İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2.5 V6 Otomatik Stop Etme Sorunu

Mete Demircan
Çözüme git Seyyitali Mollabeyi tarafından,

Recommended Posts

Mete Demircan

öncelikle herkese merhaba. 

Aracim 2000 model mondeo 2.5 v6 otomatik.

araci abim sehir disindan almis gelmis. 

daha önceden direksiyonum yada arabalarla pek ilgim olmadığı için, malum bu pandemi dönemi işe gidip gelmeye bu araç kısmet oldu. kismet oldu olmasina da. dert olacak mi bilemiyorum. pek tanıdık çevrem olmadığı için buraya üye oldum. umarım bana yardımcı olabilirsiniz.

sorularıma gelecek olursam.

1- forumlarda okuduğum 2.5 motora bakan usta bulmak çok zormuş. yigit oto vs. önde gelen ford servisleri direk geri ceviriyormus bu modeli? herhangi bi sıkıntida yada bakim için önereceğiniz ford ustası var mıdır?

2- araç seyir halindeyken stop ediyor. direksiyon kitlenmesi olmuyor. frende şişme oluyor. fakat bu sorun mesela 500km yol yapsaniz 2 kere oluyor.(kocaeli ankara arasi 2 kere stop etmis) surekli olmuyor. bikere de sehir icinde ben surerken stop etti. 3-4 gündür bisey olmadi. 300 km yol yapmistir..

ne zaman nerede olacağı belli değil.  ama işte insanın basina gelince bide acemi şoförüm bi korku oluyor sürerken. bu sorunu nereye kime gostermeliyim? lpg ayari yazan cok olmus nette okuduklarima göre. ilk önce lpg ayari yalan bi yere mi gitmeliyim?( bu yeride onerirseniz sevinirim😊)

3- simdi bu 2.5 motor nadir bulunan bi motormus. bu Aracin yag vs kontrollerini normal bi benzinlige gidip yaptirabilirmiyim. sonradan başıma iş acar mi?

4- arac ile ilgili genel bilgi yada bilmem gereken biseyler varsa. cok makbule geçer.  

cevaplarıniz için simdiden teşekkür ederim 🙏

Yorum bağlantısı
Mete Demircan
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Fordcu bakmıyorsa jaguarci bakın . X type ortak motor

çok teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benzinde denerseniz yine stop edecekmi. Lpgde stop ediyorsa ve benzinde stop etmiyorsa sorunu teşhis etmiş olursunuz. Böylece lpgciye gider usta aramakla uğraşmazsınız. 

Hepsini boş verip benzinde yola devam ederek sorun sıkıntı yaşamadan hayata devam edersiniz. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Benzinde denerseniz yine stop edecekmi. Lpgde stop ediyorsa ve benzinde stop etmiyorsa sorunu teşhis etmiş olursunuz. Böylece lpgciye gider usta aramakla uğraşmazsınız. 

Hepsini boş verip benzinde yola devam ederek sorun sıkıntı yaşamadan hayata devam edersiniz. 

Adam lpg’ye savaş açtı resmen :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Birden stop ediyorsa elektriksel bir problem olabilir. Aracın bakımlarını benzinlikte yaptırmayın. Benzinlikte yağ degişir sadece o da çok zorda kalınırsa.

İstanbul da bir suru Ford ustası var. 

Yorum bağlantısı
Mete Demircan
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Birden stop ediyorsa elektriksel bir problem olabilir. Aracın bakımlarını benzinlikte yaptırmayın. Benzinlikte yağ degişir sadece o da çok zorda kalınırsa.

İstanbul da bir suru Ford ustası var. 

teşekkür ederim. ben Ankara dayim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hayırlı olsun, parça konusunda sıkıntı olur , zira amerikada bile yok, 3.0 ların ise mevcut.

stop etme konusunda bakılacak ilk yer akü bağlantıları, sigorta kutusu ve bobine giren sokettir. aniden stop etme genelde elktriksel soruna işaret eder

Yorum bağlantısı
Mete Demircan
Çağlar Bayur yazdı:

hayırlı olsun, parça konusunda sıkıntı olur , zira amerikada bile yok, 3.0 ların ise mevcut.

stop etme konusunda bakılacak ilk yer akü bağlantıları, sigorta kutusu ve bobine giren sokettir. aniden stop etme genelde elktriksel soruna işaret eder

çok teşekkür ederim abim

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Tamirci olarak, Üzümcüoğlu Ford'u önerebilirim. Fiyatları piyasanın biraz üzerindedir, ancak jaguar ile ortak kullanılan bu motorla ilgilendiklerini gördüm bir kaç sefer. Mustafa usta servisten ayrılmadır. Şimdiye kadar hatalı bir iş yaptığını görmedim, duymadım. Damla ford var birde, 2,5 v6'ya bakarlar mı bilmem. 

