İçeriğe Yönlendir

Beyaz Yasuo’m

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Mert Gülkokan yazdı:

hibrtin versiyonları var toyotada

Tansudaki corolla 4 ise konusu geçen yarisler versiyon 3 idi

bu yarisler corolla kadar da az yakamıyor

Corolla ve ch-r direkt 4.nesil hybrid ile çıktı. Yaris 2017’ye kadar 3.nesil hybrid. Auris de yaris gibi. 

Ali Darbaz yazdı:

Alırsam hibrid araba , paralel hibrid alırım. Paralel hibridler 1,8 litre motorla başlıyor . Yani senin corolla gibi.  Eski aurislerden felan bişey anlamadım.

Seri hybrid benzinli motoru sadece jeneratör olarak kullanan sistem. Az var bunlardan. Toyota, hyundai seri-paralel hybrid karmaşık kullanıyor. Sistem olarak paralel ama bazen seri şekline de girebiliyor. Honda bazen seri bazen paralel hybrid tasarımlarını kullanıyor. 

Doğan Arşiray yazdı:

bir tane yaris sahibi aracın hibrit sisteminin çok yetersiz olduğunu söylemişti bana. herhald ebasınca gitsin istiyordu. bilemiyorum.

Hybrid yetersizliği değil o. Aracın gücü belli. Elektrikli bir araba almalı o zaman. Sadece elektrik motorunun gücü bir anlam ifade etmiyor. Pillerin verebileceği akım sınırı belli. Onu aşamayınca güç de olmuyor. Ama çoğu zaman jeneratör üretirken elektrik motoru harcıyor. Ayrıca piller de destek veriyor

Ebrar Tüfek yazdı:

Test videolarını izlediğimde benzinli motoru devreye sokmadan gitmeye çalışırsam arkamdan bayaa küfür yiyeceğimi farkettim. Yetersiz olduğu doğru bence. Bi corolla değil.

Yakıtı hybride göre biraz çok geldi 

Yeni yaris hybrid harika. Ama eskiler corolla kadar yakıyor. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

elektrikli motorla gitmek diye bir şey olmamalı zaten. Amaç o değil. Hep karıştırılıyor. 

Düz yolda hafif elektrikle kalkış yapılıp benzinli ile devam edilir. 

Elektrik nerede kullanılır? Dur kalk trafikte. Park etmek. Süzülme. Mesela şehir içinde 70 ile giderken öndeki araba yavaşladı. Sonra 40-50 hafif seyretmeye başladı. Biz de hafif gaz vererek takip edebiliyorsak elektrik ile devam ederiz gibi. 

elektrik ve benzinli ayrı ayrı düşünülmemeli. Arabanın ismi hibrit ya hu 😁

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Hybrid chr ve yaris, bu corollanın çeyreği kadar tutmadı, sebebi nedir acaba 

chr ile bir dolaş, yayık ayranı gibi inince anlıyorsun sebebini

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

chr ile bir dolaş, yayık ayranı gibi inince anlıyorsun sebebini

Dimi, yanlış değilmiş forumda da duymuştum iyi bir araba olmadığını. Camları kısa özellikle arka taraf hapishane gibi çok rahatsız. Arabanın içi bunaltıyor resmen. İç ferahlığı demişken mk1 kasa fiat doblonun ön direklerinin çok ince olması ve bütün camlar bel hizasında olmasından dolayı aşırı ferah akvaryum gibiydi, hala ararım o hissi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

2020’de ch-r avrupa’da 110bin, türkiye’de 4bin satmış. 

bana mı denk geliyor nedir, çok görüyorum yolda. Her zaman arka camların vc camı gibi olduğunu söyledik. Ama beğenen de beğeniyor

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Ebrar Tüfek yazdı:

İç ferahlığı demişken mk1 kasa fiat doblonun ön direklerinin çok ince olması ve bütün camlar bel hizasında olmasından dolayı aşırı ferah akvaryum gibiydi, hala ararım o hissi.

Doblonun o kasası euron cap te a sütunu bayağı yamuluyordu.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Sadece a sütunu mu yamuluyordu :) 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Her zaman arka camların vc camı gibi olduğunu söyledik. Ama beğenen de beğeniyor

Bayağı var aslında,  bir abim için bakmış ve test etmiştim sonra benzinlisini aldı. Arkası iç karatıyor dedim sıkıntı olmaz hanımla ben bineceğim demişti.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Metin Uzunoğlu yazdı:

Şahinin bagajı büyük hali gibi bişey o araba. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ebrar Tüfek yazdı:

Şahinin bagajı büyük hali gibi bişey o araba. 

