İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İlginç. Bende klimayı kışın soğukta açınca motor su sıcaklığı etkilenmiyor. Mazda’da da öyledi. Fanlar çalışsa bile su dönmemesi lazım. 

Çok fazla test yaptım. obd ile inceledim. Şu ana kadar en hızlı ısıtma, videodaki gibi olan yöntem :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Çok fazla test yaptım. obd ile inceledim. Şu ana kadar en hızlı ısıtma, videodaki gibi olan yöntem :( 

Sabah çıkabildin mi. Burada fena yağdı

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Artık servis yada şirket aracı ile gitmiyor muydun ? Benmi yanlış hatırlıyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ümit Türk yazdı:

Artık servis yada şirket aracı ile gitmiyor muydun ? Benmi yanlış hatırlıyorum. 

Hanım servisi patladı. O sebeble hanımcılık kazandı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Cruze ise maaleef camları aşırı buhu olan bir araba

camları az veya çok buğu yapan diye bir üretim yoktur, esikyen conta keçe vs. den içeriye sızan su vardır, bu sonra fizik kanunu olarak buğuya dönüşür camda, genelde bagaja sızar

Ali Darbaz yazdı:

Zaten öyle yapıyorum. ama kalorifer peteğine gelen sıcak su, ısı kaybediyor motora dönünce sıcaklık düşüyor. videosu var. 

teknik olarak imkansız soğuğa çevrili yönlendirme var iken kalorifer radyatöründen ısı kaybı, veya hava yönlendirme klapeleri hava kaçırıyor

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

camları az veya çok buğu yapan diye bir üretim yoktur, esikyen conta keçe vs. den içeriye sızan su vardır, bu sonra fizik kanunu olarak buğuya dönüşür camda, genelde bagaja sızar

teknik olarak imkansız soğuğa çevrili yönlendirme var iken kalorifer radyatöründen ısı kaybı, veya hava yönlendirme klapeleri hava kaçırıyor

Abi zaten sıcağa aldığımda kalorifer suyu soğutuyor.  Soğukta iken soğumuyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıcağa alınca kalorifer radyatörü soğur o normal.

bunlar sıfır araba değil olur böyle ufak tefek şeyler masraf yapmaya değmez

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

sıcağa alınca kalorifer radyatörü soğur o normal.

bunlar sıfır araba değil olur böyle ufak tefek şeyler masraf yapmaya değmez

Arabanın içinin buhu olması, ayağımız ile kabine dolan kar yüzünden olması ihtimali yüksekmi. 

giphy.gif

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Arabanın içinin buhu olması, ayağımız ile kabine dolan kar yüzünden olması ihtimali yüksekmi. 

giphy.gif

Yüksek evet. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

ayağımız ile kabine dolan kar yüzünden olması ihtimali yüksekmi. 

karşılaştırma yapılan her araçta aynı miktarda ayağımız ile kar taşıyoruz kabine. o yüzden, veri listesine ayak ile taşınan karı koymuyoruz

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

giphy.gif

giphy.gif

Cruze fazla buhar yapıyor demişsin ya Ali hocam, hangi arabaya binsek aynı kar aynı ıslaklık ayağımızla arabaya taşınacak. Haliyle farkın kaynağı bu olamaz.

Ümit Türk yazdı:

Yüksek evet. 

Ali hocam Cruze'a binerken kar taşıyor da Ümit hocam, sen logana ben lineaya binerken kar taşımıyor muyuz? :D Tamam bu içerde su buharına sebep oluyor ama her araçta aynı durum oluyor. Ali hocam Cruze için "çok fazla buhar yapan araç" demiş ya, ayakta taşınan kar diğer araçlardan fazla buhar yapmasına sebep olamaz :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Murat Sahın yazdı:

Cruze fazla buhar yapıyor demişsin ya Ali hocam, hangi arabaya binsek aynı kar aynı ıslaklık ayağımızla arabaya taşınacak. Haliyle farkın kaynağı bu olamaz.

Ali hocam Cruze'a binerken kar taşıyor da Ümit hocam, sen logana ben lineaya binerken kar taşımıyor muyuz? :D Tamam bu içerde su buharına sebep oluyor ama her araçta aynı durum oluyor. Ali hocam Cruze için "çok fazla buhar yapan araç" demiş ya, ayakta taşınan kar diğer araçlardan fazla buhar yapmasına sebep olamaz :)

İki gündür paspastan boşalttığım su 1 lt yi geçmiştir 😁 gram buğu olmadı.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Peki arabada seyehat eden sayısının çok olması , buhu yapmasına sebeb olurmu. 4 kişi seyehat ediyoruz. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Selçuk Bakış yazdı:

Ben paspastaki suyu boşaltmadım. Hep aynı seviyede. Demek ki su buharlaşması minimum. Buhar yoksa buhu yapmıyor ama benim arabanın içi zaten soğuk. Suyun buharlaşma ihtimali yok 😂😂

Ali Darbaz yazdı:

Peki arabada seyehat eden sayısının çok olması , buhu yapmasına sebeb olurmu. 4 kişi seyehat ediyoruz. 

