İçeriğe Yönlendir

İkinci Elde Son Durum Vahim

Ümit Türk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Öğrenciye kopya çekemezsin de, sonra otur izle :)

Lisede öğretmen masasına yazıp öğretmenin gözüne baka baka kopya çekmişliğim var. Her kopya aramasında da bi şey bulamadan giderdi hocalar :)

Biz sobaya yazardık. Din dersinde de ingilizce olarak tahtaya yazardık cevapları hoca girmeden.

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu seçenek için 2 şık var, n

2019 a kadar 2 şık vardı artık 20 şık var, evdekal.....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

2019 a kadar 2 şık vardı artık 20 şık var, evdekal.....

onu takan yokki, ne kalıcam, hem bizde o laf Şantiyedekal şeklinde uygulanır :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

onu takan yokki, ne kalıcam, hem bizde o laf Şantiyedekal şeklinde uygulanır :)

konu o diil, 2019 da evdekal desedim levye ile kovalardın? 2 ay sonra ise tüm dünya kabullendi .... şıklar 2 den fazla artık...

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Biz sobaya yazardık. Din dersinde de ingilizce olarak tahtaya yazardık cevapları hoca girmeden.

yaz okulunda soruları TC kimlik numaraları ile ilişkilendirdim soruların benzerlik ihtimali 211 kişide bir oldu. kopya işlevsiz kaldı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Metin Uzunoğlu yazdı:

yaz okulunda soruları TC kimlik numaraları ile ilişkilendirdim soruların benzerlik ihtimali 211 kişide bir oldu. kopya işlevsiz kaldı.

Bence sınavlar kitap açık yapılmalı.. Sadece birbirleriyle konuşmaları engellensin yeter.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Ben bazı öğrenciler için kopya çekmesinde serbest olması taraftarıyım. Zaten normalde okuyup öğrenmeyecek. Belki sınavlarda bir yerden bakarak yazarken en azından aklında bir şeyler kalır. Belki sınav sayısını artırarak çalışmayan bu öğrencilerde birşeyler öğretilmiş olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Hacı Şenyurt yazdı:

Ben bazı öğrenciler için kopya çekmesinde serbest olması taraftarıyım. Zaten normalde okuyup öğrenmeyecek. Belki sınavlarda bir yerden bakarak yazarken en azından aklında bir şeyler kalır. Belki sınav sayısını artırarak çalışmayan bu öğrencilerde birşeyler öğretilmiş olur.

O dediğiniz özet çalışma kağıdı. Bazen onu yaparız. Hazırlarken öğrenirler. Adaletlidir.

Ancak asıl kopyanın sorunu kurallara uymamak, kendini kurtarmak, haksızlık adaletsizlik...Bu da sosyal olarak eğitimi toplumu çökmeye götüren bir mekanizma yapıyor. Her şey mübah meselesini öğreniyorlar. 

Ayrıca "zaten okuyup öğrenemeyecek" ise neden öğretiyoruz? Yahut öğrettiklerimiz anlamlı mı? Bunlara iyi bakmak lazım.

Metin Uzunoğlu yazdı:

Test seçeneklerini kopya çekeceklerdi ise tamam da tek kopya öyle değil ki? Adam kağıt değiştiriyor, kamera kulaklık herşey kullanıyor. Bilgilerin yazıldığı kağıtları kullanıyor vs vs vs. Ama seçemek karıştırmak uzaktan bakarak yahut işaretleşerek olan süreci engelliyor. 

Birçok sistem (öğretim yönetim sistemi) Havuz sorularından alt küme oluşturup onu da her öğrenci için karıştırıyor. Örneğin 40 soru hazırlıyorsun 20 soruluk sınavı harmanlayıp herkes için ayrı harman ve seçenek sırası soru sırası yapıyor. (moddle vs)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

konu o diil, 2019 da evdekal desedim levye ile kovalardın? 2 ay sonra ise tüm dünya kabullendi .... şıklar 2 den fazla artık...

ben hiç kalmadımki evde, bize yasak yok biliyorsun :)  seçeneklere gelince, abd karışırsa hard reset yeme ihtimalimiz baya artar, demedi deme.... 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Test seçeneklerini kopya çekeceklerdi ise tamam da tek kopya öyle değil ki? Adam kağıt değiştiriyor, kamera kulaklık herşey kullanıyor. Bilgilerin yazıldığı kağıtları kullanıyor vs vs vs. Ama seçemek karıştırmak uzaktan bakarak yahut işaretleşerek olan süreci engelliyor. 

