İçeriğe Yönlendir

Uzun Vadeli Yatırım

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Servet Aydın
Çeki demiri takıp imrendirelim 120

Temmuz ayı bir çok şeye gebe. 150 desem balıklama atlayan çıkacak o günde
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Fotoğraf makinası lensleri iyi iş görüyor yatırımda. Kolay eskimeyen ve uzun ömürlü olması dolayısıyla pek değer kaybetmezler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mehmet Göktürk yazdı:

Dolar bile alsanız bankalar munzam karşılık hikayesi ile o doları merkez bankasına veriyorlar nerden baksanız bir aylık faizde olduğu için bazı çarkların dönmesini sağlıyor.

Şu an yatırım yapacak parası olanın bana sorarsanız mal alması zamanı geliyor.

Hocam daha düne kadarki tavsiyelerinizde “Trump Trump Trump” diyordunuz o zamanlar yok muydu bu MB karşılık hadisesi? Ben yatırım yapacağımdan söylemiyorum para gelirse veya birikirse yerim hayatta yarına öbür güne bırakmam ancak şu an ekonomiden biraz ağzı yanan entellektüeller kısa sürede dolar ev/mal aldırır diyor ne derece doğru bilmiyorum.. Gerçi doların zarar ettirdiğini de görmedim ok hep yukarı..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Temmuz ayı bir çok şeye gebe. 150 desem balıklama atlayan çıkacak o günde

millette o para olmayacak, sıfır zaten hayal, 2. elde sıfıra bakıp çıkıyor, ama boş çıkış, bence satıcılar bakacak alıcılarda bakacak, öyle kalacağız :)  

Mehmet hoca haklı, şimdi duman olmadan mal almak lazım, ne alırsanız kar olacak gibi....  sonrası ..... durgun denizleerr...  ama sıfır araba aldım yatırım diyenler yanlış yapar, arabadan yatırım zaten olmazda, aldım sıfır yarın daha yüksek satarım deniyorsa hayal kurmayın, aldığınız ya elinizde kalır yada çok ucuza satarsınız çünki kimse almaz, sıfır aldıysan almış olursun daha pahalanmadan, kullanırsın, satmaya çıkınca dingiliz satayla yapacaksınız bundan sonra...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Koray Demir yazdı:

Hocam daha düne kadarki tavsiyelerinizde “Trump Trump Trump” diyordunuz o zamanlar yok muydu bu MB karşılık hadisesi? Ben yatırım yapacağımdan söylemiyorum para gelirse veya birikirse yerim hayatta yarına öbür güne bırakmam ancak şu an ekonomiden biraz ağzı yanan entellektüeller kısa sürede dolar ev/mal aldırır diyor ne derece doğru bilmiyorum.. Gerçi doların zarar ettirdiğini de görmedim ok hep yukarı..

Neyi değişik söylemişim? Ben trump ne zaman demişim? Break.. anlaşılmadı. tamam...

Karşılık olayı eskiden düşüktü çünkü devletin doları vardı yeterli ölçüde. Şimdi olmayınca rezervi bunlarla tamamlamak için karşılık oranını artırdı. Dolayısı ile bankaya yatırdığın dolar farkında olmadan ekonomiye giriyor. Eskiden de giriyordu. (banka onu değerlendiriyordu). Ama altın alırsan yapacak birşey yok. Direk sende. Senin aldığın altını faize koymuyor banka yahut merkez bankasına karşılık olarak gösteremiyor.

Dolayısı ile düne kadarki tavsiyelerimden bir fark yok. Paranızı bankaya yatırmak en doğrusu. Bu ara enflasyon altında faiz olduğu için malesef sorun oldu oluyor. Acilen bunun düzelmesi gerek. Enflasyonun 1 puan üstünde (TL) getiri olmalı faize,  5 puan üstüne de kredi faizi olmalı. aradaki 4 ise bankanın işletme kazancı olmalı. Olması gereken model bu. İnşallah olur.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Mehmet Göktürk yazdı:

Paranızı bankaya yatırmak en doğrusu. Bu ara enflasyon altında faiz olduğu için malesef sorun oldu oluyor. Acilen bunun düzelmesi gerek. Enflasyonun 1 puan üstünde (TL) getiri olmalı faize,  5 puan üstüne de kredi faizi olmalı. aradaki 4 ise bankanın işletme kazancı olmalı. Olması gereken model bu. İnşallah olur.

