İçeriğe Yönlendir

Şanzıman Yağı Özelliği Hakkında

Fatih Taş

Recommended Posts

Fatih Taş
(düzenlendi)

2010 benzinli manuel vites cruze aracımda şanzımandan belirli devir aralıklarında hızlanırken cızırtı gibi dişli sürtmesi gibi sesler geliyordu, şanzımanın yağını kontrol ettiğimizde yağın nrmalden daha ince olduğunu ve eksilmiş olduğunu gördük, 75-90 motul şanzıman yağı koyduk, bu sefer araç ısınıncaya kadar mı artık tam emin değilim, yaklaşık 45 dakika boyunca hiç ses gelmiyor,45 dakika sürdükten sonra hafif hafif eski ses gelmeye başlıyor, bunun sebebi ne olabilir? 45 dakikalık zamanda yağın giderek incelmesi sonucu boşlukları tam dolduramaması ve titreşim yapması mı, yoksa yağın şanzıman içinde tamamen dağıldıktan sonra bazı yerleri yağsız bırakması mı? şanzıman yağı, ısınınca kalınlaşıyor mu, inceliyor mu? eğer inceliyorsa 75-90 yağın bir kalınını koysam bu sesden tamamen kurtulur muyum?

tarihinde Fatih Taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şanzımanda sorun var. Yeni yağ sorunu bir süre gizliyor. Ancak yağ ısınınca sorun yine hissedilmeye başlıyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Taş
(düzenlendi)
50 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Isınınca incelir

ozaman biraz kalın yağla denemek gerek, demek ki yağ ısınınca da, soğukkenki akıcılığında olsa ses hiç gelmeyecek, peki kaçlık yağ koydurayım?  yağ kalınlaşınca başka problem yaratır mı? bana kalırsa şanzıman motor kadar hassas bir parça olmadığı için yağın bir nebze kalınlaşması sorun oluşturmaz ... bu arada, yağ numarasındaki 75-90 ın anlamı ne oluyor? ısınınca 90 değerinemi 75 değerinemi geliyor? 

Mehmet hocam şanzımanı işlemden geçirmeden önce yağ değişimi yapıp ne oluyor bakacağım.

tarihinde Fatih Taş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

O zaman. Olması gereken yağı koymalısınız. Kaç numara koyayım değil de. Kulavuzda ne yazıyor olmalı soru :)

Yağ ısınınca 75 oluyordur.

Yorum bağlantısı
Fatih Taş

ilk mesajda yazdım ama dikkat etmediniz galiba, zaten kılavuzunda yazan yağı yeni koydum, 75-90... yine ısınınca hafiften ses geliyor, bu sesten kurtulmak için bir miktar kalın yada ısınınca da soğukkenki özelliğini koruyan yağ koymayı planlıyorum...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tamam da. Uygun olmayan yağ sorunu çözmeyecek ki. Gizleyip büyütecek.
Galericilerin diferansiyele gres basması ile aynı mantık bu.

Yorum bağlantısı
Fatih Taş

önerilen yağı koymak doğru olanı ama 75-90 yerine 80-90 koysam pek birşey zararı olmaz gibi geliyor bana, sonuçta sesten kurtulma ihtimali de var, 3 litre yağ 50 tl...

Yorum bağlantısı
Fatih Taş

biraz kalın yağ koymakla sorunun büyüyeceğini sanmıyorum. öyle düşünsem zaten yağı değişmeyi düşünmem.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...