İçeriğe Yönlendir

Camdaki Buğudan Kurtaran İlginç Yöntem!

Sertaç Karginer

Recommended Posts

Arif Aykın

Ben slika kullanıyorum mesleğim gereği elektrik panolarının içinde transfer esnasında bir yerden başka bir yere hava değişimi vs durumlar olduğundan içerisindeki elektronik kartlar olsun diğer ekipmanlar olsun nemden zarar görmemesi için slika torbaları koyuluyor. Arabanın belli başlı bölgelerine koydum buğulanma olmuyor çok şükür. Tabi bir senelik ömrü var yani bir kere nem çektiği zaman tekrar çekmiyor. Kedi kumu tavsiye edenlerde vardı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Klima arkadaşlar.. Başka bişey denemeye gerek yok :)

Klimayı açın.. 

Ama haber ilginç tabi :) 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Yan aynalardaki su birikintisini kaydırmak içinde vazelin kullanın gibisinden yorumlar okumuştum deneyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Evin balkonu cam ile kapattım. İçeri de ufo koydum. Kışın kar yağışını izleme adına sürekli balkonda otururum. 

Evet denildiği gibi traş köpüğü ile camı silince uzunca bir süre camlar buğu yapmıyor. Bu yöntemi klima yönlendirmesi arızalanan Ford aracımda da denedim gayet başarılı. Ama insanı bayağı uğraştırıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
7 saat önce, Sertaç Karginer yazdı:

Haberde Traş köpüğünün araba camlarındaki buğulanmayı önlüyeceği söyleniyor. Belki faydalı olur:)

http://www.milliyet.com.tr/araba-camindaki-bugudan-kurtaran-pembenar-galeri-dismekan-2542922/?PAGE=1

Ben lastik parlatıcı olarak denedim, iğrenç bişey olmuştu :D

16 dakika önce, Recep Demirci yazdı:

Yan aynalardaki su birikintisini kaydırmak içinde vazelin kullanın gibisinden yorumlar okumuştum deneyeceğim.

Yan aynalara rüzgar gelmediğinden su kaydırıcı ürünler beklenen performansı veremiyor.

@Harun Kocaçalışkan a/c açık olsun, sıcağı da açsanız buğuyu çözüyor ;) zaten buğu en çok ilk sürüş anında, motor açıkken oluyor, nemsiz hava sanırım buğuyu çözen şey.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
16 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Klima arkadaşlar.. Başka bişey denemeye gerek yok :)

Klimayı açın.. 

Ama haber ilginç tabi :) 

Abi klima çok soğuk havalarda devreye girmiyor galiba. Giriyor mu? Ford kitapçığında 4C altında çalışmaz diyordu klima için.

Bu yöntem de enteresanmış. Traş köpüğü yerine jel kullansak nasıl olur acaba :biggrin: 

Bir tane sprey şişenin içine jel doldurup daha sonra bir miktar sulandırarak camlarda denenebilir.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Diş macunu da aynı etkiyi sağlıyor ama uğraşmaya değmez bence, klima varken. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

kedi kumunu da çorap içinde araçta bulundurmak fayda sağlıyor diye okumuştum

kedi kumunu da çorap içinde araçta bulundurmak fayda sağlıyor diye okumuştum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Benim 98 mondeoda bile ön cama max.hava üfleme tuşu vardı.Aşağı yukarı son 15-20 senedir üretilen araçların çoğunda bu imkan var ve camı bir kaç dakikada temizlerken dedenizden kalma usuller ile neden uğraşılırki? Buğu önleme işini en son 88 model reno 12 de yapardım ondan sonraki araçlarımın hiç birinde uğraşmaya gerek duymadım. Dış hava sirkülasyonunu kapatırsanız ve uzun süre açmazsanız cama ne sürerseniz sürün içeride kalan nem nedeni ile bunu önlemeniz mümkün değildir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir saat önce, Harun Kocaçalışkan yazdı:

Abi klima çok soğuk havalarda devreye girmiyor galiba. Giriyor mu? Ford kitapçığında 4C altında çalışmaz diyordu klima için.

