İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Sıcaklık yine belli bir düzeyden sonra artarsa nem oranı düşer.

Peki ben rize’de temmuzda akşam balkonda otururken neden terliyorum :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Peki ben rize’de temmuzda akşam balkonda otururken neden terliyorum :) 

Birde coğrafya iklim bilgimi yaristirmayayim lütfen yani ☺️

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Birde coğrafya iklim bilgimi yaristirmayayim lütfen yani ☺️

bu aralar suyla çok haşır neşirsin. Senin kadar bilemeyiz tabi :p

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Termos 100 derece sıcak suyla dolu.

starbaks yok mu yakınlarda, haşlak suyla neden geziyoruz?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu aralar suyla çok haşır neşirsin. Senin kadar bilemeyiz tabi :p

Sende haşır neşir olursun barajların doluluk oranı yükseliyor dinamolar çalışacak elektrik üretimi falan 😁

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Ali Cihangiroğlu yazdı:

şunu neden yapıyorsunuz?  geceleri esas soğuk olur,  ben gündüz 24 gece akşam 7 den sabah 8 e kadar 25 te çalıştırıyorum, yani gece sizin aksinize daha yüksek ısıda kullanıyorum, harcanan gaz aynı konfor daha yüksek :)

termostada gelince, konfor aranıyorsa ya modülasyonlu kombi ve uygun termosadı yada son model tüm kobilere uyan TPİ termostad olacak, bu şart,  yoksa zaten 1 derece hassasiyetli on-off termostadla konforda az olur tasarrufta...

termostad akıllı olacak, hassasiyeti 0.1 derece olacak, ayarladığınız ısı misal 24 ise, evdeki ısı sapması 23.9 - 24.1 olacak, bunun dışına çıkmayacak, bunu sağlayan termostad alın (örnek: Honeywell T3R ve türevleri), yeni kombilerin zaten tamamı aslında modülasyonlu zaten buna yazdığım tip termostad takın keyfinize bakın.

markayı örnek verdim, sitesinden sağda termostad seçimi var, kombi marka model girin, uyumlu termostadlara bakın, bu özelliklerde termostad seçin kendinize, ille bu marka olmak zorunda değil tabiii, özellik açısından bakın...

https://ev.honeywellhome.com.tr/isitma-urunleri/termostatlar

honeywell kullanıyorum algoritmalı özelliğe sahip çok memnunum. tavsiye ederim

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

starbaks yok mu yakınlarda, haşlak suyla neden geziyoruz?

starbags içemiyorum. Siz nasıl içiyorsunuz onu. Kahveye hakaret resmen :nargile:

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

abi sen harici başka derece alıp deneme yap istersen. Ya da basit bi civalı da olur. 25 bana çok geliyor. Eğer ev nemliyde 25 derece bu sefer bunaltmalı. Bilemedim. 

bu arada benim ev küçük. Termostatı benim. Evden çıkarken kombiyi kapatıyorum. Akşam gelince açıyorum. Önce yüksekte sonra sabit. Böyle daha az yakıyor. Bazı kişiler sabit sürekli yansın diyor. Bunu 2 sene denedim. Yarı yarıya fatura fark ediyor. Evde kimse yoksa tavsiyem herkes kombiyi kapatmalı. 

termostad doğru canım, 3 tane sağlam termometrem var, hepsi aynı gösteriyor, burada nem var, o yüzden hava 0 ken donuyorsun, buranın sıfırı Ankaranın -10 u gibi, nem donduruyor adamı, birde rüzgar var kulakların buz keser, dışarda hava daha 6 derece üstelik, o yüzden 25 normal, şuan 24 derecede kombi, güneş vuruyor eve, zaten bu halde akşama kadar 1 m3 anca yakar yakmaz hatta daha az bile yakabilir, tam kapanmış gibi oluyor neredeyse.

