İçeriğe Yönlendir

Avukat Arkadaşlardan Yardım.

Arda Bülent Güzel

Recommended Posts

Arda Bülent Güzel

Tüm arkadaşlara iyi akşamlar. Oturduğum sitede en son katta oturuyorum evimden çok memnunum ancak dairemin üstünde kazan dairesi var. Kış aylarında İnanılmaz derecede ses sorunu var. Kışın yatmak benim için hayal. Bu ses sorununu yönetimle çözemeyeceğim gibi. Kat mülkiyeti kanununa göre bu ses sorunu ile ilgili nasıl bir yol izleyebilirim. Yada dava açmak için hakkım varmı.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Peki bu kazan dairesini daha uygun bir yere taşısanız örneğin binanın dibinde bir yere, çalışmasına engel mi?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Emre Şimşek yazdı:

Peki bu kazan dairesini daha uygun bir yere taşısanız örneğin binanın dibinde bir yere, çalışmasına engel mi?

Çatılar kazan daireleri için en güvenli ve maliyetsiz yerlerdir. Ama ses sorunu çözülmeli. Kazan dairesi tabanına ses yalıtım serip şap atılmalı. Duvarlara da yalıtım şart. Şapın üstüne de kaide yapılmalı. kazanların yerde olduğunu düşünürsek altlarına titreşim absorbe edici takozlardan koyulmalı. Bunları da yönetim yaptırmalı. Çünkü kazan dairesi ortak alandır. Yaptırılmıyorsa kendiniz yaptırıp dava yolu ile apartman sakinlerinden tahsil edebilirsiniz

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Arda Bülent Güzel yazdı:

Tüm arkadaşlara iyi akşamlar. Oturduğum sitede en son katta oturuyorum evimden çok memnunum ancak dairemin üstünde kazan dairesi var. Kış aylarında İnanılmaz derecede ses sorunu var. Kışın yatmak benim için hayal. Bu ses sorununu yönetimle çözemeyeceğim gibi. Kat mülkiyeti kanununa göre bu ses sorunu ile ilgili nasıl bir yol izleyebilirim. Yada dava açmak için hakkım varmı.

Abi Sulh Hukuk mahkemesine başvurup durumun tespitini isteyebilirsin. Sesin şiddeti (normal sayılıp sayılmayacağı) ve kazan dairesi yalıtımının uygun olup olmadığının tespiti. Çıkan sonuca göre verilecek raporla yönetime başvurabilirsin abi. 

• Beğen 13
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bizde alttan hidrofor ses sorunu vardı, titreşim önleyici (hidrofor altına motor takozu gibi) takılmıştı. belediyeye şikayet yapılmıştı sanıyorum ama o şikayetten sonuç çıkmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Titreşimli makinelerin altına konulan lastik/kauçuk/jel karışımlı motor takozuna benzer titreşim absorbe eden parçalar var. İstanbulda bir öğrencim çalışıyordu bulursam iletişim bilgilerini yazarım. Ortak mahal olduğu için yönetim yaptırmalı.  Eğer düzgün işleyen bir yönetiminiz varsa sorun olmaz. Yoksa sulh ceza (adından tam emin değilim) mahkemesinden bilir kişi talep edip ücretini diz yatırıp tespit yaptırıp durumu yönetime bildiriyorsunuz jabul görmezse bu belge ile mahkemeye veriyorsunuz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

İlk defa çatıda kazan dairesi duydum. Bizim buralarda hep bodrumdadır. Kömür sistemi varken en üst katta oturmama rağmen sesi gelirdi. Valla Allah sabır versin bir de üstünüzde

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

ilk toplantıda aday ol abi [emoji2] Benzer şikayeti misafirliğe gittiğim evde şahit olmuştum tahammül etmek imkansız
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Ses pompadan geliyordur. Sessiz yeni tip pompalarda ses epey az olur, wilo, grundfos, Ksb bu işin iyileri. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Arda ses pompa sesi mi?

Aynen ses sirkülasyon pompasından.