Sanmıyorum.. Çalışır.. Çalışmalı.

Aksine 4 derecenin altında otomatik açmalı.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Klima anında çözer ancak şu sıkıntı var ; misal klima açmadan evvel araç içi 10 dk da buğu yapıyorsa klima açın buğu gitsin kapatın 3 dakika sonra buğu yapmaya başlıyor. Bu yüzden bir defa klima açtıysanız sürekli açık tutmak veya açıp kapatmak gerekiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
30 dakika önce, Ayhan Onaran yazdı:

Klima anında çözer ancak şu sıkıntı var ; misal klima açmadan evvel araç içi 10 dk da buğu yapıyorsa klima açın buğu gitsin kapatın 3 dakika sonra buğu yapmaya başlıyor. Bu yüzden bir defa klima açtıysanız sürekli açık tutmak veya açıp kapatmak gerekiyor.

Abi ben ilk çalıştırmada olan buğuyu a/c ile çözüp motor ısınınca a/c yi kapatıyorum ön cama sadece hava veriyorum, sonradan buğu olmuyor. 5 kişilik arabaya 8 kişi binerse a/c şart ama :D araç içi hacim/yolcuların nefes gücü/havanın nem ve ısısı vs içeren bir formülü vardır muhakkak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

bende dış cam donmasından bahsedeyim.. arabayı porsuk çayı kenarına bırakıyordum, kış camlar donuyordu, sprey almıştım dıştan sıkıyordum buz eriyordu ama, buhusu gitmiyordu anca 100-200 m gideceksin hava vuracak cama öyle açılacak, iç buhulanmada eline silersin cam açarsın klima verirsin ama dış buhulanmada o da yok, tehlikeli oluyor..  ya ön cam ısıtımalı olacak ya da eski sistem karton çarsaf vs serecen ön cama:=) 

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Arkadaşlar, ben de buğu sorununu klima ile çözüyorum. Ayrıca klimanın sağlığı için kışın da çalıştırılması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araçta iki kişiden fazla isek. Buğu kaçınılmaz. Bu durumda ya cam açılacak ya klima.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bagajda ivir zıvır dolu olmazsa hava araç içine girip rahatça çıkarsa buğu biraz ilerleyince kendiliğinden dağılıyor zaten. Yağmurlu havada ıslak kıyafetlerle 3-5 kişi arabaya binerse sıkıntı oluyor onun haricinde arka kapı camları buğulu kalır en fazla orayı da ben görmüyorum bana rahatsızlık vermiyor. Polen filtresi de tıkalı olmayacak tâbi bu arada..

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Simdiki aracimi ilk aldigimda ciddi bir bugulanma problemi yasiyordum. Klima falan hicbir sey kar etmiyordu. Sonradan ic hava sirkulasyonu kapaginin takili kaldigini kesfettim. Ufak bir operasyonla çikan kismi yerine oturttum. O gun bugundur klima acik oldugu surece bugu sorunu kalmadi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
23 saat önce, Serkan Toker yazdı:

Bagajda ivir zıvır dolu olmazsa hava araç içine girip rahatça çıkarsa buğu biraz ilerleyince kendiliğinden dağılıyor zaten. Yağmurlu havada ıslak kıyafetlerle 3-5 kişi arabaya binerse sıkıntı oluyor onun haricinde arka kapı camları buğulu kalır en fazla orayı da ben görmüyorum bana rahatsızlık vermiyor. Polen filtresi de tıkalı olmayacak tâbi bu arada..

film yasak ancak araç içine buhar malkinesi koysak? cezası var mı?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Ben çıra yakıp isleme yapıyorum.. Biraz koku oluyor ama olsun.. :D

Yorum bağlantısı
Cem Işık
5 dakika önce, Serkan Toker yazdı:

Ben çıra yakıp isleme yapıyorum.. Biraz koku oluyor ama olsun.. :D

Abi arka koltuğada fileto somon diz tek sıra,hazır çıra yakılmışken harika olur?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
11 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Babamın filmsiz arabasıyla bekarken Bostancı sahilde buhardan değil de farklı şeylerden uyarıyordu polisler :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...