Birçok sistem (öğretim yönetim sistemi) Havuz sorularından alt küme oluşturup onu da her öğrenci için karıştırıyor. Örneğin 40 soru hazırlıyorsun 20 soruluk sınavı harmanlayıp herkes için ayrı harman ve seçenek sırası soru sırası yapıyor. (moddle vs)

ders sayısal hesap dersiydi, her öğrencinin alacağı sayısal değerler farklıydı. dolayısıyla sonuçları da farklı oldu. kopya çekenlerin hepsinin sonucu yanlış çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Yurdaer Elay yazdı:

Bence sınavlar kitap açık yapılmalı.. Sadece birbirleriyle konuşmaları engellensin yeter.

yaz okulunda uzaktan eğitim vardı ve herşey serbestti...

Hacı Şenyurt yazdı:

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bize yasak yok biliyorsun

dünyada 188 devletin 88000 idarecin 8880000000000 kişinin kıpkısa sürede, anında görüş birliği içinde kabullenmesi iyi bir organizasyon gerektirir. evdekal...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

dünyada 188 devletin 88000 idarecin 8880000000000 kişinin kıpkısa sürede, anında görüş birliği içinde kabullenmesi iyi bir organizasyon gerektirir. evdekal...

vallahi yapacak birşey yok, biz durmayız çalışmaya devam, eve gidemiyorumki evde kalayım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Düşük yaşta ikinci el ithal araçlar gelebilir deniyor. Patates gibi çözümü ithalatta arayacaklar zaar. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Yurdaer Elay yazdı:

bende de tam aynisini onerecektim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Düşük yaşta ikinci el ithal araçlar gelebilir deniyor. Patates gibi çözümü ithalatta arayacaklar zaar. 
O zaman az kullanilmis domates de ithal edelim,az kullanilmis ekmek falan ..
Tasima suyla degirmen misali .
'Bi 10 milyar dolar satarim şaaak ,bi 10 milyar dolar daha ,şok olur millet '
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Elalemin pert araçlarını alayıp pullayip getirecekler vay halimize 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu çok olumlu bir karar olur. Çok uzun yıllar önceden bunun yapılmış olması gerek idi. Gümrük birliği sınırları içinde araç hareketinin serbest olması lazım. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Kim nereden nasıl kontrol edecekler km leri nasıl görecekler nereden takip edilecek eyvah eyvah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Elalemin pert araçlarını alayıp pullayip getirecekler vay halimize 

Piyasa gelişir öyle deme. Aracın ne olduğunu gayet iyi inceleyebilirsin. Asıl pertçiler burda çuvallayacaklardır.

Kim nereden nasıl kontrol edecekler km leri nasıl görecekler nereden takip edilecek eyvah eyvah

Avrupa ortak araç veritabanı diye birşey var avrupa birliğine girecez ya "eyy makron"

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

5 yaşına kadar araç girişi olursa sistem oldukça rahatlar ama sıfır araç satışları kötüleşir devlet bunu ister mi bilinmez. bunlar zor konular. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Piyasa gelişir öyle deme. Aracın ne olduğunu gayet iyi inceleyebilirsin. Asıl pertçiler burda çuvallayacaklardır.

Avrupa ortak araç veritabanı diye birşey var avrupa birliğine girecez ya "eyy makron"

Hocam bu dediğinin ülkemiz için geçerli olacağını sanmıyorum malesef bizim pertçiler hemen gidip oradan bu işleri hallederler malesef ülkeye gelmeden km ler 100 bin cıvarına çekilir öyle gelir ülkeye sonra si malesef çok zor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
Hocam bu dediğinin ülkemiz için geçerli olacağını sanmıyorum malesef bizim pertçiler hemen gidip oradan bu işleri hallederler malesef ülkeye gelmeden km ler 100 bin cıvarına çekilir öyle gelir ülkeye sonra si malesef çok zor 
Cok sıki denetleme gerekir,bizim de en buyuk zaaflarimizdan biri bu mesele
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Sanki burada km ile oynamıyorlar :) avrupa’da birkaç yaşındaki aracın km’si ile isterse oynasınlar. Araç hor kullanılmamış ve yeni sayılacağı için hiçbir sorun olmaz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bu mesele stratejik bir mesele. Yeni Zelanda'daki öğrencim "hocam burda sıfır araç satılmıyor ki" diye bana dönüş yaptı. Japonyadan ikinci el geliyormuş.

Otomobil sanayisi iç piyasaya göre kendini ayarlamıyor çoğunlukla. Otomotivde ithal araçlar çoğunlukta. Bunlar ikinci el olarak gelirse ciddi miktarda döviz kazancı olacaktır.

Tabi ülke olarak Gürcistan, Bulgaristan, Arnavutluk, Suriye, İran, Sırbistan kategorisine düşmüş oluruz bu oto işinde o da ayrı mesele. 

Yorum bağlantısı
  • Yeni Oluştur...