İçeriğe Yönlendir

Astra J Yağ Soğutucu Sorunu

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Merhaba. J kasanın kronik sorunlarından bazılarını biliriz. Aldığım ve kullandığım 6 yıl 90 bin km boyunca bu kroniklerden biri ilk kez ufaktan başıma geliyor şöyle ki:

Yıllık bakım yapıldı km 90 bin küsür. Çorum da gittiğim yer kapanan yetkili servisin servis danışmanı ve ustası. Motor suyu kapağını açtı eliyle yokladı motor suyunda veya kapağında herhangi bir köpürme yağlanma vs yok ciddi anlamda da yok ama bidonda hafiften islenme var. Eliyle suyu yokladığımızda ufaktan yağlanma mevcut. Bana dedikleri yağ soğutucu ufaktan çatlamış motor suyuna hafif hafif yağ kaçıyor. Herhangi bir yağ eksilmesi de görmedim ya da farketmedim.

Sorum şu yağ soğutucu iki parçadan oluşuyor. Birisi yağ soğutucu radyatörü diye geçiyor.

c092d629dc57c39ea4fdc1c93ee820bc.jpg

Diğeri ise komple yağ soğutucu takım. Radyatör üzerinde belli.

a828a1b2bd0cd367feda79fcdad3e660.jpg

Değişim için 1000 lira civarı dediler ve bu fiyattan anladığım sadece radyatör değişecek. Öneriler nedir? Yağ soğutucu komple mi değişmeli yoksa radyatör değişse yeterli mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

yettim gayri😄

Yağ soğutucu kütüğüyle alman lazım. yani komple.radyatörü elleme simdilik. ilk resim kütük. 2. resim komple olanı. bendeki de ayni sendeki gibi yeni baslamıştı. değiştirdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ufak bir conta değişimi olmasın probleminiz.

Akıl akıldan üstündür diye boşuna dememişler ya. Çok teşekkürler.
yettim gayri[emoji1]
Yağ soğutucu kütüğüyle alman lazım. yani komple.radyatörü elleme simdilik. ilk resim kütük. 2. resim komple olanı. bendeki de ayni sendeki gibi yeni baslamıştı. değiştirdim. 
Peki parçanın arızalı olduğunu nasıl anlarız sökünce? Üstte Koray Demir 'in bahsettiği gibi conta problemi aklıma gelmedi ve gelmezdi çünkü.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Metin Akbal yazdı:

Akıl akıldan üstündür diye boşuna dememişler ya. Çok teşekkürler.Peki parçanın arızalı olduğunu nasıl anlarız sökünce? Üstte Koray Demir 'in bahsettiği gibi conta problemi aklıma gelmedi ve gelmezdi çünkü.

Klimadaki gibi kaçak kontrolü yapılabilir, söküp çıkışı kapatıp girişten hava verip değişime bakılabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Komple al, bunun sadece soğutucusu değişenler genelde arıza  ilk 6 ayda tekrar eder. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Klimadaki gibi kaçak kontrolü yapılabilir, söküp çıkışı kapatıp girişten hava verip değişime bakılabilir
Olabilir evet çeşitli fikirler oluşuyor.
Komple al, bunun sadece soğutucusu değişenler genelde arıza  ilk 6 ayda tekrar eder. 

Araba soğuk ise motor suyunun resmini çeksene. Belki ustan abartıyor. 
Koray Demir 'in attığı videoyu izleyince conta ihtimali çok aklıma yattı tabi sökülmeden bilinmez. Motor suyu kırmızı motor suyu kabı isli matlaşmış onuda yıla bağlıyorum.
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Abi bende de yedek su kabının etrafı mat videodaki gibi net değil fakat dibinde siyah ufak partiküller var yağdan olduğunu sanmıyorum ustaya sorduğumda normal olduğunu söyledi. Bence detaylı kontrol sonrası işlem yaptır. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Abi bende de yedek su kabının etrafı mat videodaki gibi net değil fakat dibinde siyah ufak partiküller var yağdan olduğunu sanmıyorum ustaya sorduğumda normal olduğunu söyledi. Bence detaylı kontrol sonrası işlem yaptır. 
Anca Ankara ya benim ustaya giderim. Videodaki gibi şeffaf değil benim aracın şu bidonu. Partikül hatırlamıyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Darbaz yazdı:

Bendekide matmı karamı bilemedim

ACtC-3cFpvraraWFC70W94LmUsiSl6PiKYIIGGv6

Görünüşe göre sorun yok gibi. Kapakta köpürme falan yoksa ciddi birşey yok. Ama suyun elle kontrolü lazım kayganlık yağ hissi var mı diye. bende kapakta köpürme falan yok ufaktan yağ hissi var yeni başlamış kaçak.

Araştırmalarıma göre ya yıl ya da yağın fazla konulmasından kaynaklı bir sorun. Her bakımda 4.5 litre yağ koydururum. 90 bin km 6 yıl o zaman normal bir süreç. Olay conta da mı soğutucu da mı yoksa komplesinde mi. Geneli 90 100k km den sonra başlamış ama mesela 2017 modeller de falan da 30 bin km ler de değişenler de var. Soğutma suyu tesisatının komple temizliği gerekebilirmiş.

Ali Darbaz yazdı:

Araba soğuk ise motor suyunun resmini çeksene. Belki ustan abartıyor. 

