İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Akıl karı değil kaskosuz araca binmek :) 

ben araca kasko olarak hatim indiriyorum. Allah'a emanet yani :)

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

Ya şöyle düşün, kaza yaparsan kendi aracını da yaptıramıyorsan çeker kapının önüne yatırırsın paran olana kadar. Peki gittin önünde seyreden s500'e çarptın, tamponu stopu kırılsa bir araba parası (senin ve benim arabaya bakarak :D ) Bunu sigorta karşılıyor ama belirli bir yere kadar. Sonrası sende. 40 küsür bin lira kaza başı. @Mehmet Ozyurekdaha iyi açıklar bunu.

Şimdi senaryoyu değiştirdik, dar bir ara sokakta kaydırdık aracı ve aynı s500'e önden çarptık. İki dar, ön tampon ve panjuru kırıldı. İkimizin arabaları satıp birleştirsek ödemez farkındasın değil mi :D :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ümit Türk yazdı:

Hatim kaza öncesi için işe yarar, kaza sonrası için kasko şart. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Eşimi İmes'deki iş yerinden aldım.  Eve dönüyoruz. Önüme maybach öyle bir kırdıki, aklım gitti. Az daha arakadan "maybach" bindiriyordum. Bu maybach bizim arabayı üstüne evide alır. 20 yıl haciz ederlerdi beni :D

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Mahmut Yıldız yazdı:

Hatim kaza öncesi için işe yarar, kaza sonrası için kasko şart. 

ikisinede üflüyoruz hacı abi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Murat Sahın yazdı:

Ya şöyle düşün, kaza yaparsan kendi aracını da yaptıramıyorsan çeker kapının önüne yatırırsın paran olana kadar. Peki gittin önünde seyreden s500'e çarptın, tamponu stopu kırılsa bir araba parası (senin ve benim arabaya bakarak :D ) Bunu sigorta karşılıyor ama belirli bir yere kadar. Sonrası sende. 40 küsür bin lira kaza başı. @Mehmet Ozyurekdaha iyi açıklar bunu.

Şimdi senaryoyu değiştirdik, dar bir ara sokakta kaydırdık aracı ve aynı s500'e önden çarptık. İki dar, ön tampon ve panjuru kırıldı. İkimizin arabaları satıp birleştirsek ödemez farkındasın değil mi :D :D 

okurken gerildim yani sonunda el fatiha dedirttin dikkat edicez Murat hocam yapcak birşey yok.  aracım sıfır değilse ben kasko yaptırmam.  2 kere kaza yaptım ve karşı tarafından parasını cebimden hiç ödemedim sigorta ne veriyorsa kabul edecek ki zaten ediyorlar.

Ali Darbaz yazdı:

Eşimi İmes'deki iş yerinden aldım.  Eve dönüyoruz. Önüme maybach öyle bir kırdıki, aklım gitti. Az daha arakadan "maybach" bindiriyordum. Bu maybach bizim arabayı üstüne evide alır. 20 yıl haciz ederlerdi beni :D

Kontrolsüz çıktıysa senin suçun nedir abi?  Bizim ülkede arkadan vuran her zaman suçludur mantığı bitmediği sürece bu işten herkes zararlı çıkar. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Nasıl kanıtlıyacam. Arkadan çarpmama kendisi vesile oldu. Kamera yok arabada. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Türk yazdı:

okurken gerildim yani sonunda el fatiha dedirttin dikkat edicez Murat hocam yapcak birşey yok.  aracım sıfır değilse ben kasko yaptırmam.  2 kere kaza yaptım ve karşı tarafından parasını cebimden hiç ödemedim sigorta ne veriyorsa kabul edecek ki zaten ediyorlar.

Kontrolsüz çıktıysa senin suçun nedir abi?  Bizim ülkede arkadan vuran her zaman suçludur mantığı bitmediği sürece bu işten herkes zararlı çıkar. 

Ümit hocam, oluyor. Ben mesela lineadan soğuma sebebim, bir yerde kaydım. yüksek model 7 kasa bmw diye hatırlıyorum, yapışıyordum. Zoraki bariyere çevirdim arabayı. Tut ki dönmedi. Adam durmuş, ben duramıyorum adamın arabası da premium. Hadi çık işin içinden. Karşı taraf sigortanın verdiğini kabul etmek zorunda değil. Adamın kaskosu vardır, kaskodan yaptırır, kasko firması da sigortadan alamadığını senden alır. Bu güne kadar denk gelmemiş olması hiç denk gelmeyecek anlamına gelmiyor ki :) 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ümit Türk yazdı:

parasını cebimden hiç ödemedim sigorta ne veriyorsa kabul edecek ki zaten ediyorlar.

