İçeriğe Yönlendir

Akaryakıt Fiyatları Nedir Nasıl Oluşur ?

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Sinan Akgöl

Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı

21/03/2020 tarihinde geçerli olmak üzere;

LPG türlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) litre başına KDV dahil 7 kuruş arttırılmış olup, bu zam pompa fiyatlarına aynen yansıtılmıştır.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sinan Akgöl yazdı:

LPG türlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) litre başına KDV dahil 7 kuruş arttırılmış olup, bu zam pompa fiyatlarına aynen yansıtılmıştır.

Abi ne diyon sen ya :) Lpg hiç inmeden direk zam nasıl olur ya :)

Neyse lpg devri kapandı. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ali Darbaz yazdı:

Abi ne diyon sen ya :) Lpg hiç inmeden direk zam nasıl olur ya :)

Neyse lpg devri kapandı. 

Valla ben demiyorum epgis yazıyor anında bende foruma yazıyorum misyon edindim :D 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Sinan Akgöl yazdı:

Ama geç söyledin. Gittik benzin aldık LPG almadık olmadı ki

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ama geç söyledin. Gittik benzin aldık LPG almadık olmadı ki

1 saat rötar yapmışım. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Lpg ile ilgili aklıma gelen şey propan sıkıntısı. Propan birkaç ara maddeden sonra etilen ve dezenfektana dönüştürülebiliyor. Malum virüs için dezenfektan üretimleri arttı tabi. Ama kısa zamanda sağlam bi gaz ithalatı yapılırsa fiyatların düşeceğini sanıyorum. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)

Benzinde 3 ay %3 etanol kullanma zorunluluğu kalktıktan sonra internette çok sayıda aracın çalışmasında sıkıntı yaşayanlara denk geldim.
Benzinin kalitesinin düşmesinden kaynaklımı yoksa aracın ateşleme sistemleri sorunluyduda yakıt kalitesi düşünce daha fazla kendinimi belli etmeye başladı sorunlar?

Kendi aracıma indirimli fiyattan 16 lt yakıt aldım, geriye kalan eski benzindi. Bir fark hissetmedim şuan için.

tarihinde Uğur Kamil tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Liqui moly speed tec benzeri katkılar kullanılabilir o zaman bu dönemde sorun yaşanırsa. 

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Başka bir konuda şöyle demiştim.

Bir süre alınan benzinden istenilen performans alınamıyor ise oktan artırıcı katkıları kullanılabilir

20 lt benzine 100 ml oranı veya 60 lt ye 300 ml oranında karıştırılabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Petrol piyasası da karıştı. Brent petrol ile ham petrol farkı var. Bu arada petrol farkından dolayı da bir takım sorunlar yaşanabilir gibi. Gerçi akaryakıt üretiminde laboratuvar testleri didik didik ediliyor ama bu piyasada gözardı ettikleri şeyler de olabilir sanki. 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Motorine indirim yapılırken neden nazlanıyorlar. Benzin mazotttan daha ucuz hale geldi. Mantıklı bir açıklaması var mı bunun.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Motorine indirim yapılırken neden nazlanıyorlar. Benzin mazotttan daha ucuz hale geldi. Mantıklı bir açıklaması var mı bunun.

1 varil petrolden rafineride üretilen Benzin oranının Motorinden daha fazla olmasından diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Sinan Akgöl yazdı:

1 varil petrolden rafineride üretilen Benzin oranının Motorinden daha fazla olmasından diye biliyorum.

Doğrudur eyvallah da bu zamana kadar da bu durum aynıydı. Sanki mazot tüketimi daha fazla olduğundan devletimiz ucuz alıp pahalı satarak mazottan kar etmeye çalışıyor gibi. 5-6 sene önce atıyorum benzin ve mazot 4 lira civarındayken benzin mazottan ortalama 50 kuruş pahalıydı, fiyatlar 7 liralara çıkınca aradaki farkın açılması gerekirken yine 50 kuruşta kaldı. Son haftalardaki indirimlerde de mazota eksik indirim yansıtarak benzinin daha ucuz olması sağlandı. Ben de mi tuhaflık var ben mi anlayamıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Sanki mazot tüketimi daha fazla olduğundan devletimiz ucuz alıp pahalı satarak mazottan kar etmeye çalışıyor gibi. 

Şöyle bir açıklama var,

“Türkiye’nin yaklaşık 50 milyon ton toplam petrol tüketiminin 25 milyon tonu dizel, 5 milyon tonu jet yakıtı, 2,3 milyon tonu benzin ve 4,5 milyon tonu LPG’den, geri kalanı da diğer yakıtlardan oluşuyor.” Dediğinizi destekliyor.

Kaynak:

https://www.enerjiportali.com/turkiyenin-petrol-tuketimi-50-milyon-ton/

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

var, 2005 gibi zamandan beri talep fazlası benzin ellerinde patladı, emisyon tantanası o yüzden patlatıldı mazotlu arabada, o benzin bir şekilde satılmalı idi, o değişimi de pilli araba ve VW emisyon skandalı vesileleri ile benzinli üretimine kaydırdılar.

petrolden diledğiniz ürün çıkmıyor rafineride, benzin çıkmadan sora siyah ürünlere gelmiyor. fizik kimya kanunları geçerli.

Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Ben de mi tuhaflık var ben mi anlayamıyorum.

sizde tuhaflık yok, senaryo bu şekilde yazıldı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

var, 2005 gibi zamandan beri talep fazlası benzin ellerinde patladı, emisyon tantanası o yüzden patlatıldı mazotlu arabada, o benzin bir şekilde satılmalı idi, o değişimi de pilli araba ve VW emisyon skandalı vesileleri ile benzinli üretimine kaydırdılar.

petrolden diledğiniz ürün çıkmıyor rafineride, benzin çıkmadan sora siyah ürünlere gelmiyor. fizik kimya kanunları geçerli.

Çağlar abi, bir varil petrolden en cok çıkan benzinmi yoksa mazotmu. 

Google sağ olsun buldum. Benzin hem hafifi hemde 3 kat daha fazla üretiliyor ise neden mazot karşısında pahalı onuda anlayamadım acıkcası. 

Lpg olayınıda analayamadım, okadar az yani benzinden 4 kat daha az elde ediliyor iken , lpg hepsinden ucuz. 

U1mBJH.png

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

petrolden en cok çıkan benzinmi yoksa mazotmu. 

mazot üretimi 2008 lerden sonra arttı yüzde olarak, son kalan siyahtan da mazot çıkarttılar. ama hala daha azdır oran olarak.

Ali Darbaz yazdı:

neden mazot karşısında pahalı onuda anlayamadım acıkcası. 

şu an benzin daha ucuz mazot karşısında.

akaryakıt ve petrol fiyatları teknik olarak hesaplanmadığı için teknik döküman ile hesap edilemez.

dünya güç savaşları için bir araçtır ve ülkelerin cari açığını kapatan ayrı bir araç olma özeeliği vardır.

teknik olarak bakarsak venezuella şu anda en refah ve ferah ülke olmalı idi?

refahı bırak, adamlar ilaç yok diye ölüyor, paraları yok alamıyor, para gelse de ilaç satın alamayacaklar.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

mazot üretimi 2008 lerden sonra arttı yüzde olarak, son kalan siyahtan da mazot çıkarttılar. ama hala daha azdır oran olarak.

şu an benzin daha ucuz mazot karşısında.

Son 10 yılı düşünerek söyledim abi,  Son bir kaç haftayı düşünürsek, artık mazot hep pahalımı kalıcak. 

Yine son haftaları kaale alırsak, lpgde indirim beklemek iyimser bir düşünce  olucak. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Son 10 yılı düşünerek söyledim abi,  Son bir kaç haftayı düşünürsek, artık mazot hep pahalımı kalıcak. 

10 yıl önceye bakıp, 10 yıl sonrayı düşünürsek, trene bineceğiz......

benizn tüketimiz baronların hoşuna gidecek kadar artarsa yine pahalanacak..

eskiden 30-50 yl olan değişim 3-5 seneye inmişti, şimdi 3-5 ay. o yüzden biraz kabül de zorlanıyoruz

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

10 yıl önceye bakıp, 10 yıl sonrayı düşünürsek, trene bineceğiz......

benizn tüketimiz baronların hoşuna gidecek kadar artarsa yine pahalanacak..

eskiden 30-50 yl olan değişim 3-5 seneye inmişti, şimdi 3-5 ay. o yüzden biraz kabül de zorlanıyoruz

Yani çaktırmadan Corona üzerinden gündemi kamufle edip, Dizel ucuz Benzin pahalı dönemini bitirdiler. Bu duruma alışmamız gerekiyor. Benim bu konuda bir sıkıntım yok ama, TDI ve CRDİ tayfasını morali bozulacak. 

Alsında benzindeki ucuzlamayı kamufle etmek için , dizelede indirim yaptılar. Herkes ucuz dizel aldıklarını düşündürerek , benzindeki aşırı düşüşün tepkisini manupule ettiler. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Yani çaktırmadan Corona üzerinden gündemi kamufle edip, Dizel ucuz Benzin pahalı dönemini bitirdiler. Bu duruma alışmamız gerekiyor. Benim bu konuda bir sıkıntım yok ama, TDI ve CRDİ tayfasını morali bozulacak. 

Alsında benzindeki ucuzlamayı kamufle etmek için , dizelede indirim yaptılar. Herkes ucuz dizel aldıklarını düşündürerek , benzindeki aşırı düşüşün tepkisini manupule ettiler. 

benzinde takılı kalma, 2020 ye kadar bildiğin herşeyi de unut, resetle derim...

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Benzindeki katkı  azaltılması roll culere sıkıntı yapıyormuş. Ucuz benzin bizi bozmasın 😛

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Ben dün benzinde hafif bi silkeleme hissettim gidişte ama hepi topu 100 bg araba, takipteyim, lpg deposu boş şu anda, benzine zam gelene kadar benzine devam. Benzin 3 tl olsa v6 benzinli alırım :D

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Etanol suyu çeker depoda ve yakıt hattındaki suyu yok eder. Etanol olmayınca katkı koymak lazım arada bir hele kış. Özellikle depo pek dolu kullanmıyorsanız. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...