İçeriğe Yönlendir

2010 Chevrolet Cruze LS Ailenin Yeni Üyesi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba değerli dostlar. 

Hipermil yaptığımız Cruze ile tam 10 bin km geride kaldı. Yapılan masraflar ise 10000 tl sınırını aştı. 

10103 km yol için 5022 tl yakıt parası vermişim

Lastik + Sigorta + Bakım ve muayene için  5000 tl ödemişim. 

An itibari ile Cruze ile 1 km yol yapmak 1 tl maliyeti olmuş. Gördüğünüz gibi araba sadece yakıt tüketerek değil aynı zamanda sarf yaratarak da masraf çıkarıyor. 

Benzin masrafından daha fazlasını diğer masraflara yapmışım. Bu tablo beni üzüyor :( 

Ort. 7-7,5lt yani. Yine de çok iyi atmosferik 2009 model için. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ort. 7-7,5lt yani. Yine de çok iyi atmosferik 2009 model için. 

Bu gün hava 4 derecede kontak açtım, motorun ısınması 12,8 km sürdü. Senin Hybrid malum bu havalarda nasıl tepki gösteriyor.  Isınmak sıkıntı olmaya başladı. Isınıncada acayip uykum geliyor. Uyku bastırınca da cam açıyoruz. Ama uykum geçmiyor. Buna nasıl bir çözüm bulucaz 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sanırım bizim servisler başlamayacak. Arabanın esas sahibide sokağa çıkma yasağı nedeniyle arabasını kullanmama izin veriyor. 

Şu anki amaç eve Korona taşımamak olunca araba emrime amade. 

Ama korana biter herkes evinden çıkar ozaman Cruze benden alınır. Şimdiden yeni bir Hipermil arabası bakmam gerekiyor. 

Eşim ile Ceyranlı Dacia Spring inceledik , fiyatı 120 bin civarı olursa i ihtimal alırız.  Ama pek olası değil. 

O yuzden kendi kendime yetebilceğim , ben ve eşimi hergün işe getirip götürcek ufak bir araba bakmaya başladık. 

Araba Çok büyük bir SW olursa işe Cruze ile gitmeye devam edebilirim. 

Araba çok küçük 3 kapı olursa Cruze eskisi gibi haftasonu gezi arabasına dönüşebilir. 

Bakalım yıl sonuna kadar neler gelişecek. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Uyku bastırınca da cam açıyoruz. Ama uykum geçmiyor. Buna nasıl bir çözüm bulucaz 

naneli şeker, veya şekerli gazoz

Ali Darbaz yazdı:

Şimdiden yeni bir Hipermil arabası bakmam gerekiyor. 

ibiza tsi ST.. tüm beklentilerini karşılar kamp dahil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

ABi 25000 tl :) 

Hiç bakım masrafı olmayacağını farzederek DAcia Spring dedim abi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

25000 tl

10 bine bitik tofaş al 15 e sıfır gibi yap yıllarca sorunsuz bin derim. 25 e sorunsuz herhangi birşey anca çalıntı mal falan olur bu devirde

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

Abi arabanın kaloriferi açmadım. Soğuk hava yönüne çevirdim. Dış sirkulasyonda bıraktım. Hızlandıkca içeri soğuk hava doldu. Nasıl otomobiller soğuk havayı sever, bol oksijen içerir. Bende kabine soğuk ve bol oksijeni doldurdum. Çok canlı tutuyor adamı. Biraz öksürtüyor sadece.  Soğukdan heralde . 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Abi arabanın kaloriferi açmadım. Soğuk hava yönüne çevirdim. Dış sirkulasyonda bıraktım. Hızlandıkca içeri soğuk hava doldu. Nasıl otomobiller soğuk havayı sever, bol oksijen içerir. Bende kabine soğuk ve bol oksijeni doldurdum. Çok canlı tutuyor adamı. Biraz öksürtüyor sadece.  Soğukdan heralde . 

tom cruise gibi macera seviosun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bu gün hava 4 derecede kontak açtım, motorun ısınması 12,8 km sürdü. Senin Hybrid malum bu havalarda nasıl tepki gösteriyor.  Isınmak sıkıntı olmaya başladı. Isınıncada acayip uykum geliyor. Uyku bastırınca da cam açıyoruz. Ama uykum geçmiyor. Buna nasıl bir çözüm bulucaz 

