İçeriğe Yönlendir

Yeni Arabam; T5 Multivan

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

@Ebrar Tüfek aklıma geldi sormak istedim. Mahallene yani kendi evinin sokağına gelirken yüksek sesde müzik dinlermisin. Mahalleli sana tip tip bakarmı. Yada bağırarak araban sokatakilerle konuşma gibi adetlerin varmı. :) . Millet geldiğini anlıyormu. :) 

Mahalleye girişte bitane cami var yanında da mezarlık var, değil son ses müzik, mahallenin çok çok gerisinden fısıltı şeklinde bile dinlemem müziği komple kapatırım, mezarlıkta yatanlara saygıdan ötürü, arabayı park ettiğim yer zemin kattaki evin penceresine bakıyor. Akşam saatlerinden eve gelmişsem arabayı parkedeceğim yere girermen farlarımı kapatırım, camdan ışık girip insanları rahatsız etmesin diye, zifiri karanlıkta yanaştırırım duvara. Mahallede çok tanıdık yok apartmandakilere selam veririm karşılaşınca, arabamda zaten egzoz yok orjinal herşey. Bizim apartmanda pazardan dönen yaşlı birini görürsem yardım ederim, asansöre koyarım poşetlerini. Kimseyi rahatsız etmem, geldiğimi bitek apartman dış kapısındaki hareket sensörlü aydınlatma anlar :) :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

gecmiş olsun kardeşim gecen hafta benim arabayıda cizmişler boydan boya artık bişey demiyorum sıkıntı yapmadım yapsam bişey değişmeyecek hayırlısı olsun hakkımızda

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Okay Kaygusuz yazdı:

gecmiş olsun kardeşim gecen hafta benim arabayıda cizmişler boydan boya artık bişey demiyorum sıkıntı yapmadım yapsam bişey değişmeyecek hayırlısı olsun hakkımızda

Sağol abi sıkıntı yapmak istemesem de oluyor çok can sıkıcı. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Büyük konuşmayayım ama, o sileceği kırıp, çizdikten sonra arabamın üstüne koyan kişi komşum dahi olsa bir gün sonra arabasını 4 tane tuğlanın üzerinde bulur. Araştırmadınızmı kimin yaptığını, arabanın ön ve arka camına güvenlik için hareket sensörlü kamera takmayı düşünüyorum. O ayna açma muhabbeti ile alakalı bir anım var. Koleos varken balkondan bakıyorum şans eseri, bitane adam elektrikli aynayı eliyle açmış aynadan suratına bakıyor, ayakkabı boyası ile bıyıklarını boyuyordu. Yemin ederim ki bildiğimiz ayakkabı boyası, üzerinde süngeri olanlardan. Bağırdım balkondan hiç arkasına bile bakmadan usul usul yürüyerek gitti. Balkondaki saksılardan bitanesini atacaktım kafasına arabaya gelir diye korktum. Birinin arabasına yada benim arabama en ufak bir zarar verilmesi halinde sinirden deliye dönüyorum, denk gelsem gözüm döner saldırırım. Sabahın 4 ünde namazdan önce kalkıp açıyoruz dükkanı, alnımızın teriyle kazandığımız parayla alıyoruz bi araba, gelen geçen zarar veriyor. Varsa bi sorunun gel benle hallet arabama ne zarar veriyorsun

Araştırdım tabiki, yapan herif komşum. Aynayı yapanı bulamadım, kameralı yerlere her zaman park ederim ama bulamadım.

Bu yaştan sonra uğraşacak kadar ne yetecek sabrım var, ne de zamanım. Allah'a havale ettim.

W210'um olduğu zamanlar bir gece yarısı kapı çaldı, komşum heyecanla abi arabayı alırmısın dedi. Ben de hastası falan var sandım, ev haliyle aldım aracı başka yere park etttim. 5 dakika sonra Renault 9 Spring'ini park edip gitti.

Bir gün denk geldim omzunu sertçe sıktım, biraz ağır konuşup gittim. 1 hafta sonra utancından sattı arabayı, hala arabası yok. Kendi malına değer veriyorsun karşındakini düşün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Araştırdım tabiki, yapan herif komşum. Aynayı yapanı bulamadım, kameralı yerlere her zaman park ederim ama bulamadım.

