İçeriğe Yönlendir

Hadi Hayırlısı Olsun, Yerli Otomobil İmzaları Atıldı

Serkan Aktay

Recommended Posts

Mehmet Yeter
Sani Gerşon yazdı:

Abi,

Bak şu forumda bir kişinin dahi "biz yapamadık" cümlesine sevineceğine inanmıyorum. Hepimizin kızdığı tek bir şey var ki, yurtdışında TASARLANMIŞ, üretilmiş bir ürünü, yeni diye bize yutturulmak istenmesidir. Hem de bunu yaparlarken yerli diye yutturmak istemeleridir.

Hepimiz isteriz ki, bir markamız olsun, dünyaya satabilelim.

Ancak halkın gönlünde yatanı söyleyeyim:

1- Devrim otomobili kadar yerlisini isterdik.

2- Devrim kadar olamıyorsa mevcut "yerli" otoların oranını geçsin.

3- Biz yaptık demesinler de, bunu uygun gördük, en iyisinin bu olacağına inanıyoruz desinler.

Bu arada bil ki, ben %100 destekliyorum. Kızdığım yerler var ama desteğim %100. İnşallah daha da iyi olacağız bu konuda.

Duygularıma tercüman oldunuz aslında Sani hocam amaç yapılan üründe değil her yapılanın arkasında yatanlar, ne hikmetse yapılan hiçbirşey yararımıza olmuyor illaki bir yerden milleti etkiliyor örnek tonla dolu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

açık söyliyim esas olan ihtiyaç garibanlarında alabileceği bir araba yapabilmek bu ülkede.

bugün bu forumda bu arabayı 200 civarı bir bütçe ile satılırsa çok adam çıkar alacak yada alabilecek

ama mevzu 50 60 bine araba satıp şuanda dar bütçe ile geçenen çoğu kişiyi araç sahibi yapmak.

alman asgari ücretlisi 10 maaşla alıyormuş keşke bizde 20 30 maaşla alabilsek. 150 maaşla değil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

İsterse herşeyi dışarıda üretip burada toplasınlar ama vatandaşın yararına alabileceği bir otomobil üretimeleri.

Hammadde ve Parça fiyatları ortada. 50 60 bine araç hayalden öteye geçmez.

Bu segment için 150 bin iyi fiyat.

Ön sipariş alırken arabanın fiyatıda şu kadar olacak diyeceklermi acaba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Meselelerden biri satış garanti verip bunun bize yol, köprü ve su olarak geri dönmesi. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bozuk plak gibi tekrar edeceğim. Ülke içi satışı unutun. Global pazarda ciddi satış olursa isteyen gidip en iyi aracı alır ekonomik kalkınma ile. 

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur yazdı:

İsterse herşeyi dışarıda üretip burada toplasınlar ama vatandaşın yararına alabileceği bir otomobil üretimeleri.

Hammadde ve Parça fiyatları ortada. 50 60 bine araç hayalden öteye geçmez.

Bu segment için 150 bin iyi fiyat.

Ön sipariş alırken arabanın fiyatıda şu kadar olacak diyeceklermi acaba.

şuanda sıfır 100 bine  satılan  egeanın ötv siz hali ne kadar ki mesela ?

neden hayalden öteye geçmesin.  50 60 bine garibanın alacağı bir arabada yapılabilir

zengin 200 300 arabaya verebilene çok da elzem ihtiyaç değil yer li otomobil.  bu segmentte kaliteli bu paralara yine üret sat parası olan alsın

öncelik şuanda araba alamayan adamlarda. bu ülkenin çoğu hala fakir yada herşeyi kredi borcu altında 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bu suv aracın fiyatı şuanki emsallerine göre olur deniyor, yani emsalleri kim? Tesla sanırım, fiyatı ne? şöyle sahibindende bakındım, tesla model x  SUV 1.000.000 tl. 2006 model üstelik...

en ucuz tesla model 3  650.000 tl. gibi... tabii bunlarda satıcının yani Teslanın karıda var, alan satanında vs. Model X in fabrika çıkış malyeti ne acaba, esas ona bakmak lazım, kaç dolarsa bizim arabada o kadar olur sanırım, tabii sıfır vergiyle...

bizim bu suv bence en ucuz ve sıfır vergiyle bile 300 ü geçer,  Tübitağın araba bile 50.000 dolar deniyordu diye hatırlıyorum, kısaca fazla hayal kurmak istemiyorum.... 