Yaa bugün eve geldim. Kalorifere koydum ellerimi. Hanım dedi noldu. Dedim üşüdüm. Dedi, yarım saat arabadaydın neye üşüdün. Güldüm sadece. 300 binlik arabaya biliyorsun, donarak geliyorsun dedi 😂😂 

Ev ile iş arası kot farkı 40m. Mesafe 10km. Sabah akşam hafif trafik oluyor. Dur kalk da oluyor, 30-40km hızla takip de oluyor. Ort hızım 18kmkm/s civarı. Ve vardığımda motor yeni ısınmış oluyor. O da eh işte. 70-75 derecelerde. 90 olmuyor yani. Gidiş yakıt ort 3,5 ve dönüş 5,5lt oluyor. 

işin psikolojik tarafı şu. Normalde elektrikle gidilecek yerde eğer motor soğuksa ve kaloriferi açarsan motor çalışıyor. Ve sürekli 1400 devir civarında çalışması sinir bozuyor. Buna alışamadım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Sabah bi ölçim passat kaç km de 90 a geliyor

evden işe varıyorum anca ısınıyor öyle olunca kabanı çıkarmıyorum . Bugun akşam çıkarıp bindim tam araba ısınmadan eve vardım hava sıcaklğı düştü 7 derece gösterdi eve gelirken kış geldi sonunda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yaa bugün eve geldim. Kalorifere koydum ellerimi. Hanım dedi noldu. Dedim üşüdüm. Dedi, yarım saat arabadaydın neye üşüdün. Güldüm sadece. 300 binlik arabaya biliyorsun, donarak geliyorsun dedi 😂😂 

Ev ile iş arası kot farkı 40m. Mesafe 10km. Sabah akşam hafif trafik oluyor. Dur kalk da oluyor, 30-40km hızla takip de oluyor. Ort hızım 18kmkm/s civarı. Ve vardığımda motor yeni ısınmış oluyor. O da eh işte. 70-75 derecelerde. 90 olmuyor yani. Gidiş yakıt ort 3,5 ve dönüş 5,5lt oluyor. 

işin psikolojik tarafı şu. Normalde elektrikle gidilecek yerde eğer motor soğuksa ve kaloriferi açarsan motor çalışıyor. Ve sürekli 1400 devir civarında çalışması sinir bozuyor. Buna alışamadım

Ali Gök yazdı:

Sabah bi ölçim passat kaç km de 90 a geliyor

evden işe varıyorum anca ısınıyor öyle olunca kabanı çıkarmıyorum . Bugun akşam çıkarıp bindim tam araba ısınmadan eve vardım hava sıcaklğı düştü 7 derece gösterdi eve gelirken kış geldi sonunda

Şu kar yağsada başımıza ne gelecek bir görsek. :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1400 deviri boştamı çeviriyor. Bari jeneratör çevirsin şarj etsin :( 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

1400 deviri boştamı çeviriyor. Bari jeneratör çevirsin şarj etsin :( 

Boşa çevirmiyor. Şarj ediyor. Zaten şarj için o devirde çalıştırıyor. Ama psikolojik olarak etkiliyor. 

bugün evden işe yarım saatte geldim 10km. İşe geldiğimde motor sıcaklığı 70 idi. O da en son arttı. Yolun %75’ini motor 40-50 derece altında geçti. Bir dahaki bakımda mutlaka 0w16 kullanacam. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Boşa çevirmiyor. Şarj ediyor. Zaten şarj için o devirde çalıştırıyor. Ama psikolojik olarak etkiliyor. 

bugün evden işe yarım saatte geldim 10km. İşe geldiğimde motor sıcaklığı 70 idi. O da en son arttı. Yolun %75’ini motor 40-50 derece altında geçti. Bir dahaki bakımda mutlaka 0w16 kullanacam. 

Şu an hangi yağı kullanıyorsun  0w20 döküyorlar sanırım. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Şu an hangi yağı kullanıyorsun  0w20 döküyorlar sanırım. 

Evet. Servis 0w20 castrol start stop yağı koydu. 

İşe gidişi normalde yazın 2,8 ile yapıyorum. Kışın akıcı trafikte 3,2 ile yapıyorum. Bugün çok soğuktu ve aşırı trafik vardı  sonuç bu oldu  80-C6137-C-18-F5-49-E2-B374-F1-F1-F14622

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet. Servis 0w20 castrol start stop yağı koydu. 

