İçeriğe Yönlendir

Ev Kredisi ve Ev Alımı Hakkında.

Fatih Evcin

Recommended Posts

Serkan Toker
On 12.05.2018 at 22:02, Mehmet Göktürk yazdı:

Devlet bankalarının özelleştirilmesi gündeme gelebilir bu durumda. "zarar ediyor devlet bankacılık yapmaz" diyecekler.

Doğru aslında, devletin akçeli işlerle işi olmamalı.. 

Ben krediyi bitireli üç yıl olacak, öyle hafiflemiştim ki anlatamam. Şimdi sırf macera olsun diye bir daha başlayasım var.. :D İlk çektiğimde 1.55 ile çekmiştim. Faizler düştü yapılandırma sonucu 37 bin lira karım olmuştu hemen focusu almıştım. Geri ödemede kar oldu bu arada, toplamda yani. Zaten cebimden çıkacağını hesap ettim diyerek aldım gitti arabayı.. ;)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
13 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Doğru aslında, devletin akçeli işlerle işi olmamalı.. 

Ben krediyi bitireli üç yıl olacak, öyle hafiflemiştim ki anlatamam. Şimdi sırf macera olsun diye bir daha başlayasım var.. :D İlk çektiğimde 1.55 ile çekmiştim. Faizler düştü yapılandırma sonucu 37 bin lira karım olmuştu hemen focusu almıştım. Geri ödemede kar oldu bu arada, toplamda yani. Zaten cebimden çıkacağını hesap ettim diyerek aldım gitti arabayı.. ;)

Zaten kredi borcu biten kimi görsem bir kaşıntı tutuyor :D Arabayı mı değiştirsem, 2. evi mi alsam, arsa tarla bağ bahçe mi alsam. O şekilde yaşamaya alıştığı için insan kredi borcu bittiği ilk ay piyangodan para çıkınca afallarmışcasına oluyor parayı ne yapacağını şaşırıyor :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
18 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Zaten kredi borcu biten kimi görsem bir kaşıntı tutuyor :D Arabayı mı değiştirsem, 2. evi mi alsam, arsa tarla bağ bahçe mi alsam. O şekilde yaşamaya alıştığı için insan kredi borcu bittiği ilk ay piyangodan para çıkınca afallarmışcasına oluyor parayı ne yapacağını şaşırıyor :D

Geçen bir konu vardı. Ev kredim bitti şimdi ne yapmalıyım diye. Yenisini çek dememek için zor tuttum kendimi. Meğer ipotek fekkinden bahsediliyormuş. 

Ben 60 aydan bir gün yukarı vadede çekmem deyince hanım ağlamaklı oldu. Dedim aha boşayacak. Geçen triplekslere bakıyor. Evi satıp üstüne kredi çekeriz demesin mi bir de...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Hayırlısı ile bugün aradığım evi buldum ve  kaporasını verdim.

bankaya da gittim. yarın evraklar ile tekrar gideceğim. 0.98 halkbank. çok stresli bir süreçmiş gerçekten :(

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
  • Beğen 12
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
11 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Hayırlısı ile bugün aradığım evi buldum ve için kaporasını verdim.

bankaya da gittim. yarın evraklar ile tekrar gideceğim. 0.98 halkbank. çok stresli bir süreçmiş gerçekten :(

Hadi hayırlısı olsun tatlı telaşlar bunlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hayırlı olsun, ilk taksiti ödeyince rahatlama gelir :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
59 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Hayırlısı ile bugün aradığım evi buldum ve  kaporasını verdim.

Yüz küsür imza atmaya hazır ol 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

tefeciden para alırsın faiziyle ödersin başka şeydir.

patronla ortak ev alırsın büyük kısmı senin yerine o öder sen ona ay ay ödersin başka şey.

bankada da böyle bir sözleşme ve prosedür var, katılımda parayı eline alan oldu mu şu ana kadar?

@Fatih Evcin hayırlı olsun darısı başıma :)

vakıf katılımı düşünüyorum ben de verirlerse tabi, önce evi bulmak lazım tabi bi de.

Şimdi aç aç ev dolaşırsam kesin ilk gittiğimde kapağı atarım gibime geliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Hayirli olsun :) Akilli dusunene kadar deli oglunu everir torunu olurmus diyelim bu konu acilali 4. ay bitecek neredeyse [emoji23]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

hayırlı uğurlu olsun kara geçtin bile rahat ol.

yüzlerce sayfa imza atacaksın elini ısındır şimdiden :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alan kazanır. Alın. Taksit rakamını mantıklı belirleyin yeter.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

hayırlı olsun nekadarlık ev aldın nekadar kredi cekecen kac ay

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba tekrardan :)

gerçekten ne zormuş bu iş ya :) bi ara imza atmaktan otomatiğe bağladım kendimi :) 

140.000 Lira 120 ay kredi başvurusunda bulunduk bakalım. Bugün 16:00 a kadar haber gelecekmiş ön başvuru onaylanırsa, Sonra eksper atanacakmış. 

