İçeriğe Yönlendir

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)

Mehmet Zeki Yalçın

Recommended Posts

Aytac Sakal

Yaş 47  86 yaz tatillerinde çıraklıkla başladım 91 ML Staj 97 Myo Staj 1999 Eylüle kadar çalıştığım yerler sigortamı yapmamış belge bakıyorum bir tane buldum Hukuk önünde Hesaplaşacağım.Askerliği ödesem Eyt 10 gün ile kaçırdım + 13 yıl ekledi...

Adaletmi bu ; 8 Eylül giriş 43 yaşında 9 Eylül giriş 60 yaşında emekli...

Kademe Hanımlara geliyor söylentisi var.Staj Çıraklık ve Emeklilik dernekleri bu konularla uğraşıyor ciddi çaba ve Büyük bir kitle var.

Yanlış olan Kademeli emeklilik getirilmemesi oldu kimine göre doğru kimine göre yanlış yeni Madur Kesimler ortaya çıktı...

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Aytac Sakal yazdı:

Yaş 47  86 yaz tatillerinde çıraklıkla başladım 91 ML Staj 97 Myo Staj 1999 Eylüle kadar çalıştığım yerler sigortamı yapmamış belge bakıyorum bir tane buldum Hukuk önünde Hesaplaşacağım.Askerliği ödesem Eyt 10 gün ile kaçırdım + 13 yıl ekledi...

Adaletmi bu ; 8 Eylül giriş 43 yaşında 9 Eylül giriş 60 yaşında emekli...

Kademe Hanımlara geliyor söylentisi var.Staj Çıraklık ve Emeklilik dernekleri bu konularla uğraşıyor ciddi çaba ve Büyük bir kitle var.

Yanlış olan Kademeli emeklilik getirilmemesi oldu kimine göre doğru kimine göre yanlış yeni Madur Kesimler ortaya çıktı...

Bu konular ancak bir sonraki seçim döneminde tekrar aynı şekilde gündeme gelir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)
Mahmut Yıldız yazdı:

Bu konular ancak bir sonraki seçim döneminde tekrar aynı şekilde gündeme gelir. 

Konu şu an için fazlasıyla gündemde Twitter uzun süredir 1 numara.Hatta bölünmeler bile başladı Şehirlerde Dernekler kuruluyor Federasyona dönme çabası mevcut kitle ve beklenti git gide büyüyor.Ben forumda Est diye konu açmayı düşündüm siyasete kayacağı ve buranın konusu olmadığı için vazgeçtim.Geride bir tek biz bırakıldık bir süredir takipteyim insanlar çok üzüldü çok yıprandı.

Önemli olan kimseyi kırmadan tehdit etmeden saygısızlık yapmadan Hukuk ve Kanunlar çerçevesinde mücadeleye devam etmek.Önceliğimiz Ülkemiz ve Ülke İnsanımız.

Gerisi Hayırlı olan neyse o olsun , Hayırlısı ile olsun İnşallah...

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Gün farkı ile kaçırma herşey yolunda olsa da olacak. Ben kaçırdım bir gün ile hadi geç la dediler. Arkamdan gelen iki gün ondan sonraki dört gün. Ne olacak bu işin sonu?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Servet Aydın yazdı:

Gün farkı ile kaçırma herşey yolunda olsa da olacak. Ben kaçırdım bir gün ile hadi geç la dediler. Arkamdan gelen iki gün ondan sonraki dört gün. Ne olacak bu işin sonu?

Evet o işin sonu yok malesef. Meclisten dışarı tabi ama adam sigortasız çalışacam sgk ücretimi elden ver demiş. Almış da. İşçi de, işveren de vergiyi kaçırmış. Şimdi gelmiş e ben o zaman çalışmıştım diyor. Yatırdın mı emeklilik primi? HAyır. Bağkur da aynı. Benim marketim vardı ee? bağkur? yatırmadım. Yatıraydın keşke.

Bir arkadaşım var serbest çalışıyor. Tamirat tadilat işleri. Çiftçi bağkuru ödüyor. Gelir vergisi falan hak getire. Ayda 50 bin en az geliri var. En az o da. Devletin hakkı yeniyor diyor eytden. Bu kafadan istiyorum bende. Zafere giden yolda herşey mübah kafasından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Servet Aydın yazdı:

Kademeli olacaktı Servet Bey...