Böyle bir şey yok. Trafiğin karşılacağı bedelin üst limiti bellidir. Karşıdaki arabayı pert ederseniz mesela ya da lüks bir araca çarparsanız, limiti geçen sizden gerekirse icra yolu ile alınır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kaskoda yazan imm kombine ne demek?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

New yorkta benzinin galonu 4 dolar olmuş. İnsanlar yakıt ekonomisi yapmaya başlıyacaklarmış. Ne düşünüyorsunuz.. :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

New yorkta benzinin galonu 4 dolar olmuş. İnsanlar yakıt ekonomisi yapmaya başlıyacaklarmış. Ne düşünüyorsunuz.. :D

3,7 litresi 29,6 tl.

Litresi 8 tl ediyor bu günkü kur ile.

Asgari ücretleri de 1256 $ civarı bir şey diye hatırlıyorum. Basit olarak bir asgari ücret 1162 lt benzin alıyor.

Bizde asgari ücret 2825 tl oldu bu yılki zamla birlikte. 7,20tl/litre fiyatı ile 392 litre benzin alabiliyoruz. 

Yine biz fakiriz...

Ben onların yerinde olsam v8 ile gezerim ki zaten öyle yapıyorlar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Sahın yazdı:

Trafik sigortası 43 bin lira ödüyor.. 1 far parası işte :)

Bu eksiği kaskodaki ihtiyari mali mesuliyet ile tamamlıyoruz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Şu kablo değişimi dediğin şey sadece ana siyah şase  kablosu için mi. 

Onu Marea da yapmıştım ben. Kronik hararetGösterge dalgalanmasi için.  Elektrikçi 15 liraya kablo ve kablo ucu yaptı. Akü sasesinden gövdeye çektim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Şu kablo değişimi dediğin şey sadece ana siyah şase  kablosu için mi. 

Onu Marea da yapmıştım ben. Kronik hararetGösterge dalgalanmasi için.  Elektrikçi 15 liraya kablo ve kablo ucu yaptı. Akü sasesinden gövdeye çektim

Ben kendim mümkün olan en kalın en pahalı kablo ile çözeyim. Ama elektrikci var burda. Aklıma geldi sayende. Sıkıntı yaşarsam ona giderim. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Burda ne güzel sökmüş takmış adam. Yalnız Amerikalılar bile papyonun üstünü kaplıyor :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Youtube’de önüme sürekli cruze videoları çıkmaya başladı 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ha ha ha. Bendede dynamic force 1.5 corolla videoları çıkıyor

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Ben bu işi anlamadım. Akünün fullenmesi gerekiyordu oysaki. Aşırı ısınıp gaz boşaltmış anlaşılan. Ama bunun için sensör var . Sensör bozuk olmalıki aşırı ısındığında şarjı kesmemiş. Benim sensör çalışıyor. Akü ısınınca şarjı kesiyor. Testini yaptım. 

Abi bunu nasıl test ediyoruz? 😀

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Uzun süre yüksek devirde sürünce, voltaj yavaş yavaş düştü. Bir müddet sonra tekrar şarja başladı :D . Arada bir hey heylerim geliyor. uzun süre basınca akü ısınıp şarjı kademeli düşürüyor araba. :D Zaten Gm TIS programında bu durumda bahsediliyor. :D

Karoseri Elektronik Modülü (BCM)

Karoseri elektronik modülü (BCM), bir GMLAN cihazıdır. Elektriksel güç yönetiminin çalışması için motor kumanda modülü (ECM) ve gösterge tablosu grubu ile iletişim kurar. BCM, jeneratörün çıkışını belirler ve jeneratör sinyal açma devresinin kontrolü için bilgileri ECM'ye gönderir. Jeneratörün kontrolü için ECM tarafından gönderilen jeneratör alan iş çevrimi sinyal devresi bilgilerini takip eder. Akü dolum durumunu belirlemek için akü akım sensörünü, akü pozitif voltaj devresini ve tahmin edilen akü sıcaklığını takip eder. BCM, rölanti takviyesini yapar.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

2012 veya 2013 belkide 2014 model Astra J den çıkan termstat. Halkımızın arabadan anlamıyor olmasının sonucu.   Eksildikce su eklersen durum bu olur . 