Bu yaştan sonra uğraşacak kadar ne yetecek sabrım var, ne de zamanım. Allah'a havale ettim.

W210'um olduğu zamanlar bir gece yarısı kapı çaldı, komşum heyecanla abi arabayı alırmısın dedi. Ben de hastası falan var sandım, ev haliyle aldım aracı başka yere park etttim. 5 dakika sonra Renault 9 Spring'ini park edip gitti.

Bir gün denk geldim omzunu sertçe sıktım, biraz ağır konuşup gittim. 1 hafta sonra utancından sattı arabayı, hala arabası yok. Kendi malına değer veriyorsun karşındakini düşün.

Eski evimdeyim, bulvar yolu üzerinde. Apartman komşumuzun jumbo transiti var. Bi firmanın taşımacılığını yapıyor galiba tam bilmem. Bende de o ara 2 araba var bitane 2017 c elyse bitane yrv. Bi pazar günü, Yrv yi tam kapı önüne park ettim arabanın içindeyim ön kapı hoparlörlerini takıyorum. Geldi yanıma eşya taşıyacam arabayı çekebilirmisin ben gireyim dedi. Tabiki abi dedim işini gör sen. Gittim karşı yola park ettim. Hala arabanın içindeyim hoparlör takıyorum. Bu transiti park etti, çıktı apartmana 2 saat oldu gelen giden yok eşya taşıyan yok. Aklı sıra çakallık yapıyor arabayı kapıya koymak için. Senmisin beni enayi yerine koyan. Rizeli laz inadım vardır çok, akşama kadar park yerini bekledim. Elyseyi önüne park ettim yrv yi arkasına park ettim boşalınca direk geçirdim arabaları. Sonra sıfıra sıfır tam plakalık değmesine milim kala yanaştırdım iki arabayıda. Kilitledim arabaları çıktım apartmana. Sabah tam 9 da arabayı alıp işe gider. Sabah 8.40 gibi kalktım çıktım dışarı, bi güzel yürüyüş yaptım 1 saat. Saat oldu 9.40. Adamda telefonum yok, evim boş. Bulvar yolunda çekiciyle arabayı da çektiremez önü arkası dolu. Yukarı kaldırarak da çıkaramaz üstü komple ağaç. 40 dakikadan fazla kapının önünde gelmemi bekledi. Sinirden ölüyor ama bi gör tipini :D arabanı alırmısın işe geç kaldım senin yüzünden dedi. Benim yüzümden değil senin uyanıklığın yüzünden geç kaldın dedim. Eve gidip getireyim anahtarı dedim. Gittim eve 10 dakika oyalandım üstümü değiştim su içtim falan bilerek daha da beklettim. Sonra indim çektim arabayı. Soğuk motor arabayla marşa bastığı gibi patinaj çeke çeke çıktı gitti. 40 yıldır aynı apartmanda oturuyoruz, aile büyükleriyle beraber. 40 yıllık mahalle sakiniyiz. Sokakta benle kavga etse ,esnaftan hayatının dayağını yiyecek. Bu yüzden bir kelime konuşmadan çekip gitti. Bir ay sonra da diğer evime taşındım daha görmüyorum napıyor. Hiç bi zaman hakkımı yedirmem sonuna kadar diklenirim. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Arabayı aldığımda videodaki şimşek led ampüller vardı. Söktüm halojen taktım. Ampuller hala duruyor. Bana kısalarda böyle ışık çıkaran uzunlarda şimşek etkisi yaratan ama karşıdakinden küfür yemeyeceğim bir ampul lazım kısa h7 uzun h1. Kısalara mercek takmadan harika ışık alabileceğim beyaz yada hafif mavi turkuaz renkli xenon ampul takmak istiyorum. Uzunlara da led ampul. Önerilere açığım. Mercek işi sade kısalara 1300 oluyor. Şimdilik merceği yapmayacağız, para lazım at arabası için :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Arabanın kapı hoparlörlerinden ses gelmiyordu, şimdi bide ona para vereceğiz, bari almışken mid takımı alayım diye internetten midrange bakıyordum. Biraz önce kapı döşemelerini söktüm, impact marka made in italy yazan midrangeler karşımda :D internetten hemen baktım neymiş diye, hiçbiryerde yok, bitane sitede 1300 tl fiyatı var bir takım midrange.. gözlerim açıldı fiyatı görünce, eşofmanlarla sanayiye elektrikçime geldim, dedim bunları hemennn amfiye bağlıyoruz. 350 tl midrange parası verecektim, 1300 liralık sql midrange im oldu :D arabayı aldığımda zaten amfi kabloları vardı, amfiyi almış kapının içinde görünmüyor diye midrange setini unutmuş satarken. Spl subwoofer için kabini sipariş ettim marangoz özel olarak yapacak ölçüleri verdim. Uzun yolda 160 dan sonra titremeye başlıyordu bi balans ayarı yaptırdım tekerleklere. Bi süre sonra lastikler de değişecek. Mid takımı ortalığı inletiyor. Torpidodaki orjinal tweeterları ve midrange leri stereo amfiye bağlattım, ses seviyesi çok yüksek ve kesinlikle bozulma olmuyor. Kabin gelsin bagaj komple iptal edildi, subwoofer kabini tamamını kaplayacak. Uzun yolda bagaj lazım olduğunda küçük kabinli sony sub takacağım, normal vakitlerde büyük spl sub takılı kalacak. Amcamdan randevu aldım perşembe günü de egr yi iptal edeceğiz. Bugün yarın diye diye bir ay geçti artık iptal edilecek kaçarı yok. Bu arada multivan kapı yalıtım malzemesi de fotoğrafta :)