Yaş Prim günü ve Çalışma süresine göre olacaktı.Benim örneğin 7900 Prim günüm var ve hep aldığım maaş üzerinden yüksek yattı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Mahmut Yıldız yazdı:

Eyt'nin çıkması yanlıştı. Ama ülkedeki politikacıların popülist tavırları nedeniyle çıktı ve denge bozuldu. Bundan sonra 1 gün ile 17 yıl emeklilik farkı olur mu diyenler, bunlar 43 yaşında emekli oldu, bize de kademe yapın bari diyenler, staj mağdurları falan hepsi haklı artık. Ülke mi, kimin umurunda. 

Gelecek seçimden umutluyum. Sadece 1 gün için değil 2000-2008 arası için.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Köksal Yılmaz yazdı:

Gelecek seçimden umutluyum. Sadece 1 gün için değil 2000-2008 arası için.

Seçimde adaylar arası fark az olursa umutlan, yoksa olmaz. 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)

9000  günü olan yaştan bağımsız emekli olacaktı arkadaş. (25 yıl tam prim)

Zaten şimdi en az emekli maaşı uygulaması ile 3600 gün ile emekli olanla 9000 gün emekli olan aynı maaşı alır hale geldi, tam adaletsizlik var.

Ben 2013de 10000 küsür günle emekli oldum. Emrimde yarı maaşımla çalışan arkadaş 2020 de 10000 günle emekli oldu maaşı benden fazla.

2008 yılında emekli maaş hesaplamasına milli gelir artışını eklemeyi kaldırdılar, herşey bozuldu.

Seçim kaygısıyla çıkan EYT her şeyi daha da adaletsiz hale getirdi.

40 yaşında emeklilik mi olur arkadaş. Olursa da maaşlar böyle kuşa döner işte.

Çevremde 3 emekli var 3ü de 7500 en az maaşta buluştular.

Prim günleri 5000,7000,9000küsür. 

Olur mu ?olmaz. er geç değişmeye mahkum.

40 yaşında emeklilik mi olur demiştim. 

Olmaz ama 60 da olmaz. Bu ülkede 60a kadar kimse iş vermez adama.

Kademeli ve adil bir geçiş olmalıydı.

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

İş koluna göre olmalı yaş olayı. Biz senenin 12 ayı dışarıdayız ve ağır şartlarda çalışıyoruz. Eksi 5 te de artı 40 da da. 60 yaşında insan benim şu an yaptığım işi yapamaz. Bende yapamam. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Ne olacak bu işin sonu?

newton fiziği kifateysiz, quantum a geçelim

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

90lar 2000ler ve sonrası hepsini ister istemekte haklılılar adaletse adalet. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Ali Darbaz yazdı:

02/2000 li sgk girişim var. Ben ne olacağım. 

Askerlik ne zaman ?

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Ali Darbaz yazdı:

2005

Önce olsa Askerliği ödeyip olabilirdiniz...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

02/2000 li sgk girişim var. Ben ne olacağım. 

uzun süre benzin şirketten gezecen

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
İbrahim Arslan yazdı:

Seçim kaygısıyla çıkan EYT her şeyi daha da adaletsiz hale getirdi.

Nokta atışı doğru tespit bu...

Yeni Madur kesimler ortaya çıktı.İnsanlara kulak verince haklılık payı olanlar olduğunu görüyorsunuz.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Eytliler mağdurdu. Kanun geriye doğru değiştirilmez yok öyle birşey. 

Millet kkm ye para yatırırken ya da 5 sene ödemediği borcuna af gelirken ne olacak devletin hali demiyor ya da vergi kaçırırken.

Eyt düzenlemesi gelince herkes en ala devlet düşünür oldu. Bu da bana komik geliyor.

Ben 1 temmuz 99 da girdim sisteme kardeşim. O zaman 25 yıl ve 5900 gün şartı vardı.

Herkes herşeyi savuracak (kamuda premiyum arabalar, senenin yarısı raporlu adam 657 ye tabi diye mis gibi takılıyor başı ağrısa 1 hafta işe gitmez, bir taraf kaçıramadığı vergiyi öder) sonra iş eytye gelince devletin hakkı ne olacak.

Devlete ne olmuş pardon? Biz mi yaptı o zamanki şartları?