ACtC-3cFSfE-E4A54o8_0V1yBE5D6OZUpl8MvfJ8

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hakketten ya benimde öyle bıkkınlık geldi cruze cruze

daciadan bahsedin biraz izlemem gerçi 🤣🤣🤣

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

İnsanlar neler yapıyor :) gerçi ben inanmadım. Çıkarılan ağırlık 1 insan kadar olsa bile %15 tasarruf olmaz. Belki kalorifer açmayınca olabilir. Bilemiyorum

Bu ara araca ne kadar az yaktirabilirim diye bir kaç yontem denemek istedim ve şehir içi 4.6 lt olan değerini 4.1 lt çekmeye başardım. Ort hiz 15 gözüküyor.

*İlk etapta bagajda bulunan gereksiz esyalari eve koydum. (Bagajin paspasi, stepne) ve bunlara ek olarak, ilk yardim seti, yangın tüpü.

*Daha sonra aracın arka koltuğu kullanilmiyor diye, başlıklarını söktüm ve arka paspaslarinida ayni şekilde eve koydum. (Koltuk sokulmuyor denedim...)

*İkinci husus daha ne gibi tasarruflar yapabilirim diye düşünürken aracın kaputunun içinde bulunan yalıtım malzemesi aklıma geldi, havanin 15 derece altina düşmeyen memlekette yaşıyoruz, gereksiz dedim ve onuda söktüm ağırdı zaten onuda koydum eve.

*Motor kısmından sadece motor koruma kapağı vardı onuda söktüm, plastik parça onuda eve koydum.

*Far ayarının otomatik özelliğini off yapip, akşam vakitlerinde hava tamamen kararincaya kadar kullanmadim. Hava kararınca kullanmaya başladım.

*Ambiyans aydinlatmalarini yol bilgisayarindan kapattım.

*Klimayi soğuk havada kullanmiyoruz, ayrıca düşündüm mont ile mi daha tasarruflu olur, kaloriferi acsam mi diye. Dışarda gezebilmek adina montu seçtim ve kaloriferi de kullanmadim böylelikle hiç.

*Torpidoda bulunan bütün herşeyi eve kaldirdim sadece ruhsatti araçta biraktim.

Bu şekilde de %15 tasarrufta bulundum, şuan biraz daha düşürmeyi hedefliyorum yakıt tüketimini..”

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İnsanlar neler yapıyor :) gerçi ben inanmadım. Çıkarılan ağırlık 1 insan kadar olsa bile %15 tasarruf olmaz. 

Bu ara araca ne kadar az yaktirabilirim diye bir kaç yontem denemek istedim ve şehir içi 4.6 lt olan değerini 4.1 lt çekmeye başardım. Ort hiz 15 gözüküyor.

*İlk etapta bagajda bulunan gereksiz esyalari eve koydum. (Bagajin paspasi, stepne) ve bunlara ek olarak, ilk yardim seti, yangın tüpü.

*Daha sonra aracın arka koltuğu kullanilmiyor diye, başlıklarını söktüm ve arka paspaslarinida ayni şekilde eve koydum. (Koltuk sokulmuyor denedim...)

*İkinci husus daha ne gibi tasarruflar yapabilirim diye düşünürken aracın kaputunun içinde bulunan yalıtım malzemesi aklıma geldi, havanin 15 derece altina düşmeyen memlekette yaşıyoruz, gereksiz dedim ve onuda söktüm ağırdı zaten onuda koydum eve.

*Motor kısmından sadece motor koruma kapağı vardı onuda söktüm, plastik parça onuda eve koydum.

*Far ayarının otomatik özelliğini off yapip, akşam vakitlerinde hava tamamen kararincaya kadar kullanmadim. Hava kararınca kullanmaya başladım.

*Ambiyans aydinlatmalarini yol bilgisayarindan kapattım.

*Klimayi soğuk havada kullanmiyoruz, ayrıca düşündüm mont ile mi daha tasarruflu olur, kaloriferi acsam mi diye. Dışarda gezebilmek adina montu seçtim ve kaloriferi de kullanmadim böylelikle hiç.

*Torpidoda bulunan bütün herşeyi eve kaldirdim sadece ruhsatti araçta biraktim.

Bu şekilde de %15 tasarrufta bulundum, şuan biraz daha düşürmeyi hedefliyorum yakıt tüketimini..”

Ben bunu sabah okudum, ama yanlış yöntem uyguluyor. İlk önce sürdüğü yolu değişse çok daha ekonomi yapacak. 

Benim ekonomik sürüşümün temelinde sabit hızda ilerlemek yatıyor. Bu arkadaş ekonomiyi otomatik farı kapatarak yakalamış. Gerisi boşuna yapılmış 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...