İçeriğe Yönlendir

Focus ile İlk Kaza ve Sonrası

Mehmet Ercan

Recommended Posts

Mehmet Ercan
(düzenlendi)

Herkese öncelikle merhaba,

Ağustos ayında Focus aracımı aldığımdan bu yana forumu zevkle takip ediyorum. İlk konuyu açmak böyle nasipmiş..

27 Şubat Salı günü hastane dönüşünde önümde ki aracın bir anda ters yöne U dönüşü yapmaya başlaması sonucu fren mesafesi yetmedi ve son anda sola kırarak benim aracın sağ çamurluğunu vurarak ilk kazamı yapmış bulundum (Umarım son olur). Aracımda böbrek hastası yeğenimde vardı, çok şükür kimseye birşey olmadı.. Kaza mahali ve aracımın fotoğrafları aşağıda..

Fotoğrafta araç sağda görünen şeritten, fotoğrafın solunda ki ters şeride U dönüşü yapıyordu.

D7GJ1Z.jpglO41GE.jpg

3EgoZr.jpg

Ayrıca diğer aracın sürücüsünün yanında hem ehliyeti hemde kimliği yoktu. Mecburen polis çağırdık, tutanak tutuldu. Polis ufak not kağıdına kaza numarasını yazdı, bu numarayla gidip sonucu alabileceğimi söyledi. İlk aracım ve ilk kazam olduğu için sonrasıyla ilgili hiçbir fikrim yok. Aracımın sadece trafik sigortası bulunmakta. Hasar ufak gibi duruyor, ne kadar masraf çıkar bilemiyorum. Ek olarak sağ ön çamurluk aracın ilk sahibindeyken değişmiş. Aracın 2013 senesinden bu yana bakımları İzmir Ustaeller'de yapılmış. Forumda çok fazla tavsiye ediliyor. Almadan öncede Sabri Ustaya göstermiştim. Eğer Ustaeller kaporta işi yapıyorlarsa oraya götürmeyi düşünüyorum, belki periyodik bakımıda aradan çıkartırım. Biraz uzun oldu, okuyup yardımcı olan herkese şimdiden çok teşekkürler:)

tarihinde Mehmet Ercan tarafından düzenlendi
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Geçmiş olsun. Değişime gerekmiyor bence tamir edilebilir çok masraf tutacağını sanmıyorum karşı taraf hatalıdır zaten anlatılana göre o yaptıracak veya sigortası.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Bununla geçmiş olsun.

Çamurluk vakumla düzeltilir. Tamponu ise ister pasta cila ile, isterseniz cif ile lekesini çıkartabilirsiniz. Sizden bir para çıkacağını sanmıyorum.

Allah tekrarını göstermesin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Geçmiş olsun Mehmet bey.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Geçmiş olsun. Ustaellerde kaporta bölümü de vardı. Sabri abiyi ziyaret edin mutlaka en azından nasıl yol izlenmesi gerektiğini anlatır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun.. 

Umarım trafik sigortası vardır karşı tarafın.. 

Var ise, kaza tutanağı ile tamirciye gideceksiniz, tamirci karşı tarafın sigortasından dosya açacak..

Hasar bedeli karşı tarafın sigortasından ödenecek. 

Sabri Usta bunu yapar. Usta Eller'e gidebilirsiniz yine. 

Bu hasar boyasız da düzelir belki ama, parça zaten daha önceden boyalıymış. Bu sebeple bununla uğraşmaya fazladan para vermeye gerek görmüyorum ben. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Geçmiş olsun. Karşı tarafın trafiği var mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun. polis zaptını ilgili bölge trafikten alacaksınız, orada karşı tarafın sigorta bilgisi ve suç dağılım oranı yazacak. onlarda ne yazdığına göre tamir işlemi değişir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Geçmiş olsun. Anlaşarak sigortayı devreye sokmadan da halledebilirsiniz. Fazla tutmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ercan
(düzenlendi)
On 01.03.2018 at 03:28, Arif Aykın yazdı:

Geçmiş olsun. Değişime gerekmiyor bence tamir edilebilir çok masraf tutacağını sanmıyorum karşı taraf hatalıdır zaten anlatılana göre o yaptıracak veya sigortası.

