İçeriğe Yönlendir

COB Led mi SMD Led mi?

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Bahçe ile ilgili işleri gündüz yapmak yaz ayarında sıcaktan dolayı çok yorucu oluyor. Bu nedenle akşamları çalışmak için led projektör almaya karar verdim. 4 adet 50W lık takacağım ancak bu ledin iki çeşidi var. COB yani tek büyük led li yada SMD birçok küçük ledden oluşan projektörler. Fiyatları arasında pek fark yok, siz olsanız hangisini alırsınız, hangisi daha uzun ömürlü olur?

410749375_0-1.jpg50w-6500k-smd-led-projektor-beyaz-isik-2

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Cop olan sistem ısıyı dağıtamıyor. Tek çip olanlar daha dayanıklı. Bende ne kadar cop varsa 3 ayda gitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

SMD olan'dan işyerinde 3 adet kullanıyoruz. Günde ortalama 15-16 saat yanıyorlar.
2 Tanesi arıza verdi 3-4 ay sonra değiştirdik diğeri 5-6 ay oldu hala sorunsuz çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Servet Aydın yazdı:

Cop olan sistem ısıyı dağıtamıyor. Tek çip olanlar daha dayanıklı. Bende ne kadar cop varsa 3 ayda gitti.

COB olanlar tek led olanlar, SMD çoklu led. COB olan mı dayanıklı SMD olan mı :)

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Led arızası olunca SMD tek tek değişme şansı var COP içinden biri bozuldumu CÖP :) 

Seri hattan biri bozulunca o hat gidiyor, bu sefer paralel hatlardan daha fazla akım geçiyor komple gidiyor.

COB-LED-Devre.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Led arızası olunca SMD tek tek değişme şansı var COP içinden biri bozuldumu CÖP :) 

Seri hattan biri bozulunca o hat gidiyor, bu sefer paralel hatlardan daha fazla akım geçiyor komple gidiyor.

COB-LED-Devre.png

50W cob led 25 lira civarında , projektör komple 50-60 tl arasında, COB bozulursa tek ledi değiştirmenin daha kolay olacağını düşünüyorum. SMD olanlar dediğin gibi tek te değiştirilebilir ama onlar da çok ufak, amatör biri değiştirebilir mi bilemiyorum .

Ben şuna çok takıldım, SMD ve COB un karşılaştırmalarına baktım, COB için watt başına verilen lümen değeri daha çok diyor, ve COB tek başına olduğundan(seramik plaka içeriyormuş) soğutulması daha efektif olur yazıyor. Alacağım 50 liralık projektör ama alıp da 3-4 ay sonra bozulacaksa sağlamı neyse 3-5 fazla verip almak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

4300 K yı geçmesin gece vakti ne kadar sarı o kadar iyi

Otomobil aydınlatması değil ama konu :)

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Servet Aydın yazdı:

Açık alanda çalışacak di mi? Kapalı alana uygun değil bunların hiç biri

Bahçeyi aydınlatacağım.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Cem Işık yazdı:

Otomobil aydınlatması değil ama konu :)

:) Bir ara fazla sarmıştım. Gün ışığı al demek yerine dilim ona gitti

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Mehmet Yıldız 1 yazdı:

:) Bir ara fazla sarmıştım. Gün ışığı al demek yerine dilim ona gitti

Led/xenon vs  denince ben de otomatikman öyle düşünüyorum :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Otomobil aydınlatması değil ama konu [emoji4]
Tavanda 6000K ampul vardi gece acaip gozumu aliyordu 4300K ya dondum ev mutfak dolabina da 4300K koydum [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...