İçeriğe Yönlendir

Hypermil Projem "Ayten"

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu cold air intake şeysi başka bir olay. içeriye sadece soğuk hava vermiyor havanın debisi de değişiyor. ve aracın avans verileri alına havanın miktarı ve sıcaklığı üstünden yürütülüyor. performansı bozacağı aşikar. 

şimdi ne diyoruz? ne soğuk ne sıcak. ideal hava sıcaklığı mı olmalı?

Mühendis ne isterse o olmalı. Turbo arabada intercooler varken, i10 direk motordan çekiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba değerli arkadaşlar, 

Malumunuz yüksek Nem ve Sıcaklığa rağmen Hyundai i10 gene beni şaşırtmadı. Rekor tüketim değerini yakaladım. 

Motorun aşırı sıcaklardan etkilenip Sıcak hava emerek  yaptığım yolculukların sonunda rekor bir değer elde ettim. 

17,94 litrelik LPG tüketimi ile 295 km yol yaptım. Bu da 100 kmde 6,08 litre demek. 

Yani depo tamamen boşalsaydı 408 km yol yapmış olucaktım :) 

https://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/762370.html

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Almanların yaptığı WLPT testinden Euro6 D alan benzinli Hyundai i10 1.0 Benzinli manuale istinaden , Spritmonitör.de sayfasındaki verilerimi kullanarak kendimi hesaplattım. 

Arabanın ağırlığı, 

Arabanın gücü 

Yakıt tipi

Yakıt tüketimi Şehir içi, Şehir dışı ve kombine olarak giriyorsunuz. 

Karbondioksit salınımız ise Spritmonitör.de sizin için hesaplıyordu bilgiyi giriyorsunuz

Tüm bu verilerin sağlamasını yapıp sizi Euro6 puanınızı veriyor. Arabanın gücüne, ağırlığına, tüketimine bakarak bana Euro6 B puanı verdi. Yani Toyota Yaris Hybrid modelinin aldığın puan ile aynı puanı alıyorum :) 

Artık bana kimse boşa kasıyor demez. Avrupa emisyon kurumundan sertifikam var.  Miss gibi  Euro6 B 

Orzny3.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Tebrik ederim ali abi :) valla çok büyük başarı, bende şehir içi 13 litre yakan arabamla kendimi hesaplatsam euro 3 Z alırım galiba :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Tebrik ederim ali abi :) valla çok büyük başarı, bende şehir içi 13 litre yakan arabamla kendimi hesaplatsam euro 3 Z alırım galiba :D

yahu eşşek depsin benim şomo ağzımı. Hyundai i10 1.0 Lpg zaten kendi kendine Euro6 B alıyormuş :) 

Hatta WLPT emisyondan 104 gram karbondioksit salınımı ile çıkmış. Benim Karbon salınımım 110 :( 

P7a4aQ.png

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

yahu eşşek depsin benim şomo ağzımı. Hyundai i10 1.0 Lpg zaten kendi kendine Euro6 B alıyormuş :) 

Hatta WLPT emisyondan 104 gram karbondioksit salınımı ile çıkmış. Benim Karbon salınımım 110 :( 

P7a4aQ.png

Acaba hatayı nerede yapıyorsun

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Dünyanın en ekonomik arabası adı altında çektiğim videoyu sizlerle paylaşmak istedim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

NL2q7k.jpg

kM8klv.jpg

Benim arabayla nasıl bir potansiyel çıkarırsınız acaba çok merak ediyorum 😁 hypermil adına hiç bir çabam olmuyor bilgisayarın yalancısı olursak 45lt ye neredeyse 1200km yol yapacak 😅 

Not: İzmirde olmama rağmen araç kullandığım saatler geç olduğu için pek trafiğe kaldığım söylenemez tek olumsuz şart eve dönerken 2km kadar yokuş tırmanıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Vasfi Gişten yazdı:

NL2q7k.jpg

kM8klv.jpg

Benim arabayla nasıl bir potansiyel çıkarırsınız acaba çok merak ediyorum 😁 hypermil adına hiç bir çabam olmuyor bilgisayarın yalancısı olursak 45lt ye neredeyse 1200km yol yapacak 😅 

Not: İzmirde olmama rağmen araç kullandığım saatler geç olduğu için pek trafiğe kaldığım söylenemez tek olumsuz şart eve dönerken 2km kadar yokuş tırmanıyoruz.

