İçeriğe Yönlendir

Uzun Vadeli Yatırım

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Arda Bülent Güzel
En nefret ettiğim sözdür, çekememezlik veya hasetten çıkmıştır. Adam it gibi çalışıyor kazanıyor arkasından bunu söylüyorlar. Tabiki haram kazananda vardır. Neyse konu bu değil, helali haramı ölçebilecek merci de değiliz. 

Benimde en nefret ettiğim sözdür. Kimse kimsenin ne çektiğini bilmez. Başkası kazandığını yer başkası eşşek gibi çalışır birikim yapar o birikimle ve aklıyla birşeyler başarır. Sonra arkadan gelen çekemeyen laf söyler. Bu arada Furkan sen neden lastik olarak nokian aldın sen onu söyle [emoji23][emoji23]. Takıldım sadece üstad .
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Arda Bülent Güzel yazdı:

Benimde en nefret ettiğim sözdür. Kimse kimsenin ne çektiğini bilmez. Başkası kazandığını yer başkası eşşek gibi çalışır birikim yapar o birikimle ve aklıyla birşeyler başarır. Sonra arkadan gelen çekemeyen laf söyler. Bu arada Furkan sen neden lastik olarak nokian aldın sen onu söyle emoji23.pngemoji23.png. Takıldım sadece üstad .

Kim ben mi, jinyu aldım ben :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Furkan Avcı yazdı:

En nefret ettiğim sözdür, çekememezlik veya hasetten çıkmıştır. Adam it gibi çalışıyor kazanıyor arkasından bunu söylüyorlar. Tabiki haram kazananda vardır. Neyse konu bu değil, helali haramı ölçebilecek merci de değiliz. 

Di mi ama. Yazın başı pişenin kışın aşı pişer. 😊

Ama Ali abinin ettiği laf helalinden kazananlara değil de bir anda okus pokusla malı götürenlere yönelik söylenmiştir. Takılma boşver. 

Furkan Avcı yazdı:

Kim ben mi, jinyu aldım ben :D

Lastik önerisine ihtiyacım var benimde. 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
az risk az kazanır ama o da borsa bünyesine ters
işte. bilmeyen adam da çoğunu silkeliyorlar. adam akıllı borsa fonlarında 1 yıl üstü dursanız sıradşı bir olay olmadığı sürece mevduat faizinden fazla getiriyor. tefas dan fon performsnlarına bakıp alım yapılabilir masrafı da çok azdır
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Eyüp Çetin yazdı:

Di mi ama. Yazın başı pişenin kışın aşı pişer. 😊

Ama Ali abinin ettiği laf helalinden kazananlara değil de bir anda okus pokusla malı götürenlere yönelik söylenmiştir. Takılma boşver. 

Lastik önerisine ihtiyacım var benimde. 

Yok ya Ali abiye değil tabiki sözüm, Ali abinin kastı başka, ben genel anlamda sevmiyorum o sözü yeri gelmişken tutamadım kendimi. 

Nokian powerproof aldım Continental SportContact5 e alternatif ama daha 200 km oldu çok erken yorum / tavsiye için. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Türkiye Finans uygulamasını kullanmaya başladım. TFX yan uygulaması var. Altın al sat da 2 tl fark var. Bazı bankalarda 10 tl. 24 saat 5 gün sürekli işlem yapabiliyorsunuz. Gece makas açılmıyor. Keza döviz de al sat yapılıyor. Oda piyasanın altında makas uyguluyor. Tavsiye edilir. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Furkan Avcı yazdı:

merci biz değiliz çok doğru, çok malla kastedilende senin yazdığın şekilde kazananlar değil zaten, adama bakıyorsun hayatı ömründe edinilmeyecek mala sahip, böyle çok insan var, çalışmakla olmayacak derecede mal, onlar kastedildi sanırım, haa birde bu grupta harbiden farklı olanlarda var adam süper zengin amaa aması var,  mesela Elon Musk diyim aklıma gelen, bunlar kazanır, ayrımı yapmak lazım, o yüzden bu laf bence doğrudur, tabii dediğim gibi söz meclisten dışarı kısmıda var, bizde genelde her zengine aynı gözle bakıldığından sizin dediğiniz gibi bir algı oluşuyor, her zengin elbette değil, bu söz diğerlerine... zengin olanlar bu lafı kendi üstlerine almasınlar her zengin değil bir kısmı, tabii insan önce kendinede bir bakmalı... (söz meclisten dışarı, dikkat)

Sefa Çelik yazdı:

Furkan hocam, aynı düşünüyorum. O atasözünü hiç sevmiyorum. İnsanin rızik kapısını kapatıyor.

