İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Benim Cruze eski model olduğu için verdiğim güç yönetim sistemi 2012 modele ait. Benim 2009 modele ait olan güç kesme ve takviye sistemi aşağidaki gibi.

Bu gün arkadaşın immoblizer kapanmış . Araba anahtarla çalışıyor , ama immoblizer sistem aküden dolayı kapanmış. Ekranda arıza vermiş. Aküyü ölçmüşler 11,8 volt çıkmış. 

Elektrikli Güç Yönetimi Açıklaması ve Çalışması

Elektrikli Güç Yönetimi

Elektrikli güç yönetimi (EPM) dolum sistemini takip edip kontrol etmek ve sürücüyü olası dolum sistemi problemleri hakkında uyarmak için kullanılır. EPM sistemi jeneratör çıktısını en iyi şekilde kullanır, akü dolum durumunu (SOC) iyileştirir, akü ömrünü uzatır.

Rölanti takviye işlemi, düşük voltaj veya düşük akü SOC durumu sırasında jeneratör performansını iyileştirme aracıdır.

Rölanti takviyesi kademeli adımlarda etkinleştirilir, rölanti takviyesi 2'nin etkinleşmesinden önce rölanti takviyesi 1'in etkin olması gerekir. EPM'yi düzenlemek için karoseri elektronik modülü (BCM) tarafından kullanılan kriterler aşağıda verilmiştir:

İşlev

Akü Sıcaklığının Hesaplanması

Akü Voltajının Hesaplanması

Amp-Saat Hesabı

Yapılan İşlem

Rölanti Takviyesi 1'in Başlangıcı

-15°C'den (5°F) Düşük

13 V'den Az

--

Birinci seviye Rölanti takviyesi talep edildi

--

--

Aküde 0,6 AH'den fazla net bir kayıp vardır

--

11 V'den Az

--

Rölanti Takviyesi 1'in Sonu

-15°C'den (5°F) Yüksek

12 V'den Fazla

Aküde 0,2 AH'den az net bir kayıp vardır

Birinci seviye Rölanti takviyesi talebi iptal edildi

Rölanti Takviyesi 2'nin Başlangıcı

--

11 V'den Az

--

İkinci seviye Rölanti takviyesi talep edildi

Rölanti Takviyesi 2'nin Sonu

--

12 V'den Fazla

Aküde 0,8 AH'den az net bir kayıp vardır

İkinci seviye Rölanti takviyesi talebi iptal edildi

Rölanti Takviyesi 3'ün Başlangıcı

--

--

Aküde 10 AH'lik net bir kayıp vardır

Üçüncü seviye Rölanti takviyesi talep edildi

Rölanti Takviyesi 3'ün Başlangıcı

--

11 V'den Az

--

Üçüncü seviye Rölanti takviyesi talep edildi

Rölanti Takviyesi 3'ün Sonu

--

12 V'den Fazla

Aküde 6 AH'den az net bir kayıp vardır

Üçüncü seviye Rölanti takviyesi talebi iptal edildi

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

2020 model dream paket 20bin km’ye kadar hybrid fiyatları 

EE9-B7-BD9-93-A0-4-CFE-B8-DD-93-D7-F6-F2

Sıfırları da galeride 260bin. Bayileri boşver. Galeriler aldıkları sıfırları elden çıkarmaya çalışıyor şu an

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2020 model dream paket 20bin km’ye kadar hybrid fiyatları 

Sıfırları da galeride 260bin. Bayileri boşver. Galeriler aldıkları sıfırları elden çıkarmaya çalışıyor şu an

3 yıl sonra alıcam. Şu an akü alacak param yok :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Arkadaşımın 2013 cruze unda düşük devirde kalkış yaparsak kaloriferi anlık kapatıp devrin daha rahat yükselmesini sağlıyor. Kalorifer açıkken şarj azaliyorsa da kapatması gerekmez mi acaba ?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Arkadaşımın 2013 cruze unda düşük devirde kalkış yaparsak kaloriferi anlık kapatıp devrin daha rahat yükselmesini sağlıyor. Kalorifer açıkken şarj azaliyorsa da kapatması gerekmez mi acaba ?

2009 sistemleri ile 2013 sistemleri farklı. Kaloriferi 8 kademelidir ve ekonomi butonu vardır. Benim araba çok kara düzen. Gaza dibine kadar bas, hiç bişey kapatmaz. Klimada çalışır kaloriferde. :D

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

3 yıl sonra Toyota o fiyatlarla yerinde durmaz sıfır Leon FR var diyorum 230 bine bu fırsat kaçmaz hem de ACT imkanı olan kaçırmasın.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2021 corolla ile 2020 hybrid’e bakıyorsunuz sanırım

10-20b km aralığındaki 2020 hybrid’ler 240’a kadar düştü bu arada. 