Ben girdiğim zamanki şartları isterim arkadaşım bunda yasa dışı ya da haksız bir durum yok. 

5 günle kaçıran adama da yapacak birşey yok. Bu işin sonu yok. İlla biri bişeyle kaçıracak.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Burada bile var ya. Adam konu açtı işte (kamu) sıkılıyorum youtube falan açılmıyor ne yapsam nasıl vakit geçirsem işte diye. Böyle birileri gelip devletin hakkı gidiyor derse bozarım adamı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
İlkay Başaran yazdı:

5 günle kaçıran adama da yapacak birşey yok. Bu işin sonu yok. İlla biri bişeyle kaçıracak.

Biz 5 günle kaçırmıyoruz benim giriş 1991 Sigorta kartları Stajerlerin Çırakların ellerine verildiğinde sizlerin sigorta girişi yapıldı bu emeklilik için sigorta başlangıcınız denildi.Eğer bize bu başlangıç değil denilseydi ona göre hareket ederdik.Bize 2008 yılında geçerli değil denildi...

Hangi Sistemde Sigorta Tescil Başlangıç Hizmet Başlangıç diye 2 giriş olur mantık bunun neresinde ?

Burada en büyük yanlışı 8 Eylül 99 da IMF baskısı ile bu yasayı çıkartanlar yaptı.Şimdi herkes Pirincin taşını ayıklamaya çalışıyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli
Aytac Sakal yazdı:

Biz 5 günle kaçırmıyoruz benim giriş 1991 Sigorta kartları Stajerlerin Çırakların ellerine verildiğinde sizlerin sigorta girişi yapıldı bu emeklilik için sigorta başlangıcınız denildi.Eğer bize bu başlangıç değil denilseydi ona göre hareket ederdik.Bize 2008 yılında geçerli değil denildi...

Hangi Sistemde Sigorta Tescil Başlangıç Hizmet Başlangıç diye 2 giriş olur mantık bunun neresinde ?

Burada en büyük yanlışı 8 Eylül 99 da IMF baskısı ile bu yasayı çıkartanlar yaptı.Şimdi herkes Pirincin taşını ayıklamaya çalışıyor...

Kim dediyse yalan demiş, emeklilik başlangıcı değildi o zamanlarda da hocam. Eskiden de hizmete sayılsa tamam derim de öyle bir uygulama genele yayılmadı ne yazık ki

İlkay Başaran yazdı:

senenin yarısı raporlu adam 657 ye tabi diye mis gibi takılıyor başı ağrısa 1 hafta işe gitmez,

Genelleme yapıyorsun, ve hatalısın

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Murat Sürmeli yazdı:

Genelleme yapıyorsun, ve hatalısın

Genelleme değil gördüğümü yazıyorum. İllaki tamamı demek değil bu. Bizde yeni gelmedik bu memlekete. 

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Murat Sürmeli yazdı:

Kim dediyse yalan demiş, emeklilik başlangıcı değildi o zamanlarda da hocam.

Yargıtay kararı var Gurbetçinin yaptığı Staj başlangıç kabul ediliyor.

1987 de Özal geriye dönük borçlanma ile Stajı giriş kabul etti insanlar emekli oldu...

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
İlkay Başaran yazdı:

Eytliler mağdurdu. Kanun geriye doğru değiştirilmez yok öyle birşey. 

Millet kkm ye para yatırırken ya da 5 sene ödemediği borcuna af gelirken ne olacak devletin hali demiyor ya da vergi kaçırırken.

Eyt düzenlemesi gelince herkes en ala devlet düşünür oldu. Bu da bana komik geliyor.

Ben 1 temmuz 99 da girdim sisteme kardeşim. O zaman 25 yıl ve 5900 gün şartı vardı.

Herkes herşeyi savuracak (kamuda premiyum arabalar, senenin yarısı raporlu adam 657 ye tabi diye mis gibi takılıyor başı ağrısa 1 hafta işe gitmez, bir taraf kaçıramadığı vergiyi öder) sonra iş eytye gelince devletin hakkı ne olacak.

Devlete ne olmuş pardon? Biz mi yaptı o zamanki şartları?

Ben girdiğim zamanki şartları isterim arkadaşım bunda yasa dışı ya da haksız bir durum yok. 

Nokta atışı tespit bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...