Savunanlara Süleyman peygamber örneğini veriyorum. Dünyanın en zengini, en varlıklısı, en makam mevki sahibi. Yaşadığı devirde ondan daha üstte ve ondan daha zengin hiç kimse yok ve bu kişi bir peygamber, hadi bakalım? Error...

no error cevap basit, her zengin harama karışmış değildir, bu demek değildirki her zengin harama karışmamış, kısaca bu örnek sadece iyi taraftan bir örnek o kadar, peygamber olmasıda örneği extrem yapar ama sonuç değişmez, örnek yanlış bunu diyerek tezini güçlendirmiş olursun ama yanlış hala yanlıştır, bu sadece doğruysa Süleyman peygamberi bağlar...

sen her zengin harama karışmamıştır diyebilirmisin? Syntax Error... 

neyse, kim ne etmiş Allah bilir, yapanda hesabını kendi verir, bize yargılamak düşmez, tabii kanuna aykırı hareket edip başkasına zarar verip yakalanmadıkça, o zaman kanuni açıdan yargılanır zaten...

doğru ile yanlışı ayırt etmek çok karmaşık bir kavram, açıklamak zor yapması zor, ben iç sesime bakarım öncelikle, beni rahatsız ediyorsa içimden bir ses, bu yanlış yapma diyorsa onu dinlemek isterim öncelikle, daha ilerisi zaten net şekilde belli kanunlar genel ahlk ve diğer kurallar vs. ama çoğu zaman kendimizle kaldığımzda kimse görmeyecek işler yaptığımızda esas böyle zamanlarda o ses daha yüksek duyuluyor, anlatabildim sanırım...

neyse çok uzattım yine...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Ali Cihangiroğlu yazdı:

merci biz değiliz çok doğru, çok malla kastedilende senin yazdığın şekilde kazananlar değil zaten, adama bakıyorsun hayatı ömründe edinilmeyecek mala sahip, böyle çok insan var, çalışmakla olmayacak derecede mal, onlar kastedildi sanırım, haa birde bu grupta harbiden farklı olanlarda var adam süper zengin amaa aması var,  mesela Elon Musk diyim aklıma gelen, bunlar kazanır, ayrımı yapmak lazım, o yüzden bu laf bence doğrudur, tabii dediğim gibi söz meclisten dışarı kısmıda var, bizde genelde her zengine aynı gözle bakıldığından sizin dediğini gibi bir algı oluşuyor, her zengin elbette değil, bu söz diğerlerine... 

no error cevap basit, her zengin harama karışmış değildir, bu demek değildirki her zengin harama karışmamış, kısaca bu örnek sadece iyi taraftan bir örnek o kadar, peygamber omasıda örneği extrem yapar ama sonuç değişmez, örnek yanlış bunu diyerek tezini güçlendirmiş olursun ama yanlış hala yanlıştır, bu sadece doğruysa Süleyman peygamberi bağlar...

sen her zengin harama karışmamıştır diyebilirmisin? Syntax Error...

neyse, kim ne etmiş Allah bilir, yapanda hesabını kendi verir, bize yargılamak düşmez, tabii kanuna aykırı hareket edip başkasına zarar verip yakalanmadıkça...

Ali abi lafım sana değil ya, denk geldi görünce yazdım fikrimi ;)
Syntax Error olmadı ama o başka :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Furkan Avcı yazdı:

Ali abi lafım sana değil ya, denk geldi görünce yazdım fikrimi ;)
Syntax Error olmadı ama o başka :D

tabi canım, bende genel yazdım zaten, error bendede olmadı, neden olsun ortada çözümsüz bir şey yokki, harama karışan karışmayan insanlar olduğuna göre zengin fakir farketmez, kim olursa olsun :)  error tersini dersen olur, her zengin (zengin tabiride lafın gereği kullanıldı) harama karışmamıştır dersen Syntax Error + hard reset+format olur :)  olurda yerine ne yükleyeceksin, kurulum programı hala aynı değişen olmaz o windows şişer :D

Çağlar Bayur yazdı:

eğitim ile borsada fon a girmek.... ipsiz bunjeejumping gibi

10 milyon luk hissenin tek parmkala döndüğü odalarda kazanılıyor, tabii arkada da 10 bin adet gariban elde kağıtla başbaşa kalıyor sonra yıllarca, borsa terimi yanlık anlaşılmasın: keriz silkeleme derler

ah o karanlık oda, ne dönüyor içeride kimbilir...