Emre maalesef taşınamaz. Nedeni sistemi tekrar kurmak gerekecek. Buda 70-80 bin masraf demek
Çatılar kazan daireleri için en güvenli ve maliyetsiz yerlerdir. Ama ses sorunu çözülmeli. Kazan dairesi tabanına ses yalıtım serip şap atılmalı. Duvarlara da yalıtım şart. Şapın üstüne de kaide yapılmalı. kazanların yerde olduğunu düşünürsek altlarına titreşim absorbe edici takozlardan koyulmalı. Bunları da yönetim yaptırmalı. Çünkü kazan dairesi ortak alandır. Yaptırılmıyorsa kendiniz yaptırıp dava yolu ile apartman sakinlerinden tahsil edebilirsiniz

Tansu üstad İzalasyon olayını biliyorumda. İşte hukuki süreç nasıl işler onu bilmiyoruz.
Abi Sulh Hukuk mahkemesine başvurup durumun tespitini isteyebilirsin. Sesin şiddeti (normal sayılıp sayılmayacağı) ve kazan dairesi yalıtımının uygun olup olmadığının tespiti. Çıkan sonuca göre verilecek raporla yönetime başvurabilirsin abi. 

Çok teşekkürler avukatım
Titreşimli makinelerin altına konulan lastik/kauçuk/jel karışımlı motor takozuna benzer titreşim absorbe eden parçalar var. İstanbulda bir öğrencim çalışıyordu bulursam iletişim bilgilerini yazarım. Ortak mahal olduğu için yönetim yaptırmalı.  Eğer düzgün işleyen bir yönetiminiz varsa sorun olmaz. Yoksa sulh ceza (adından tam emin değilim) mahkemesinden bilir kişi talep edip ücretini diz yatırıp tespit yaptırıp durumu yönetime bildiriyorsunuz jabul görmezse bu belge ile mahkemeye veriyorsunuz. 

Teşekkürler
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
İlk defa çatıda kazan dairesi duydum. Bizim buralarda hep bodrumdadır. Kömür sistemi varken en üst katta oturmama rağmen sesi gelirdi. Valla Allah sabır versin bir de üstünüzde

Valla sıkıntı. Şu anda sesi sesle kesiyorum. Evin içindeki klimayı çalıştırıyorum. Ses diğer sesi kesiyor. [emoji23]
ilk toplantıda aday ol abi [emoji2] Benzer şikayeti misafirliğe gittiğim evde şahit olmuştum tahammül etmek imkansız

Valla düşünmedim değil.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

İlginç. Çatıda kazan dairesi bende ilk defa duydum. Ses pompa sesi ise bence çokta itiraz edilecek kadar yüksek masrafı olmadan kesilebilir gibi.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Katılmakla birlikte, Alo 181 aranıp gürültü şikayetinde bulunmak ve ölçüm yapılması istenmeli. Ölçüm sonucu sonrası gürültüye neden olana para cezası uygulanıyor. Bu da haklılığı kanıtlar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Arda Bülent Güzel yazdı:

Aynen ses sirkülasyon pompasından.
Emre maalesef taşınamaz. Nedeni sistemi tekrar kurmak gerekecek. Buda 70-80 bin masraf demek
Tansu üstad İzalasyon olayını biliyorumda. İşte hukuki süreç nasıl işler onu bilmiyoruz.
Çok teşekkürler avukatım
Teşekkürler

Çatı için söyleyeyim. En üstte oturan vatandaş önce noterden ihtar çekiyor. Sonra kendi yaptırıp dava açıyor. Yolu nizamı avukat bilir tabi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bizim eski binada altta hidrofor dairesinde su pompası ses yapıyordu. Üstte oturan kişi belediyeye şikayet etti, gelip ölçüm yaptılar ama ses standart değer içinde diye bir şey yapmadılar. Sonra biz bina olarak değiştirip daha sessiz bir pompa almıştık. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

Çekilin, ben c1 bina akustiği uzmanı geldi.

Belli standart gürültü değerleri var bunların meskenlerde tutturulması yasal olarak zorunlu. Mevzuatı çok bilmemekle birlikte, belediyelerin bu tip ölçüm hizmeti sağlaması gerekiyor. Yıllar önce kurstayken birsürü belediye de görevli mühendis de kursa devam ediyordu.

ayrıca, zemine şap dökmekle, epdm bariyer uygulamakla koskocaman motorun gürültüsünü kesemezsiniz. ses iki şekilde yayılır 1 ses ile 2 titreşim ile, en kolayı havadan yayılanı engelemektir, contalı kapılar kullanıp hava akışını kesersiniz ses dışarı çıkmaz ama titreşen yada darbe üreten şeyler ancak mekanik olarak zeminden ayrı durmalıdırlar ki ses iletilmesin, mesela takozlar ile, amorsitör sistemleri ile vb.