Fotoğraf soğuduğu zaman çekerim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Görünüşe göre sorun yok gibi. Kapakta köpürme falan yoksa ciddi birşey yok. Ama suyun elle kontrolü lazım kayganlık yağ hissi var mı diye. bende kapakta köpürme falan yok ufaktan yağ hissi var yeni başlamış kaçak.

Araştırmalarıma göre ya yıl ya da yağın fazla konulmasından kaynaklı bir sorun. Her bakımda 4.5 litre yağ koydururum. 90 bin km 6 yıl o zaman normal bir süreç. Olay conta da mı soğutucu da mı yoksa komplesinde mi. Geneli 90 100k km den sonra başlamış ama mesela 2017 modeller de falan da 30 bin km ler de değişenler de var. Soğutma suyu tesisatının komple temizliği gerekebilirmiş.

Benim antifirz hep parmakta kayganlık yapıyor ama. öyle böyle 20 bin oldu :( Usta baktı hiç bir sorunda bulamadı . Hatta soğutucu yeniymiş 😮. Bence sen yağ soğutucusu değişimi kounsunda acele etme.  

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Benim görünümde @Ali Darbaz gibi, bu durum geçenlerde cruse olan arkadaşta meydana geldi komple çamur olmuş. 1 gün sabah bıraktı akşam aldı. Yedek su deposu temizlendi ve yağ soğutucu değiştirildi sonrasında hat komple temizlendi normal şu anda 750 tl ye yaptırdı.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Arif Aykın yazdı:

Benim görünümde @Ali Darbaz gibi, bu durum geçenlerde cruse olan arkadaşta meydana geldi komple çamur olmuş. 1 gün sabah bıraktı akşam aldı. Yedek su deposu temizlendi ve yağ soğutucu değiştirildi sonrasında hat komple temizlendi normal şu anda 750 tl ye yaptırdı.

750 liraya yağ soğutucusunu satmıyorlar. Çinden alınma ise olabilir. 

EN ucuzu 1057 tl 

https://biyedekparca.com/Chevrolet-Cruze-1.6-Yag-Sogutucusu-Komple-GM?gclid=CjwKCAjw4rf6BRAvEiwAn2Q76l2IW4m5qkDNoAFs7qlcjOeT1lbbVZPYl2QLl6fRnzdrBywkqv6vlhoCSgkQAvD_BwE

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ayrıca o kapağı açıp durmayın. Benimki gibi hava yaparsa sıkıntı olur size. Hadi ben pimpirikliyim, hava yaptığını ısınmadığını anladım. Sizler hava yapsa anlamadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Çünkü hararet kadranda normal görünüyor. Her zamanda su sesi duyulmuyor. 

ACtC-3c9kWK5SiUHyvrylf1NzVUoweQg31tnhxR5

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ayrıca o kapağı açıp durmayın. Benimki gibi hava yaparsa sıkıntı olur size. Hadi ben pimpirikliyim, hava yaptığını ısınmadığını anladım. Sizler hava yapsa anlamadan kullanmaya devam edebilirsiniz. Çünkü hararet kadranda normal görünüyor. Her zamanda su sesi duyulmuyor. 

ACtC-3c9kWK5SiUHyvrylf1NzVUoweQg31tnhxR5ogyuGzuceBlsRRCr8Io_TTSsS8MbH3Wi7kmDIxPdki5icOUXZn5N1LUw04VRxOgu6fD1NjrQRxvmq6yzyooroIWWEIvsU2AG42kzjcXOUQo-O4H9m1tGcA=w926-h938-no?authuser=0
Soğukken açacaksın.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Soğukken açacaksın.

Bende soğukken açtığımı düşündüm. arabayı 3 saat soğutmuştum. Ama yinede pıst etti. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Ali Darbaz yazdı:

Takım değil sadece soğutucu değiştirmişti. Yaklaşık 4 ay önce.

Ali Darbaz yazdı:

Bende soğukken açtığımı düşündüm. arabayı 3 saat soğutmuştum. Ama yinede pıst etti. 

Soğukken açacaksın sonrasında kapağı kapatmadan önce aracı çalıştırıp fanı açtırıp kaloriferi sıcağa alıp su ısınmaya başlayınca kapatacaksın sonrasında hava yapmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Astrada bu kronik. neden kronik merak konusu.

Abi ecotec a16xer , a18xer, z16xer, hepsinde kronik. 

$_10.JPG

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

3 saat kışın gayet yeterli de sabah işe geldiğim araba öğlene kadar soğumuyor şu an.
[mention=76937]Metin Akbal[/mention] ya sen dinle beni. Sogutucuyu degistir. Conta isine girme. ne kadar usta olursa olsun su biryerlerden kaçıyor. Tekrar iş çıkarır sana. 

Taam ya [emoji16]
Astrada bu kronik. neden kronik merak konusu.
Aslında birçok yeni nesil araçta bu sorun mevcut. Focusta falan da denk geldim. VW de aynı şekilde.
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Akbal yazdı:

.
Aslında birçok yeni nesil araçta bu sorun mevcut. Focusta falan da denk geldim. VW de aynı şekilde.

tedarikçi belki aynı. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
tedarikçi belki aynı. 
Valla abi bilemem. Opel in bildiğim tedarikçileri Delphi AC Delco Ina Gates Hella (sadece aydınlatma grubu değil ateşleme bobini falan da mevcut) Dayco vs. Diğer otomobil firmalari ile ortak olan var mı bu markaların fikrim yok.

GM adi altında bu markalar mevcut.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...