İçeriğe Yönlendir

Birevim Hakkında Bilgisi Olan...

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Dogmatik yasaklarda mantık aramamak lazım. Yasak olan elmayı yemeyin emri ne kadar mantıklıdır? Elma bir metafordur, mantık insanı sınamaktır. Havva anamız ve Adem babamız sınavı geçememişlerdir, cennetten kovulmuşlardır. 

Yasak elma şu an için faizdir. Neden yasak, ne kadarı yasak, arkasından dolansak yasağı aşar mıyız, bizim konumuz değil. Mantıklı, mantıksız. Yersen verirsen cezanı çekersin. 

2013 Aralık 17 tarihinde %0.85 ile çektim. Ümit odur ki af kapısı açık olsun. Aynı tarihte katılım bankalarının faizi pardon kar payı 1.07 idi. Hakikati Allah bilir de bana göre onların yatacak yeri de yok. Katılım bankaların işlettiği sistemi buradaki tefeciler belki yüzlerce yıldır işletiyor. 3 liralık malı 5 liraya satıp üç kere hakkını helal ettin mi diye sorunca, iki liralık rantın faizinden kurtulmuş olmuyor insan. 

zaten katılım bankaları mantıklı olsa inan bankanın verdiği faizin pardon kar payının yarısını verse hassasiyeti olan adam yine yatırır hem parası ülke ekonomisini kalkındırır hem de parasının değeri düşmez ama malesef katılım bankası faiz değil abi yea diyen biri kendini kandırır ama kalbini asla

af kapısı her zaman açık tabiki. buna inancımız sonsuz. Yaradan affetmek için yer arıyor. teşbihte hata olmasın seyyar satıcı arayan cevval zabıta memuru gibi. Ama tam tersi, bir iyiliğini bulsam da affetsem şu kulumu diye :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
49 dakika önce, Recep Selim Kaya yazdı:

Parayı değil, bileti yakıyorum mesela. Belirli bir kurgu yapıp bölüm bölüm yayınladığımı farzet. Ama ikramiye çıkmasa böyle bir imkanda olmayacaktı. Haram olduğuna inandığım bir durumu bu şekilde ne olur?  Ölüm hak miras helal derler ya. Haram olan miras kaldıysa o sana helal diyorlar. 

Dedim ya almakla farkı yok bence.

evet hep küfür olarak o.ç. Mesela denir hakarettir ama çocuk günahsızdır anne babasının ne günahından ne de suçundan sorumludur.

Akıl, varsa yaratıcının sana verdiği en büyük gereçtir. Aklın kabul ediyorsa başka şey arama.. diğerleri hep birilerinin sözüdür seni yönetmek için konmuş kuraldır.

47 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

system.dll eksik... Windows millenium edition başlatılamıyor :) taaabiki sadet zinciri :)
gününüz koşulları faizi zorunlu kılması, süregelen kuralların esnetilmesi anlamına gelmiyor bence. başkalarının dayayıp bizim benümsediğimiz sistemi, değiştirme çabamız esas olmalı ama nerde

Sorum geçerli... para bul..yatırım yapıp 500 bin liralık makine alacağız mesela yurt dışından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
23 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Dogmatik yasaklarda mantık aramamak lazım. Yasak olan elmayı yemeyin emri ne kadar mantıklıdır? Elma bir metafordur, mantık insanı sınamaktır. Havva anamız ve Adem babamız sınavı geçememişlerdir, cennetten kovulmuşlardır. 

Yasak elma şu an için faizdir. Neden yasak, ne kadarı yasak, arkasından dolansak yasağı aşar mıyız, bizim konumuz değil. Mantıklı, mantıksız. Yersen verirsen cezanı çekersin. 

2013 Aralık 17 tarihinde %0.85 ile çektim. Ümit odur ki af kapısı açık olsun. Aynı tarihte katılım bankalarının faizi pardon kar payı 1.07 idi. Hakikati Allah bilir de bana göre onların yatacak yeri de yok. Katılım bankaların işlettiği sistemi buradaki tefeciler belki yüzlerce yıldır işletiyor. 3 liralık malı 5 liraya satıp üç kere hakkını helal ettin mi diye sorunca, iki liralık rantın faizinden kurtulmuş olmuyor insan. 

Mantık insanı sınamak olamaz. O da inançsal bir cümledir ve insansı bir harekettir. İnsan insanı sınar. Yaratıcı yarattığını sınamaz, çünkü kendini sınamış olur.. diye devam eder gider...

katılım bankaları her türlü türev faaliyeti ve temerrütleri forward işlemi yapamadıkları için maliyetleri yüksektir. Aç gözlü gözü dönmüş diye lütfen düşünmeyelim. Bankacılık şu an esnaflıktır.. para toplayıp masrafı karşılığı ihtiyacı olana vermek sadece..