Teşekkür ederim, bende değişim gerektiğini düşünmüyorum.

On 01.03.2018 at 09:02, Ersev Kaya yazdı:

Bununla geçmiş olsun.

Çamurluk vakumla düzeltilir. Tamponu ise ister pasta cila ile, isterseniz cif ile lekesini çıkartabilirsiniz. Sizden bir para çıkacağını sanmıyorum.

Allah tekrarını göstermesin.

Allah razı olsun. Tamponda bazı kısımlar leke bir ya da iki yer ise biraz daha derin çizilmiş gibi.

On 01.03.2018 at 10:48, Tahir İlter yazdı:

Geçmiş olsun. Ustaellerde kaporta bölümü de vardı. Sabri abiyi ziyaret edin mutlaka en azından nasıl yol izlenmesi gerektiğini anlatır. 

Teşekkürler, Sabri abiyi arabayı almadan önce göstermek için götürdüğümde görmüştüm gerçekten mükemmel bir insan:)

On 01.03.2018 at 11:09, Mehmet Ozyurek yazdı:

Geçmiş olsun.. 

Umarım trafik sigortası vardır karşı tarafın.. 

Var ise, kaza tutanağı ile tamirciye gideceksiniz, tamirci karşı tarafın sigortasından dosya açacak..

Hasar bedeli karşı tarafın sigortasından ödenecek. 

Sabri Usta bunu yapar. Usta Eller'e gidebilirsiniz yine. 

Bu hasar boyasız da düzelir belki ama, parça zaten daha önceden boyalıymış. Bu sebeple bununla uğraşmaya fazladan para vermeye gerek görmüyorum ben. 

Sağolun Mehmet Bey.. Karşı tarafın Axa Sigortadan trafik sigortası var. Sormak istediğim diğer konu ise bu kaza tutanağı ile illa ki yetkili servislere mi gitmem gerekiyor ? Yoksa Ustaeller gibi özel servistede yaptırıp sigortadan ödenebilir mi ?

On 01.03.2018 at 11:24, Sani Gerşon yazdı:

Geçmiş olsun. Karşı tarafın trafiği var mı?

Teşekkür ederim Sani Bey. Karşı tarafın Axa Sigortadan trafik sigortası bulunmakta.

19 saat önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Geçmiş olsun. Anlaşarak sigortayı devreye sokmadan da halledebilirsiniz. Fazla tutmaz. 

Teşekkür ederim.  Anlaşabileceğimi pek sanmıyorum. O gün önce annemi akşamada yeğenimi acile kaldırıp üzerinede bu kaza olunca karşıda ki şahısla neredeyse kavga edecektim. Ya hasar kaydını göze alıp sigortasından yaptıracağım, ya da kendi cebimden vereceğim.

20 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

geçmiş olsun. polis zaptını ilgili bölge trafikten alacaksınız, orada karşı tarafın sigorta bilgisi ve suç dağılım oranı yazacak. onlarda ne yazdığına göre tamir işlemi değişir.

Sağolun Çağlar bey.

Alıntılar haricinde, bugün gidip kaza raporunu alım. Karşı taraf K.Y.T.K 47/1C maddesini ihlalinden kazada asli kusurlu, benim ise kazada kusurumun olmadığı yazıyor. Not olarak karşı tarafa 44/1B ehliyetsiz araç kullanmaktanda ceza yazmışlar.

Yukarıda Mehmet Beyin alıntısına yazmıştım, burayada ekliyeyim. Bu kaza tutanağı ile illa ki yetkili servislere mi gitmem gerekiyor ? Yoksa Ustaeller gibi özel servistede yaptırıp sigortadan ödenebilir mi ?