Aynen öyle. 21 benzinli almak yerine 20 hybrid alırım, istanbul trafiğinde vergi farkından daha fazla kâr edilir bence.

Ali Darbaz yazdı:

Hybrid Corolla 330 binden başlıyor. Benim almak istediğim 213 bin tl. 

Sen sıfır diyorsun, anladım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

3 yıl sonra Toyota o fiyatlarla yerinde durmaz sıfır Leon FR var diyorum 230 bine bu fırsat kaçmaz hem de ACT imkanı olan kaçırmasın.

Evin borcu olmasa alınırda , maaşa 9 gün kaldı bu gün 20 tl açık verdim bile. Ay sonuna kadar kimbilir açık ne kadar artacak . Arabanın benzin parasını aldım, eve harcadım :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Evet az evvel buldum okudum. Benim araba Akü üzerinde en fazla 60 amper alıp verebiliyormuş . 

Devre

Şasiye Kısa Devre

Voltaja Kısa

Çalışma Koşulları: Kontak Açık, motor kapalı. Farlar ve tüm donanım kapalı.

Parametre Normal Aralığı: -5 amp ila -10 amp

5 V Referans

-59,9 amp

-59,9 amp

--

Sinyal

-59,9 amp

59,9 amp

59,9 amp

Düşük Referans

--

59,9 amp

--

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ebrar Tüfek yazdı:

Aynen öyle. 21 benzinli almak yerine 20 hybrid alırım, istanbul trafiğinde vergi farkından daha fazla kâr edilir bence.

Sen sıfır diyorsun, anladım.

Ali’nin güzergahı şehir içi sayılmaz. Turbo benzinli motor çok tasarruflu kullanılır. Hybrid tam şehir içinde yarı yarıya tasarruf sağlıyor. Benim gibi ort hız 20-22 olanlarda vergi farkını çıkarıyor, üstüne 1,5 katıda cepte kalıyor. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Far ve Kalorifer açıkken , yeterince aküye enerji basamıyor araba. 

Bu durumda alternatörünüz sorunludur.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Bu durumda alternatörünüz sorunludur.

Alternatör sıkıntı yok . 15,2 volt iş çevrimini yapabiliyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Alternatörün voltaj grafiği ile Ateşleme sisteminin Timing advanced grafiğini paylaştım. Araba rölantide yeterli elektrik üretmiyor. Farlar ve Kalorifer açıken , batarya şarj olamıyor. El kitabı 2500 devirde sürülmesini önermiş. Üzerindeki kablo sistemi en fazla 60 amper destekliyor. Alternatör 125 ampere kadar çıkarbiliyor. 3 tane kabloyu değişimi önerilmiş. Big 3 Yükseltmesi yapılırsa 90 amper elektrik üretimi mümkün olucak denmiş. Ama bu seferde alternatör ısınıcaktır.  60 lık kablo sistemi ile yola devam edecez. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Alternatör sıkıntı yok . 15,2 volt iş çevrimini yapabiliyor.

Akü bitik. Şarj kapasitesi düşük. Ver eskisini al uygun bir şey yav. İlla yüksek fiyatlıya gerek yok ki. Abur cubura 400tl gömüyorsun ama aküye 250 çıkmıyorsun. forumda akü başlığı ve mesajı görmekten gına geldi :) 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Burda yazdığına göre 125 amperlik alternatörün sadece 60 amperini kullanabiliyormuşuz. 

According to the AWG specifications, 4 gauge wire is capable of holding 60A over a power before increasing resistance, wasting energy as heat, and dropping voltage. The alternator is rated for 125A at max capacity, so there is some power capacity that can't be utilized with factory wiring. With higher electrical loads, such as with audio systems exceeding 400W RMS, this results in voltage drop and light dimming at higher volumes. This big 3 kit will add a solid 90-110A of power capacity to your electrical system, which will allow you to fully utilize the capacity of the stock alternator and maintain voltage for your electrical equipment.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Akü bitik. Şarj kapasitesi düşük. Ver eskisini al uygun bir şey yav. İlla yüksek fiyatlıya gerek yok ki. Abur cubura 400tl gömüyorsun ama aküye 250 çıkmıyorsun. forumda akü başlığı ve mesajı görmekten gına geldi :) 

Şok markette taze bitti Hugel akü 300 lira 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

devir saatim bozuldu, siz sordukca ben cevap veriyorum. 

