İçeriğe Yönlendir

Hypermil Projem "Ayten"

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Bu gün çıkmacıları geziyorum.Hız sabitleyicisi peşindeyim. 2017 sonrası makyajlı 1,0 fabrikadan çıkma defolu arabanın motorunu buldum. Sıfır motor daha 3000 km felan. 

Birde ne göreyim, katalitik konverteri değişik ve ısı kalkanlı. Bu beni şaşırttı. Isıyı hapsedip katalizürün soğumasını zorlaştıracaklar.  Yalnız motor benzinliydi. 

2OWpMO.pngXb857o.pngYd8A2a.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Vasfi Gişten yazdı:

Tsi sakin kullanıldığında neredeyse dizel gibi yakıyor peki uzun yol 110-120 arası kullanılırsa ortalama yakıt ne oluyor merak ettim ?

Benim tiguan 115 ortalama gidersem 6 litre yakar 115 sabit hız gidersem 5.5

Passat olaydı 0.5 düş

Ancak tek şöför ve lastik havası iyi olacak

110-120 sakin zaten deli kullanım burda konuşmayalım arada bir olur o kadar.

Bunlar yeni ea211 motorlarda. Ea111 için 0.75 ekle

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bu gün çıkmacıları geziyorum.Hız sabitleyicisi peşindeyim. 2017 sonrası makyajlı 1,0 fabrikadan çıkma defolu arabanın motorunu buldum. Sıfır motor daha 3000 km felan. 

Birde ne göreyim, katalitik konverteri değişik ve ısı kalkanlı. Bu beni şaşırttı. Isıyı hapsedip katalizürün soğumasını zorlaştıracaklar.  Yalnız motor benzinliydi. 

2OWpMO.pngXb857o.pngYd8A2a.png

Benim araba soğukken çalıştırdığımda kendi kendine 1800 devirde çalışıyor. Birkaç dakika içinde düşüyor. Amaç, katalizörü çabuk ısıtmakmış. 

Sen soğutmaya çalışıyorsun adamlar ısıtmaya. bu da sanırım hızlıca ısınsın diye yapılmış bir durum. Euro 6 olmak kolay değil :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Benim araba soğukken çalıştırdığımda kendi kendine 1800 devirde çalışıyor. Birkaç dakika içinde düşüyor. Amaç, katalizörü çabuk ısıtmakmış. 

Sen soğutmaya çalışıyorsun adamlar ısıtmaya. bu da sanırım hızlıca ısınsın diye yapılmış bir durum. Euro 6 olmak kolay değil :) 

Bak burda 107 km hızla Rampa tırmanıyorum. Kadranda 115 km felan ediyor . İkinci videos ise Cut Off yapıp iniyorum. O rampa çokda eğimli olmamasına rağmen 85 km hızla iniyor. 

.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Bak burda 107 km hızla Rampa tırmanıyorum. Kadranda 115 km felan ediyor . İkinci videos ise Cut Off yapıp iniyorum. O rampa çokda eğimli olmamasına rağmen 85 km hızla iniyor. 

.

Neredeyse 1000 derece. Bende de durum aynı. Aynı rampada benzinle tırmanırken ki değerleri merak ettim. 

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
Vasfi Gişten yazdı:

Tsi sakin kullanıldığında neredeyse dizel gibi yakıyor peki uzun yol 110-120 arası kullanılırsa ortalama yakıt ne oluyor merak ettim ?

Benim 1.2 bmt tsi jetta ile 3 kisi klima acik ve biraz da bagajla 5.2-5.5lt/100km arasi oluyor bu hizlarda tuketim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben 1.6 TDi ile 110-120 arası sakin gidersem 4,5 yakıyor. Ama duramıyoruz işte 5 ortalamaya tav olduğum için 140 filan gidiyom

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
140 da devir kaç ?
Golf 7 manuel vites 3 bin de 160 yapıyor

Aynı motor ve şanzuman. Aynı değerlerdir
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

500L ile Cc ile 110 sabit, 88 ortalama hız 5.2 yaptım. Daha da denemedim 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
500L ile Cc ile 110 sabit, 88 ortalama hız 5.2 yaptım. Daha da denemedim [emoji4]
80 den sonra fazlaca artıyor yakıt, focusda da 110 ile gidersem 5-5.1 yakıyor pompa. Altına inince yakıt ciddi manada düşüyor.

Ankara İstanbul yaptım 100 sabit, ortalama hız 80 çıktı.(İstanbul girişi trafik vardı) yoo bilgisayarı 3.5 yazdı pompada 4.3 litre çıktı. 425 km, 18.5 litre aldı.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

80 den sonra fazlaca artıyor yakıt, focusda da 110 ile gidersem 5-5.1 yakıyor pompa. Altına inince yakıt ciddi manada düşüyor.

Ankara İstanbul yaptım 100 sabit, ortalama hız 80 çıktı.(İstanbul girişi trafik vardı) yoo bilgisayarı 3.5 yazdı pompada 4.3 litre çıktı. 425 km, 18.5 litre aldı.

Birde Araçların aerodinamik yapısı eklenince makas açılıyor

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

80 e sabitleyip İstanbul Ankara denemek lazım sakinleştirici alıp 🤪

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
Vasfi Gişten yazdı:

1.6 dizelin 80-90 cc ile 3.6 yaktığı yolculukta kuzenlerin 1.2 TcE Renault 3.8 yakmıştı. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Açılın Mekanın sahibi geldi. Dün gece babam beni evin kiraasını almaya gönderidi. Kirayada zam yapmış. Ünalandaki eve 1000 tl kira miss. Verdi bana ordan 100 tl harçlık. GÖzlerim parıldadı. Dedim hanım gel pazartesi gezecek finansman kaynağını buldum.. 