Sigortadan yaptırmam için yasal bir süre sınırı var mı ? Şu an aracı hastane durumlarından dolayı bırakamıyorum. Cevaplar için çok teşekkür ederim, herkese kazasız belasız iyi sürüşler ve günler:)

tarihinde Mehmet Ercan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Mehmet Ercan yazdı:

Yukarıda Mehmet Beyin alıntısına yazmıştım, burayada ekliyeyim. Bu kaza tutanağı ile illa ki yetkili servislere mi gitmem gerekiyor ? Yoksa Ustaeller gibi özel servistede yaptırıp sigortadan ödenebilir mi ?

Sigortadan yaptırmam için yasal bir süre sınırı var mı ? Şu an aracı hastane durumlarından dolayı bırakamıyorum. Cevaplar için çok teşekkür ederim, herkese kazasız belasız iyi sürüşler ve günler:)

Alıntıladığınız mesajda, Usta Ellere gidebileceğinizi söylemiştim... 

Sistemden kontrol ettim.. 

Usta Eller'in Axa ile trafik anlaşması da var görünüyor zaten.. 

Gidin ve selamlarımızı iletin.. 

Süre uzun ama.. bir an önce götürmeye bakın, süre uzadıkça kafalar karışır.. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kusur karşıda, trafiği de mevcut. AXA dan herkes dosya açar sıknıtısız. dilediğiniz yere gidebilirsiniz. sizden ödeme çıkmayacak. kaskonuz var ise dosyayı oradan açılır, zira trafik sigortasından açılırsa yan sanayi parça gönderme hakkı var, kaskodan açılırs aorjinal parça gelir lazımsa

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
3 saat önce, Mehmet Ercan yazdı:

Teşekkür ederim Sani Bey. Karşı tarafın Axa Sigortadan trafik sigortası bulunmakta.

Şoför ehliyetli biri ise (o anda yanında olmaması engel değil) sigortasından temin edebilirsiniz. Ama kullanan ehliyetsiz biri ise, @Mehmet Ozyurek daha iyi bilir ama, sigorta ödemeyebilir. O zaman usun bir adli süreç sizi bekler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
5 saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Şoför ehliyetli biri ise (o anda yanında olmaması engel değil) sigortasından temin edebilirsiniz. Ama kullanan ehliyetsiz biri ise, @Mehmet Ozyurek daha iyi bilir ama, sigorta ödemeyebilir. O zaman usun bir adli süreç sizi bekler.

Ehliyeti sorulduğunda gösteremez ise cezası var. 

Geçmiş olsun, aracı Sabri ustaya bırakın eksper gelip dosyayı açsın sonra alıp işlerinizi halledince bırakırsıniz tekrar. Öncelikle eksper görüp tespitini yapsın kısa zamanda..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
1 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Ehliyeti sorulduğunda gösteremez ise cezası var. 

Ceza ayrı abi, ondan bahsetmedim. Ehliyetsiz aracı kullanmanın sigorta tarafında belki geçersiz kılma olayı olabilir diye yazmıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Bir saat önce, Sani Gerşon yazdı:

Ceza ayrı abi, ondan bahsetmedim. Ehliyetsiz aracı kullanmanın sigorta tarafında belki geçersiz kılma olayı olabilir diye yazmıştım.

Tamam işte onu diyorum, ehliyeti vardır o anda gösteremedi diye ceza yazılmıştır. Yoksa olay mahkemelik olur vs. Sigorta tabi ki ödeme yapmaz ama bence diğer sürücünün ehliyeti var..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
10 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

ama bence diğer sürücünün ehliyeti var..

İşte bunu tam anlayamadığım için öyle yazmıştım abi :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
22 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

kaskodan kendi arabanı yaptıramazsın ehliyetin yok ise, trafik senin arabanı öder karşının ehliyeti bile yok ise.  sende ehliyet yoksa kimsecikler ödemez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
kaskodan kendi arabanı yaptıramazsın ehliyetin yok ise, trafik senin arabanı öder karşının ehliyeti bile yok ise.  sende ehliyet yoksa kimsecikler ödemez

Sonra ruhsat sahibine rücu eder.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...