Yorum bağlantısı

Sorum geçerli... para bul..yatırım yapıp 500 bin liralık makine alacağız mesela yurt dışından.
bu soruya yanıtı vermem için sağlam bir ekonomiye eğitimi almam lazım
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
20 dakika önce, Tahir Ak yazdı:
53 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

bu soruya yanıtı vermem için sağlam bir ekonomiye eğitimi almam lazım

Faiz olmaz derken alternatifini koyman gerekir. Bir uzmanın bunu düşünüp sana söylemiş olması gerekmez miydi? Hiç müslüman ekonomist yok mu ülkede?

Yahut dünyada?

Yorum bağlantısı
Faiz olmaz derken alternatifini koyman gerekir. Bir uzmanın bunu düşünüp sana söylemiş olması gerekmez miydi? Hiç müslüman ekonomist yok mu ülkede?
Yahut dünyada?
muhtemelen yok ya da biz bilmiyoruz. haydar baş vardı bir ara efsane ekonomi modeli vb. Rusya uyguluyor şöyle iyi falan diyordu ne oldu bilmiyorum :)
Müslüman ekonomistler bu ile kafa yorsa kesin çözülür ama ünilerin hali ortada. kadrolar hanım çocuk dayıoğulları ile dolu, bilim üretmeye sıra gelmez
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
31 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

müslüman ekonomist

fetva merkezi İngiltere dir. , ordan gelen talimat uygulanır.

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Faizin dar gelirli kesime yük bindirdiği kesin.Ülkede milyonlarca insan kart batağı/faiz döngüsünde.

Asgariyi ödeyemez duruma gelmişler.

Ancak maalesef mevcut ekonomik sistemin açmazı bu. Kimse kimseye sıfır maliyetle borç para vermiyor.

Osmanlı yükseliş döneminde vakıflar bile bu işe bulaşmış.Ulema kavgaya tutuşmuş, para vakıfları konusunda. Bildiğin faizle borç vermiş vakıflar.

Alternatifi komunizm. Denendiği ülkelerde komunizm de çalışmamış, bitmiş.

Sonuc, maalesef böyle gelmiş böyle gider.

Keşke enflasyon cari acık sorunumuz olmasa, paramız değer kaybetmese, faiz oranları sıfıra yakın çok küçük değerlerde olsaydı.

Katarda yılda %3 civarında faizle bir yıllık ihtiyac kredisi veriliyor.Çok ucuz ama neticede orada da faiz var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Dükkanı açtık kredi ile. Olmasa açamazdık ve bugün tepe noktada 120 kişiye aileleri hariç ekmek yediremezdik. Bir şekilde ülkenin kalkınması için faydamız olmazdı. Ev için araç için kredi çektim. Çekmese idim sahip olamazdım. Olanlar varmı var. Musluk oluk oluk akıyor alıyor. Ben tek maaş ile yaşıyorum. Hadi biriktir iş yeri aç, ev al, araba al. xxxxx alırsın. Günün ekonomi şartları bunu gerektiriyor. Ve hatta bir arkadaşımdan mal aldım. Taksit ile ödeme yaptım bir kaç yıl sürdü. Ödemeyi tl ile yaptım ve o günün banka kredi oranının bir tık altı, enflasyonda erimeyecek şekilde ödedim. Doğru olanı bu çünkü. Ya ben işimi göremeyeceğim ya da bana finansal destek olan kişi yıllık %15x3 yıl parası eriyecek. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
1 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Akıl, varsa yaratıcının sana verdiği en büyük gereçtir. Aklın kabul ediyorsa başka şey arama.. diğerleri hep birilerinin sözüdür seni yönetmek için konmuş kuraldır.

Akıl, Var olan yaratıcının, Allahın bizlere verdiği en büyük nimet. Aklım Allahı kabul ediyor da, faiz yasak demesini mi kabul etmiyor?

.........

İşin özü yasağın yasak olduğunu kabul etmek. Tamam yasak ama ben bunu yapıyorum, Allah affetsin demek, hayır bu yasak değildir demekten çok çok çok daha iyidir. Alkolün İslam dininde  yasak olduğunu kabul etmeyen müslüman nerdeyse yoktur sanırım. Ama yine de pek çok müslüman içer. Bunun gibi, evet yasak ama yapıyoruz, Allah affetsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Akıl, Var olan yaratıcının, Allahın bizlere verdiği en büyük nimet. Aklım Allahı kabul ediyor da, faiz yasak demesini mi kabul etmiyor?

.........

