İçeriğe Yönlendir

Hypermil Projem "Ayten"

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

broadway ve skoda eski araba, eski nesil araba  onlarla hız yapılmaz zaten

i 10 da 5 bin devirle 4 saat yürüyen arabaya ben suç bulmam sahibine bulurum :)  5 bin devirde 4 saat çok arabada biryerleri bozar zaten. aytenin ne suçu var bence dayanıklılığını bile kanıtlamış sayılır

cruze için yorumum yok . parça ne zaman değişti bakım peryoduna uyuldumu vs bilgileri lazım. 

Ali durum şöyle. 

Blablacar yaptım. 2 hatun kişi yolcum oldu. Yakıt bedavaydı. Arabayı aldığımın 2 nci ayı. Araba garantisi ve kaskosu var. Dibini bulayım dedim. Şu dcvvt olayınıda deneyelim istedim.  Balıkesir güre çıkış, kartal köprüsü 3 saat 59 dakikada vardım. 2 de mola verdim. 

Tüketim 8 litre lpg çıktı. Yeni köprü ve otobandan yardırdım. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Garantisi biten Hyundailer için kampanya başlamış . Buna benim i10da dahil. Getz ile aynı olmasını istedim ama i20deki etiket geçerli bana. 

Artık 7000 km sonra görüşücez. 

xrfYGCeyvt2EwY4GwO4KYlzZ6BytmYRHE4dw3Z24Rli6xk58V8Q30Qs5-eFD0bTNYNsuj9HZ80eiCH0Q

Mustafa Arıkan yazdı:

Yüksek hız sonrası araçta sorun oluyorsa araç bakımsızdır. Zayıf halka kopuyor demektir. 

Ard arda yaşadığım akü sorunları için alabilceğim en büyük  ve bulabildiğim en kaliteli aküyü aldım . Sorun tekrarlaması halinde gelişmiş stop start aküler veya lityüm teknolojili akülerden alacağım. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

9779539509298.jpg

Bu aküleri daha önce farketseydim, direk bunlardan alırdımda artık geçti . 

https://www.hepsiburada.com/bosch-70-amper-start-stop-aku-pm-HB000009PD4C

Bosch 70 Amper Start-Stop Akü

Modern araçlarda bulunan zengin donanım özellikleri, elektrik ihtiyacının artmasına yol açar. Start-stop teknolojisi gibi sürekli marş alması gereken ve bu esnada yüksek güce ihtiyaç duyan teknolojiler için geliştirilen Bosch akü, trafikte stop etmiş durumda bekleyen araçların far, klima, müzik sistemi gibi pek çok donanımın kesintiye uğramadan çalışmasını kolaylaştırır. Tüm bunları yaparken siz hareket etmek için gaz pedalına dokunduğunuzda aracın kolayca çalışması için gerekli enerjiyi kolayca sağlar.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

hızlı servisin içeriği nedir?

Motor yağı Castrol Magnatech 5w30 a5 koyuyorlar, gerisi klasik filtre bakımı. Polen dahil değildir mühtemelen. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Ayten yeni bir rekora imza attı. 26 litre LPG ile istanbul şehir içi ( ümraniye, bostancı, maltepe) 374 km yol alabildi. Yani normalde şehir içi kullanımda 7,4 litre gezen araba busefer 6,9 litre ile yürüdü. Araba bozuk zengin yakıyor dedikce bana inat daha az yakıyor. Burda bir çelişki var ve ben bunu çözmedim. Birde şöyle bir husus var. LAstikleri 34 psi basınctan şehir içi yumuşak olsun diye 32 psi bastım. Yolda çok az benzin kullanmış olabilirim. Bunuda hesaba katsamda 374 km çok büyük bir rakam. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

23 kuruş yakmış

Teker basınçlarını fabrika standartları altında olmasına rağmen değer harika. Torku az olunca teker çapı artırmak ters tepiyor anlaşılan. 

Ben gazı 3,55 liradan alıyorum. 24,5 tl ediyor. 

Uzun yol rekoru 5,8 litre 20.5 tl. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Teker basınçlarını fabrika standartları altında olmasına rağmen değer harika. Torku az olunca teker çapı artırmak ters tepiyor anlaşılan. 

Ben gazı 3,55 liradan alıyorum. 24,5 tl ediyor. 

Uzun yol rekoru 5,8 litre 20.5 tl. 

Bendeki lpg deposu 27 litre. Samsunda lpg indirimsiz hali 3.40 tl, indirim kartı falan bakacağım migros moneyleri ile puan geliyormuş. 2 arabanında yakıt ücretini ne kadar indirirsem o  kadar iyi. Clio lpg pompa hesabı yapamadım, babam işe gidip geliyor uzun süre bende kalması lazım. Yeni aldık diye sanayide arabayı incelemiş birisi, lpg düğmesine basmış. Arabayı benzine almış babama öyle vermiş. Babam da bakmamış 2 gündür benzinde gidip geliyor. Adamın haberi yok, bugün ben farkettim lpg ye aldım. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Bendeki lpg deposu 27 litre. Samsunda lpg indirimsiz hali 3.40 tl, indirim kartı falan bakacağım migros moneyleri ile puan geliyormuş. 2 arabanında yakıt ücretini ne kadar indirirsem o  kadar iyi. Clio lpg pompa hesabı yapamadım, babam işe gidip geliyor uzun süre bende kalması lazım. Yeni aldık diye sanayide arabayı incelemiş birisi, lpg düğmesine basmış. Arabayı benzine almış babama öyle vermiş. Babam da bakmamış 2 gündür benzinde gidip geliyor. Adamın haberi yok, bugün ben farkettim lpg ye aldım. 

