İçeriğe Yönlendir

Fiesta Vl - Yakıt Tüketimi

Engin Oynak

Recommended Posts

Yener Yıldırım

aracım 500 km de :) şuan şehir içi 5,7 diyor gösterge...bende normal olduugnu dusunuyorum..motor kendine gelsin birde hava ısınsın herhalde 5'lere yaklaşırım gibime geliyor doğrumuyum ?

Evet evet, 1500 kmden sonra motoru biraz açın 5,0'ı çok rahat görürsünüz.

Yorum bağlantısı
Murat Ecer

Aracım 2012 model Fiesta 1.2; 1500 km'de. ev-iş arası 4 km. ve ara sokaklardan ulaşıyorum. yani sürekli dur-kalk, çukur ve hız kesiciler için fren yapıyorum. 2 kez rampa çıkıyorum. Bu kış bilgisayar sürekli 9.7 gösterdi. Uzun yolda ise 90 km ile 4.6 lt'ye kadar düşmüştü. Ben de Nihat Bey gibi ilk başta bir yanlışlık vardır dedim kendime. Ama maalesef anladım ki yukarıdaki şartlar içerisinde bu araç böyle yakıyor. İyi sürüşler...

Yorum bağlantısı
Melih Gülbahar

Bot, kundura ve yakıt bağlantısını kurmaya çalışıyorum. Botların altı kalın olduğu ve gaz pedalına basma oranından mı söz ediyorsunuz. Arbanın ivmelenmesinden anlaşılamıryormu ?

bot oldugu zaman gaz pedalının altında yumurta oldugunu unutuyorum ;) kundura ile ile daha iyi hissediyorum bu benim kendi düşüncem tabiki.

Yorum bağlantısı
Melih Gülbahar

Bende de 1.25 fiesta var.

İstanbul'da evden iş yaklaşık 16 km, şu anda yakıt tüketimi 6.4LT, daha şehirdışı kullanamadım.

fabrika verisinden bile düşük gayet güzel araç kaç binde acaba.Geçen hafta servise gittim bana denilen 8.1 Lt normal şehir içi fiesta 1.25 için

Yorum bağlantısı
Onur Efe

Sürekli 10bin km lerde yakıt tüketimi netleşir diyorlar ancak. Hafta sonu yine 600 km yol yaptım ekonomik kullandım. Bursa Ayvalık arası bu sefer de 5.9 litre/ 100 km net tüketim oldu. Benim eski tüplü focus daha az yakıyordu :(

Araç 4000 km ye geldi bu arada. Ama hiç tüketim şehirler arası 5lt nin altına düşecekmiş gibi gelmiyor. Bir sorun mu var acaba.

Yorum bağlantısı
Onur Efe

Ben 4 bin kmde ki fiestam ile izmit istanbul izmit yaptığımda giderken 4 kişi gelirken 5 kişi 100 km hız ile 4.6 lt ile 5 lt arası ortalama yakaladım.5 bin km geldiğinde hava filtrenizi mutlaka değiştiriniz.

Ben aracı aralık ayında aldım sürekli yağmur çamur.. toz görmedik bile. Hava filitresi tıkalı değildir diye tahmin ediyorum. Bu arada araçta önceki seferde 1 kişi son seferde iki kişi vardı. Sizin araca kıyasla benim araç çok fazla tüketiyor sanırım.

Yorum bağlantısı
Onur Efe

http://www.fordclubt...__fromsearch__1

Onur bey 4300 kmde çıkan hava filtresi. Burdada genelde yağmur yağdı.

Açıkçası filitre çok normal görünüyor. Tozlu ortamda 1 haftada bu hale gelebilir. Hava tutulup takılabilir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Açıkçası filitre çok normal görünüyor. Tozlu ortamda 1 haftada bu hale gelebilir. Hava tutulup takılabilir diye düşünüyorum.

Turbo dizel bir araba için yapılacak en son şey olmalı..

Yorum bağlantısı
Onur Efe

Turbo dizel bir araba için yapılacak en son şey olmalı..

Ersen Bey zararı nedir? Ben ilk defa tdci bir araç kullanıyorum da. Yalnız bir de hava filitresinin kirli oluıp olmadığından emin değilim tabi ki. Aldığımdan beri tüketim hep aynı. :(

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Turbo araç havayı çok sever; nekadar çok hava okadar güç ve az tüketim.. Ben benzinli aracımda bile 7000 km de bir değiştiriyorum.. Hava tutunca gözenekler tıkanıcak ve daha az hava geçicek. O yüzden 2 bakım arasında birkezdaha değiştirmekte fayda var.. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Efe

Filitreyi bir kontrol edeyim ilk fırsatta. Temiz ise başka bir sorun var demek ki.

Yorum bağlantısı
Mahmut GENÇ

8 bin de 1.4 tdci çok yoğun olmayan trafikte 5,2 yakıyor şuan

Yorum bağlantısı
Onur Efe

8 bin de 1.4 tdci çok yoğun olmayan trafikte 5,2 yakıyor şuan

Buna bakınca Mahmut Bey, şehirler arası maksmum 4.8-4.9 Lt/100 km bekliyorum. Şu an şehir içi çoğun olmayan trafikte 6.3- 6.5 lt/100 km.

