İçeriğe Yönlendir

Uzun Vadeli Yatırım

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Emin Önal
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Ben ülke için iyi olan dedim yukarda. Sizin için iyi olan değil. Ancak herkes senin gibi düşünürse amerikadaki villa fiyatlarına burda 150 metrekare daireyi anca alıırsın. Ayrıca seçeneklerinde TL faiz ya da bono ya da hisse (türkiyede sakat) yok. neden yok? Gelişen ülkeler sermaye biriktirerek gelişiyor. Biz ise mevcut paramızı toprağa gömüyoruz ve yabancı ülkelerden sermaye arıyoruz. mantıklı diyorsan mantıklıdır.

Hocam ülke için dediğinizi anladım. Faiz tercih meselesi, olabilir. Borsa'ya çok uzağım ondan yazmadım.

"amerikadaki villa fiyatlarına burda 150 metrekare daireyi anca alıırsın." Bunda doların TL karşısındaki gücünün sebebi yokmu ?

"Gelişen ülkeler sermaye biriktirerek gelişiyor. Biz ise mevcut paramızı toprağa gömüyoruz ve yabancı ülkelerden sermaye arıyoruz." Haklısınız ama bizim genelimizin bırakın yerli veya yabancı sermaye biriktirmeyi gerçekten bu konudaki gibi uzun vadeli yatırım yapacak durumumuz mu var ? 

İlaveten;

Hocam tanıdık bir abi diyor ki; yarın banka atm sini yerinde bulamayabilirsin yada içi boş olur, şubeye gidersin çekemezsin, yani bu ülkede her an herşey olabilir.

Bunu yazarken siz ne düşünüyorsunuz demek istemiştim. Her şey olabilir hususunda ?

tarihinde Emin Önal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Portföyünüzü düzgün yönetiyor musunuz? Bu çok önemli.

Portföy nedir hocam :) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Erhan Doruk yazdı:

%16 kardayım , ancak Haziran bilançoları kötü gelecek gibi yavaştan çıkıyorum, yaz dönemi tam soru işareti, fırsat yakalarsam girerim tekrar. 

Bir kağıt var rtalab, covid testi üretiyorlarmış. Bu rüzgarla millet bir alıma geçti, 2 liradan 47 liraya geldi kısa zamanda ama sonra balon patladı tabi. 

evet biliyorum onu, spek kağıt, yalnız deli çıktı, işte böyle kağıtta millet aç gözlülük yapıyor, 3-4 tavan gördün çık sat gitsin, son ana kadar beklersen satamazsın kalır elinde...

alkim var, 70 den bölündüydü sanırım, sonra 9 dan galiba geldi 19 lara, tavan yapa yapa, sonra bir terse döndü oldu 12, iş bank yüklü sattı çıktı, citi falan keza aynı ayrıca patronuda yüklendi dolaplar döndü brüt takas cezsaı aldı vs. ama firma sağlam, ortalamam düşük aldım bekliyorum bakalım, orta uzun vade sağlam duruyor firma, böyle sağlamlarda gaza gelmeyip bekleyeceksin, neyse bakalım ne yapacak, yatırımda sepet şart, paranın hepsini aslakoymayacaksın ve tek senete yüklenmeyeceksin gibi kurallar var, zaten biliyorsundur bunları...

bu arada borsa balon, gümleyebilir fena can yakar haberin olsun, iflas modundayız zaten aman diyim dikkat et.....

haa bir daha 80 lere falan inerse acımam ama, yüklü dalarım ytd. :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

BES dediğiniz, aslında hisse senedi alış ve satışı gibi düşünün. Sizin yatırdığınız paranızla, devlet getirinizle ve genel getirinizle yatırım yapılıyor.

Mesela 2017 yılından bugüne olan yatırımımın gelişimi:

WBIKqC.png

Mevcut fon dağılışım:

MfLSWO.png

Bu agresif olarak altın fonu yapmıştım, onun sene başından beri kazandırdığı.

