İçeriğe Yönlendir

İkinci Elde Son Durum Vahim

Ümit Türk

Recommended Posts

Ali Gök

kredi flan çekmeyin TL ile biriktirin istediğiniz evi veya arabayı 288 sene sonra alırsınız tahminen

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

kredi flan çekmeyin TL ile biriktirin istediğiniz evi veya arabayı 288 sene sonra alırsınız tahminen

Faize de yatırmayın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

Faize de yatırmayın

Gerek yok aynen biriktirin yavaş yavaş 288 senede  rahatlıkla alınır bilemedin 350 sene

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mert Gulkokan yazdı:

Faiz diye birşey yok aslında kapitalist düzende kimse kimseye hayrına para vermez
Benim teyzem bile annemlere borç verirken tl ile vermiyor senelerdir euro ya da dolarla verir

Euro veya dolarda enflasyon yok mu? O parayı borç vermeyip işletse ticaret yapsaydı olasılığından vazgeçmek bir maliyet değil mi?

teyzen annene veriyor ama kapıcıya vermiyor neden?

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Şimdi arkadaşın biri bankada vadeli mevduatım olduğu için beni eleştiriyor, haram para yediğimi söylüyor. Eyvallah diyorum. Sonra öğreniyorum ki bu arkadaş kampanyadan falan faydalanıp (mesela) 400 bin liraya Passat almış ve arabanın teslim edilmesine bir hafta var. Kampanya o kadar güzel ki araba yok satmış. Fiyat değişmemiş ama stoklarda yok ve millet araba almak için sıraya girmiş. Bu arkadaş, üstelik paraya hiç ihtiyacı yokken, aldığı arabayı sıra bekleyenlerden birine ellerini ovuşturarak 425 bin liraya satıyor. Şimdi bu arkadaş parasını daha hayırlı bir işte (ticaret diyelim) kullandığı için helal para yedi, ben elimdeki birikmiş paramı hem ufak bi getirisi olsun, hem de erimesin diye vadeli mevduata yatırdım, haram yemiş oluyorum, öyle mi? :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Yurdaer Elay yazdı:

Şimdi arkadaşın biri bankada vadeli mevduatım olduğu için beni eleştiriyor, haram para yediğimi söylüyor. Eyvallah diyorum. Sonra öğreniyorum ki bu arkadaş kampanyadan falan faydalanıp (mesela) 400 bin liraya Passat almış ve arabanın teslim edilmesine bir hafta var. Kampanya o kadar güzel ki araba yok satmış. Fiyat değişmemiş ama stoklarda yok ve millet araba almak için sıraya girmiş. Bu arkadaş, üstelik paraya hiç ihtiyacı yokken, aldığı arabayı sıra bekleyenlerden birine ellerini ovuşturarak 425 bin liraya satıyor. Şimdi bu arkadaş parasını daha hayırlı bir işte (ticaret diyelim) kullandığı için helal para yedi, ben elimdeki birikmiş paramı hem ufak bi getirisi olsun, hem de erimesin diye vadeli mevduata yatırdım, haram yemiş oluyorum, öyle mi? :) 

1400 sene önceki mantığa göre evet.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Göktürk yazdı:

1400 sene önceki mantığa göre evet.

hocam 1400 sene daha konuşsak 1 cm yol alınırmı acaba

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

hocam 1400 sene daha konuşsak 1 cm yol alınırmı acaba

Alınır

30-40 sene yeterli

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Mehmet Göktürk yazdı:

Euro veya dolarda enflasyon yok mu? O parayı borç vermeyip işletse ticaret yapsaydı olasılığından vazgeçmek bir maliyet değil mi?

teyzen annene veriyor ama kapıcıya vermiyor neden?

Güven.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Muhittin Kaplan yazdı:

Güven.

Hayır.. azcık yardım etme de var.. bankaya da güveniyorsun bankaya borç veriyor musun durup dururken euro ile?

Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Faizin haram olduğunu düşünmeden birde şöyle bir mantıkla düşünün. Yüzbinlerce vatandaşın birikmişi var risk almadan emek harcamadan yatırım yapmadan faize para verip paralarının üstüne para eklemek mi daha iyi her boşta duran paranın metaya ,hizmete,yatırıma dönüşmesi mi daha iyi 1400 sene geriye gitmeye gerek yok bugünde büyük çapta düşünürsen faiz zaten mantıklı değil. Ekonomist değilim ancak fakir halkın giyeceğinden ekmeğinden v.s alınan verginin bu şekilde erimesi hiç adalet değil. Ha diyeceksiniz ki başka adaletsiz konular da var kamudaki israflar v.s onlara daha çok karşıyım. Üreten bir toplum olsak tabii olarak faizde düşük olacaktır hatta eksiye bile düşecektir kasttetiğim bankalar parayı korumak için kira alacaklardır. Toplamda demek istediğim bunun 1400 sene önceki mantıkla alakası yok günümüz mantığında da bence mantıklı değil zaten.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Fedai Özoğlu yazdı:

Faizin haram olduğunu düşünmeden birde şöyle bir mantıkla düşünün. Yüzbinlerce vatandaşın birikmişi var risk almadan emek harcamadan yatırım yapmadan faize para verip paralarının üstüne para eklemek mi daha iyi her boşta duran paranın metaya ,hizmete,yatırıma dönüşmesi mi daha iyi 1400 sene geriye gitmeye gerek yok bugünde büyük çapta düşünürsen faiz zaten mantıklı değil.

Hakkarideki adam, edirnedeki adamdan nasıl borç alacak ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fedai Özoğlu yazdı:

Faizin haram olduğunu düşünmeden birde şöyle bir mantıkla düşünün. Yüzbinlerce vatandaşın birikmişi var risk almadan emek harcamadan yatırım yapmadan faize para verip paralarının üstüne para eklemek mi daha iyi her boşta duran paranın metaya ,hizmete,yatırıma dönüşmesi mi daha iyi 1400 sene geriye gitmeye gerek yok bugünde büyük çapta düşünürsen faiz zaten mantıklı 

Bu dediğini yapmak için ya herkes esnaf olacak ya da bir organizasyon olacak bu işi üstlenecek kar dağıtacak.ihtiyacı olana para verecek.  Buna da modern dünyada banka, alınan ücrete de faiz diyoruz. Ekonomist değilsiniz. Ekonomistler böyle diyor.

Paranın metaya dönüşmesi için bankaya yatırman gerek. 
dolara yatırırsan amerikalı sefasını sürer.

Altına yatırırsan kimse sefasını süremez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Bankalar hak ettikleri paradan yaptıkları hizmetten dolayı para almalarında sıkıntı yok o ücret tarifesidir.Kredi verileceksede banka ne alınacaksa kendi alır veya senin alacağın şeyi banka satın alır sana borca yapılandırır sen de kabul edersen taksit taksit ödersin. Veya birikim yapar paran varsa alırsın yoksa ayağını yorganına göre uzatırsın. Ancak bankalar merkez bankasında gecelik faizle senin benim paramla paralarını çalıştırması bana vicdani olarak ters geliyor. Bu ikisi ayrı çünkü diğerinde arada ticaret yok.

Hakkari'deki vatandaş Edirne'deki vatandaştan borç alabilir bunda bir sıkıntı yok. Ben para bankaya yatırılmasın demiyorum ki.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Fedai Özoğlu yazdı:

Bankalar hak ettikleri paradan yaptıkları hizmetten dolayı para almalarında sıkıntı yok o ücret tarifesidir.Kredi verileceksede banka ne alınacaksa kendi alır veya senin alacağın şeyi banka satın alır sana borca yapılandırır sen de kabul edersen taksit taksit ödersin. Veya birikim yapar paran varsa alırsın yoksa ayağını yorganına göre uzatırsın. Ancak bankalar merkez bankasında gecelik faizle senin benim paramla paralarını çalıştırması bana vicdani olarak ters geliyor. Bu ikisi ayrı çünkü diğerinde arada ticaret yok.

Hakkari'deki vatandaş Edirne'deki vatandaştan borç alabilir bunda bir sıkıntı yok. Ben para bankaya yatırılmasın demiyorum ki.

Pratikte demiş oluyorsun. Neyse 40 sene sonra düzelecek nasılsa.

Mert Gulkokan yazdı:

Teyzem zaten çok zengin
Devlet memurluğundan emekli olduktan sonra ticarete atıldılar
Torunlarının bile geleceği garanti altında şu an
Evet güvendiği için veriyor 1 kuruşu bile kalmadı kalmazda

Anlamadın ne dediğimi. Kapıcıya da güvense yine de vermez.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Tr de yatırım kararı vermek kumar oynamak gibi :) ben bu sene çok zar attım :) ya devlet taş koydu ya damat zamanlaması ters geldi :)

Devlet ikincisi elin peşine düşeceğine o eforu başka yere harcasin. Vergilendirmesini duzenlesin. Ama kayıt dışılığına fırsat vermesin. 