İşin özü yasağın yasak olduğunu kabul etmek. Tamam yasak ama ben bunu yapıyorum, Allah affetsin demek, hayır bu yasak değildir demekten çok çok çok daha iyidir. Alkolün İslam dininde  yasak olduğunu kabul etmeyen müslüman nerdeyse yoktur sanırım. Ama yine de pek çok müslüman içer. Bunun gibi, evet yasak ama yapıyoruz, Allah affetsin.

Kaçamak yapmak bence dürüstlük değil o durumda. İnanıyorsan uygulayacaksın. Format ya da toplum baskısıyla bu yasak ama günahı bana demek inanmamaya kılıftır.. bence tabi.

Bu kadar büyük bir varlık seni yakmakla tehdit ederken faiz alıp verip günahına razı oluyorsan bence inanılmadığundandır. Yani o kurala.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Kaçamak yapmak bence dürüstlük değil o durumda. İnanıyorsan uygulayacaksın. Format ya da toplum baskısıyla bu yasak ama günahı bana demek inanmamaya kılıftır.. bence tabi.

Bu kadar büyük bir varlık seni yakmakla tehdit ederken faiz alıp verip günahına razı oluyorsan bence inanılmadığundandır. Yani o kurala.

Yakmakla tehdit lafını ben kabul etmiyorum. Ben Cennetiyle müjdeliyor diye kabul ediyorum. İnananların da çoğunluğu böyle kabul ettiği için ve Allah, rahmetim gazabımdan büyüktür (kelime hatam olabilir, mealen yani) dediği için insanlar affedilmeyi umarak kural dışına çıkabiliyor. Günah işlemek ve bunu kabul etmek asla inanmamak değildir. Bir futbol maçında oyuncunun  rakibi bilerek düşürüp penaltı yapması oyunda penaltı olduğuna inanmadığından mıdır? Penaltı yasak, cezası var bunu oyuncu da biliyor?

Allah kul hakkı hariç her günahınızı affederim diyor, gerçekten pişman olup tövbe ettiğin sürece.

Konu nereden nereye geldi. Kimse kimseyi fikrinden döndüremeyeceğine göre ve abi sen mutlaka karşıt bir fikirle cevap vereceğine göre, ben daha buraya yazmayacağım.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

İslamın özü yaşansa zaten ne faize gerek kalacak ne bonoya ne de vadeye. Kapitalist sistemde İslam yaşamaya kalkarsak, repoya da bonoya da faize de kılıf uydurmak zorunda kalırız. Mızrak büyük çuval küçük, bu mızrak da bu çuvala sığmaz 🙂

Günümüz iktisadi sisteminde faiz temel enstrümanlardan biridir. Faizsiz bir kapitalizm düşünülemez. Ancak ütopik bir değerlendirme olacak ama faizin var olmadığı bir iktisadi model olsaydı, zaten ne faiz dışı fazlaya gelir ayıracaktık, ne olmayan parayı yiyecektik, ne de cari açık verecektik. İslam özünde paranın kullanım dışında kalmasına karşıdır. Paradan para kazanılmasını tasvip etmez. Üretim ekonomisini teşvik eder. Biz bunları becerebilsek zaten faize ne gerek var ki 😀 Sorundan çözüm olmaz. Çözüm büyük resmi görebilmekte. Çözüm üreterek zenginleşmekte, borçlanarak değil cari fazla vererek büyüyebilmekte. 

Yorum bağlantısı
Dükkanı açtık kredi ile. Olmasa açamazdık ve bugün tepe noktada 120 kişiye aileleri hariç ekmek yediremezdik. Bir şekilde ülkenin kalkınması için faydamız olmazdı. Ev için araç için kredi çektim. Çekmese idim sahip olamazdım. Olanlar varmı var. Musluk oluk oluk akıyor alıyor. Ben tek maaş ile yaşıyorum. Hadi biriktir iş yeri aç, ev al, araba al. xxxxx alırsın. Günün ekonomi şartları bunu gerektiriyor. Ve hatta bir arkadaşımdan mal aldım. Taksit ile ödeme yaptım bir kaç yıl sürdü. Ödemeyi tl ile yaptım ve o günün banka kredi oranının bir tık altı, enflasyonda erimeyecek şekilde ödedim. Doğru olanı bu çünkü. Ya ben işimi göremeyeceğim ya da bana finansal destek olan kişi yıllık %15x3 yıl parası eriyecek. 
Ev araba almak zorunda değiliz ki? ev araba aldım diye faizli para almak malesef mantıklı gösterilemez. 8 sene torosa bindim. öğrencilerim bile sat şu hurdayı diye bana gülerlerdi.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
12 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Ve hatta bir arkadaşımdan mal aldım. Taksit ile ödeme yaptım bir kaç yıl sürdü. Ödemeyi tl ile yaptım ve o günün banka kredi oranının bir tık altı, enflasyonda erimeyecek şekilde ödedim. 

