İçeriğe Yönlendir

Akaryakıt Fiyatları Nedir Nasıl Oluşur ?

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Mahmut Yıldız

Şimdiye kadar olan zamlar eşel mobil ile ötv'den karşılanıyordu. Şimdi karşılanmıyor ve şu an alınan ötv eskiye oranla az olsa bile eşel mobil olmadan genel bir düzenleme! olmuş.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ötv indirimi gelmiş ama eşel sistem kaldırıldığı için yeni petrol fiyatlarıyla zam gelmiş oldu sanırım

hayır Ötv oranları ilk düzenleme sonrası indirim olusdu gece 4 de resmi gazetede cumhurbaşkanı kararı ile ötvlere Yüzde 54-189 arasında zam yapıldı yeni fiyatlar bunlar oluşdu 

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Ali Darbaz yazdı:

Abi ben anlamadım, Çumhurbaşkanı imzası var evrakta. normalde 1,1 tl indirim olması gerekiyor. Ama 70 kuruş zam var :( 

Demek ötv indirimi gelmese 9 lira olacaktı benzin.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/05/20210520-8.pdf

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Demek ötv indirimi gelmese 9 lira olacaktı benzin.

Harun dünkü düzenlemede eşel mobil  kalkdı Bugunde ötv oranları yeniden düzenlendi

Ali Darbaz yazdı:

Abi ben anlamadım, Çumhurbaşkanı imzası var evrakta. normalde 1,1 tl indirim olması gerekiyor. Ama 70 kuruş zam var :( 

Senin baktıgında dogru o ilk düzenleme o salıya ait bu gece senin baktıgın güncelleme sonrası ötv matrahlarına enlflasyon güncelllemesi yapmıslar

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Erkan Işık yazdı:

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/05/20210520-8.pdf

Harun dünkü düzenlemede eşel mobil  kalkdı Bugunde ötv oranları yeniden düzenlendi

Tamam abi şimdi ötv sabit kalsaydı, Eşel uygulaması da kalksaydı o zaman daha çok zam gelecekti sanırım. Tavan fiyat uygulamasını kaldırırken ötv'yi de düşürmüşler. Yoksa 2 liraya yakın zam gelecekti. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre benzin, dizel, LPG gibi çeşitli akaryakıt ürünleri üzerindeki ÖTV  %54-189 oranlarında arttı. Düzenlemeye göre, 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı üzerinden alınan vergi oranı 0,8652 TL’den 1,3313 TL’ye yükseltildi. motorinin litresi üzerinden alınan ÖTV 0,7253 TL’den 1,2931 TL’ye, LPG üzerinden alınan ÖTV’de 0,2810 TL’den 0,8107 TL’ye yükseldi. Bu ayarlama sonrasına litre fiyatında benzinde 55, motorinde 67, LPG’de 35 kuruş zam yapıldı ya da diğer bir ifadeyle %8-10 civarında zam gerçekleşti. Söz konusu zamların TÜFE’ye yansımasını yaklaşık 35 baz puan civarında hesaplıyoruz.

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

5 milyarlık hibe paketi açıklandı bu hibe nin mutaka bütcede karsılıgı olması lazım kaynak lazım kaynak yaratmak ıcınde sanırımburada bir düzenleme yapılmıs

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben tatil için 850 tl yakıt hesaplamıştım. Daha yola çıkmadan benzin fiyatı 7,08 liradan 7,78 liraya çıkmış. 

1558 km yol  daha önce 850 tl maliyeti vardı. Şimdi ise 935 liraya çıktı. 

85 lira zam yemişiz. 

Arabayı ekonomik kullanıp ücretsiz otobanları aradan çıkartınca bile en az 780 tl bir masraf çıkıyor :( 155 lira tasarruf demek :( 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Zam yansımadan Golf'ü doldurayım dedim sabah, hem de yol üstündeki PO'dan alayım bu sefer diye girdim, meğer direk yansımış. 7,76'dan benzin aldık.

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Haşırt dı blek bord, geçmiş olsun hepimize, siyah kurdele takacam aracıma yastayım

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Kardeşim sizde bisiklete binin nedir bu yahu herşeye itiraz. Devlet baba yurt dışına döviz çıkmasın diye akaryakıta zam yapıyor. Kimse binmezse akaryakıt alınmaz böylelikle yurt dışına para çıkmaz. Bir ara araç fiyatlarına ÖTV zammı geldiğinde böyle deniyordu ya. Para dışarı çıkmasın diye araçlara ÖTV zammı geldi diye. Şimdi akaryakıt zammı içinde böyle diyebiliriz değilmi arkadaşlar.

Siz asıl mazot zammından sonra gelecek zamlara hazırlıklı olun. Çünkü mazota gelen zam tüm kalemlere zam olarak yansıyacak. Amaaaa maaşlara yansımıyacak arkadaşlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

Ben tatil için 850 tl yakıt hesaplamıştım. Daha yola çıkmadan benzin fiyatı 7,08 liradan 7,78 liraya çıkmış. 

1558 km yol  daha önce 850 tl maliyeti vardı. Şimdi ise 935 liraya çıktı. 

85 lira zam yemişiz. 