YAWJB2.png

Ülke ekonomisi çok iyi gitmediği için diğer bütün fonlar şu an zararda. 2-3 tanesi sene başından beri %3 ancak kazandırmış, onun haricinde zararda olduklarından yatırımın %55'ini altında tutuyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

hangi fonlar vs. olacağı yani, şahsen işim olmaz besle falan, onun getirdiği harçlık gibi geliyor bana, kendin yap daha iyi, ayrıca para sende ve kimsenin keyfini beklemek zorundada değilsin.... bes zaten emeklilik falan değil, para birikir, harcamaya başlarsın biter senin sözde emeklilikte biter...

karın çok düşük Sani 2017 den beri , yinede bes için fena değil... ben daha riskli takılıyorum ama ana sermayem seninkine benzer biraz daha temkinli modda...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Eyüp Çetin yazdı:

Bu hafta itibariyle BES'ten çıkmak için dilekçe vereceğim. Hiç faydalı bulmuyorum. Onun yerine altın alacağım. Değerini koruyor en azından. 

Çıkma altın fonu al.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bu konu spekülatif olduğu için kapanmamış ilginç :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Emin Önal yazdı:

Hocam ülke için dediğinizi anladım. Faiz tercih meselesi, olabilir. Borsa'ya çok uzağım ondan yazmadım.

"amerikadaki villa fiyatlarına burda 150 metrekare daireyi anca alıırsın." Bunda doların TL karşısındaki gücünün sebebi yokmu ?

"Gelişen ülkeler sermaye biriktirerek gelişiyor. Biz ise mevcut paramıHaklısınız ama bizim genelimizin bırakın yerli veya yabancı sermaye biriktirmeyi gerçekten bu konudaki gibi uzun vadeli yatırım yapacak durumumuz mu var ? 

Hayır gücün sebebi yok. Kardeşimin oturduğu 2 dönüm bahçeli garajlı ev 300 bin dolar. İstanbulda daire parası.

Emlak fiyatlarında İstanbul ve Türkiye ciddi önde dünyada. Alım gücünden bağımsız. Alım gücünü de eklersen bitikiz.

uzun vadeli yatırım yapacak durumu olanlar çok. Ancak bunlar çoğunlukla inanç hassasiyeti nedeniyle para işinden uzak. 

Katılım bankaları çabalıyor o paraya hareket kazandırmayı ama henüz daha çok başındalar. Meselenin temeli, Türk halkı bankaya para yatırmıyor. Bunda dini hassasiyet dışında "devlete güvenmeme" de var tabi. Geçmişte çok kazık yenmiş.

Son dediğin ATM konusunda ise olmaz öyle şey. En kötü yunanistan gibi oluruz. O da geçici olarak likidite sorunu olur. Mesela günde 500 liradan fazla ATM'den çekemezsin derler. Bunun da sebebi insanların TL çekip mala yahut altına saldırmaları anında olur. Ben orda olmadığımızı görüyorum. Şu anda ekonomik küçülme nedeniyle cari fazla vereceğiz. Fabrika sahibi işletmecisi arkadaşlarım durumun çok kötü olmadığını söylüyor yurtdışı siparişler açısından. Bence toparlarız. 

Siyaseten ise bişey diyemem. Ama orada da gelişmeler iyiye gidişler olur. Olacaktır. Böyle yürümez gemi.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Şu bankalara yaratılmak istenen kötü intiba için ise . Çok parası olanın korkulu rüyası o. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

karın çok düşük Sani 2017 den beri

Totalde (2014'ten beri) 19500TL ödemişim, yaklaşık %90 kazanmışım.

gurwHB.png

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

güzel yinede, tabii bunu 1 yılda çok rahat yapardın, sadece tek bir fon alarak hemde, hatta daha ileri gideyim %137 idi galiba getirisi, sen tefas taki fonları incele hele... kontrolü tam ele al ...  ha parayı çektiğini düşün, devlet katkısını sil hele...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Cihangiroğlu yazdı:

güzel yinede, tabii bunu 1 yılda çok rahat yapardın, sadece tek bir fon alarak hemde, hatta daha ileri gideyim %137 idi galiba getirisi, sen tefas taki fonları incele hele... kontrolü tam ele al ...

Yapamıyorsunuz, her fon alımına müsaade etmiyor anadolu hayat. Sistemde ne varsa, ona müsaade ediyor.

