İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

yıllık misal 30 bin km yapsanız o zaman ekonomide farkı açarmı biraz 

ama şuan özellikle az binenler için MTV öldürmüş ekonomiyi nedense hybrid elektrik vs çok az mtv öder yada ödemez gibiydi hep aklımda olan şaşırdım doğrusu

Tabi. Ama yıllık 30 bin hangi güzergahta yapılacak o da önemli. Benim güzergahım için yıllık 30 bin ciddi kâr getirir. Ne kadar km o kadar kâr. Çünkü vergi sabit. Fakat bunu uzun yolda yapacaksanız kâr oranı düşer. Çünkü rakipleri uzun yolda %30-35 daha az yakıyor. Hibrit uzun yolda 4,5lt civarı yakıyor. 

Diğer araçları sıfır km 1.3-1.6 motor kabul edersek ve yakıta 7tl dersek. 30bin km için

hybrid(4,2lt) + mvt = 12376tl ediyor

benzinli(9,5lt)+ mtv = 22150tl ediyor

Lpg(11,5lt)+ mtv = 15137tl ediyor

Dizel(6,5lt)+ mtv = 15850 ediyor

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Yola geç çıkarsan da trafikten ötürü çok yakar. Sabah 6 dedin mi teker dönmeli.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Yola geç çıkarsan da trafikten ötürü çok yakar. Sabah 6 dedin mi teker dönmeli.

07:00 da marş basıyorum. Şu an tüketim 7,3 litre. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

Arkadaşlar , çok sıkıcı bişey öğrendim. Güneş 25 Marta kadar sabah 0700 dan önce doğmuyacak. Bu ne demek oluyor. Isınma ve aydınlanma için elektrik tüketmeye devam edeceğiz. AKünün 25 Marta kadar sorun çıkarmadan usul usul çalışmaya devam etmesi gerekiyor :( Neyseki akşam güneş geç batıyorda, mesai dönüşü aydınlatma için enerji harcamıyoruz. :D

kaçta eve giriyon abi sen 6  dedin mi kararmaya başlıyor zaten. ben önümü göremiyorum sen görüyonmu 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ümit Türk yazdı:

kaçta eve giriyon abi sen 6  dedin mi kararmaya başlıyor zaten. ben önümü göremiyorum sen görüyonmu 

17:40 da evdeyim ben :D. Esnek çalışma var bizde. Erken gelen erken çıkar :D 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Darbaz yazdı:

17:40 da evdeyim ben :D. Esnek çalışma var bizde. Erken gelen erken çıkar :D 

7.10 da kontak basarım 7.35 te şirkete gelirim.  7.30 dan sonra kalırsam bana ölüm. akşam 18.00 çıkarım her türlü trafikteyim. lpg de olmasa işte halimiz duman :) 3,56 gaz varmı artıran. 

Yollar boşta tersane trafiği servislerden geçilmiyor. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ümit Türk yazdı:

7.10 da kontak basarım 7.35 te şirkete gelirim.  7.30 dan sonra kalırsam bana ölüm. akşam 18.00 çıkarım her türlü trafikteyim. lpg de olmasa işte halimiz duman :) 3,56 gaz varmı artıran. 

Yollar boşta tersane trafiği servislerden geçilmiyor. 

Yakacık Total indirim yapmış 3.37 lpg

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Köksal Yılmaz yazdı:

Yakacık Total indirim yapmış 3.37 lpg

kendimi shell e sabitledim. ordan şaşmıyorum ama indirimler gel al beni demiyor değil.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ümit Türk yazdı:

kendimi shell e sabitledim. ordan şaşmıyorum ama indirimler gel al beni demiyor değil.

Batı tarafımda total, doğu tarafımda shell (3,55 tl) var, hangisi yoluma denk gelirse.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ayda sadece 2 defa depoyu dolduruyorum. Hyundai i10 ve onun 27 litrelik tankı varken, lpg almak hep içime dert oluyordu. Şimdi baktım son 90 günde sadece 5 defa benzin almışım. 

Benzinliğe gitmek için fazladan 12 km yol yapardım eskiden. Şimdi ne stresini çekiyorum nede zaman kaybediyorum. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

07:00 da marş basıyorum. Şu an tüketim 7,3 litre. 

Hipermilsiz 6.7 lt benzin tüketimi ile eşlik ettiğim önerme. Üstelik Ankara ayazı + kış lastiği handikapları var. Erken kalkan yol alır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

VAy arkadaş, ne kadar basit bir şey. BCM üstüne poşet gecirecem. Acayip kolay şekilde radyatör değiştirdi adam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Ali Darbaz yazdı:

Ayda sadece 2 defa depoyu dolduruyorum. Hyundai i10 ve onun 27 litrelik tankı varken, lpg almak hep içime dert oluyordu. Şimdi baktım son 90 günde sadece 5 defa benzin almışım. 