Hocam tanıdık bir abi diyor ki; yarın banka atm sini yerinde bulamayabilirsin yada içi boş olur, şubeye gidersin çekemezsin, yani bu ülkede her an herşey olabilir.

Aslında çok uçlarda bir deyim olsa da olur mu olur demekten kendini alamıyorsun. Çünkü genel kanı bu. Ne olacağı belli olmaz. Maalesef.

Konu başlığındaki soruya gelecek olursak, acizane fikrim;

Ticaret ile uğraşmıyorsan dövize değil, anında nakite çevirme ihtiyacın olmayacaksa altına değil, uzun vadeden kasıt 10 yıl gibi bir süre ise toprağa yatırmak.İkincil olarak veya değerlenmeme riskini paylaştırmak için gayrimenkul.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
millette o para olmayacak, sıfır zaten hayal, 2. elde sıfıra bakıp çıkıyor, ama boş çıkış, bence satıcılar bakacak alıcılarda bakacak, öyle kalacağız [emoji4]  

Mehmet hoca haklı, şimdi duman olmadan mal almak lazım, ne alırsanız kar olacak gibi....  sonrası ..... durgun denizleerr...  ama sıfır araba aldım yatırım diyenler yanlış yapar, arabadan yatırım zaten olmazda, aldım sıfır yarın daha yüksek satarım deniyorsa hayal kurmayın, aldığınız ya elinizde kalır yada çok ucuza satarsınız çünki kimse almaz, sıfır aldıysan almış olursun daha pahalanmadan, kullanırsın, satmaya çıkınca dingiliz satayla yapacaksınız bundan sonra...

5 yıldır kötüye gidiyoruz ama kimse satıp daha düşük bütçe yatırım yapmıyor
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Servet Aydın yazdı:

5 yıldır kötüye gidiyoruz ama kimse satıp daha düşük bütçe yatırım yapmıyor

o da oluuur, daha birşey görmedik....  yalnız arabayla yatırım olmaz onu katmıyorsundur sanırım...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

En güzel yatırım 4 teker

haydii :)

4f033cc91f.jpg

gerisi bundan daha büyük macera olur zaten :)

ha birde çok zorda şu olur bak, onada tamam, hem 4 tekerli :)  arkada çekileni diyorum bu arada, öndekini salla...

k1.jpg

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Sağlam ve önü açık bir firmanın hisse senedi alındığında kazanılan parayı tahmin edemezsiniz. Hisse senedi bence açık ara en iyisi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Fatih Evcin yazdı:

Sağlam ve önü açık bir firmanın hisse senedi alındığında kazanılan parayı tahmin edemezsiniz. Hisse senedi bence açık ara en iyisi.

bilirim :)  ne dolar ne altın, bırak yaklaşmayı yanına bile yaklaşamazlar düzgün seçilmiş zamanında girilmiş bacası tüten bir firmanın senedinin yanına.... hiç işim olmaz dolarla altınla zaten, ne o öyle harçlık verir gibi kar versin, sakla aylarca yıllarca :D  altın savaş zamanı yada şimdi olduğu gibi dar zamanda alınır ve fiziki olarak alınır saklanır gerektiğinde kullanılır kar için değil , o kadar, zaten faydasıda yoktur devlete falan...

Koray Demir yazdı:

Bu olur mu ki?

yatak sığarmı buna :D lr1 sanki haa, güneşte çekmiş hali sanki :tongue:

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Fotoğraf makinası lensleri iyi iş görüyor yatırımda. Kolay eskimeyen ve uzun ömürlü olması dolayısıyla pek değer kaybetmezler.
Evet değer kaybetmiyor ama ihtiyaç anında satılmıyor. 1 aydır duruyor elimde işin kötüsü bide sevilen kullanılan lensler.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Emin Önal yazdı:

Hocam tanıdık bir abi diyor ki; yarın banka atm sini yerinde bulamayabilirsin yada içi boş olur, şubeye gidersin çekemezsin, yani bu ülkede her an herşey olabilir.

