İçeriğe Yönlendir

Haziran Tatili

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

bilya sesi için araç üzerinde balans ayarı yapılan makine ile ölçüm yapılıyor. araç çalışmadan lastik hızla çevrilip bakıyorlar. bir rot balanscıya git bilya sesi var araçta bakarmısınız de araç üzerinde baksınlar. 

Lastiği sökmeden yapıyorlarsa ne ala. Nerede var böyle balanscı. 

Bu ses sadece 95-110 km/ h arasında duyuluyor. Başka hızlarda asla duyamazsınız. Rulmanın hız seçme lüksü varmı bilemedim. 

İkinci şüphelim direksiyon pompası. Zaten sesli çalışıyor. Süratlerde ekstra ses çıkarıyor olabilirmi bilemedim. 

Her türlü 80 90 km/h süratle hiç bir ses yok. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Gel gelelim 1500 km uzun yoldan sonra araba ile iki gündür işe gidiyorum. Çok fazla şey değişmiş.

Motorun sesi çekişi bir hoş olmuş. Kabin içi titreşimler neredeyse yok olmuş. Gaza tepkiler iyice esnek yumuşak hale gelmiş. 

Liqui molly motor yağı tüm motorun kurumunu söktü yada yeni debriyaj iyice yer etti kendine. Kavrama hissi bile lastik gibi esnek olmuş. 

Araba uzun yolda 90 80 km hızla sürmeme rağmen değişim olması ilginç. Yakıt tüketimide düştü. İki gün mesai içi 75 km yol yaptım. Araba ortalama 6.3 litre ile yürüyor. 

Hava filtresini yola çıkmadan evvel değiştim. Onunda çok etkisi olabilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Lastiği sökmeden yapıyorlarsa ne ala. Nerede var böyle balanscı. 

Bu ses sadece 95-110 km/ h arasında duyuluyor. Başka hızlarda asla duyamazsınız. Rulmanın hız seçme lüksü varmı bilemedim. 

İkinci şüphelim direksiyon pompası. Zaten sesli çalışıyor. Süratlerde ekstra ses çıkarıyor olabilirmi bilemedim. 

Her türlü 80 90 km/h süratle hiç bir ses yok. 

bu tarz bir yer bulman lazım bir çok sanayide mutlaka vardır. 

https://www.youtube.com/watch?v=qoa8b2FjAvY

dakkika 3:00 dan sonra yapmaya başlıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çağlar Bayur yazdı:

gözümün önünde teker yerinde çıkınca....., ben ses duyar duymaz değiştirrim

Videolarda falan görüyoruz, yerinden çıkan teker aracı geçip gidiyor. Hatta diğer araçlara falan çarpıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Lastiğin çıkması için daha çok yolu var.  Belki jantın üstündeki derin çizikler yüzünden bile böyle bir ses yapıyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Videodaki araba 1,4 tsi Golf. 100 km hıza bağlanmış ve 7 ileri dsg kullanıyor. https://www.youtube.com/watch?v=KwhAEcH4WSw

Bu arabanın fiyatı 220 bin tlden az değildir.  Adam tek başına ve otobanda sürüyor. 

Tüketim 5,1 litre çıkıyor.  

Biz hipermil yaparak 3 kişi dağ yollarını kullanarak 5,5 litreyi yakaladık. Dönüşte daha ağır bir araba ve daha yüksek bir sürat ile 6,5 litre yakaladık. 

Hipermil sayesinde eski bir atmosferik, yeni nesil bir turbo arabaya ekonomi konusunda yaklaşabiliyor.  

Eski araba alıp bakımlarını yap, arızalarını gider,  sonrası sürücünün hipermiline kalmış. Tüpe gerek yok. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Tüpe gerek yok. 

bugün 25 kr zam geldi benzine

Ali Darbaz yazdı:

Bu arabanın fiyatı 220 bin tlden az değildir.  Adam tek başına ve otobanda sürüyor. 

Tüketim 5,1 litre çıkıyor.  