İyi yapmış, benzinin çözücü etkisi  ile temizlenme olmuştur. 

Ben bir sonraki uzun yolda Full benzin 3500 devir 105 km hıza bağlıyacam.

İçi temizlensin . 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

İyi yapmış, benzinin çözücü etkisi  ile temizlenme olmuştur. 

Ben bir sonraki uzun yolda Full benzin 3500 devir 105 km hıza bağlıyacam.

İçi temizlensin . 

Bende salı günü ankaraya gidecem, bir kereliğine clio ile gitsemmi diye düşünüyorum alayım benzine, yüksek devir motoru bi kurumdan arındırayım. 2200 devirde 80 yapıyor. Bu bende kafa bırakmaz 900 km yol boyunca, büyük ihtimal yine multiyle giderim. 

Benzin motora girdiği gibi yanıyor, nereye çözücü etkisi olacak ki ? 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Bende salı günü ankaraya gidecem, bir kereliğine clio ile gitsemmi diye düşünüyorum alayım benzine, yüksek devir motoru bi kurumdan arındırayım. 2200 devirde 80 yapıyor. Bu bende kafa bırakmaz 900 km yol boyunca, büyük ihtimal yine multiyle giderim. 

Benzin motora girdiği gibi yanıyor, nereye çözücü etkisi olacak ki ? 

Otopark videosunda Sinan koç ve Doğan kabak Bp labratuarına gidiyordu. Araba  nasıl temizlendiği anlatıyorlar. Ayrıca çok mantıklı çünkü Benzin çok iyi bir çözücü , tiner yerine kulanıldığı oluyor. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Otopark videosunda Sinan koç ve Doğan kabak Bp labratuarına gidiyordu. Araba  nasıl temizlendiği anlatıyorlar. Ayrıca çok mantıklı çünkü Benzin çok iyi bir çözücü , tiner yerine kulanıldığı oluyor. 

Doğru diyorsun, haftada 1 gün benzine alıp temizlik işlemini hallederim.

Arabanın lpg filtresi ne zaman değişmiş bilgim yok. Ne olur ne olmaz diye değiştireyim mi ? Benzin filtresini değiştirdim. Motoru en yüksek seviyede korumak istiyorum. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Doğru diyorsun, haftada 1 gün benzine alıp temizlik işlemini hallederim.

Arabanın lpg filtresi ne zaman değişmiş bilgim yok. Ne olur ne olmaz diye değiştireyim mi ? Benzin filtresini değiştirdim. Motoru en yüksek seviyede korumak istiyorum. 

Ben üsteki filtreyi iptal edip, BRC boru tipi filtreye geçmeyi düşünüyorum. Böylece her 7000 8000 kmde kendim filtre değişimini yapacağım. Aklıma çok yattı. 

Bu tip filtrenin yuvası nasıl onu bir çözmem lazım ama

https://www.lpgparcasi.com/urundetay.php?urunID=466

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bedave otopark için, Pendik pazarına 5 km uzaktaki Dumankaya Cami otoparkına arabayı park ettim. desemde siz inanmayın :) Çoçuğu parka götürdüm. Yolun karşısı denize sıfır çoçuk parkı. Ayten sayesinde kızımı Çekmeköydeki evimden ayda 5 10 defa denize sıfır mekanlarda koşturuyorum :) 

2Fn-uR4GuZoX21bIGLQ6ZgaxpgSa6Z9N6emOzBqp

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

Ben üsteki filtreyi iptal edip, BRC boru tipi filtreye geçmeyi düşünüyorum. Böylece her 7000 8000 kmde kendim filtre değişimini yapacağım. Aklıma çok yattı. 

Lpg ile alakalı bişeye kendim müdahale etmem kesinlikle. Babam sigara içiyor arabada.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Neredeyse bendeki lpg filtresi aynısı. :) Ben bunu uydururum arabama 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hyundai Darbazmatik şanzımanın yapay zekalı versiyonunu yapmış. Tüh keşke patentimi alsaydım. ( Darbazmatik, daha az yakıt yakmak için yola, eğime ve trafiğe bakarak vites değiştiren kendime verdiğim çakma isimdir. Motor devirini ve hıza bakıp nerde nasıl davrancağıma karar veriyorum . ) 

https://tr.motor1.com/news/400018/hyundai-kia-sezgisel-otomatik-vites/

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Alirsan 10 binde degis 7 8 bin erken. 15 bini gecirme. Bu boru tipte ustte kanca gibi birsey gorursun delikli. Segman pensesi var onunla acilir, lpg borusunun takilan yeri tapa kabul et o cekilerek cikarilir, icinde filtre var, o degisse yeterli. Ben degisiyorum yillik. 10 tanesi su an 95 lira falan.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Alirsan 10 binde degis 7 8 bin erken. 15 bini gecirme. Bu boru tipte ustte kanca gibi birsey gorursun delikli. Segman pensesi var onunla acilir, lpg borusunun takilan yeri tapa kabul et o cekilerek cikarilir, icinde filtre var, o degisse yeterli. Ben degisiyorum yillik. 10 tanesi su an 95 lira falan.

Altaki filtre içinde bir çözüm bulmam lazım. Onu selenoid içine koymuşlar. 

Arge yapmak lazım. Lift olmadan değişmiyor. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Darbaz yazdı:

Altaki filtre içinde bir çözüm bulmam lazım. Onu selenoid içine koymuşlar. 
Arge yapmak lazım. Lift olmadan değişmiyor. 

Oda gaz kesici sanirim o daha onemli.

Bendeki gaz kesici filtrenin 10 bin km deki durumu:

0aad5c478b2a08a7f14df8b5d3917fb2.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...