5.2-5.8 arası şehirler arası.

kaçmasın diye sıfırladık arabayı ama yine uykularım kaçıyor. :(

Yorum bağlantısı
Mahmut GENÇ

ben şehirler arasında 4.5 üzeri olacağını sanmıyorum aracımın yakıt tüketimi şuan güzel

Yorum bağlantısı
Kamil Özyurt

1.25 motor zayıf kalıyor. Aracı yürütmek için ciddi efor sarf ediyor, yüksek diye bahsedilen tüketim normal.

Birde çok düşük devirli kullanım ekonomik demek değildir böyle bir kanı varsa düzeltelim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sürüş çok fark ediyor. Sakin kullanılırsa 1.25 az yakıyor. Ben 4.4 bile yaktığım oldu. Düşük devirde gaza yüklenmedikten sonra az yakıyor. Mesela bu araç 1500-1600 devirde 5. vitesle 60 km hız civarı yapar, ve epey az yakar. ( 4lü değerler) ( Yol düz olmak kaydıyla ve motor sıcak olacak) :)

Yorum bağlantısı
Doğu Kemik

1600 km 1.6 dizel, izmit şehir içi istanbul şehir içi ve istanbul izmit arası ortalama 5.0 lt. şehirlerarası trafikte 110-150 km arası hızım var

Yorum bağlantısı
Doğu Kemik

Ersen Bey zararı nedir? Ben ilk defa tdci bir araç kullanıyorum da. Yalnız bir de hava filitresinin kirli oluıp olmadığından emin değilim tabi ki. Aldığımdan beri tüketim hep aynı. :(

Onur Bey ilk dizel aracınız olduğunu belirtmişsiniz. Ben ce aracınız da bir problem yok. Zaman içerisinde dizel araç kullanmaya alışırsınız yakıt tüketiminiz düşer. Örnek vermek gerekirse babam da sizin gibi ilk defa dizel bir araç kullanıyor ve yakıt tüketimini 6.1 lt altına düşüremezken ben aynı yolda 5.5 lt ortalamayı görebiliyorum. Ayrıca daha kilometre de yapmamışsınız. Servisler 7500 km den sonra yakıt tüketiminin düşeceğiniz söyler. O nedenle endişe etmeyin. Bir de yakıtı nereden alıyorsunuz bence önemli. Ben hep ford kullandığım için Opet' ten alıyorum ancak bir kaç defa shell den alınan mazotla yakıt tüketiminin düştüğüne şahit oldum ki çevremdeki genel görüş de bu şekilde.

Yorum bağlantısı
Melih Gülbahar

araç şu anda 14.900 km'de

Ancak şunuda belirtmem lazım, işe gidip gelirken samandıra-imes arasında bulunan TEM karayolunun yanındaki yan yolu kullanıyorum, sonra imes'in içinden dudullu'ya gidiyorum, bu yüz trafiğe fazla girmiyorum(imes ve dudullu hariç) bununda etkisi var.

Araba kullanırken gözüm daima devir saatinde 2,5 deviri geçmemeye, genelde orta şeritte gitmeye birde işte fazla gaza yüklenmiyorum.

Melih bey valla bence 8.1 bu araba için fazla, eğer otomatik değilse bu araba o kadar yakmaz gibi geliyor bana, bilemiyorum ama servis daha iyi bilir tabii

Önceden 100 tl ye max 240 km gidiyordu benzini opetten alıyordum.full e gectim aracı daha seri kullanıyorum 320 km gördüm arac daha 6000 km de.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Burak Oral

benim aracım 500 km.de 1,4 70 hp şehiriçi 5,7 ye düştüm. araba 2000 devire gelince hemen vites büyütme işareti veriyor büyüttüğümdeyse zorlanmaya başlıyor..ortalama kaç devirde kullanıyorsunuz? ilk dizel arabam.

Yorum bağlantısı
Emre Köksal

Burak 2500 devirde vites değiştirirsen üst vites devri olan 1750 yi rahat yakalar arabayı homudatmazsın..

Bu dediğimi yokuş yukarı dadha üst kademeye taşıyabilirsin...

Vitesi Erkenden değiştirmek geç değiştirmekle aynı şekilde fazladan yakıt tükettiriyor ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yener Yıldırım

Benim yakıt tüketimim şehir içi 4,6 ama şehirler arası 5,1 oldu bu nasıl iştir :D

Yorum bağlantısı
Onur Efe

Onur Bey ilk dizel aracınız olduğunu belirtmişsiniz. Ben ce aracınız da bir problem yok. Zaman içerisinde dizel araç kullanmaya alışırsınız yakıt tüketiminiz düşer. Örnek vermek gerekirse babam da sizin gibi ilk defa dizel bir araç kullanıyor ve yakıt tüketimini 6.1 lt altına düşüremezken ben aynı yolda 5.5 lt ortalamayı görebiliyorum. Ayrıca daha kilometre de yapmamışsınız. Servisler 7500 km den sonra yakıt tüketiminin düşeceğiniz söyler. O nedenle endişe etmeyin. Bir de yakıtı nereden alıyorsunuz bence önemli. Ben hep ford kullandığım için Opet' ten alıyorum ancak bir kaç defa shell den alınan mazotla yakıt tüketiminin düştüğüne şahit oldum ki çevremdeki genel görüş de bu şekilde.

Malum şartlar ben sürekli full den alıyorum.

Yorum bağlantısı
Melih Gülbahar

Bence full den almayın...

Sürekli olarak opetten benzin alıyordum ful depoyla max 430-440 km yol gidiyordu birde fulden alayım dedim ful depoyla 500-530 km arasında değişiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...