4dd47e2c53c3c580727d029fb6501d33.jpg

9d72ccc57d84e88326f768d012de891f.jpg

a87f218ea4c470cb20f92117015134cc.jpg

1ff10c20033a4df1d7a1576de5f7781b.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bugün dükkanın deposunu biraz karıştırdık, uzun kısa led ampül, ledli gece görüşlü geri vites kamerası ve tesisatı, ve parkmı sinyalmi emin olamadığım t10 led ampülü buldum. İlk önce beleş mid takımı sonrasında beleş ampüller ve kamera, yılbaşı bi piyango oynasam tutarmı acaba [emoji23] 6cd3a3143bac2f4e45a016e8f2391e5b.jpg

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Özel yapım spl subwoofer kabin geldi, marangoz yan komşumuz sağolsun bir lira bile para almadı :) d2088605fd5477c4965b96bdb1f4ae6f.jpg

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Güzel... Yandan port, bir güzel kaplama şahane. Ebrar bagaja subla beraber yük vs yükleyeceksen bir siyah tel yapabilirsin wooferin önüne ezilme yırtılma olmasın diye

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bay bay egr :) bbf0d30d3e2b36c328c5466da60e5d75.jpg

Sinan Akgöl yazdı:

Güzel... Yandan port, bir güzel kaplama şahane. Ebrar bagaja subla beraber yük vs yükleyeceksen bir siyah tel yapabilirsin wooferin önüne ezilme yırtılma olmasın diye

30 cm lik sub duruyor abi arabaya yük atacağım zaman yada uzun yola giderken bunu çıkarıp, 30 luğu koyacağım, onun kabin küçük 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Okay Kaygusuz yazdı:

egr acık olunca böyle baya kurum birikiyor malesef

Lanet birşey bu egr. Keşke aldığım gibi direk sökseymişim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Ebrar Tüfek yazdı:

Lanet birşey bu egr. Keşke aldığım gibi direk sökseymişim

sökmeyede gerek yok aslında üstündeki vakum hortumunu cıkarınca bitti olay. sonra o hortumu körle.

stop kelebegide iptal oluyor yalnız sökünce.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Okay Kaygusuz yazdı:

sökmeyede gerek yok aslında üstündeki vakum hortumunu cıkarınca bitti olay. sonra o hortumu körle.

stop kelebegide iptal oluyor yalnız sökünce.