Benzinliğe gitmek için fazladan 12 km yol yapardım eskiden. Şimdi ne stresini çekiyorum nede zaman kaybediyorum. 

benim arabadada depo 70 litre petrole girmemek harika bişe

jeepte bıkmıştım 150 km de bitiyordu 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

benim arabadada depo 70 litre petrole girmemek harika bişe

jeepte bıkmıştım 150 km de bitiyordu 

300 km de bir benzin lpg alırdım. ayda 4 defa, şimdi 60 litrelik tank var. Yakıt istasyonunu unutuyorsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

300 km de bir benzin lpg alırdım. ayda 4 defa, şimdi 60 litrelik tank var. Yakıt istasyonunu unutuyorsun. 
Dizel olsa mutluluğun katlanacak demek ki
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Benim farlarım kışın hep açık. Yazın da parklar hep açık. Yakıta bu kadar etkisi oluyor mu kapalı tutmanın?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Yasin Mümin Şimşek yazdı:

Benim farlarım kışın hep açık. Yazın da parklar hep açık. Yakıta bu kadar etkisi oluyor mu kapalı tutmanın?

Park lambalarıyla sıkıntı yok. Kısa ve uzunlar 10 15 amper götürüyor . 10 15 amper demek , motorda 0,5 litre yakıt tüketimi demek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

10 15 amper demek , motorda 0,5 litre yakıt tüketimi demek. 

nasıl yapılıyor bu hesap?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Park lambalarıyla sıkıntı yok. Kısa ve uzunlar 10 15 amper götürüyor . 10 15 amper demek , motorda 0,5 litre yakıt tüketimi demek. 
Benim farketmeyeceğim bi tüketimmiş. Açık tutmaya devam [emoji23]
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ali Darbaz yazdı:

Çağlar Bayur yazdı:

nasıl yapılıyor bu hesap?

Valla ben de çok merak ettim. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

VAy arkadaş, ne kadar basit bir şey. BCM üstüne poşet gecirecem. Acayip kolay şekilde radyatör değiştirdi adam. 

Göğsün sökülmüyor olmasına çok sevindim ya basitmiş çok iyi.

Bu arada 

a227Zy.jpg

300 km uzun yoldan sonra radyatörün görüntüsü dün unutmadım çektim :biggrin:

tarihinde Behlül Baş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kısa Amlullerdeki güç 55+55=110watt diyelim. Bunlar saatlik 110wh eder. Bu da  396.000 joule eder. 

1lt benzin 35milyon joule eder. Motor verimi ve bunu elektriğe dönüştürme kayıpları eklenirse bunun yaklaşık %30’u kullanılabilir 10,5milyon joule enerji üretiyoruz. Saatte 0,04lt çıktı. Yanlış mı yaptım :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kısa Amlullerdeki güç 55+55=110watt diyelim. Bunlar saatlik 110wh eder. Bu da  396.000 joule eder. 

1lt benzin 35milyon joule eder. Motor verimi ve bunu elektriğe dönüştürme kayıpları eklenirse bunun yaklaşık %30’u kullanılabilir 10,5milyon joule enerji üretiyoruz. Saatte 0,04lt çıktı. Yanlış mı yaptım :) 

Yanlış tabi. 

Kayış ve alternatör kayıplarını eklemedim. Alternatör 1.5 kw tam yükte güç çeker. 

Farlar açıkken bende araba 14.5 volt basıyor. Alternatör %75 yükte çalışıyor. 

6.7 litreden 7.3 litrete yükselmiş araba

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

0,8lt/h benzin motoru rölantide 1saat  çalıştırmak için kafi, dolayısı ile far tek başına 0,5lt/h harcayamaz 0,05lt/h anca , 0,3lt mazot ta kafi 1 saat için

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Göğsün sökülmüyor olmasına çok sevindim ya basitmiş çok iyi.

Bu arada 

a227Zy.jpg

300 km uzun yoldan sonra radyatörün görüntüsü dün unutmadım çektim :biggrin:

Borularımız aynı. Yani şişik görünüyor. Zaten motoru 3 gün yatır. Yine öyle şişik görünüyor. 

Çağlar Bayur yazdı:

0,8lt/h benzin motoru rölantide 1saat  çalıştırmak için kafi, dolayısı ile far tek başına 0,5lt/h harcayamaz 0,05lt/h anca , 0,3lt mazot ta kafi 1 saat için

Far açınca rölanti devri bile değişiyor abi. Far açıkken 1.0 litre, far kapalıyken 0.8 litre okuyor.  Tabi rölantide bile %20 fark ediyor. Yolda %8 %5  fazla yakıyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...