Metin Akbal yazdı:

Önce Triger , Debriyaj sonra akü. Ne zaman kontok basmıyacak , ozaman akü alınır. Onuda babam alır. Çünkü arabaya masraf yapmayı sevmiyor. Bozulana kadar bin modunda. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

devir saatim bozuldu, siz sordukca ben cevap veriyorum. 

İlla gösterge lambaları yanıp sönmeye başlayacak, garip garip arızalar çıkacak. Ben geçen sene eskiyi verip yeni ithal aküyü 300’e almıştım. Banner. Kur yine yüksekti. Yerli aküler yine uygundur. Eskiyi ver kampanyası ile. 

Metin Akbal yazdı:

akücüde daha ucuz. Şok eskiyi alıyor mu :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İlla gösterge lambaları yanıp sönmeye başlayacak, garip garip arızalar çıkacak. Ben geçen sene eskiyi verip yeni ithal aküyü 300’e almıştım. Banner. Kur yine yüksekti. Yerli aküler yine uygundur. Eskiyi ver kampanyası ile. 

akücüde daha ucuz. Şok eskiyi alıyor mu :) 

Maaş Zammı ne olacak Tansu. Kulislerde neler dönüyor. Senin beklentin nedir. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Araba için aldığım benzin yövmiyesinide kara kışta yüksek tüketime verdik. Arabanın akü şarj prosedürü belli. Koskoca TIS programı var.  Kabak gibi yazmış. Arabayı 2500 devirde sürmem gerekiyormuş. Ama ben daha yola çıkmadan üçüncü, Ana yolda beşinci vitesi görüp 1900 devirde araba sürüyorum. Tabi akü makü toparlanmıyor.  şöyle bir baktım ortalama devrim 1700 geçmiyor. Biraz gazlasam akü şarj olucak. Ama işte benzin çok yakacak. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Maaş Zammı ne olacak Tansu. Kulislerde neler dönüyor. Senin beklentin nedir. 

2018’de bıraktım o heyecanı. Artık memursen+enflasyon farkı :) inşaat sektörüyle sizin sektör zıt. Sizde işler tıkırındadır. Evden çalışma vs derken sizin sektör hareketli. Patronun gönlünden ne koparsa artık. Benim arkadaşlar içerideki 3 aylık maaşın birini alınca sevinir durumdalar şu an. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hiper mil yaparak en güzel sarjlarin katilisin. Orjinal akü kaç para 600 var mıdır. Kaç zamanda öldü acaba. İki depo benzin parası desen iki yıl amortisman ayirsak sene de bı depo benzin kaybın var. Bı depo ile 1 ay gitsen pof çok deli zarar bence 

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Araba için aldığım benzin yövmiyesinide kara kışta yüksek tüketime verdik. Arabanın akü şarj prosedürü belli. Koskoca TIS programı var.  Kabak gibi yazmış. Arabayı 2500 devirde sürmem gerekiyormuş. Ama ben daha yola çıkmadan üçüncü, Ana yolda beşinci vitesi görüp 1900 devirde araba sürüyorum. Tabi akü makü toparlanmıyor.  şöyle bir baktım ortalama devrim 1700 geçmiyor. Biraz gazlasam akü şarj olucak. Ama işte benzin çok yakacak. 

Senin arabanın otomatiği 2500 devirde mi sürüyormuş aracı. Sanmam. Şehir içinde sakin sürüşte rampa hariç 2000 devri geçmez tam otomatikler

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2018’de bıraktım o heyecanı. Artık memursen+enflasyon farkı :) inşaat sektörüyle sizin sektör zıt. Sizde işler tıkırındadır. Evden çalışma vs derken sizin sektör hareketli. Patronun gönlünden ne koparsa artık. Benim arkadaşlar içerideki 3 aylık maaşın birini alınca sevinir durumdalar şu an. 

Herşey halledilir. Sen canını sıkma. 

Ben bu ayı atlatırsam keyfim yerine gelecek. Çok ciddi hesaplama hataları yapmışız. Hanım faktörünü katmamışız. Hanım beni bir anda ek 10 bin borca soktu. Mötü başı dağıttık. :D

Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hiper mil yaparak en güzel sarjlarin katilisin. Orjinal akü kaç para 600 var mıdır. Kaç zamanda öldü acaba. İki depo benzin parası desen iki yıl amortisman ayirsak sene de bı depo benzin kaybın var. Bı depo ile 1 ay gitsen pof çok deli zarar bence 

Akü 8 yaşında Mustafa. :D

Arabada müzik açmam, klima kullanmam. Gece sürmem. Böyle böyle dengeleniyordu. Ama kışın karanlık ve ayaz yemedi. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Arabada müzik açmam, klima kullanmam. Gece sürmem

la ilahe illallah yaaa 

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...