İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Direkt şebekeye vermek lazım. Depolamadan. Depolama masraflı. 

öyle bir olacakki, üretilen enerji direkt evde kullanılacak. Eğer fazla üretilirse şebekeye verilecek ve faturadan düşükecek. 

aliexpress ten aldım invertör ben kullanıyorum. isteyene yardımcı olurum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

elektrik zamlarında hep kafama takılan: 1 ocak tan itibaren zam denince, zaten geçen hafta yaktığım da zamlı fatura gelmeyecek mi? elektrik zamlarının fatura sonrası işlemesi lazım değil mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

elektrik zamlarında hep kafama takılan: 1 ocak tan itibaren zam denince, zaten geçen hafta yaktığım da zamlı fatura gelmeyecek mi? elektrik zamlarının fatura sonrası işlemesi lazım değil mi?

yılbaşına kadar harcamadığını varsayabilir.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Aralık Ayı elektrik faturam 411 kw harcama 377 TL olarak gelmişti. Yeni zamlarla gelecek olan fatura 743 TL olacak.

2021 yılı günlük 10 kWh tüketmişim. Evde 2 buzdolabı , elektrikli termosifon ve hemen hemen hergün çalışan çamaşır , bulaşık makinası var.

Bizi en çok madur eden şey ise elektrikle birlikte iletim bedeline de %50-%125 zam yapılmış olmasıdır.

Eski fiyatlandırmaya göre 195 liralık tüketime 109 lira dağıtım bedeli , 72 lira da vergi eklenmiş.

ouvZYP.png

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay
Mehmet Göktürk yazdı:

aliexpress ten aldım invertör ben kullanıyorum. isteyene yardımcı olurum.

Nasıl bir invertör link atar mısınız ?

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Direkt şebekeye vermek lazım. Depolamadan. Depolama masraflı. 

öyle bir olacakki, üretilen enerji direkt evde kullanılacak. Eğer fazla üretilirse şebekeye verilecek ve faturadan düşükecek. 

On grid inveter diye geçer. Şebekeye verme kısmımda oldukça fazla prosedür var diye biliyorum. Sayacın da değişmesi lazım . Birde alım fiyatları satım fiyatlarının çok altındaydı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

On grid inveter diye geçer. Şebekeye verme kısmımda oldukça fazla prosedür var diye biliyorum. Sayacın da değişmesi lazım . Birde alım fiyatları satım fiyatlarının çok altındaydı. 

yok prosedür. geri satacaksan var. niye bu kadar ters bakıyorsunuz? doları bile alır satarken fiyatı farklı tabi.

Yunus Gökhan Ay yazdı:

Nasıl bir invertör link atar mısınız ?

https://www.aliexpress.com/item/32832275539.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.7b4a5570xUmTPX&algo_pvid=cfc38a33-8f74-4869-94d8-f4774a2254be&algo_exp_id=cfc38a33-8f74-4869-94d8-f4774a2254be-25&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"66071628954"}&pdp_pi=-1%3B711.87%3B-1%3BTRY+412.38%40salePrice%3BTRY%3Bsearch-mainSearch

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Mehmet Göktürk yazdı:

Bende geri satılmada prosedürün çok uzuz olduğu ilettim. Şu an elektrik 1,3 tl , son fiyatı bilmiyorum ama önceki tarifeye göre 32kr/kwh ten alıyorlardı. Evde 3-5 panelle bu prosedüre girişmek, yatırımın geri dönüşünü çok uzatıyordu. Ancak alanın varsa , orada yaşıyorsan panelleri koyup bu prosedüre katlanılabilir. 

Evde üretip kendin kullanırsan kimse birşey demez zaten. Yeter ki apattman olacaksa ortak karar almak gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Erhan Doruk yazdı:

..

Evde üretip kendin kullanırsan kimse birşey demez zaten. Yeter ki apattman olacaksa ortak karar almak gerekiyor. 

satmayı düşünmeyeceksin zaten. o bonus.. kullandığın kadar üreteceksin. zaten evselde 10kw sınır.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Göktürk yazdı:

satmayı düşünmeyeceksin zaten. o bonus.. kullandığın kadar üreteceksin. zaten evselde 10kw sınır.