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Borsaya girerken şunu asla unutma, bedava ekmek sadece aslanın midesinde olur. Sağlam kağıtlar kısa vadede inişli çıkışlı olsa da uzun vadede hep kazandırır. (Tüpraş, şişe gurubu, tekfen vs.) Zaten temettü endeksine bakıp uzun vadeli kağıt seçebilirsiniz. Ancak şu an derin bir kriz var, tüpraş bile yıllardır ilk defa temettü dağıtmadı.

Ancak borsaya yeni girenler hemen kısa yoldan köşeyi döme niyetinde. 100 den fazla kağıt var ve aldığınız kağıdın yükseleceği sadece kağıda olan talebe bağlı. Borsada para çeviren bankalar , aracı kurumlar , büyük holdingler var. Hatta şirketi sürekli zarar etse bile borsada faaliyeti ile para kazanan firmalar bile var. Siz dalgayı yakalayıp sörfe başlayıp para kazanırken bir anda sörf tahtanızı altınızdan alıverirler. Sahile kadar yüzebilirseniz ne ala, yüzemezseniz boğulur gidersiniz.

Şunu da unutmayın, kazandığınız para , kağıda yüksekten yakalanıp zararına satan yatırımcıların parasıdır. O zarar eden kişi siz de olabilirsiniz .

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Bilmeyen için borsada kazanmak sadece şans işidir bana göre. 2-3 ay kadar önce memur bir arkadaşım 100 bin lirayı Trabzonspor'a yatırdı ve 2-3 hafta içinde 200 bini geçti parası. Daha sonra 170 bine indi parası ve korktu çekti hemen. Yaklaşık 70 bin kazandı ama bir daha girer mi asla. Para borsada iken ne çektiğimi bir Allah bilir bir de ben diyor. İşi gücü bıraktım borsa takibine başladım ve her inişte yüreğim ağzıma geliyordu diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

BİST30 al ve yat kalsın çocuklarına...Ben arada trade ediyorum karımı gördüm mü çıkarım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yatırım tavsiyesi değildir ama altın onsu 2000 doları görebilir diye içimden geçti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)
Mert Gulkokan yazdı:
Osman Yücel Çetin yazdı:
BİST30 al ve yat kalsın çocuklarına...Ben arada trade ediyorum karımı gördüm mü çıkarım...

Detay alsak bist30 nedir neden genel bist100 oynar ?

Buna ayrı bir başlık açalım bence bizim burası için de ihtiyaç. 

https://tr.investing.com/indices/ise-30-components

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Gulkokan yazdı:
Osman Yücel Çetin yazdı:

Detay alsak bist30 nedir neden genel bist100 oynar ?

eskiden 30 ve 100 büyük şirket idi, artık anlamı kalmadı mıncıklandı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mert Yeldan yazdı:

Yatırım tavsiyesi değildir ama altın onsu 2000 doları görebilir diye içimden geçti.

sen birşeyler biliyorsun belli :)   altın uçar dolarda, borsan dip yapar, bu hangi durumda olur bu, aha sana soru:)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bu arada borsa bir düzeltme yiyecek gibi, tekrar 80 leri görür ise, olursa diyorum olacak demiyorum dikkat, o zaman full yüklenirim aga, %100 kar almak falan harçlık olur ancak bu durumda, sadece fon bile alsan bulursun %100  ytd :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

AgYrbg.jpg

Yatırıma dair Yuval Noah Harari'nin Homo Sapiens kitabından yatırımları kimlerin yönlendirdiğine dair küçük bir anketod. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
sen birşeyler biliyorsun belli [emoji4]   altın uçar dolarda, borsan dip yapar, bu hangi durumda olur bu, aha sana soru[emoji4]

Ben bilmez, ben altın alır [emoji3]
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Kim borsa hakkında şunu al bunu al diyorsa ondan uzaklaşırım.

Yıllarca "borsa oynamış" (yatırım yapmış) bir büyüğüm ki her zaman şevkle takip ederdi, bile bıraktı. 

Eğer borsa spekülasyonlardan uzak, şirketlere yatırım yapıp kar payı alınan bir araç olsaydı girerdim.

Şu durumda ise eğer yatırım yapacak olsaydım sadece canımın yanmayacağı bir meblağ yatırıp yine beklerdim.

