İçeriğe Yönlendir

Mondeo Elektrik Problemleri ve Çözümleri

Zafer Oflu

Recommended Posts

Zafer Oflu

en son foruma girdiğimden beri 2 problem başıma geldi.çözümlerini de paylaşayım belki sizlere de faydası olur.

1- Samsundan istanbula giderken araba yolda teklemeye başladı. pazar günü olduğu için açık yerde bulamayacam diye Gerede'den Ankara'ya döndüm. Yağmurlu bir akşamda eşyaları başka bir arabaya aktararak kızımı arkadaşın arabası ile İstanbula gönderdim. Ertesi gün usta ile beraber sorunu cözmek için çalıştırdık ama bir sefer yaptı sonra yapmadı. Boğaz kelebeğinin alt tarafındaki kablo demetine el atınca sorunu tespit edebildik. Tabii ben sorunu görünce sinir oldum. Enjektör kablo demet soketi yerinden cıkmış ve Egr valfinin üstüne değince kablonun üstündeki koruyucu erimiş ve şase yapmış. Sadece üstüne bant sardık ve yerine sabitledik problem çözüldü ama ben sinir olduğumla kaldım.

2-Yakıt almak için (yine İstanbul'a giderken) istasyona girdiğimde araba ilk marşta çalışmadı, sonra çalıştı. Dönüşte yine bir istasyona girdim araba çalışmadı sonra kontağı aç kapa yaptım, akü kutup başı ile oynadım (aslında boşa çaba imiş) tekrar çalıştı, Ankara'ya kadar durmadan gittim ve park ettim, akşam tekrar çalıştırmaya çalıştım yine ilk başta çalışmadı sonra çalıştı. Ertesi gün tabiiki sanayi yolunu tuttum. 3 parçadan olacağını söylediler. Marş dinamosu, otomatik vites şalteri veya kontak termiği. Kontak termiği fazla bozulmaz diyerek marş dinamosunun konjektörünü değiştirdim. Zira en azından bir ihtimali ortadan (bağlantısı da biraz gevşekti) kaldırayım dedim. Tabi ki o akşam yine yolda kaldım. Araba çekici ile sanayiye gitti. Marş dinamosunun dağılmış olduğunu gördük. Kontak termiği söküldüğünde, içinden kopan parça sesi de geldi. Parçanın sıfırı çoğu parçacıda yok. Bir yerde vardı 300 TL dedi ama çıkmasını alın gerek yok dedi. Çıkması için 150 Tl verdim ve o zamnadan beri sorun çıkmadı.

Arızasız günler dilerim

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Muhammed Orak

bu aralar arabalara birseyler oluyor ama neden oluyor anlam veremedim, sürekli arıza çıkartıyor çevremdeki ve benim araba, sanırım ülke genelinde bi uğursuzluk var :) geçmiş olsun size de, insanın uzun yolda kalması kadar kötü birsey yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Benim otomatik mondeo vardı (hala aklım mondeoda ) arada bir tekleme yapardı benzine çekip bi asılırdım gaza sonrasında düzelirdi bir buçuk yıl boyunca bindim ve şanzıman arızası verince yaptıramadım satmak zorunda kaldım

Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu
Muhammed Orak yazdı:

bu aralar arabalara birseyler oluyor ama neden oluyor anlam veremedim, sürekli arıza çıkartıyor çevremdeki ve benim araba, sanırım ülke genelinde bi uğursuzluk var :) geçmiş olsun size de, insanın uzun yolda kalması kadar kötü birsey yok. 

Üşüyorlar ne yapsınlar :) 

Zafer bey geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...