Kesinlikle. Cam açın

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben paspastaki suyu boşaltmadım. Hep aynı seviyede. Demek ki su buharlaşması minimum. Buhar yoksa buhu yapmıyor ama benim arabanın içi zaten soğuk. Suyun buharlaşma ihtimali yok 😂😂

Kesinlikle. Cam açın

Ayaklara 90 derece sıcakta hava basan kalorifer sistemim var:D 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

kalorifer peteğin güle güle demiş olabilir. camda mis gibi buhu yapar 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

kalorifer peteğin güle güle demiş olabilir. camda mis gibi buhu yapar 

Yok yahu, daha yeni baktım sızma pırtma bişeyi yok. Zaten buhu çözmeyi aktif edince camlardaki buhu çözülüyor.  

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Arkadaşlar Türkçe’yi doğru kullanma adına bir hususu düzelteceğim izninizle.

Kelimenin doğru kullanımı;
Buhu değil

Buğu şeklinde olmalı.

(Buhu: Mütevazi bir şekilde hakkını istemek anlamına geliyor.)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selçuk Bakış yazdı:

Bunun başka sebebi vardır hocam. Yani, passatta buhar olmuyor gibi bir açıklama bana makul gelmiyor. Arkadaşın mercedese bindik bir önceki kar yağışında, motor ısınana kadar magurus sürücüsü gibi bezle cam sildik :D Buharlandı durdu. Siz suyu boşalttığınız için buhar yapmıyor olabilir. Benim arabada havuz paspas var, taa 6 ay önce detaylı temizliğe verdiğimde yerinden çıkmıştı en son. O zamandan beridir duruyor. Haliyle buhar da yapıyor o su sürekli durduğu için.

Ali Darbaz yazdı:

Bir kişinin araca taşıyabileceği kar-su miktarının 4 katını taşımış oluyorsunuz. Araçta 4 kişi nefes alıyor, haliyle 4 kişinin nefesi buhar üretiyor yine :) Cam açın arada. Eski bir komşum böyle havalarda yağış yoksa aracı park ettiğinde kaloriferi sıcakta son ayar açar kapıları da açardı içerdeki buhar çıksın diye. Öyle 2-3 dk bekler sonra stop eder giderdi. İşe yaramasa Ankara gibi bir yerde 4 ay boyunca uğraşmazdı heralde. :) 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kesinlikle. Cam açın

Harbiden hep merak etmişimdir. Hibritte benzinli motor sürekli çalışmıyor. Nasıl ısınıyor peki? Motor soğur sonuç olarak. Kalorifer peteği neyle ısınıyor ki?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Murat Sahın yazdı:

Bunun başka sebebi vardır hocam. Yani, passatta buhar olmuyor gibi bir açıklama bana makul gelmiyor.

öyle bir aciklamada bulunmamıs zaten 😂

Paspas demis 😂😂

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Murat Sahın yazdı:

Bunun başka sebebi vardır hocam. Yani, passatta buhar olmuyor gibi bir açıklama bana makul gelmiyor. Arkadaşın mercedese bindik bir önceki kar yağışında, motor ısınana kadar magurus sürücüsü gibi bezle cam sildik :D Buharlandı durdu. Siz suyu boşalttığınız için buhar yapmıyor olabilir. Benim arabada havuz paspas var, taa 6 ay önce detaylı temizliğe verdiğimde yerinden çıkmıştı en son. O zamandan beridir duruyor. Haliyle buhar da yapıyor o su sürekli durduğu için.

Suyu 2 yada 3 günde bir boşalttım, sirkülasyon ve doğru kalorifer kullanımı 😊

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selçuk Bakış yazdı:

Suyu 2 yada 3 günde bir boşalttım, sirkülasyon ve doğru kalorifer kullanımı 😊

Selçuk hocam şu sirkülasyon ve doğru kalorifer kullanımının sırrını anlatıverseniz de bizde faydalansak :D Ben araç çok buhar oluyorsa klima açıyorum buharı alsın diye :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İki aydır yağ değişecek :( . Aldık yağı bekliyoz. 

giphy.gif

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...