Tabii ki, %100'ün üzerinde olanlar var. BAkmayın, benim seçtiğim altın fonu mesela 2014'ten beri %500'den fazla kazandırmış ama, geleceği göremiyoruz işte :)

TeamTimeCar.com-BTTF_DeLorean_Time_Machi

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Benim bir arkadaşım dorse, tanker ve treyler imalat sektörlerinde şuan yurtdışı siparişlere yetişemiyoruz diyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sani Gerşon yazdı:

Ödemiyorum.. 2018 Martta değiştirmişim.. 2 yılda % 66 artış olmuş.. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Osman Yücel Çetin yazdı:

Benim bir arkadaşım dorse, tanker ve treyler imalat sektörlerinde şuan yurtdışı siparişlere yetişemiyoruz diyor. 

Şu an ülkemizde üretilen tüm ürünler yurtdışında kapış kapış gidiyor. Zira TL çok değer kaybettiği için Çin bile yarışamıyor. Hiç olmazsa yerli üretici biraz cebini doldurur inşallah.

Tekstilci müşterim var mesela, siparişlere yetişemiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Ben haziran 4 ne kadar hisse senedinde THY incelenmesini öneririm. Haziran 4 iç hatlar ve Haziran 10 dış hatlarda uçuşlar başlayacak. Bir nebzede olsa yukarı hareket bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ödemiyorum.. 2018 Martta değiştirmişim.. 2 yılda % 66 artış olmuş.. 

Nasıl yani, 2 senedir ödeme yapmıyorsun, mevcut paran mı sadece artıyor?

10 sene total ödeme yapman lazım parayı alabilmen için?

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Nasıl yani, 2 senedir ödeme yapmıyorsun, mevcut paran mı sadece artıyor?
10 sene total ödeme yapman lazım parayı alabilmen için?

On sene ödemede yapsan yinede kesinti olacak bir kısım bilgin olsun
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arda Bülent Güzel yazdı:

On sene ödemede yapsan yinede kesinti olacak bir kısım bilgin olsun

Emmi'nin yaş kemale erdi. Ondan kesmezler artık :hahahoho:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Yapamıyorsunuz, her fon alımına müsaade etmiyor anadolu hayat. Sistemde ne varsa, ona müsaade ediyor.

Tabii ki, %100'ün üzerinde olanlar var. BAkmayın, benim seçtiğim altın fonu mesela 2014'ten beri %500'den fazla kazandırmış ama, geleceği göremiyoruz işte :)

:D keşke dimi...

altın zaten uzun vade yatırım aracı, yalnız olay olmaz ise likit fonda tutsan paranı hemen hemen aynı getirir, altını bantın durum karıştı hemen alacaksın yoksa ben almam mesela, örenk, suriyeyemi girdik, hemen yüklen altına gibi....

yinede bes falan sevmem ama kazandırmıyor değil, parayı çekememense en kötü yanı, kontrol bende olacak azizim :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Arda Bülent Güzel yazdı:

Ben haziran 4 ne kadar hisse senedinde THY incelenmesini öneririm. Haziran 4 iç hatlar ve Haziran 10 dış hatlarda uçuşlar başlayacak. Bir nebzede olsa yukarı hareket bekliyorum.

ufaktan alınabilir gibi ama korktum ben açıkcacası, yinede biraz almak lazım, zira artık borsa dışında adam gibi kazandıracak şey kalmadı gibi, ama çok riskli ve bence şuan borsa şişmiş bir balon, patlamdan hemen önce kaçmak için tetikte olmak lazım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Bende 13000 tl borcumun %50 sini kapattım diye sevineyim :( 

Mevcut portföyünüzü paylaşın, beraber bakalım isterseniz. Hiç olmazsa şimdiden kazanmaya başlarsınız.

Zararın neresinden dönerseniz kârdır.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

parayı çekememense en kötü yanı

Bu dediğiniz, sizin gibi bilgili %1'lik kesim için.

Biz Türk halkı, para gördük mü savurmayı severiz. İyi ki çekmeye müsaade etmiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bende 13000 tl borcumun %50 sini kapattım diye sevineyim :( 

sevin tabii, bu işler için borçsuz olman lazımki boştaki paranla giresin, yoksa aman diyim heleki borsaya falan bulaşma, sağlam fonlarda falan kal...

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Mevcut portföyünüzü paylaşın, beraber bakalım isterseniz. Hiç olmazsa şimdiden kazanmaya başlarsınız.

Zararın neresinden dönerseniz kârdır.

Bendeki BES daha 2 sene felan oldu Öyle 3000 desen yok :) Allianzlıyız. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...