İçeriğe Yönlendir

A6 3.0 TDI Quattro

Selim Bilgin

Recommended Posts

Ali Gök
(düzenlendi)

15 litre yağ ile mi çalışıyor şanzıman

15 değildir ya 15 olsa duramazdık :D

essahtan 15 litremi ? bu şansıman çalışırken yağ ile küvette duş alıyor anlaşılan :nargile:

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
(düzenlendi)
Sami Demirpaz yazdı:

15lt yağ maşallah :) Kesene bereket Selim. Ağız tadıyla kullanırsın inşallah.

Eyvallah Sami, amin, teşekkürler. Motor yağı da 8.2 litre. :D 

Önder Özcan yazdı:

15 litre almıyordur, temizlemek için doldur boşalt yapılmıştır bence?  " Toplam 15 litre yağ ile makine yardımıyla flushing işlemi yapılarak... "

Evet, 8-9 litre olması lazım kapasite. Makine bir uçtan basıp diğer uçtan çekiyor sistemde dolaşan yağı, bir tur böyle yaptıktan sonra tapayı kapatıp tekrar basıyorlar. Sistem hem yıkanmış hem de yağsız kalmamış oluyor.

Ali Gök yazdı:

15 litre yağ ile mi çalışıyor şanzıman

15 değildir ya 15 olsa duramazdık :D

essahtan 15 litremi ? bu şansıman çalışırken yağ ile küvette duş alıyor anlaşılan :nargile:

Yazdım yukarıda. :) 

tarihinde Selim Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Motor yağı yine iyiymiş. OM642 3.0 motorda 10 lt yağ kullanıyorduk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

En sevdiğim işlem otomatik şanzıman yağı değişimi sonrası o ilk sürüş. Güle güle kullan kazasız belasız.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Sinan Akgöl yazdı:

En sevdiğim işlem otomatik şanzıman yağı değişimi sonrası o ilk sürüş. Güle güle kullan kazasız belasız.

Aynen, yağ gibi kayar oluyor araba değişim sonrasında. Ben de yakın zamanda değiştirdim yetkili serviste , 1400 TL civarı tuttu DQ 250 dsg şanzıman yağ değişimi. Eskisi boşaltılıp 6 litre yağ kullanıldı. Flush işlemi yapıldı mı bilmiyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

DSG'nin mantığı farklı, yağlı sistem DSG'lerde değişim özellikle şanzıman ömrü açısından çok önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selim Bilgin

Bir durum özeti daha geçelim;

1-2 aydır çok bir şey yapamadım araba ile ilgili, ama önümüzdeki dönem kapsamlı bir şeyler düşünüyorum, ona hazırlık var şu an.

Enjektör pul ve tapalarını değiştirdim arada. Bence çalışma sesini yumuşattı.

Orijinal kauçuk paspas aldım letgo'dan, bi geldi 2020 kasanın paspası. :D Bagajda duruyor, yeni kasa A6'sı olan varsa verebilirim. :) Bej velur paspas aldım ondan sonra şimdilik o var üzerinde.

Fren balatalarını değiştirmiştim, yine arada ötme yapıyor önler, ya orijinal balata ya da Brembo'nun üst seri bir şeyini alacağım artık. Sanırım yüksek hızlardaki frenlemeler araba da ağır olunca balatayı bozuyor.

Bilstein B6 amortisörlerle ilgili yorum yapmamışım, bayağıdır kullanıyorum, tekrar orjinale dönmek istemezdim açıkçası. Salınım çok azaldı, ani şerit değiştirmelerde filan çok stabil, uzun virajlarda zaten iyiydi ama 18 jant + spor amortisör bir kaç gömlek yukarı çıkardı. Bi ara elim giderse spor yay değil ama s-line paketin yaylarını takacağım bulursam. 1-2 cm daha alçak sanırım onlar. Eibach filan alsam 3.5 cm düşecek, onu istemiyorum.

Son olarak kış sonuna komple boyaya girecek galiba. :) 

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Bu arada yakıt verisi de vereyim, aldığımdan beri çok hesaplamamıştım, bu ay başında sıfırladım tüketimi, 9.2 şu an. 700 km filan yapmışım, hepsi İstanbul, hatta karşıya bile geçmedim, Zeytinburnu-Fatih-Ayazağa-Maslak arası gel-git hepsi.

Sabah ofise giderken yol açıksa 7-8 lerde oluyor ortalama, akşam kalabalıkta dönersem 10-11, çok kilit olursa 12. Sakin trafikte e-5 tem güzergahında 6.5 filan görülüyor.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Bu arada Selim bu vites kolundan bende var. Eski a6 dan çıkmıştı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Arda Bülent Güzel yazdı:

Bu arada Selim bu vites kolundan bende var. Eski a6 dan çıkmıştı

Orijinal ahşap ve boşta ise talip olayım abi direk. :) 

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Orijinal ahşap ve boşta ise talip olayım abi direk. [emoji4] 

Ahşap değil maalesef 381e6bf67b840ab252ac7aa72d18fcaf.jpg
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Arda Bülent Güzel yazdı:

Ahşap değil maalesef 

Sağlık olsun. :) 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Selim Bilgin

Dün sabah trafik kurallarına göre geri gittiğim için %100 benim suçum ama bir Tofaş'ın ana yola kontrolsüz çıkmasıyla arka tampon son darbeyi aldı. Ben de vesileyle bir süredir beklettiğim tampon operasyonu için bıraktım arabayı. Bakalım neler olacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Ahşap değil maalesef 381e6bf67b840ab252ac7aa72d18fcaf.jpg
Gri olsaydı bende talip olabilirdim.
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Selim Bilgin yazdı:

Dün sabah trafik kurallarına göre geri gittiğim için %100 benim suçum ama bir Tofaş'ın ana yola kontrolsüz çıkmasıyla arka tampon son darbeyi aldı. Ben de vesileyle bir süredir beklettiğim tampon operasyonu için bıraktım arabayı. Bakalım neler olacak.

Sonu korkunçlu bitmesin noolur.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Önder Özcan yazdı:

Sonu korkunçlu bitmesin noolur.

Tamponu boyamışken kalanı sırıtmasın diye gerisini de mi boyasak diye düşünüyoruz şu an.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
(düzenlendi)
Selim Bilgin yazdı:

Geçmiş olsun ama hayırlısı olmuş. Başka türlü girmeyecektin sen bu tampon işine 😊

tarihinde Ahmet Gül tarafından düzenlendi
Yazım hatası
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Tamponu boyamışken kalanı sırıtmasın diye gerisini de mi boyasak diye düşünüyoruz şu an.
Tavan boyanırsa üzücü olur [emoji52][emoji52] .
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Furkan Bakırel yazdı:

Tavan boyanırsa üzücü olur emoji52.pngemoji52.png .

Yok ya o kadar değil. Şaka bir yana ön arka tampon yapılacak sadece şu an.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Geçmiş olsun Selim Bey, Allah beterinden korusun.

Bu arada aynı araçtan bizde de var BMK motor S-Line, bi müsait olduğunuzda yan yana getirelim kardeşleri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Tamponları yenilediğiniz için hayırlı olsun diyeyim ben :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Geçmiş Olsun Selim, allah beterinden saklasın..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Bahadır Taşpolat yazdı:

Geçmiş olsun Selim Bey, Allah beterinden korusun.

Bu arada aynı araçtan bizde de var BMK motor S-Line, bi müsait olduğunuzda yan yana getirelim kardeşleri

Amin teşekkürler. Getirelim tabi ki 👍🏻

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...