Hadi seni Belgrad ormanına götürem. Sabah 9:30 çıktım yola. 45 km yol gittim. Girişde bayıldım 10 tl. Kaldımı 90 tl. 

Girdik Neşet suyu yürüyüş parkuruna. 6000 metre yol yürüdük. 

DOWQLo.png

P72yRd.png

Yürü Allah Yürü, Benim kız pes etti 2500 metrede. Aldım kucağa , hanımıda önden saldım sen git parkuru bitir. Kız kucağımda 3500 metreyi yürüdük. Bir kestime bulduk Havzaya daldık. 

gPvdz0.png

Bir şekilde hanım parkuru tamamlayıp bana sevgi dolu resimler atarken, havzadan karşıya geçince geldiğimiz yola geri döndüğümüzü farkettik. Hanımla bir birimizi kaybetik. Actım google mapsden konumunu gördüm. 950 metre ilerde olduğunu farkettim. Ama çoçuk taşımaktan pestilim çıkınca o yol gözümde 10 km gibi geldi. Kız kucak istiyor. ben kucaktan atıyom. zırlaya mırlaya Anamıza ulaştık :) 

Garınlar gurul gurul , kahvaltı yapmamışız. Yol üstünde Vadi Avmye gittik. Çektim arabayı kapalı parka. Tavuk dünyasından yedik bişiler 66 tl hesap çıktı :) 

an89Pg.png

10 önce verdik, 66 şimdi oldumu sana 76 tl. Şülülük'ün uykusu gelmiş. Hadi eve gidek dedik. 45 km geri dönüş. Etti sana 90 km . Köprüyede 9 tl verdik. masraf oldu 85 tl. 

Aytenin hazır deposundan yakılan gazın bedeli ise 18,5 tl. Etti sana 103,5 tl. Bu günü 3,5 lira çepten yiyerek bitirdik. Çokda dolu dolu geçti. 

• Beğen 4
  • Mutlu 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

İzmir Turgutlu - Turgutlu İzmir otoyolda 132km bölünmüş yolda 120km hızla gidip geldim 5km kadar Turgutlu içinde gezdim toplam 5 kişi gidiş ve dönüşte sürekli klima açıktı yakıt tüketimi 5.5lt polodan sonra çok keyifli geliyor bunu sürmek 😁

BONXqM.jpg

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Vasfi Gişten yazdı:

İzmir Turgutlu - Turgutlu İzmir otoyolda 132km bölünmüş yolda 120km hızla gidip geldim 5km kadar Turgutlu içinde gezdim toplam 5 kişi gidiş ve dönüşte sürekli klima açıktı yakıt tüketimi 5.5lt polodan sonra çok keyifli geliyor bunu sürmek 😁

BONXqM.jpg

Hocam böyle az yakan arabaları bana göre astronomik fiyata satmaları üzücü. Devlet vergi sistemini, arabanin fabrika tüketim değerleri üzerinden yapıp ona göre satsa keşke. 

Ülkenin derdi dışa bağımlılık. Düşük tüketim yapan bir otomobil daha az petrol ithalatı anlamına geliyor. Daha az ithalat daha fazla milli serveti korumak demek. Keşke Alman Enerji vergi sistemi gelse. 

İ10 1.0 lpg modeli euro6b olduğundan 66 euro vergisi ile en ucuz arabalardan oluyor. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bizim maaşlar düşük hocam, araba fiyatları normal. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Ülke olarak alım gücümüz maalesef çok düşük. Ayrıca yeni nesil birçok dizel bu değerlerde yakıyor. İnternette turbosu büyütülmüş yazılım atılmış 1.6tdi golf videosu izliyorum kullanan kişi pompa ölçümü filan yapıyor focus kadar hatta daha az yakıyor ve çok daha performanslı kullanıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben 2015 ayteni 32500 tl aldığımda 2014Polo 1.2 tdi trend yüksek km modelleri 35000 tl satıyorlardı. 2014 46500 liraya ise 1.2 tsi dsg satılıyordu. 

Polo alacak güç maalesef yoktu. İ10 ise fırsat aracıydı.  

O zamandan son cok devolasyon oldu. Rakamlar komik geliyor. Ama masşlarda ozaman ona göreydi. :( Ayda 400 lira kredi ödemek oldukca zorluk çıkarıyordu bana. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Okay Kaygusuz yazdı:

yanlız bunlar pazar günümü oldu p.tesimi oldu.

Pazar :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Ali Darbaz yazdı:

Pazar :)

dünki masraf yazıyorum evde kalınca böyle babamın caravellayı yıkadım içine 2 defa hava tuttum
2 tl hava 4 tl 2 defa su 1 tl köpük eve giderken

8 bira 14,5  116 tl 15 tl çiğköfte 50 tl yaşpasta ve eve giriş günü kapatış

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Neredeyse 1000 derece. Bende de durum aynı. Aynı rampada benzinle tırmanırken ki değerleri merak ettim. 

Aynı testi benzinde yapmam için, sıfırdan kontağı benzinde açıp yapmam lazım. Çünkü arabanın kendini programlaması gerekiyor. Yolda benzine geçersemde en az 20 30 km benzinde sürmek gerekiyorki, arabanın haritası değişsin :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Günaydın :) 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...