İşe gidişi normalde yazın 2,8 ile yapıyorum. Kışın akıcı trafikte 3,2 ile yapıyorum. Bugün çok soğuktu ve aşırı trafik vardı  sonuç bu oldu  

Sen google maps den destek alıyormusun. Çok çok faydası olur. Her gün sabah yolu iş yerine rota çıkartırım. dur kalk olmayan rotadan giderim. 3 tane yolum var. EN kötü 5 km yolu uzatır otobandan giderim. Hiç dur kalk görmem . 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Sen google maps den destek alıyormusun. Çok çok faydası olur. Her gün sabah yolu iş yerine rota çıkartırım. dur kalk olmayan rotadan giderim. 3 tane yolum var. EN kötü 5 km yolu uzatır otobandan giderim. Hiç dur kalk görmem . 

O3’ten daha hızlı rota yok. O3’e girmem 1dk. O3’ten çıkınca işe gitmem 1dk. O3’e girmezsem ya sokak aralarına gireceğim ya da forum istanbul otogar’ın oradan gireceğim. Onlar daha berbat. 

5-D34-FDE7-509-F-4207-851-E-5-D455-DA0-D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O3’ten daha hızlı rota yok. O3’e girmem 1dk. O3’ten çıkınca işe gitmem 1dk. O3’e girmezsem ya sokak aralarına gireceğim ya da forum istanbul otogar’ın oradan gireceğim. Onlar daha berbat. 

5-D34-FDE7-509-F-4207-851-E-5-D455-DA0-D

yukarıdaki tüketim bu güzergahta ise fevkalade ötesi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

yukarıdaki tüketim bu güzergahta ise fevkalade ötesi

O güzergahın dönüşü efsane. Mahmutbey gişeler trafiği, o3’ten Bağcılar ve esenler çıkış ayrımlarındaki kuyruğun yola yansıması akşam dönüş yolunu işkence yapıyor. Ayrıca ben Bağcıların içi, bayrampaşa’nın içi geziyorum sürekli. Rampa trafik vs derken ort hızım 22km abi. Tüketim ort ise 4,2lt benzin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dayımın xsarası 1.4 hdi. 

Araba albeni diye bağırıyor. 

Arabanın şanzımanı debriyajı çok iyi. Araştırmak lazım bunları. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Dayımın xsarası 1.4 hdi. 

Yanaş şöyle. Garip garip arabalara göz kırpıyon yav 

images?q=tbn:ANd9GcTe1v9kPFYPpEeAWytdXDQ

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Ali Darbaz yazdı:

Dayımın xsarası 1.4 hdi. 

Birkan beyin videosunu izlemeni tavsiye ederim.🤗 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şu yaptığım tablo, yani Cruze 1 km 1 tl hesabı beni rahatsız etti. Arabanında bence yapılması gereken daha çok işi var. Bu kadar para harcadığımı ( 3000 tl fazladan vermişim) farketmek kötü oldu. 

Tamam 5880 km yolun yakıt parasını şirketten aldım. Bunun üstüne 2000 tlde yıpranma payı verildi. Ama benden çıkan 5000 tl ek para var. 

Lastik, sigorta, bakım vergi muayene için dediğim 5000 tl den 2000 tl düştüğümde 3000 tl içerdeyim. Ve hasıl araba haftasonu gezisi tatili derken 4000 km ek yol yapmış. onunda maliyeti doğrudan benden çıkmış. 

SOnuç olarak benden 6 ay içinde 3000 tl para çıkmış :(   Arabanın benden çıkan maliyeti üzerinden hesaplandığında km 0,3 kuruşa tekabül ediyor. :(

Benim 2021 için önlemlerimi almam lazım. Mühtemel işlemler için bir tablo yapıp geri dönecem :( 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Debriyaj ve amorsitör takozu değişimi dahil, bakımla beraber parça tedariği 1780 tl  :( 

Bunun işciliği olurmu sana 800 tl 

Kasko min 1300 tl 

Trafik sigortası min 1000 tl 

Mtv 630 tl 

Üff çoktan 5000 tl lik oldu :( 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Bunun üstüne 2000 tlde yıpranma payı verildi.

kesenin ağzını bayağı açmışlar, bize tükenmez kalem vermezdi zamanında firma, otosandan fatura ettirmiştim hehehehehhe ortalık iyi karışmıştı :sandalye: aklıma düşürdün şimdi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...