Ev parası, araba parası, çocuğumun rızkı, yok kredi çekip asla yatırmazdım...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Bilmeyen için borsada kazanmak sadece şans işidir bana göre. 2-3 ay kadar önce memur bir arkadaşım 100 bin lirayı Trabzonspor'a yatırdı ve 2-3 hafta içinde 200 bini geçti parası. Daha sonra 170 bine indi parası ve korktu çekti hemen. Yaklaşık 70 bin kazandı ama bir daha girer mi asla. Para borsada iken ne çektiğimi bir Allah bilir bir de ben diyor. İşi gücü bıraktım borsa takibine başladım ve her inişte yüreğim ağzıma geliyordu diyor.
Şanssızlık etmiş, ts baya çıkışta idi. Yani kısa süreli düşüşler büyük kazançları engeller :) buna sağlık.
Kim borsa hakkında şunu al bunu al diyorsa ondan uzaklaşırım.
Yıllarca "borsa oynamış" (yatırım yapmış) bir büyüğüm ki her zaman şevkle takip ederdi, bile bıraktı. 
Eğer borsa spekülasyonlardan uzak, şirketlere yatırım yapıp kar payı alınan bir araç olsaydı girerdim.
Şu durumda ise eğer yatırım yapacak olsaydım sadece canımın yanmayacağı bir meblağ yatırıp yine beklerdim.

Ev parası, araba parası, çocuğumun rızkı, yok kredi çekip asla yatırmazdım...
Yıllarca borsa oynayan büyüğünde sorun bence borsayı oyun olarak görmekti.. bence borsa oyun değil bir yatırımdır.. ve oyun olarak gören herkes batmaya mecburdur.. yatırım olarak gören kişi er yada geç mutlaka mükâfatıňı alacaktır :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Kurumsal, köklü, şeffaf, sektörü sağlam ve süreklilik arz eden hisselere her zaman yatırım yaparım. Şuan borsaya ayırdığım para 2 ay içinde nakit lazım olur düşüncesi ile az ama yakında çok daha fazlasını yatıracağım inşallah. Migros'ta ve Hektaş'ta yüzde yüzden fazla kardayım mesela ne altın ne dolar kısa vadede bu kar vermez büyük düşüşlerde alım yapıp sabreden kesin kazanır... 

Kısa sürede zengin olmak için spek hisse alıp ağlamayacaksın borsada...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Türkiye Finans uygulamasını kullanmaya başladım. TFX yan uygulaması var. Altın al sat da 2 tl fark var. Bazı bankalarda 10 tl. 24 saat 5 gün sürekli işlem yapabiliyorsunuz. Gece makas açılmıyor. Keza döviz de al sat yapılıyor. Oda piyasanın altında makas uyguluyor. Tavsiye edilir. 

Piyasa çalkantılı olunca açılır abi makas aklında olsun.
Bir de alırken %1 vergi. Al-sat yaparken bunu unutma.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Cihaner Öztürk yazdı:

Uzun süreden beri en iyi çözüm bu ve rakibi yok gibi. Fiyatları dünyanın en iyi fiyat sağlayıcılarından alıp anlık olarak size veriyor. Yalan dolan yok. Daha da iyi olabilir ama banka biraz sağlamcı davranıyor. Yüzde 1 meselesi kötü etkiledi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Mehmet Ozyurek yazdı:

Piyasa çalkantılı olunca açılır abi makas aklında olsun.
Bir de alırken %1 vergi. Al-sat yaparken bunu unutma.

Yıllardır üstekilere güvendik, dolarları sattık tl tuttuk. Karşılığında dün vakıfbank 8.5 verdi tabi brüt. Şeytana uyup bir kısmını tfx e aldım. Geceliğe bağlayıp ani düşüşlerden faydalanmaya çalışacam. 1 yılda 7 puanı nasılsa kazanırım diye düşünüyorum.

Mehmet Göktürk yazdı:

Uzun süreden beri en iyi çözüm bu ve rakibi yok gibi. Fiyatları dünyanın en iyi fiyat sağlayıcılarından alıp anlık olarak size veriyor. Yalan dolan yok. Daha da iyi olabilir ama banka biraz sağlamcı davranıyor. Yüzde 1 meselesi kötü etkiledi.

Hocam aynen banka fazla sağlamcı ve alışana kadar yordu beni. Yatırım hesabı açmak için ahiret soruları sordular. Cevap vermek istemiyorum şıkkını işaretledim. Açmadılar hesabı. Tekrar doldurdum, bakalım ne zaman açacaklar. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...