Sökmek derken iptali kastettim, vakuma bi conta kestik. Arıza lambası da yanmadı beyin iptali gerekmedi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Ebrar Tüfek yazdı:

Sökmek derken iptali kastettim, vakuma bi conta kestik. Arıza lambası da yanmadı beyin iptali gerekmedi

tamamdır

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Kışa girerken arabaya, iç dış detailing ve demir tozu+kil+ titanyum kaplama yapacağım. Havaların biraz iyileşmesini beklerken boş durmadım, motor kapağını söktüm, multivanlarda kaputu açtığınızda karşınıza çıkan parça. Motoru göremiyorsunuz, yağ su vs kontrol etmek için kapaklar var onları açıyorsunuz sadece. Altındaki ses yalıtımı malzemesi, geçen 15 yılın etkisi ile bayaa harap olmuş. Söktüm ve komple parçaları yıkadım, ilk önce astonish degreaser daha sonra saf arap sabunuyla yıkadım, valet pro detailing fırçası bana çok yardımcı oldu. Plastik sütü torpido parlatıcı vs şeyler kesinlikle aracımda kullanmıyorum. Motor kapağında da kullanmadım. Birazdan son halini atacağım. 7cfc165d1650a8c6ceaa3315f143a8eb.jpg95d825f0393501c025a1efad0a4e13b5.jpgacf76a10249e417bd09bbc0a06f3f39f.jpg

Kapağın temiz hali bu şekilde. Duşakabine sokup yıkadım :) bu hafta sonu ve pazartesi günümü detailing işlerine ayıracağım. Bol bol fotoğraf gelecek :)

Kapağın bir bölümünde leke gibi birşey var, orası çatlaktı. Plastik kaynakçıda kaynattım. Orda öyle iz kaldı. Komple piano black boyasam mı diye düşünüyorum. Gri TDİ yazısının D ve İ harflerini kırmızıya boyamayı da düşündüm, arkada çift kırmızı, motor kapağında gri harfler. Bi yandan da çoğu araçta yok, orjinalliği bozmasam mı diyorum, zaten satılık 8 10 tane var.743dee46275adb9d6d97608fa5dc38ed.jpg9eb6a9d0ef2df9aef1fde6e0f6c579e3.jpga265445c133e07336e9de6253074b9f2.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Subwooferi kaskoya işlettim, çalınma durumunda yada kaza yapıldığında zarar görme durumunda verdiğim paranın tamamını alacağım.7ca93e0f879f20ce6ca10570053607ce.jpg0eb6a3b2af42ba14f377f58e06fecbbd.jpg

Forum üyeleri, instagram multivan_project hesabından takipleşebiliriz. Aracın güncel halini paylaşıyorum :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Yuh bagajın alayı iptal. Bebek arabası sığmaz artık . 

Bagaja detaylı bi alet çantası yapacaktım ama sığmadı malesef. :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Bagaja detaylı bi alet çantası yapacaktım ama sığmadı malesef. :)

Ebrar Senin gibi genç adama şu minibüsü bir türlü yakıştıramıyorum. Sana şirocco alalım. Hazır fiyatları düşmüş. 60 70 bin tl. 95000 km aşmamış şirocco :) 

Madem bir sürü vw servis tanıdık akraba var. :) Kormadan alırdım ben. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Ebrar Senin gibi genç adama şu minibüsü bir türlü yakıştıramıyorum. Sana şirocco alalım. Hazır fiyatları düşmüş. 60 70 bin tl. 95000 km aşmamış şirocco :) 

Madem bir sürü vw servis tanıdık akraba var. :) Kormadan alırdım ben. :) 