3 5 galericiyi kollayacam diye tüketiciyi ezdirmesin. Al satıcılık varsa şuan piyasada bu galericilerin suçu.  

takibim de araçlar var belki 4 galeri el değişti aynı araç. Şuan 27 binde takibimde olan araba 81 TL

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-mercedes-c200-kompresor-bakimli-masrafsiz-873044842/detay

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

ben bu sene çok zar attım

o fiat marea, tofaşı bile batırıyordu nerde ise, sen iyi kurtardın yine.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Gök yazdı:

Bu hesapları yaparken tam olarak kimi ikna etmeye çalışıyoruz ?

Mala hücumun nedeni vatandaşın elinde yatırım enstrümanı olmamasıdır. Bunun nedenleri arasında faiz hassasiyeti de önemli yer tutar. Olay bu.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Şu adamla da kavga edecektik az daha

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-tofas-1976-murat-124________efsane-855012874/detay

Geçen hafta Gittim baktım  kafamda bı fiyatla.  Ki Ağustosdan beri ilanda. 55 bin lik arabam takasta üste 25 verirsen takas ederiz demiştim görmeden.

Neyse gittim gördüm. Nakit alicaz takas işi yok. Araç 27 den bu fiyata gelmiş.

Son fiyatin nedir diye soruyorum. Diyor bizde küçük arabanin fiyatı olmaz. Yok bu zaten takastan geldi  bize vs. Ya diyom rakam söyle. Ciddi alıcı isen bisiler yaparız sen kaç diyorsun diyor. Ben de 20 ye alırım o Zaman dedim. Bu başladı söylenemeye yok kardeş satmıyoruz. Döndü dükkana girdi içerdekileri laf söylüyor. Sanki çaldık da 30 liralık arabaya 20 lira teklif ediyor felan. Dayanamadım bende arkasından ne konusuyon dedim hem rakam söylemiyorsun hem de rakam beğenmiyorsun . Ayağına kadar müşteri gelmiş şekil yapıyorsun felan. Sonra işler durdu. Daha dün 25 liraya veriyordun dedim bunu . E alsaydın  o zaman o paraya diyor.

55 liralik arabayı benden alırken 10bin öldür. Aldığın arabayı bana satarken 10 bin karla satacam diye diret. Sonra alsatci kötü kollayacan piyasayi

Çağlar Bayur yazdı:

o fiat marea, tofaşı bile batırıyordu nerde ise, sen iyi kurtardın yine.

Valla canavar gibi de arabaydı. Bayiden alıp galericiye verdim. Nihai binici beni koparcam diye uğraşırken gidip galericinin kucağından 60 bine aldı. Hakediyor bazısı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Beni damat taklaya getirdi o gün bir tek. Satışı verdiğimde TL de iki gün daha beklesem çok daha iyi kar edecektim. Şuan onun parası kardan zararda. Devlet baba peşine düşmese idi yil bitmeden bi serçe yada 124 alma niyetim var aslında

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bayiden alıp galericiye verdim.

o gün kaderinin yol ayrımı idi, gidip bitkoyn falan alsaydın köşeyi dönmüştün şimdi

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Son fiyatin nedir diye soruyorum. Diyor bizde küçük arabanin fiyatı olmaz. Yok bu zaten takastan geldi  bize vs. Ya diyom rakam söyle. Ciddi alıcı isen bisiler yaparız sen kaç diyorsun diyor. Ben de 20 ye alırım o Zaman dedim. Bu başladı söylenemeye yok kardeş satmıyoruz. Döndü dükkana girdi içerdekileri laf söylüyor. Sanki çaldık da 30 liralık arabaya 20 lira teklif ediyor felan. Dayanamadım bende arkasından ne konusuyon dedim hem rakam söylemiyorsun hem de rakam beğenmiyorsun . Ayağına kadar müşteri gelmiş şekil yapıyorsun felan. Sonra işler durdu. Daha dün 25 liraya veriyordun dedim bunu . E alsaydın  o zaman o paraya diyor.

Böyleleri yüzünden galeriden araba alıp satmamaya yeminliyim. 5 kuruş zarar edeyim ama para gerçek sahibine yarasın. yazdım ama bazen istisnalar olabiliyor, hepsi de böyle değil.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...