Arabayı ekonomik kullanıp ücretsiz otobanları aradan çıkartınca bile en az 780 tl bir masraf çıkıyor :( 155 lira tasarruf demek :( 

yüzde 10 zammı? oha

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
Arda Bülent Güzel yazdı:

Kardeşim sizde bisiklete binin nedir bu yahu herşeye itiraz....

benden önce siz söylemişsiniz...

ben işe her gün bisikletle gidiyorum, arabayı hanım kullanıyor o düşünsün zammı😃 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Selim Bilgin yazdı:

meğer direk yansımış.

Bu sefer milletin depo doldurmasına bile müsaade etmemişler. Anında yapıştırmışlar.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
(düzenlendi)

10 kuruştan sonra yaz sonuna kadar zam gelmez deniyordu? 

''Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) yüzde 54, yüzde 78 ve yüzde 189 oranında artırıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre ÖTV miktarı 95 oktan benzinde litre başına 0.8652 TL’den 1.3313 TL’ye, 98 oktan benzinde 1.0283 TL’den 1.5836 TL’ye çıkarıldı.

ÖTV miktarı litre başına motorinde 0.7253 TL’den 1.2931 TL’ye çıkarılırken bütan, propan ve motorlu taşıtlarda yakıt olarak kullanılan LPG’de 0.2810 TL’den 0.8107 TL’ye yükseltildi. Karar bugünden itibaren geçerli olacak.

Akaryakıt Fiyatlarında ÖTV Artışı Kaynaklı Zam 20/05/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Benzinde 55

Motorinde 67

LPG de 35 kuruş/litre

Pompa fiyatlarında yansıyacak şekilde zam gerçekleşmiştir.'' 

https://twitter.com/trepgis/status/1395243077141508097

Sağlam kılçıksız yapıştırdılar millete. 

Motorine 67 kuruş zam nedir arkadaş ya.. 10 kuruşta firmalar yapmıştı 77 kuruş!  Neredeeeeeğğnn nereye!!!!!!1!!!1!

tarihinde Muhammet Ali Deli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selim Bilgin yazdı:

Zam yansımadan Golf'ü doldurayım dedim sabah, hem de yol üstündeki PO'dan alayım bu sefer diye girdim, meğer direk yansımış. 7,76'dan benzin aldık.

Akşam eve dönerken doldurmuştum :) 

Arda Bülent Güzel yazdı:

Kardeşim sizde bisiklete binin nedir bu yahu herşeye itiraz. Devlet baba yurt dışına döviz çıkmasın diye akaryakıta zam yapıyor. Kimse binmezse akaryakıt alınmaz böylelikle yurt dışına para çıkmaz. Bir ara araç fiyatlarına ÖTV zammı geldiğinde böyle deniyordu ya. Para dışarı çıkmasın diye araçlara ÖTV zammı geldi diye. Şimdi akaryakıt zammı içinde böyle diyebiliriz değilmi arkadaşlar.

Bu dayatma ile değil de özendirerek olmalı. 50 korumalı konvoylardan, sürekli çalışır vaziyette bekleyen makam arabalarından feragat etsinler, görelim, söz bisiklete bineriz...

Arda Bülent Güzel yazdı:

Siz asıl mazot zammından sonra gelecek zamlara hazırlıklı olun. Çünkü mazota gelen zam tüm kalemlere zam olarak yansıyacak. Amaaaa maaşlara yansımıyacak arkadaşlar.

:) Mazota zam gelmeden önce de tüm kalemlere zam geliyordu günlük olarak abi, çok farkına varmayız, araya kaynar muhtemelen...

Maaşlara neden yansısın ki? Mazotla mı maaş alıyoruz? Benzin borcumuz mu var? LPG mi kokluyoruz :D 

Dogan Arsiray yazdı:

yüzde 10 zammı? oha

Aynen, %8-10 civarı yakıt tipine göre. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

yatlara hala ucuzmu mazot :D 

bilmem, bi balya yollladım kaptanla, al gel daaa dedim

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

bilmem, bi balya yollladım kaptanla, al gel daaa dedim

lombardin motora yat ruhsatı çıkarıyormuşsunuz diye duydum kaça olur :D 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

lombardin motora yat ruhsatı çıkarıyormuşsunuz diye duydum kaça olur :D 

facetime da görüşelim :sandalye:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Artık fiyatları sabit tutma çabasına girmeyeceğiz.

Eşel sistem devrede zaten, zam gelirse indirim gelirse de fiyatlara yansıtacağız demek.

Fakat, tahminime göre 3-4 ay kadar fiyatlarda değişim olmayacaktır.

demicektin bunu yaktın bizi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Çağlar Bayur yazdı:

demicektin bunu yaktın bizi

Sistem kendi rayında gitse böyle olacaktı abide 

Yukarıdan müdahele gelince kum saati ters döndü...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Bisiklet alacaksanız elinizi çabuk tutun.
Pandemi nedeniyle yurtdisindan gelen parçalarda tedarik sıkıntısı varmış.

Kışın 1500 tl ye almadığım 24 jant cocuk bisikletini internetten 2000 tl ye iki hafta önce aldım. Sivas ta bulamadım bile

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Düz yol giden varsa tavsiye ederim, 40 km mesafe 20-25 km hız. Bagaj çantası da aldım. İki aydır elim ayağım oldu. Arabayı mecbur kalmadıkça oynatmıyorum yerinden. Akü çıkıyor evde şarj ediliyor

eff49731f2dacca1034acadb1e52d2b1.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...