İnşallah olur ama şuanki halimizle ve bu kafayla zor...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gök yazdı:

açık söyliyim esas olan ihtiyaç garibanlarında alabileceği bir araba yapabilmek bu ülkede.

bugün bu forumda bu arabayı 200 civarı bir bütçe ile satılırsa çok adam çıkar alacak yada alabilecek

ama mevzu 50 60 bine araba satıp şuanda dar bütçe ile geçenen çoğu kişiyi araç sahibi yapmak.

alman asgari ücretlisi 10 maaşla alıyormuş keşke bizde 20 30 maaşla alabilsek. 150 maaşla değil

geçen ocakta BMW X7 lansman fiyatı münih te 127 bin euro idi.. net fiyat yani alamancının fiyatları referans olmaz bize.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Ali Cihangiroğlu yazdı:

bu suv aracın fiyatı şuanki emsallerine göre olur deniyor, yani emsalleri kim? Tesla sanırım, fiyatı ne? şöyle sahibindende bakındım, tesla model x  SUV 1.000.000 tl. 2006 model üstelik..

Karşılaştırılan araçalara göre fiyatıda uçmaz umarım. 

Şunuda iliştireyim şuraya.

6-ysqu.jpg.jpg

Dogan Arsiray yazdı:

127 bin euro

Almancıda 100 ay çalışmak zorunda o zaman.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Dogan Arsiray yazdı:

geçen ocakta BMW X7 lansman fiyatı münih te 127 bin euro idi.. net fiyat yani alamancının fiyatları referans olmaz bize.

egeanın ötv siz fiyatı ndan referans alsak ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

pilin değeri toplam maliyetin yarısı ise, o halde vergi vs teşviki olursa muadili olduğu en ucuz aractan en çok yüzde 30 ucuz olur herhalde. yani egea parasına olmayacağı belli.

benim merak ettiğim birşey var,neden menzili daha uzun tutmak adına daha küçük güçlerde daha hafif bir araç ile başlamıyorlarki? daha çok satılsa yatırım maliyetlerini çabuk kapatsa...

corsa,fiesta gibi birşey mesela?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Dogan Arsiray yazdı:

pilin değeri toplam maliyetin yarısı ise, o halde vergi vs teşviki olursa muadili olduğu en ucuz aractan en çok yüzde 30 ucuz olur herhalde. yani egea parasına olmayacağı belli.

benim merak ettiğim birşey var,neden menzili daha uzun tutmak adına daha küçük güçlerde daha hafif bir araç ile başlamıyorlarki? daha çok satılsa yatırım maliyetlerini çabuk kapatsa...

corsa,fiesta gibi birşey mesela?

C heçbek ve B suv da olacak. B sedan olmasa da B suv.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Önder Özcan yazdı:

Ne kadar sevinirsin di mi yapamadık deseler.

24 saat geçmiş havada bırakmam. Sanayi içinde doğup otomotiv sektöründe büyüdüm, konudaki yorumlarımda bu cümleye sebep olabilecek tek felsefik yorumum bulunmaz, teknik adamım,

üretimin 2 ayağı vardır:1.para 2. matematik

bunun dışındakiler lafugüzaftır.

Bu yüzdendir ki anadol ile elantra geçmişlerine bakılarak sanayide neden bu kadar  geri kaldığımız anlaşılabilir.

Kore sanayicisini korur.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

24 saat geçmiş havada bırakmam. Sanayi içinde doğup otomotiv sektöründe büyüdüm, konudaki yorumlarımda bu cümleye sebep olabilecek tek felsefik yorumum bulunmaz, teknik adamım,

üretimin 2 ayağı vardır:1.para 2. matematik

Bu yüzdendir ki anadol ile elantra geçmişlerine bakılarak sanayide neden bu kadar  geri kaldığımız anlaşılabilir.

Kore sanayicisini korur.

Mesajı sana yazan kişi ben ve Sani'nin mesajını da havada bıraktı. Kaldı ki okudu kaç kere. Neye dayanarak o laf etti bende merak ediyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)

Çok güzel bir video daha

4 yıldır tesla elektrikli araç kullanan teslaturk vlogunun sahibi olan Emir Tunçyürek.

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
harf hatası
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Passat almadan 6 ay önce para verip bekleyen milettiz. Yerli malımız için feda olsun her ödeyeceğim kuruş 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
24 saat geçmiş havada bırakmam. Sanayi içinde doğup otomotiv sektöründe büyüdüm, konudaki yorumlarımda bu cümleye sebep olabilecek tek felsefik yorumum bulunmaz, teknik adamım, üretimin 2 ayağı vardır:1.para 2. matematik

Kore sanayicisini korur.