demekki binanın tasarımı aşamasında bu hatalıymış.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Çatı için söyleyeyim. En üstte oturan vatandaş önce noterden ihtar çekiyor. Sonra kendi yaptırıp dava açıyor. Yolu nizamı avukat bilir tabi

nasıl yaptıracakki, kaynağından kesilmesi lazım sesin. evine yalıtım bile yapsa motorun baskın frekanslarını kesmesi için belki tavanı 30 cm aşağı alması lazım. uygulanamaz yani.

motoru başka yere alsınlar boruar ile, uzakta çalışsın. sadece suyun akış sesi duyulur.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Sorun çözülene kadar bence kulak tıpası kullanın.  

https://www.hepsiburada.com/3m-kulak-tikaci-3m-20-cift-1100-pm-HB00000C7BSL

Kullanmadığımı nerden biliyorsun [emoji23]. Almadığım kulak tıkacı kalmadı. Sesi kesiyor ancak uyku tutmuyor bu seferde

Belli standart gürültü değerleri var bunların meskenlerde tutturulması yasal olarak zorunlu. Mevzuatı çok bilmemekle birlikte, belediyelerin bu tip ölçüm hizmeti sağlaması gerekiyor. Yıllar önce kurstayken birsürü belediye de görevli mühendis de kursa devam ediyordu.

ayrıca, zemine şap dökmekle, epdm bariyer uygulamakla koskocaman motorun gürültüsünü kesemezsiniz. ses iki şekilde yayılır 1 ses ile 2 titreşim ile, en kolayı havadan yayılanı engelemektir, contalı kapılar kullanıp hava akışını kesersiniz ses dışarı çıkmaz ama titreşen yada darbe üreten şeyler ancak mekanik olarak zeminden ayrı durmalıdırlar ki ses iletilmesin, mesela takozlar ile, amorsitör sistemleri ile vb.

nasıl yaptıracakki, kaynağından kesilmesi lazım sesin. evine yalıtım bile yapsa motorun baskın frekanslarını kesmesi için belki tavanı 30 cm aşağı alması lazım. uygulanamaz yani.
motoru başka yere alsınlar boruar ile, uzakta çalışsın. sadece suyun akış sesi duyulur.

Doğan bizim ses vibrasyon ve titreşim sesi. Makinalar konulurken altına takoz filan konmamış. Beton direk sesi alt kata yansıtıyor. Aslında bina yönetimi ile uğraşmakta istemiyorum. Ses sorununu kendim nasıl çözeceğimi bilsem ben masrafını çekip kurtulmak istiyorum. Önereceğin bir ürün filan varmı mesela
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

115 daireli 28 katlı binanın kazan dairesi çatıdaydı. Beton üstüne ses yalıtım malzemesi ve onunda üstüne şap döktük. Beton kaide yapıp kazanları titreşim önleyici takoz üstüne oturttuk. Ayrıca duvarlara da yakıtım malzemesi yapıldı. Kazanları normal seviyede çalıştırınca çok çok az bi ses geliyor. Evde hiç ses yoksa duyulqbilecek bir ses. Hatta bazıları duymaz bile. Ama bunu sonradan yapmak maliyetli. Arda bey’e içeriden sesi biraz kesici şeyler lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk
(düzenlendi)

en ucuz çözüm pompa değişmeli,sessiz olan bir pompa takılmalı,daha sonrada yalıtım.

nasıl ki girişte oturan daire sahibi asansörün bakımına ortaksa,çatıya ortaksa,kazan dairesinede ortaktır.

tarihinde Kutluay Selçuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bence evi satıp yeni ev alın kesin çözüm . Duygusal bir bağınız yok ise en iyisi bu.

Bu arada çatı katında su deposu duydum ama kazan dairesi bende ilk kez duyuyorum.Sanırım mimari hatadan kaynaklı olsa gerek.İnşaat aşamasında fark edilip bodruma koyamadıkları için çatı proje tadilatı ile halledilmişe benziyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yazın hava atıyordun, üstüme gürültü yapan kimse yok diyordun. 

Eser bura diyordun. nem yapmaz önüm açık diyordun. 

Direk deniz görüp geçen gemileri sayıyordun.. 

Nooldu Arda Bülent 😛

• Beğen 3
  • Mutlu 8
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...