Pkw wagen sayfasında kıyaslardım. Ama yatışa gectim. Yarın bakarız. :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Vasfi Gişten yazdı:

Her ne kadar daha az yakıt tüketsede, diğer giderleri bakımından ALman hükümetinin yayınladığı tabloya göre yıllık giderler bakımından Polo pahalı kalıyor. 639 euro'ya karşılık polo 868 euro.

9YrGN8.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Ali Darbaz yazdı:

Her ne kadar daha az yakıt tüketsede, diğer giderleri bakımından ALman hükümetinin yayınladığı tabloya göre yıllık giderler bakımından Polo pahalı kalıyor. 639 euro'ya karşılık polo 868 euro.

9YrGN8.png

Aynı motor değil yalnız bendeki motor 1.4tdi 75psi bluemotion fabrika verisi 2.6lt şehir dışı 4lt şehir içi 3.1lt ortalaması var 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Vasfi Gişten yazdı:

Aynı motor değil yalnız bendeki motor 1.4tdi 75psi bluemotion fabrika verisi 2.6lt şehir dışı 4lt şehir içi 3.1lt ortalaması var 😁

Biliyom. Ama 1,4 tdi artık üretilmiyormuş :)  Bende bunun 1,6 modelini aldım  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Biliyom. Ama 1,4 tdi artık üretilmiyormuş [emoji4]  Bende bunun 1,6 modelini aldım  [emoji4]
Senin arabada vw luponun 3 silindir 1.4 tdi motoru olsa nasıl olurdu acaba :)
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yakıp yakmaması değil bedeli önemli. 

2 litre az yakmak bana pahada kaç lira kazanç sağlıyacakki

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Emisyon niye yüksek İ10'un bu listede. Lpg olarak hesaplasalarmış ya

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Emisyon niye yüksek İ10'un bu listede. Lpg olarak hesaplasalarmış ya

Wlpt de benim modelin iki testinide üşünmeden yapmışlar. Normal düz benzinli olan 4.7 litre iken lpgli model benzin modunda 5.1 yakmış. 1.7 tonda emisyon çıkıyor. 

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

r0NGmz.jpg

4. Vites 60km hız ile alınan değer yol daha uzasaydı dahada düşerdi sanırım tüketim🤑 

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Vasfi Gişten yazdı:

r0NGmz.jpg

4. Vites 60km hız ile alınan değer yol daha uzasaydı dahada düşerdi sanırım tüketim🤑 

Ondan sonra partikül niye tıkandı :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

2.1 litre mazot yanmış. Hangi partükülle dolacak :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

😂 sürekli böyle kullanmıyorum deneme amaçlı gittim ama zaten partikülü tıkayacak kadar uzun kullanmayacağım herhalde.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

2.1 litre mazot yanmış. Hangi partükülle dolacak :)

Külliyen Yalan. Düşük gösteriyor onun yol bilgisayarı :) 2.1 nedir yaa ayıptır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Külliyen Yalan. Düşük gösteriyor onun yol bilgisayarı :) 2.1 nedir yaa ayıptır

Gittiği yolu dönmeden yapılan ortalama gerçeği yansıtmaz. Eğim, rüzgar, trafik yoğunluğu vs. çok faktör var. 1.6 dizel Mazda'yla 100'ü geçmeden 3.6 ile Marmaris'e gitmiştim. Dönüşte 110-120 ile geldim ortalama 4.8 olmuştu. Yani aynı tempoyla bile dönseydim en faza 4.4'e düşerdi diye düşünüyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bilgisayar düşük gösteriyor evet ama bu gittiğim yolu döndüğüm zamanda oldu ve hız olarak kasmadan gidip geldim yine 3lt altında bir ortalama yakalamıştım. Bilgisayar verilerini çok dikkate almıyorum tabikide ben eski kullandığım fiestadan çok daha hızlı ve konforlu kullanıyorum hemde ondan daha az yakıyor bu beni tatmin ediyor. Emsallerine göre fazla mı yakıyor onu bilemiyorum ama yapabileceğim şeyleri yaptım servise  iki kere gittim sapma konusunda bir yol alamadım 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...