Biz hipermil yaparak 3 kişi dağ yollarını kullanarak 5,5 litreyi yakaladık. Dönüşte daha ağır bir araba ve daha yüksek bir sürat ile 6,5 litre yakaladık. 

fark şurada, o tsi gazlar uçar gider 6.5 yakar bu sırada. ona yetişecek gm motoru , yetişemez 10 lt yakar

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

bugün 25 kr zam geldi benzine

Şirkete yazacağim masraf artar. :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Şirkete yazacağim masraf artar. :D

ülke ekonomisi nereye yazacak? tsi sız geçen her yılı sonunda çocuğun sorar yarın neden bu kadar çok harcadın diye

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

ülke ekonomisi nereye yazacak?

Hem Ecowarior hemde Hypermiler'im. Ülkeye benim gibi verimlilik pompalayan adamlar lazım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Hem Ecowarior hemde Hypermiler'im. Ülkeye benim gibi verimlilik pompalayan adamlar lazım. 

tüketim canavarına az yaktırmak yerine zaten az yakanı almayınca veriimli mi oluyor, clio olsa ülkeye %35 faydan olurdu

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Çağlar Bayur yazdı:

tüketim canavarına az yaktırmak yerine zaten az yakanı almayınca veriimli mi oluyor, clio olsa ülkeye %35 faydan olurdu

+1

+1

+1

+1

+1

:D:D :D :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

+1

+1

+1

+1

+1

:D:D :D :D 

Motorun Thermal verimi %35. Kim demiş tüketim canavarı diye. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Motorun Thermal verimi %35. Kim demiş tüketim canavarı diye. 

honda kullanıcıları

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Lastiğin çıkması için daha çok yolu var.  Belki jantın üstündeki derin çizikler yüzünden bile böyle bir ses yapıyor olabilir. 
Benim usta aylar önce fren balatalarını değişirken demişti bana sea var ilerde artar diye, artınca gelirim demiştim. Araç liftte iken eliyle çevirince duyuyor sesi 90-100 km ye, mikrofon takmalara gerek yok
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Benim usta aylar önce fren balatalarını değişirken demişti bana sea var ilerde artar diye, artınca gelirim demiştim. Araç liftte iken eliyle çevirince duyuyor sesi 90-100 km ye, mikrofon takmalara gerek yok

Lifte 3 4 defa kaldırdık. Usta sesi bulamadı. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

O zaman bilya ise daha çok başındadır diye düşünüyorum
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

O zaman bilya ise daha çok başındadır diye düşünüyorum

30 bin km oldu. O ses hep aynı tınıda ve aynı hızlarda hiç değişmeden devam ediyor 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Rulman ses yapmaya başladığında genelde dönmeye karşı direnç oluşuyor tekerde, lift veya kriko ile kaldırıp boşta elle çevirerek usta anlar sanırım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Rulman değil o ses.

Ses biraz daha artsın artık öyle bakacam. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Haftaya alanya yağmurlu, sıcak değil. Gece 14-15 yazıyor. Gündüz en fazla 26-27 yazıyor. Sonraki haftaya erteledik oteli. 

şu an baktım da istanbul çıkışları rahat. Köprü civarı biraz yoğun gibi. Akşam saat 8-9 gibi bakmayı unuttum. Acaba tem Mahmutbey-Gebze arası nasıldı trafik gören bakan var mı? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

tem Mahmutbey-Gebze arası nasıldı trafik gören bakan var mı?

gayet akıcı idi 1900 da

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mahmut Yıldız

Antalya'ya 4 saat içinde 12 Rus uçağı inmiş. Gün içinde inen uçak sayısının 44'ü bulması bekleniyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mahmut Yıldız yazdı:

Antalya'ya 4 saat içinde 12 Rus uçağı inmiş. Gün içinde inen uçak sayısının 44'ü bulması bekleniyor. 

Flight radar açasım geldi 

Ali Darbaz yazdı:

Flight radar açasım geldi 

Okadar çok rus görmedim. Ama İsrail'den gelenler var şaşırttı . Bunlar gelmezdi normalde. 

https://www.flightradar24.com/airport/ayt/arrivals 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...