Vesileyle hafif ticari ismi doblo olarak yerleşti. Selpak gibi :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Vesileyle hafif ticari ismi doblo olarak yerleşti. Selpak gibi :) 

Kesinlikle öyle, enişte mangal ve ticari üçlüsünün yolu direkt dobloya çıkıyor :)

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Ben bir şey sorabilir miyim? Toyota RAV4 Hybrid yakıt tüketimi nasıldır? Bilen var mı? 2,5 litre motor olunca fazla yakar gibi . Ama katalog verisi 4,4 litre diyor. Fazla vergi olmasa tercih edilebilir. Hem 4 çeker hem de az yakıyor gibi.  Gerçi fiyatı da hiç bilmiyorum bakmadım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Ben bir şey sorabilir miyim? Toyota RAV4 Hybrid yakıt tüketimi nasıldır? Bilen var mı? 2,5 litre motor olunca fazla yakar gibi . Ama katalog verisi 4,4 litre diyor. Fazla vergi olmasa tercih edilebilir. Hem 4 çeker hem de az yakıyor gibi.  Gerçi fiyatı da hiç bilmiyorum bakmadım. 

vesile ile teknik özeliklerine bakayım dedim toyota sitesinde bulamadım, 360 iç videosu var ama en başta, rakam 600-700 arası onu da kolayca buldum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Biraz zor oldu ama ben buldum.

0-100km 8.1 sn imiş, bayağı iyi.

Ortalama tüketim 4.5 karma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Yani Toyota yüksek hacimli motorda hybrid ile işi çözmüş o zaman. Tansu’nun arabası da bunu ispatlıyor. Forumdan birisi RAV4 hybrid alsa da yazsa. 😊

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Yani Toyota yüksek hacimli motorda hybrid ile işi çözmüş o zaman. Tansu’nun arabası da bunu ispatlıyor. Forumdan birisi RAV4 hybrid alsa da yazsa. 😊

Rav 4 hybridleri genelde Toyotasa japon yöneticileri kullanıyor. Şöförlerle konuşma fırsatım olmuştu.  En çok 12 litre yakıyormuş. 

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
Ali Darbaz yazdı:

Rav 4 hybridleri genelde Toyotasa japon yöneticileri kullanıyor. Şöförlerle konuşma fırsatım olmuştu.  En çok 12 litre yakıyormuş. 

Karma tüketim ne kadar acaba? Benim Tiguan 8.16 litre şu anda karma tüketimde Spritmonitor verisine göre. Daha 5000 km olmadı. RAV4’ün şehir içinde ve kısa mesafede fazla yakacağı aşikar, 2500 cc motordan bahsediyoruz çünkü. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Karma tüketim ne kadar acaba? Benim Tiguan 8.16 litre şu anda karma tüketimde Spritmonitor verisine göre. Daha 5000 km olmadı. RAV4’ün şehir içinde ve kısa mesafede fazla yakacağı aşikar, 2500 cc motordan bahsediyoruz çünkü. 

2500 cc motor olağan üstü gelişmiş tnga makine. Amerika Epa tarafından test edildi. Bu teslerin incelemeni tavsiye ederim. Yarın linkleri paylaşırım. 4 litre yazıyor ise siz onu Tansu gibi sürerseniz 3 litre yakar. 

Yutubede illaki fuel consumption diye aratınca çımıcaktır. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Biraz zor oldu ama ben buldum.

motor specleri vs?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Benimkisi merak sadece Ali kardeş. RAV4 alacak durumda değilim şu anda. 😊

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Benim gibi dikkatli kullanırsanız 5lt

standart sürüş ile 6lt

Spor sürüş ile 8-9lt

ağırlık 1700kg

istanbul içi trafik şartlarında tabi. Tiguan ile karşılaştırma yapılacaksa makyajsız tiguan manuel istanbul içinde kısa mesafe, sürekli dur kalk trafikte 12lt yakıyor. Ama her şehir böyle değil tabi. Az bi düz yol oldu mu tiguan’da ciddi düşüş oluyor. 

Selim Bilgin yazdı:

Buyrun => https://turkiye.toyota.com.tr/ModelBrosur/C-HR/C-HR-E-BROSUR.pdf

Saçma salak bir site yapmış Toyota.

Rav4 rav4. Senin gibi adamın yapmaması lazım bunu. Chr senin dişinin kovuğuna yetmez :) 

rav4’de en güzel şey dikiz aynası. Arkayı 180 derece açıyla sürekli izleyebiliyorsun. Benim çok hoşuma gitmişti. 
images?q=tbn:ANd9GcRjGgbTCJ7-0_p0rJ7CLNr

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Selim bu CHR. Biz RAV4 konuşuyorduk. 🙄

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Rav4 rav4. Senin gibi adamın yapmaması lazım bunu. Chr senin dişinin kovuğuna yetmez :) 

Panik yok, panik yok. :D 

Demiştim site saçma diye.

Buyrun dev hizmet https://ysbilgin.com/pub/rav4.pdf

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...