün takviye yaparak.☺️

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bitmiş Özkan bitmiş :)

Naaptın takviye ile çalıştı mı ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Özkan Avcı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bitmiş Özkan bitmiş :)

Naaptın takviye ile çalıştı mı ?

Bitmiş abi. 😅 Takviye yapmadım. Zaten arabayı geri çıkarmak lazım. Bizim burası hafif rampa. Akü siparişi verdim. Varta 12v 72A alçak tip aküyü aldım. Aksilik çıkmazsa Cumartesi günü kendim takacağım. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özkan Avcı

Bugün akü değişimini yaptım. Akımı paralel bağlamadım aküyü değiştirirken. Haliyle teyp kodu, km bilgisi sıfırlandı. Şu an çalışıyor. Güzelce sabitleme aparatını da sıktım. Çok şükür bir sıkıntı yok şu an için. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Özkan Avcı yazdı:

Varta 12v 72A alçak tip aküyü aldım

Varta e43. Benim de aklımdaki akü ama 750 TL lerde geziyor, siz kaça aldınız? Birde her sitede resmi farklı nedense.

Varta E43

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özkan Avcı
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Varta e43. Benim de aklımdaki akü ama 750 TL lerde geziyor, siz kaça aldınız? Birde her sitede resmi farklı nedense.

Varta E43

688 TL'ye aldım hocam. Varta E43 (Satıcı : AKÜPEKSAYGILI) Ben aldıktan sonra 13 TL yukarı çıkmış fiyatı. Satıcı dün kargoya verdi İzmir'den. Bugün öğleden sonra 2'de geldi. Her ne kadar prima bez kutusunda gelse de kutu içerisinde akü sağlama alınmıştı. 😆 

tarihinde Özkan Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Özkan Avcı yazdı:

Bugün akü değişimini yaptım. Akımı paralel bağlamadım aküyü değiştirirken. Haliyle teyp kodu, km bilgisi sıfırlandı. Şu an çalışıyor. Güzelce sabitleme aparatını da sıktım. Çok şükür bir sıkıntı yok şu an için. :)

Camları da kodlaman gerekecek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özkan Avcı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Camları da kodlaman gerekecek :)

Hepsini yaptım abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Özkan Avcı yazdı:

688 TL'ye aldım hocam. Varta E43 (Satıcı : AKÜPEKSAYGILI)

Kalmamış sanırım, başka satıcı 750 diyor. Haftaya İzmir'deyim Prima kutusuna gerek kalmadı ama 1 yıl daha gider gibi benim akü, 3 yıl 2 ay olmuş daha :)

Yorum bağlantısı
Özkan Avcı
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Kalmamış sanırım, başka satıcı 750 diyor. Haftaya İzmir'deyim Prima kutusuna gerek kalmadı ama 1 yıl daha gider gibi benim akü, 3 yıl 2 ay olmuş daha :)

Ben halen daha stokta olduğunu görüyorum hocam.

Benim eski akü sanırım 6 ya da 7. yılını bitirmişti. :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

geri gelmiş yada telefonda çıkmadı şimdi görünüyor 👍

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Özkan Avcı yazdı:

Hayırlı ve uzun ömürlü olsun.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Nejat Tağmat

Arkadaşlar uzun zamandır akü sorunuyla karşı karşıyaydım 2020 mart ayında aldıgım varta akü hemen bitiyordu.Haftada bir veya iki haftada bir şarj ettiriyordum İnternetten seri nosuyla araştırma yaptım meğer akü 2019 mart imalatıymış.Ankara şaşmazda Bilginler ticaret ile irtibat kurdum yetkili Mehmet bey duruma el koydu ve akünün ömrünü tamamladığını söyledi ve yeni aküyle değiştirdi.Kendisine tşk ederim.Bu arada araçta kapılar kilitliyken 10 amperde 0.18 mA kaçak görünüyor.Gözle kontrolda bişey bulamadım Yine şaşmazda Anıl oto elektrik firmasına uğradığımda bu kaçağın aküyü normal şartlarda 4-5 günde bitireceğini söylendi ancak aracın bir hafta kadar dükkanda kalması gerektiğini beyinlerin kontrol edileceğini söyledi yaşadığım yere çok uzak olduğu için bırakmadan döndüm başına böyle bir olay gelen arkadaşlar düşüncelerini yazarsa sevinirim Tüm dostlara kazasız ve esenlik dolu günler temenni ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nejat Tağmat yazdı:

0.18 mA kaçak görünüyor.

680A sığayı 170 günde bitirir, yarısı bitse 85 gün, o değil de 180mA yüksek bir sarfiyat

Yorum bağlantısı
Nejat Tağmat
Çağlar Bayur yazdı:

680A sığayı 170 günde bitirir, yarısı bitse 85 gün, o değil de 180mA yüksek bir sarfiyat

Çağlar kocam ampermetre 10 A ayarlı gösterge 0.18 mA

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...