İçeriğe Yönlendir

Doğalgaz ve Elektrik Faturası

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Mert Gülkokan yazdı:

.......

Magmaya inmişler. 

tamam kur arttı, doğalgaz iki katından fazla zamlandı ama tüik bunu da görsün bi zahmet

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Dogalgaz ve elektrik sayacları 10-15 gün önce okundu.

Zam 1 ocaktan gecerli ama fiili olarak aralık tüketimini de zamlı sokuyorlar.

Katmerli haksızlık. Buna mı kafayı taktın diyebilirsiniz ama taktım .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ne kökü, magmaya inmişler. 

tamam kur arttı, doğalgaz iki katından fazla zamlandı ama tüik bunu da görsün bi zahmet

TÜİK şuan  kilitleri yenilemekle  meşgul. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
İnan Çınar yazdı:

TÜİK şuan  kilitleri yenilemekle  meşgul. 

Ben de evdeki elektrikli aletleri tekrar gözden geçiriyorum. Mesela ses sistemini kapattım. Artık tv’yi kendi hoparlörlerinden izleyeceğim. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Aralık ayı enflasyonu tahminleri ortalaması 8,5 çıkmış.  (5.5 ila 13 arası tahminler)

Aynen doğrusunu yansıtıp yıllık enflasyonu %30 un bir tık altında bir yerde gösterecekler diye düşünüyorum.

Bu da emekli ve memura ocak ayında %20 zam demektir. Üzerine bir kaç puan da siyasi irade ekler, halaya devam  :).

Kişisel tahminimdir. 38 yıldır ücretliyim yeterince tecrübem var. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İbrahim Arslan yazdı:

Dogalgaz ve elektrik sayacları 10-15 gün önce okundu.

Zam 1 ocaktan gecerli ama fiili olarak aralık tüketimini de zamlı sokuyorlar.

Katmerli haksızlık. Buna mı kafayı taktın diyebilirsiniz ama taktım .

Kopek var bahcede, açmadım 15 inde kapiyi (:(:

• Mutlu 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

200 kWh benim de ortalamam. Onu geçtim bu kademe işi ilk açıklandığında "az kullanan daha az ödeyecek" dediklerinde, belli bir kWh altı (Mesela 100) eskisinden de ucuz olacak gibi bir algı oluşturmuşlardı (amaç tüketimi düşürüp tasarruf yaptırmak ya sözde). Şuanki durumda herkesin fatura %50 artacak en az.

Benim 200 kWh tüketim 200 TL geliyordu yaklaşık.

Şuan 150 kWh i 225 TL, 50 kW kısmı da 115 TL civarı olacak, 340 TL ye çıkacak faturam, %70 olarak hissedeceğim yani...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

200 kWh benim de ortalamam. Onu geçtim bu kademe işi ilk açıklandığında "az kullanan daha az ödeyecek" dediklerinde, belli bir kWh altı (Mesela 100) eskisinden de ucuz olacak gibi bir algı oluşturmuşlardı (amaç tüketimi düşürüp tasarruf yaptırmak ya sözde). Şuanki durumda herkesin fatura %50 artacak en az.

Benim 200 kWh tüketim 200 TL geliyordu yaklaşık.

Şuan 150 kWh i 225 TL, 50 kW kısmı da 115 TL civarı olacak, 340 TL ye çıkacak faturam, %70 olarak hissedeceğim yani...

190kwh harcayanı 150 + 40 şeklinde mi değerlendirecekler?

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Evet öyle olacak. 90larda vardı bu uygulama.

Elektrikte 120kw suda 10 m3 ilk tarifeydi, ciddi uygundu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
İbrahim Arslan yazdı:

O zaman şöyle; 

ben kwh için 0,91 TL ödüyordum. aylık ortalamam 190kwh. Aylık faturam 175 TL idi. Şimdi ise 287 TL oldu. 

bana %65 zam gelmiş oldu. 

vardı ama kapakları ayrı değildi. Hep buz yapardı buzluğu. Onu demek istemişler :) 

images?q=tbn:ANd9GcQF0Yn6qpiLoArocQ2Np1K

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Göktürk yazdı:

Ama buzdolabı yoktu

E tabi cok elektrik yakar simdi

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

350 lira doğalgaz geldi. 

Elektrik ise 75 tl. Kw değerine baktım 82.8 kw yakmışım. %56 zam yiyecem demektir :

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

350 lira doğalgaz geldi. 

Elektrik ise 75 tl. Kw değerine baktım 82.8 kw yakmışım. %56 zam yiyecem demektir :

150kwh altı %50 yiyor. 56’yı nasıl hesapladın ki

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

150kwh altı %50 yiyor. 56’yı nasıl hesapladın ki

Yanlış haturlamışım.