Ali abi herkes böyle söylüyor, ibiza cupra scirocco a3 coupe tarzı bir araba alalım sana diyorlar, hatta amcamın elinde 1.8 T sandık motor var, git 2. Araba olarak bitane golf 1 veya 2 al, koyalım içine bunla ne uğraşıyorsun diyor. Bazı sebeplerden dolayı her ay uzun yol yapmam gerekiyor, sabah 6 da kalkıyorum yüklüyorum arabayı,havalandırmayı ayarlıyorum, 21 derece sabit klima kapalı, siliyorum sarı camlı sürüş gözlüğümün camlarını bir güzel :) yağı suyu kontrol edip gidiyorum benzinliğe, fullüyorum depoyu ahlaksız tam 528 tl mazot alıyor, benzinlikte işim bitince otobana çıkmadan, pedalların üzerini ıslak bez ile temizliyorum, çıkarıyorum ayakkabıyı tırcı stayla çorapla kullanıyorum. Açıyorum müziğimi, sağ şerit 90 km sabit 5.8 - 6 litre civarı ortalama ile 1300 1400 km bir depo ile gidiyor. 2.5 ton 2.5 litre araba için mükemmel değer, hemde arabamda cc yok. Karnım acıkıyor, çekiyorum bi dinlenme tesisine, kuruyorum masaya annemin hazırladığı yolluk yiyecekleri, termosta çay, pasta börek poaça sarma. Bağlanıyorum tabletle arabanın internetine, senin youtube videoları izlerken kahvaltı yapıyorum, ayda 14 ila 25 arası video atıyorsun. Kaldırıyorum sofrayı devam ediyorum yola gece yarısına kadar direksiyondayım. Yıllık 35 bin km üzeri yol yapıyorum. Ben bu arabayla çok mutluyum, arabadan inmeden önden arkaya, arkadan öne geçmek o kadar güzel ki, kendi evim gibi rahat. Şu anlattıklarımın zevkini hiç bir arabadan alamam, yani bu paraya alınacak hiçbir arabadan :) Nasip olursa bu yıl içerisinde 2. Aracı alacağım, skoda favorit, forman yada felicia almayı düşünüyorum. 1.3 57 hp yada 1.9 turbosuz dizel olan motorundan. 2. Üniversiteyi samsunda okumaya devam edersem günlük 40 km okul yolu olacak. Arka koltukları sökülü, ince lastik takıp hipermil yapacağım. Multivan hobi arabam, yapacak çok şey var para lazım, babam kullanmıyor zaten dükkanda 2012 partner tepee var. 2. Arabayı alınca şehir içi multivanı hiç kullanmayacağım, hem yürütme maliyeti azalacak, hem km artmayacağı için aracın değeri çok düşmeyecek, hemde motor rektefiye yapma sürem uzayacak. Bide bu multivan satılık  comfortline 7 8 tane falan var piyasada çok yok, yavaş yavaş fiyatı artıyor değerleniyor.  Yıldan yıla para biriktirdikçe 2. Arabayı satıp model yükseltirim, multivanı uzun yolda kullanacağım, ön tarafı makyajlı kasaya çevirip bide ısıtmalı touareg direksiyonu takayım sonra nüfusa alacağım onu :) babamla gürcistana gidip arabanın içini dışını komple sıfırlayabiliriz bu yaz. 

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

@Ebrar Tüfek Hadi bakalım hayırlı olur inşallah. Araba güzel , güzel ama senlik değil gibi. Bunun yanına güzel polo classic alınır 75 beygirlik atmosferik. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

@Ebrar Tüfek Hadi bakalım hayırlı olur inşallah. Araba güzel , güzel ama senlik değil gibi. Bunun yanına güzel polo classic alınır 75 beygirlik atmosferik. 

Kafamdaki 3. Aracı söyledin, 3 yıllık bir planım var para biriktirdikçe değişeceğim, ilk önce maksimum 13 bin liralık bi skoda favorit, forman, sonra 16 17 bin lik bir felicia, ama kısa olan. Daha sonra 22 ye kadar bir polo hb yada classic, son olarak 25 27 arası 98 model audi a4 1.8 125 hp lpgli atmosferik manuel vitesli. 25 bine de var 45 bine de var. Ucuzunu alıp toplayacağım, parçaya, işçiliğe para ödemiyorum zaten. En son audiyi alıp güzel bir bakıma sokacağım, km yüksek olur muhtemelen. Kafamdaki kombinasyon multivan uzun yol ve hobi için, audi a4 de şehir içinde kullanmak için. İkisine de uzun yıllar bineceğim inşallah. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Egr iptalinden sonra düşük devirlerde bi çekiş düşüklüğü yaşıyorum. Arabayı 2200 devir altı kullanıyorum sürekli. Düşük devirden motor kurum yaptı heralde. Yarın bi çarşamba yoluna çıkıp azcık kurum atacağız. 💀

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...