Belediyeye falan gidip hiç sormadım tapu ile ama bi sorun çıkar mı ki? yani banka yeterli oranda incemele yapıyoru mu

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Şimdi, Fatih Evcin yazdı:

Arkadaşlar merhaba tekrardan :)

gerçekten ne zormuş bu iş ya :) bi ara imza atmaktan otomatiğe bağladım kendimi :) 

140.000 Lira 120 ay kredi başvurusunda bulunduk bakalım. Bugün 16:00 a kadar haber gelecekmiş ön başvuru onaylanırsa, Sonra eksper atanacakmış. 

Belediyeye falan gidip hiç sormadım tapu ile ama bi sorun çıkar mı ki? yani banka yeterli oranda incemele yapıyoru mu

Borcu varsa satış gecikir en fazla. Banka inceleme yapmıyor ekspertiz hizmetini veren şirket yapıyor onu. Zaten banka yaş tahtaya basmaz merak etmeyin. Fazladan 10 bin lira falan bulunsun elinizin altında. Ekspertiz, dask, konut sigortaları, hayat sigortası, tapu harcı ıvırı zıvırı derken benim bi 10 binim gitti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
8 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Banka sadece değer tespiti yapar diye düşünüyorum.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Ev dükkanüstü 1. kat olarak geçiyor. 

ama tapuda zemin yazıyor. ve kat mülkiyeti işaretli. 

Aldığım kişilere güvendiğim için pek birşey çıkacağını sanmıyorum.

tapu harcı konusunda herkes evin değerini 200.000 göster az para öde diyor . kredi de az çekiyorum ya.

300.000 e aldığım evi 200.000 e aldım demek nasıl olur Benim pek içime sinmiyor böyle konular ama bilemiyorum. 3.000 tl az tapu harcı ödenecekmiş az gösterirsem.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
12 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Ev dükkanüstü 1. kat olarak geçiyor. 

ama tapuda zemin yazıyor. ve kat mülkiyeti işaretli. 

Aldığım kişilere güvendiğim için pek birşey çıkacağını sanmıyorum.

tapu harcı konusunda herkes evin değerini 200.000 göster az para öde diyor . kredi de az çekiyorum ya.

300.000 e aldığım evi 200.000 e aldım demek nasıl olur Benim pek içime sinmiyor böyle konular ama bilemiyorum. 3.000 tl az tapu harcı ödenecekmiş az gösterirsem.

5 yıl içinde satma durumu olurrsa ve aldığınız kişi yüksek fiyattan göstermek isterse size ekstra bir vergi çıkar bunu unutmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
2 dakika önce, Ali Gök yazdı:

5 yıl içinde satma durumu olurrsa ve aldığınız kişi yüksek fiyattan göstermek isterse size ekstra bir vergi çıkar bunu unutmamak lazım.

satıcı dün bana ne kadar kredi kullanmak istediğimi sordu, sanırım o da bi kurnazlıkpeşinde :)

Yorum bağlantısı
Ali Gök

belki oda alırken epey düşük göstermiştir şimdi yüksekten gösterirse fark çıkacağından çekiniyordur . karışık bu ticaretler biraz :D 

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Hayırlı olsun. Allah sağlık sıhhatle oturmayı nasip etsin. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Ekpser belediyeden bina planı, iskan raporu, dairenin tam yeri gibi şeylere çalışarak gelir. Kapıdaki numaraya bile bakmaz, projeye bakarak dairenin yerini belirler. Bir nevi şu an evi alan banka. Bu nedenle sağlama alırlar, tapu harcı meselesi ise tam bir karmaşa. Ben tapu memurundan ve evi aldığımdan müteahhitten laf işittim. Yine de rakamı yüksek yazdırdım ve 4 yıl sonra vergi dairesi eve kağıt yollayıp görüşmeye çağırdılar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
32 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Ekpser belediyeden bina planı, iskan raporu, dairenin tam yeri gibi şeylere çalışarak gelir. Kapıdaki numaraya bile bakmaz, projeye bakarak dairenin yerini belirler. Bir nevi şu an evi alan banka. Bu nedenle sağlama alırlar, tapu harcı meselesi ise tam bir karmaşa. Ben tapu memurundan ve evi aldığımdan müteahhitten laf işittim. Yine de rakamı yüksek yazdırdım ve 4 yıl sonra vergi dairesi eve kağıt yollayıp görüşmeye çağırdılar..

Görüşme nasıl geçti :)

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
15 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Görüşme nasıl geçti :)

Şimdi şöyle izah edeyim, devlet gün saat ve dakika yazarak sizi görüşmeye çağırıyor ve mazaret kabul etmeyecek gibi görünüyor. Gidip görüştüm, anlattım biz sizi anladık dediler. Müteahhiti anlamadılar ama... :D

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Kredimin ön onayı geldi exper yönlendirildi :) 

Sanırım %50 oranında işlem tamamlandı :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...