İçeriğe Yönlendir

İkinci Elde Son Durum Vahim

Ümit Türk

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Sıfırlar baskilaniyor, 2. El rakamları sıkışık. Uygun kredi olsa yine zıplar rakamlar sıfırda

Bayide araba olunca yenilemek isteyen satılığa koyuyor. Fırsat diyor. Şu sıra bu oluyor galiba

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kimse 5 10yasinda arabaya 800 bin 1 milyon vermek istemiyor .

Bazı modeller dediğin gibi çok ucuz şuan sıfırda 

Ama onlar da peynir ekmek gibi satılmıyor.

Çünkü bir yaşında 6 ay 6000 km bekleyen bir sürü araç var satilmalik. Hızlı zamanlarda alınıp pişman edilen.

Zarara 2. el de vermek istemiyor. İstense de yine alıcı pek yok. 

%60 70 eflasyonist ortamda %10fiyat düşmek bile satışı hizlandirmiyor. Garip bı dönemdeyiz.

%40 faize kanan mevduat ne zamanki o faizin para etmediğini anlar yine mal alımı başlar 

Ürün bazında otomobil şuan enflasyondan soyutlaniyor. Zengin zaten Zengin orta direk az ve korku içinde. Fakirin derdi kuru ekmek

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Millet TL sine kur korumalı vadeli arıyor. Hani tü kaka diyorduk kkm ye

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bayilerde sıfır araba varmış. 

2016 model micra otomatik bakıyoruz. Çıtır hasarlılar 600-650 bin arası. 

e arkadaş 800’e i20 var.

740’a i10 var 1.2 motor otomatik. 

1 milyon’a corolla otomatik var. 

Bi gariplik var ama çözemedim yine. 

Olması gereken fiyatlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Olması gereken fiyatlar. 

bence değil. 

1 milyon corolla otomatik sıfır km

950 clio otomatik. Sıfır km

bunların yanında 8 yaşında çıtır hasarlı micra’ya 650 istenir mi? 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bence değil. 

1 milyon corolla otomatik sıfır km

950 clio otomatik. Sıfır km

bunların yanında 8 yaşında çıtır hasarlı micra’ya 650 istenir mi? 

İstenir, niye istenmesin ki? Satmak istemiyordur, olta atıyordur, bilemezsin :) 

Evren Erakçora yazdı:

Balon söndü bu kadar basit.

Yok be abi, balon sönmez çünkü balon yok ortada. Kredi çıkmıyor, çıkınca da 4,50^den falan çıkıyor, bunun yanında parası olan da şimdilik kkm yapıyor. 2 hadi 3 ay bu şekilde devam eder, sonra yine hareketlenir. Ben mevcut durumu alım fırsatı olarak görüyorum. Piyasa çok karmaşık ama uzun vadede yine parası ile mal alan karlı çıkacaktır. (kredi ile alan demiyorum zira orda oranlar zarar ettirecek niteliğe geldi)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Murat Sahın yazdı:

İstenir, niye istenmesin ki? Satmak istemiyordur, olta atıyordur, bilemezsin :) 

Yok be abi, balon sönmez çünkü balon yok ortada. Kredi çıkmıyor, çıkınca da 4,50^den falan çıkıyor, bunun yanında parası olan da şimdilik kkm yapıyor. 2 hadi 3 ay bu şekilde devam eder, sonra yine hareketlenir. Ben mevcut durumu alım fırsatı olarak görüyorum. Piyasa çok karmaşık ama uzun vadede yine parası ile mal alan karlı çıkacaktır. (kredi ile alan demiyorum zira orda oranlar zarar ettirecek niteliğe geldi)

Yazın bir galeride dökük bir focus a (2012 modeldi galiba) 900 küsür  bin Tl yazmıştı adam. Balon değil miydi bu? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

hasarlı micra’ya 650 istenir mi? 

ister ister, sen de alma?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evren Erakçora yazdı:

Balon söndü bu kadar basit.

Markalar en son dolar 26 iken zam yaptı. TCMB'nin hesabına göre yıl sonu dolar 30 olacak. Önümüzdeki yılın ilk 3 ayı içerisinde tekrar konuşalım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Sani Gerşon yazdı:

Markalar en son dolar 26 iken zam yaptı. TCMB'nin hesabına göre yıl sonu dolar 30 olacak. Önümüzdeki yılın ilk 3 ayı içerisinde tekrar konuşalım.

Baskilanan fiyatlar dedigim bu aslında 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Önümüzdeki yılın ilk 3 ayı içerisinde tekrar konuşalım.

onu yoksay, 6 ay sonra geri dönüp 3 aylara bakılabilir

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir de tutturulması gereken yıllık hedefler var, onu da unuttuk.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

Yazın bir galeride dökük bir focus a (2012 modeldi galiba) 900 küsür  bin Tl yazmıştı adam. Balon değil miydi bu? 

noterde meşhur sünnet adeti var, 750-780 e düşerdi o , be o orar sıfırı da 1450 liste fiyatından 1550 ye bulunabiliyordu. rakamlar yaklaşık mesela olarak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Sani Gerşon yazdı:

Yine artacak tabii. Ancak yazın fiyatlar saçma seviyedeydi, şimdi olması gereken seviyeye geldi. 10-12 yaşında c segment araç dünyanın hangi ülkesinde bu kadar pahalıdır. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Evren Erakçora yazdı:

10-12 yaşında c segment araç dünyanın hangi ülkesinde bu kadar pahalıdır. 

kurt puslu hava sever der tibetli , önünü göremeyen önlemini alır,

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Harun Özden

İkinci elde sıfır araç satışına düzenleme gelince (Sıfır liste fiyatından fazla olamaz) sıfır fiyatları birden fazla fazla arttı. Şu an kredi faizleri artıp talep azalınca, stok da olunca sıfır fiyatları normal düzeyine indi diye düşünüyorum. 
Ancak bayilerde 1 milyona corolla vision yok. Gittiğinizde üst paketler kaldı deniyor. Megane 1.3 tce joy da aynı durumda.
Düşük model araçlarına yüksek fiyat isteyenler yüksek fiyattan alıp zarar etmeden satmak isteyenler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Çağlar Bayur yazdı:

kurt puslu hava sever der tibetli , önünü göremeyen önlemini alır,

Kurt yediği ayazı unutmaz.

O nasıl ayazdı len öyle der :crazy:

• Beğen 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Evren Erakçora yazdı:

Abi o balon değil. Tam söylediğim gibi, olta. Enayi avlayacak ki bizde çok var. Piyasadaki bütün 2012 focusların fiyatı öyle değildi. Birader 2011 115'lik dizelini sattı yazın, araç hatasız boyasız 160  bin km'de idi (almadığım için pişmanım) ve satarken aldığı paranın karşılığı 17500 € idi. 

Sani Gerşon yazdı:

Bir de tutturulması gereken yıllık hedefler var, onu da unuttuk.

Bir de çok satış var diye bol bol sipariş geçtiler, araçlar bulunur olunca bayilerde çok araç kaldı, e yıl değişiyor. Bunu da unutmamak lazım :) 

Evren Erakçora yazdı:

Yine artacak tabii. Ancak yazın fiyatlar saçma seviyedeydi, şimdi olması gereken seviyeye geldi. 10-12 yaşında c segment araç dünyanın hangi ülkesinde bu kadar pahalıdır. 

Abi yazın olan fiyatların şişmesinden ziyade insanımızın şark kurnazlığı idi. Arkadaş var 4 ayda satabildi arabasını, hemde piyasanın en hızlı olduğu zaman. Burada paylaşmıştım ilanı. Fiyatı göz kamaştırmıştı. Bu 4 ay içinde piyasa yükseldi yükseldi, kısa bir aralık aracın ilk başta yüksek olan fiyatı normal piyasaya göre ortalama olmuş göründü, aldılar mesela. Dün bir arkadaş benim arabadan bakıyor, 2021 model 60 bin km'de olanına 850 istemiş satıcı. 840'dan aşağı inmemiş. Dedim bunun sıfırı zaten 950 bin lira. Kredi ve ikinci el desteği kampanyaları ile aynı aylık ödeme ile sıfırını alırsın. Gitti bayiye, ilk başta ödenen para tabi daha yüksek ama aylık kredi ödemesi hesabı yapmışlar bayi ile, 2 yaşında 60 bin km'de olanın 4 yıl sonraki maliyeti ile sıfırın maliyeti aynı çıkyıor. Şark kurnazlığı işte :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile bizim coğrayfa bünyesi lasyonlardan enf e  alışıktır, stag olunca bünye kaldıramaz, mesela, amerika kıtasının kuzeyi stag a alışıktır, güneyi enf e,

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

heheh, geçici cüzzi indirimlere bakmayalım, ekonomiler böyle oldukça ne fiyat düşer ne araba alırsınız, az bekleyin bakalım neler olacak :) 

böyle gider gittiği yere kadar.... 1 milyonluk araba 600 olacak diye bekleyen yaya kalır, ha para etmeyen mal değersizidir kısmı savaşta olur o ayrı, şuan olursa zaten para etmeyen malı kullanırsın bedava ancak hava var,  olan kullanır olmayan bakar, değişen birşey yine olmaz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Yavuz

Dün aracım için servise gittim. Bekleme salonu için üç markanın aynı anda satıldığı Showroom'da 2 saat kadar bekledim mecburen. Opel Citroen Peugeot... Gelenlere dikkat ettim, kesin kararlı kişiler. Ben pek piyasayı takip eden biri de değilim. Ama farkettiğim durum şu, adam arabayı alacaksa parası hazır. Kredi falan işin çerezi sanırım. Yalnızca 200 bin için falan kredi teklif ediyorlar. Alıcı da krediyi sormuyor bile zaten. Ve araba yok demiyorlar. "Satışı yapalım 10 güne araba geliyor..." "Mavi istersen hemen teslim..." "Donanım olarak fark yok bence beklemeyin...Bunu alın..." tarzı cümleler. Bu durum ikinci eldeki saçma fiyatlandırmaları mutlaka kıracaktır. Ayrıca bu emlak sektörü de değil ki müteahhidin keyfini bekleyesin. İnşaat malzemeleri arttı ev yapmıyorum, arazi fiyatları malum ev yok vb. olayı yok yani... Sürekli üretim var bu sektörde. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...