Yorum bağlantısı
Mete Demircan
Ali Darbaz yazdı:

1 hafta ful benzinde süreceğim denedikten sonra yazacam. 

Murat Sahın yazdı:

Tamirci olarak, Üzümcüoğlu Ford'u önerebilirim. Fiyatları piyasanın biraz üzerindedir, ancak jaguar ile ortak kullanılan bu motorla ilgilendiklerini gördüm bir kaç sefer. Mustafa usta servisten ayrılmadır. Şimdiye kadar hatalı bir iş yaptığını görmedim, duymadım. Damla ford var birde, 2,5 v6'ya bakarlar mı bilmem. 

çok teşekkür ederim hocam 

Yorum bağlantısı
Gökhan Ünal

Aracınız hayırlı olsun, şaşmaz da öner otomotiv, Tuncay usta var forum da ve internette bolca yorum bulabilirsiniz. Bence bir uğrayıp gösterin.

Yorum bağlantısı
Mete Demircan
Gökhan Ünal yazdı:

Aracınız hayırlı olsun, şaşmaz da öner otomotiv, Tuncay usta var forum da ve internette bolca yorum bulabilirsiniz. Bence bir uğrayıp gösterin.

evet onu bolca gördüm ve okudum.  uğramayı düşünüyorum teşekkür ederim. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Elektrik tesisatına baktırın. 

en kisa zamanda baktircam teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

jaguar ile ortak kullanilan motor 2.2 dizel olan versiyonudur ve motorlari farkli sizdeki duratec 2.5 v6 ile 3.0 v6 arasinda sadece silindir diametresi ve gaz kelebegi bogaz olcusu farklidir. bazi mk2 2.5in parçalari uyumludur

fakat kanaatimce sizdeki sorun muhtemelen ariza lambasi yakmalidir diye dusunuyorum  sensorlerin gozden gecirilmesi gerekir krank konum sensoru gibi, ayrica dusuk bir ihtimal de olsa basima gelmis olarak soyluyorum 3 ay kadar bir sure bozuk bilya ile kullandim 2 kere stop etme noktasina geldi belirli bir durumda kilitleme gibi bir durum soz konusu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mete Demircan
Halil ibrahim Oruc yazdı:

jaguar ile ortak kullanilan motor 2.2 dizel olan versiyonudur ve motorlari farkli sizdeki duratec 2.5 v6 ile 3.0 v6 arasinda sadece silindir diametresi ve gaz kelebegi bogaz olcusu farklidir. bazi mk2 2.5in parçalari uyumludur

fakat kanaatimce sizdeki sorun muhtemelen ariza lambasi yakmalidir diye dusunuyorum  sensorlerin gozden gecirilmesi gerekir krank konum sensoru gibi, ayrica dusuk bir ihtimal de olsa basima gelmis olarak soyluyorum 3 ay kadar bir sure bozuk bilya ile kullandim 2 kere stop etme noktasina geldi belirli bir durumda kilitleme gibi bir durum soz konusu

yorumunuz için teşekkür ederim.  ariza lambasi surekli yaniyor zaten. lpgden dolayi dediler.  o yüzden stop etme sorunu olduğunda ariza lambasi yanmasini anlamıyorum. fakat isin garibi 1 haftadir hergun suruyorum hala stop etmedi. yilbasindan sonra uzumcuoglu otomotive götürüp genel bakim bide bilgisayara baglatip baktircam bakalim neler çıkacak. 

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc

aracin gauge menusunden herhangi bir arıza kodu tespit edebildinizmi ? cogu tamirci usengecliginden lambanin yanmasi durumunu hep lpg ye sucu atarak gecistiriyor

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Halil ibrahim Oruc yazdı:

aracin gauge menusunden herhangi bir arıza kodu tespit edebildinizmi ? cogu tamirci usengecliginden lambanin yanmasi durumunu hep lpg ye sucu atarak gecistiriyor

bu modelde o ekran yok

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
  • Çözüm
Seyyitali Mollabeyi

Sanirim çözüldü. Anlattıklarınızin aynısı basimdan geçti. Gezmedik usta bulamamıştım. Ateşleme bobini soketi yenilenince düzelmişti. Arıza lambası da  gitmişti.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...