Evinde ısı kaybın çoksa işe giderken kapamak yararlı olabilir, bizim ev fena değil yalıtım açısından, kapatsamda 1-2 derece anca düşüyor şu sıralar,  geçen 24 saat kapattım fatura doğal olarak azaldı tabii, sonra açınca evin ısınması yarım saat kadar sürdü, 22.5 dereceye inmişti tekrar 25 yaptım, üşümeye başlamıştık...

bu ayki fatura 780 tl geldi bu arada, kombi hep açık.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

starbags içemiyorum. Siz nasıl içiyorsunuz onu. Kahveye hakaret resmen :nargile:

chai iç tarçınlı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Ali Cihangiroğlu yazdı:

termostad doğru canım, 3 tane sağlam termometrem var, hepsi aynı gösteriyor, burada nem var, o yüzden hava 0 ken donuyorsun, buranın sıfırı Ankaranın -10 u gibi, nem donduruyor adamı, birde rüzgar var kulakların buz keser, dışarda hava daha 6 derece üstelik, o yüzden 25 normal, şuan 24 derecede kombi, güneş vuruyor eve, zaten bu halde akşama kadar 1 m3 anca yakar yakmaz hatta daha az bile yakabilir, tam kapanmış gibi oluyor neredeyse.

Evinde ısı kaybın çoksa işe giderken kapamak yararlı olabilir, bizim ev fena değil yalıtım açısından, kapatsamda 1-2 derece anca düşüyor şu sıralar,  geçen 24 saat kapattım fatura doğal olarak azaldı tabii, sonra açınca evin ısınması yarım saat kadar sürdü, 22.5 dereceye inmişti tekrar 25 yaptım, üşümeye başlamıştık...

bu ayki fatura 780 tl geldi bu arada, kombi hep açık.

22,5 derecede üşürken üstünde ne vardı abi yanlış anlama merak ettim. Bizim evin ortalaması 21-22 derece. Hemen hemen aynı iklim hatta bizimki daha nemli.

Bence senin termometre bozuk

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bizde nem düşük, 23 de ve 25 de denedim aynı yaktı, gündüz 24 gece 25 yaptım yine aynı yaktı, evin yalıtımı güzel, mesela dün tamamen kapalıydı, ev gündüz 24 de durdu sabah kalkınca 22.5 du, 22.5  olunca hafiften üşüme başlıyor....

nem ölçer alayımda bakayım hele :)

dün hiç açmadım mesela ve orta katım :tongue: gel komşum ol :D

Edremitte mi nem düşük?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Dalaman’da ısı pompası ile ilk faturam ektedir.

Beklediğim gibi geldi. Hava yumuşaktı. Evin içini 21 derece altına pek düşürmedik.

Geçen ay hiç ısıtıcı kullanmadan 300 gelmişti fatura. Demekki biz 600 küsur liraya ısındık bu ay. Çok da kötü değil hatta hem konforlu hem uygun..

ADA02CAB-D027-4B4D-BD9A-D0F1FF7FC19B.jpeg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Emre Şimşek yazdı:

Dalaman’da ısı pompası ile ilk faturam ektedir.

Beklediğim gibi geldi. Hava yumuşaktı. Evin içini 21 derece altına pek düşürmedik.

Geçen ay hiç ısıtıcı kullanmadan 300 gelmişti fatura. Demekki biz 600 küsur liraya ısındık bu ay. Çok da kötü değil hatta hem konforlu hem uygun..

ADA02CAB-D027-4B4D-BD9A-D0F1FF7FC19B.jpeg

İyiymiş.. Benim korktuğum kadar gelmemiş.. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mehmet Ozyurek yazdı:

İyiymiş.. Benim korktuğum kadar gelmemiş.. 

Benim de 😅

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Emre Şimşek yazdı:

Olmuyor galiba bizimkine. 

Olur olacak olması lazım olduralım ☺️

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Emre Şimşek yazdı:

Olmuyor galiba bizimkine. 

Olur olur elektrik olan herşeyi hemen hemen kontrol edebilirsin :) sadece termostat harici belki bazı ekipmanlara ihtiyaç olur.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Suyun sıcaklığını derece derece ayarladığım bir panel var oda içerisinde. Mutlaka bir şey eklenir ama nasıl..?

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
(düzenlendi)
Murat Gedik yazdı:

Geçen yıl 24.11.2021 de gelen doğalgaz faturası 

JDotZ.png

Bu sene 23.11.2022 de gelen doğalgaz faturası

JDe3b.png

Bugün 23.12.2022 775 TL doğal gaz faturası geldi. 

Cosa akıllı oda termostatı kullanıyorum bir buçuk aydır. Geçen yılın aynı ayına oranla %18 daha az tüketim olmuş. 

tarihinde Murat Gedik tarafından düzenlendi
Hesap düzeltmesi.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...