Aslında çok uçlarda bir deyim olsa da olur mu olur demekten kendini alamıyorsun. Çünkü genel kanı bu. Ne olacağı belli olmaz. Maalesef.

Konu başlığındaki soruya gelecek olursak, acizane fikrim;

Ticaret ile uğraşmıyorsan dövize değil, anında nakite çevirme ihtiyacın olmayacaksa altına değil, uzun vadeden kasıt 10 yıl gibi bir süre ise toprağa yatırmak.İkincil olarak veya değerlenmeme riskini paylaştırmak için gayrimenkul.

Ben ülke için iyi olan dedim yukarda. Sizin için iyi olan değil. Ancak herkes senin gibi düşünürse amerikadaki villa fiyatlarına burda 150 metrekare daireyi anca alıırsın. Ayrıca seçeneklerinde TL faiz ya da bono ya da hisse (türkiyede sakat) yok. neden yok? Gelişen ülkeler sermaye biriktirerek gelişiyor. Biz ise mevcut paramızı toprağa gömüyoruz ve yabancı ülkelerden sermaye arıyoruz. mantıklı diyorsan mantıklıdır.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

fon bile alaydın %100 yaptıydın o zaman girdiysen :) yerim altını doları, yaklaşamazlar bile ...

%16 kardayım , ancak Haziran bilançoları kötü gelecek gibi yavaştan çıkıyorum, yaz dönemi tam soru işareti, fırsat yakalarsam girerim tekrar. 

Bir kağıt var rtalab, covid testi üretiyorlarmış. Bu rüzgarla millet bir alıma geçti, 2 liradan 47 liraya geldi kısa zamanda ama sonra balon patladı tabi. 

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Görkem Karakaş yazdı:
Cihaner Öztürk yazdı:

Evet değer kaybetmiyor ama ihtiyaç anında satılmıyor. 1 aydır duruyor elimde işin kötüsü bide sevilen kullanılan lensler.

Ekipman Canon sa neler var.:))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

Bir hisse senedi aldım 1.60'dan cuma günü 3.43'den kapandı ne dolarda ne altında böyle bir marj yakalayamam ama benim yatırım mantığım sepettir hemen her şeye yatırım yaparım.

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Benim yatırım adı altında 2 tane BES var. başkada bişiy yok. 

Portföyünüzü düzgün yönetiyor musunuz? Bu çok önemli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ali Darbaz yazdı:

Benim yatırım adı altında 2 tane BES var. başkada bişiy yok. 

Bu hafta itibariyle BES'ten çıkmak için dilekçe vereceğim. Hiç faydalı bulmuyorum. Onun yerine altın alacağım. Değerini koruyor en azından. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Bu olur mu ki?

Tlye dönmüş bu
Portföyünüzü düzgün yönetiyor musunuz? Bu çok önemli.

Bende bes sarı malzemeye ayarlı. Mis
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Göktürk yazdı:

passat alın altın yerine :)

şaka bi yana sanırım sarraf işlerinde kayıt dışı olmaya devam eder. Bankadan hesap açarsanız bunlar geçerli. Sarraf kaydı göstermeyebiilir ki?

yanlış mıyım? Bu tür önlemler hep gri pazar oluşturacaktır. Mesela 80 öncesi işadamlarının döviz hakkı vardı. Yurtdışına seyahate gidecek olanlar bi kendi haklarını alırdı (ki yetersiz) bir de ya işçilerden ya da işadamlarından karaborsa döviz bulurlardı.

Hiç unutmuyorum 90'lı yıllarda seyyar dövizciler vardı. Milli piyango biletçisi gibi kalabalık yerlerde gezerlerdi döviz alır satarlardı. Özellikle döviz bürolarının kapanış saatine yakın ortaya çıkmaya başlarlardı.

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Ekipman Canon sa neler var.:))
Nikon Hocam malesef :) soran çok varda sanırım parasızlıktan kimse ciddi yaklaşmıyor. Bakalım yazın ümitliyim.
Bu arada giriş seviyesi body kullanıyordum orta seviyeye geçeceğim siz benim lens var dediğime bakmayın :))
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...