Bu faiz değil.. 

Enflasyon olan ülkede vadeli bir ticaret varsa, vade farkı da olur.. 

(Bildiğini biliyorum, bilmeyen varsa diye yazdım :) )

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
11 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Kimse kimseyi fikrinden döndüremeyeceğine göre ve abi sen mutlaka karşıt bir fikirle cevap vereceğine göre, ben daha buraya yazmayacağım.

Ya burada kimseyi ikna etmek gibi bir amacımız yok ki.. 

Bilen bildiğini yada bildiğini sandığını yazar, okuyan aklı ile yorumlar, gerekiyorsa teyit eder alır bilgiyi.. 

Bu konunun motor yağı seçiminden farkı yok bence. 

3 saat önce, Tahir Ak yazdı:
12 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Ev araba almak zorunda değiliz ki? ev araba aldım diye faizli para almak malesef mantıklı gösterilemez.

Zorundayız, nerede yatacağız. Neyle işe gideceğiz.. 

Servet yola çıktımı 1800 km 300 kg takımla gidiyor.. Nasıl gidecek.

Sizin düşündüğünüz sistemde Müslüman fakir olarak kalır. Bir müddet sonra da ingilizler gelir sömürür. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Dükkan da mı açmasın? Yatırım da mı yapmasın?
aynı şey değil

Zorundayız, nerede yatacağız. Neyle işe gideceğiz.. 
Servet yola çıktımı 1800 km 300 kg takımla gidiyor.. Nasıl gidecek.
Sizin düşündüğünüz sistemde Müslüman fakir olarak kalır. Bir müddet sonra da ingilizler gelir sömürür. 

brodway iş görür,kiralık ev ganiyle
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

aynı şey değil brodway iş görür,kiralık ev ganiyle

O zaman broadway de alamayız, çünkü focus 2 parasına çıkar..

Herkes aynı kafada olursa evi kim neyle nasıl yapıyor. Dolayısı ile kiralık ev bulamayacağız. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
33 dakika önce, Tahir Ak yazdı:

aynı şey değil brodway iş görür,kiralık ev ganiyle

Sorumu tekrRlıyorum

para lazım gelişmek için..

20 milyon lazım basit fabrika için nasıl toplayacağız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Sorumu tekrRlıyorum

para lazım gelişmek için..

20 milyon lazım basit fabrika için nasıl toplayacağız?

Biz yapmayacağız.. İngilizler gelip yapacak. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
49 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ya burada kimseyi ikna etmek gibi bir amacımız yok ki.. 

Bilen bildiğini yada bildiğini sandığını yazar, okuyan aklı ile yorumlar, gerekiyorsa teyit eder alır bilgiyi.. 

Bu konunun motor yağı seçiminden farkı yok bence. 

....

Bu konuya yazmayacağım dedim ama alıntı yapınca yazmamak olmuyor.

İkna etmek gibi bir amacımız yok evet. Demek istediğim kimse kimseyi fikrenden döndüremeyeceği için, bıraksan bu konu sonsuza dek sürer ve bu konu benim için çok hassas bir konu. Benim bilgim burada söylenen her şeye cevap vermeye yetmez. Ola ki yanlış bir şey söylerim bunun vebali beni duman eder. Ben kendi adıma bu kadar yazmak yeter dedim.

Motor yağı seçimi.

Forumda aracıma 10/40 yağ koydum diyene, insanın kendi yaptığı makine için, en iyisi budur diyerek tavsiye ettiği 5/30 yağı tavsiye ediyor ve doğrusu budur, kitapçığında da yazıyor diyor muyuz? İnsanın kendi ürettiği için yine insanın yazdığı kitapçığa inanıyoruz da, Allahın yarattığı insan için, "sizin için en iyisi budur" diyerek yazdığı kitaba neden inanmıyoruz? Kitapta yazıyor işte, faizin her türü haramdır diyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
14 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Bu konuya yazmayacağım dedim ama alıntı yapınca yazmamak olmuyor.

İkna etmek gibi bir amacımız yok evet. Demek istediğim kimse kimseyi fikrenden döndüremeyeceği için, bıraksan bu konu sonsuza dek sürer ve bu konu benim için çok hassas bir konu. Benim bilgim burada söylenen her şeye cevap vermeye yetmez. Ola ki yanlış bir şey söylerim bunun vebali beni duman eder.

Fetva makamı olmadığımız için, söylediğimizin pek bi önemi olduğun sanmıyorum.. 

Faiz haramdır, bu nettir.

Ancak günümüz şartlarının getirdiği noktada, faize bulaşmadan bir şey yapamıyoruz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...