Çağlar Bayurun otomotiv sektöründeki bilgisini tecrübesini küçümseyecek değilim. İşte o sebeple o mesajı yazdım. Bu konudaki mesajlarına dönüp bakarsan 1 kere bile "vatana millete hayırlı olsun, iyi olur umarım, bu da bir adımdır, yanlış ve- veya eksik yönleri var ama düzelir" vb dediğini göremezsin. Konuyla alakalı mesajlarında hep bir hafif alaycı tavır, bir bıyık altından gülümseme var. Başka birilerinin aynı tavrına zaten kayıtsızım. Defalarca aynı ortamlarda bulunmamızın getirdiği (arkadaşlık de, tanışıklık de, samimiyet de, adını sen koy) münasebet adına öyle yazdım. Daha yapıcı (eleştirili de tabi ki) mesajlar beklerdim senden. Hem de sektörden biri olarak. 

O mesajdan bu mana mı çıkıyor?  Nerde saab? Satın almıştık hani? Almadık mı yoksa, kandırdılar mı bizi, yok canım ne kandırması 

Hayir o mesajdan cikmadi o mana, mesajlardan cikti. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

bir aylik asgari ucreti kapora olarak on talep icin verebilirim. cybertruck 100 dolarmi toplamisti? 250000 on siparis almislar.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Önceki aracı da 2019da yollarda görecektik, insanlar inanmamakta haklı gibi.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Evren Erakçora yazdı:

Önceki aracı da 2019da yollarda görecektik, insanlar inanmakta haklı gibi.

Aynen dün bekledim ama gelmedi kamuflajlı Cadillac...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konunun siyasetten ari olarak konuşulması imkansız. Ancak özünden saptığını görüyorum. 
Eleştiri iyidir ama dozunu artırmak konuyu saptırmak da işimizi zorlaştırır. 

Lütfen sadece tanıtılan otomobil ile ilgili ilerleyelim. Kimseye fikrimizi empoze etmeye çalışmayalım.

Ülkenin ekonomik durumu, bu aracın üretilip üretilmeyeceği konuları facebook gruplarının gündeminde kalsın. 

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Siyasiler birbirine her şeyi söyler fakat vatandaş söylememeli. Çoğu vatandaş ülkenin iyiliğini ister fakat iyiye giden yolda birbirinden farklı fikirleri vardır. Diğerinin fikri farklı olduğunda hakarete varan laflar etmemeliyiz. Fikrini desteklemediğini söyleyin ama lütfen gurur kırıcı laflar etmeyin. Siyaset dışı olarak araba ile ilgili konuşalım bence. Onlar yaptı, biz yaptık, onlar bilmiyor, biz biliyoruz...vb gibi laflardan kaçınarak konuşulmalı. 

Bunları niye yazdım çünkü üzülüyorum insanların siyasetçi gibi birbirine hakaret etmesine. 

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Eyüp Çetin yazdı:

Siyasiler birbirine her şeyi söyler fakat vatandaş söylememeli. Çoğu vatandaş ülkenin iyiliğini ister fakat iyiye giden yolda birbirinden farklı fikirleri vardır. Diğerinin fikri farklı olduğunda hakarete varan laflar etmemeliyiz. Fikrini desteklemediğini söyleyin ama lütfen gurur kırıcı laflar etmeyin. Siyaset dışı olarak araba ile ilgili konuşalım bence. Onlar yaptı, biz yaptık, onlar bilmiyor, biz biliyoruz...vb gibi laflardan kaçınarak konuşulmalı. 

Bunları niye yazdım çünkü üzülüyorum insanların siyasetçi gibi birbirine hakaret etmesine. 

İmzamı atarım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Konu ne kadar uzamış böyle. 

size net bir şey söyleyeyim. Öncelikle bunlar konsept araçlar. Bu kalitede elbet üretilmesi de olası. Lakin bu kalitenin altında araçlar gelecektir. Günün parasıyla 150-200 bine, tanıtılan araçlar kadar lüks ve 1.sınıf malzeme kalitesi olmayan araçlar satılacaktır. Ben böyle düşünüyorum.

diğer konu ise, bu işi devlet yapmıyor arkadaşlar. Maaşlara kadar gitmiş konu. Devlet destekli özel bir oluşum işi üstlenmiş durumda. O yüzden yapılırsa ne ala. Yapılmazsa eskisi gibi. Ama en azından bir hamle olmuş olur. Belki birilerinin önü açılır. İnanın bu bile bir şeydir bu ülkede. 

Siyasetten bağımsız olarak sonuna kadar destekliyorum. Olmazsa da böyle bir girişimin olması bile bir şeydir der geçerim. Çok uzatmanın anlamı yok. 

bu arada konu içinde maaşlar bile zor ödeniyor lafı dolaşıyor. Batık belediyeler bile 1 gün aksatmadan maaşları ödüyor. Şirketlerinde bile. 

eski krizlere nazaran çok dah iyi bir süreç geçiyor. İster kabul edin ister etmeyin. 

yanlış olan inşaata bu kadar bel bağlanmasıydı. Bu hatadan dönülür umarım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir
Bu konu kapalıdır.
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...