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Benim buzdolabi 14 yillik A enerji sinifi bosch yıllık tuketimi fabrika verisi ile 548 kw, yeni nesil buzdolaplari ortalama 340 kw. Daha pahalı modellerde daha düşük te olabilir. Diğer beyaz eşyalarda aynı yastalar.

Evin 9 yillik aylik tuketim ortalamasi 168 kw.
150 kw altına dusurmem bu şartlarda zor görünüyor.

Ne yapsam buzdolabından başlayıp eşya yenilemeye mi başlasam? O zamanda kedi buysa et nerde, yok et buysa kedi nerede durumu olacak...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Şenses

Bende ağlamalıyım bu zam durumuna, doğalgaz yok (yer Altınoluk) bir klima 4 konvertör panel ısıtıcı, küçük çocuk olunca sık çalışan çamaşır makinesi,,kurutma, kettle, bulaşık makinesi üstüne elektrikli termosifon var( beyaz esyalar A++), son fatura günlük 39 küsür kw tüketimde gelen 1158TL, artık fatura bi zirve yapacak bana. 🥸

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

190kwh harcayanı 150 + 40 şeklinde mi değerlendirecekler?

Ben öyle anlıyorum, kademeli sistem diyor.

İbrahim Arslan yazdı:

Antalya Korkuteli nde suda var o sistem hala, 10 ton sonrası tüketim 3 kat falan normaline göre. Benim 8-9 ton tüketim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bende şöyle anladım. AGİ ye kadar olan kısım %50 zamlı.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Alper Şenses yazdı:

Bende ağlamalıyım bu zam durumuna, doğalgaz yok (yer Altınoluk) bir klima 4 konvertör panel ısıtıcı, küçük çocuk olunca sık çalışan çamaşır makinesi,,kurutma, kettle, bulaşık makinesi üstüne elektrikli termosifon var( beyaz esyalar A++), son fatura günlük 39 küsür kw tüketimde gelen 1158TL, artık fatura bi zirve yapacak bana. 🥸

Aylık 1000 lira ev kirası gibiymiş. Sizin faturayı yükselten kısım ısınmayı elektrikle yapmanızdan kaynaklı. Bu zamlarla önümüzdeki ay 2000 tl yi geçer faturanız. Bence ısınma olayını kazanlı bir sisteme geçirin, hem sıcak suyu da bu şekilde halledip termosifonu boşa çıkarırsınız. Tepeye birde gün ısı, fatura epey düşmüş olur. 

Metin Akbal yazdı:

Bende şöyle anladım. AGİ ye kadar olan kısım %50 zamlı.

İptal ettikleri agi, 4500 tl ye kadardan düştükleri vergiyi direk elektrik faturasına eklemişler. Allahtan trt payı yok, yoksa ne yapardık😊

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Elektrik çağına geçiyoruz ama elektrik hiçbir zaman ucuzlamıyor. Nasıl olacak bu iş? 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Elektrik çağına geçiyoruz ama elektrik hiçbir zaman ucuzlamıyor. Nasıl olacak bu iş? 

Zamanında yağmurlar iyi yağıyordu, hes ler iyi üretim yapıyordu . Sonra ucuz olduğu için birçok yere doğalgaz ve ithal kömürle çalışan santraller yapıldı. Bunların hammaddeleri dövizle bağlı ve son bir yıldır astronomik olarak fiyatları arttı. Yağmur da yağmayınca üretim yükü bu tesislere bindi . Rusya önümüzdeki sene doğalgaz fiyatlarını güncellerse bugünleri mumla ararız. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Zamanında yağmurlar iyi yağıyordu, hes ler iyi üretim yapıyordu . Sonra ucuz olduğu için birçok yere doğalgaz ve ithal kömürle çalışan santraller yapıldı. Bunların hammaddeleri dövizle bağlı ve son bir yıldır astronomik olarak fiyatları arttı. Yağmur da yağmayınca üretim yükü bu tesislere bindi . Rusya önümüzdeki sene doğalgaz fiyatlarını güncellerse bugünleri mumla ararız. 

Gazı Azerbaycan’dan almıyor muyuz?

mavi akım süresi bitmedi mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Gazı Azerbaycan’dan almıyor muyuz?

mavi akım süresi bitmedi mi?

2019 verileri böyleymiş.

resim1-484.jpg

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

2009 verileri böyleymiş.

resim1-484.jpg

2019 di mi?

Epdk’ya göre 2020’de böyle. Azerbaycan gazı artmış. Ermenistan savaşından sonra belki bu sene daha da artmıştır. 

600-AB070-D58-B-4-F59-A353-D29-AF02-B399

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...