O sınır çok fazla zaten normal bir kullanıcı için, satma artıkça amorti süresi de artıyor.  6 KW lık sistem eylül ayında 660 KWh üretmiş, bana 2-3 KW lık sistem yeter mesela, apartmanda olmasam direk yaptıracağım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

200 TL fatura gelene 349 TL gelecekmiş elektrik faturası. Bakalım memura emekliye ne kadar zam gelecek? 🤔

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bugün elektrik faturası geldi. 03.12-04.01 arası 434 kwh 432 TL. Zamlı tarife değil sanırım. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Bugün elektrik faturası geldi. 03.12-04.01 arası 434 kwh 432 TL. Zamlı tarife değil sanırım. 

Birazcık zamlı sanki. 3-5 gün

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

190 tl elektriğimi yatırdım. Öptüm sevdim faturayı. Değerini bilemedim dedim. Aynısını yakarsam kabaca 350 gelecek. Daha zamlarımız belli olmadı ama 150 sini elektrik aldı bile. 300 ünü de benzin alır. Suyu da ekle gitti 500. Daha mutfağa girmedik.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
190 tl elektriğimi yatırdım. Öptüm sevdim faturayı. Değerini bilemedim dedim. Aynısını yakarsam kabaca 350 gelecek. Daha zamlarımız belli olmadı ama 150 sini elektrik aldı bile. 300 ünü de benzin alır. Suyu da ekle gitti 500. Daha mutfağa girmedik.

Telve makinanı az kullan
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Telve makinanı az kullan
İki tarafı da çalışıyor. Tek kişi için bile yapsam 6 kişilik yapıyorum. Eşşek kadar makina 1 kahveye yıldız - üçgen yaptırılır mı?
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

32 günlük 1337 TL gaz. zamdan önceki periyod olmalı.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Geldi gönlümüzün efendisi 😕 bu kadar beklemiyordum şahsen. Gerçi şimdi baktım geçen sene aynı döneme 435 TL ödemişim. Geçen sene22-22.5 dereceydi ev bu sene gündüz 21 gece 20.5 derece ayarlı.

fimb07d.jpeg

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Birazcık zamlı sanki. 3-5 gün

Alt kademeyi 0,78 üst kademeyi 0,83 den hesaplamışlar. Yen tarifeye göre hesaplansa 850 tl fatura gelmesi lazımdı

Servet Aydın yazdı:

Bana 138 tl geldi yine.

Solar panelden dolayıdır. Sadece bir buzdolabı çalışsa aylık yaklaşık 50 tl faturaya katkısı olur yeni tarifeye göre. Yanına bulaşık çamaşır, ütü, kettle, mikrodalga, tv aydınlatmayı koyarsan 300 ü rahat bulur. 

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Alt kademeyi 0,78 üst kademeyi 0,83 den hesaplamışlar. 

İstanbul avrupa yakasında zamdan önce standart 0,91 lira idi kwh

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Gülkokan yazdı:

Kirada olan 1 artı 1 ev 148 m3 tüketim fatura 327 tl

M3 değil de tüketilen enerji ne yazıyor? M3 miktarı iklime göre değişiyor. Zaten fatura enerjiden hesaplanıyordur. Yani katsayısı vardır

Yorum bağlantısı
Alper Şenses
İbrahim Arslan yazdı:

Yerinizde olsam evin çatısı müsaitse güneş enerjisinden elektrik üretmeyi düşünürdüm. Aküsüz yada az akülü ama bol panelli bir sistem.

Bende düşünürdüm lakin 6 dairelik apartman kat maliklerinin izin vereceğini hiç zannetmiyorum, biri hariç hepsi yazlıkçı İbrahim bey. 

Mehmet Göktürk yazdı:

Klima yok mu hiç evde? 1 tane bile. onu tam gaz açın.

Mehmet abi bir tane salonda var, ev büyük olunca diğer kuzey cepheye bakan odalara maalesef yeterli kadar ısınma sağlamıyor,

Erhan Doruk yazdı:

Aylık 1000 lira ev kirası gibiymiş. Sizin faturayı yükselten kısım ısınmayı elektrikle yapmanızdan kaynaklı. Bu zamlarla önümüzdeki ay 2000 tl yi geçer faturanız. Bence ısınma olayını kazanlı bir sisteme geçirin, hem sıcak suyu da bu şekilde halledip termosifonu boşa çıkarırsınız. Tepeye birde gün ısı, fatura epey düşmüş olur. 

İptal ettikleri agi, 4500 tl ye kadardan düştükleri vergiyi direk elektrik faturasına eklemişler. Allahtan trt payı yok, yoksa ne yapardık😊

Evet maalesef doğalgaz olmayınca alternatif ısınma kaynaklarına yönelmek daha mantıklı olacak 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...