İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Rölanti Sorunları

Engin Bilen

Recommended Posts

Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Mondeo Mk3 olan herkesin başına en az bi kez gelir.

Karter havalandırma hortumu. Benimkinin içine yay koydular eğilip bükülmesin diye.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sayın Gökşen Gürbüz,

Açtığınız konu ve gönderdiğiniz mesajlarda imla kurallarına (noktalama işaretleri/küçük-büyük harfler), gönderdiğiniz fotoğrafların küçük - çok büyük boyutlu olmasına,

alıntılarda fotoğraflar gibi gereksiz kısımların silinmesine, standart font kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konuyla ilgili detaylı bilgi http://www.fordclubt...ilecek-hususlar linkinde bulunmaktadır.

Kural dışı konu ve mesajların tekrarı halinde cezai yaptırım uygulanacaktır.

Göstereceğiniz hassasiyet için teşekkür ederiz.

- Ford Club Türkiye Yönetimi

Ayrıca,

Bu bölüme açılan tüm konular yönetim onaylıdır. Sürekli yeniden açmanıza gerek yoktur ;)

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan

Daha bilgili arkadaşlar cevap verecektir ama ben aklıma gelenleri yazayım.

1-Karter havalandırma hortumu ve motora giren diğer hortumlar çok dikkatli kontrol edilecek.

2-Maf sensörü,rölanti sensörü başta olmak üzere diğer sensörlerde ehil birisi tarafından temizlenecek.

3-Buji,buji kabloları ve bobin değiştirilecek.İnşallah rölanti salınımı düzelir ve aracınızı keyifle kullanırsınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Benzer sorunu ben de geçenlerde yaşadım. Benim aracım dizel. Sizin aracınız dizel mi, benzinli mi, yazmamışsınız. Sizin sorununuz aynı olmayabilir, ancak aracım için yaptırdığım işlem sonunda sorunum çözüldü. Ben elektriksel bir sorun olduğunu sanarak oto elektrikçiye gitmiştim. Alternatör şarjı ölçüldü, sorun yoktu. Akü de aynı şekilde ölçüldü, sorun yoktu. Oto elektrikçim bu konuda deneyimliymiş, ids ile enjektörleri kontrol etti. İki enjektörümün fazla püskürttüğünü belirtti. Bir oto tamircisinde enjektörleri söktürdüm. Bir dizel pompacıda enjektörleri fiziksel olarak kontrol ettirdim. Onlar da ikisini sağlam, ikisini de arızalı diye ayırdılar. Arızalı diye ayrılanlar üç dört defa temizlik işlemine tabi tutuldu. Her seferinde basınç kontrolleri yapıldı. En sonunda diğer sağlam ikisi gibi yakıt püskürttüğü görüldüğünde simülatöre bağlandı, birim zamandaki yakıt püskürtme ve geri dönüş miktarları ölçekli kaplarda test edildi. Hepsinin aynı değerlerde olduğu görülünce enjektörler tekrar takıldı. Çok şükür şu an o şikayetlerimden eser kalmadı. Arabam saat gibi çalışıyor.

İkinci sorunuz için önerim: Park sensörleri 55-70 aralığında. Sesli ve mesafe göstergeli minik ekranlı. Alıp kendiniz de montajını yapabilirsiniz. Çok kolay. Geçmiş olsun, kolay gelsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Sanırsam araç benzinli ? Buji ve Buji kablolarını değiştirin.. LPG var ise LPG ayarı isteyebilir..

Subap ayarı gerekebilir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Araç benzinli ise;

Daha bilgili arkadaşlar cevap verecektir ama ben aklıma gelenleri yazayım.

1-Karter havalandırma hortumu ve motora giren diğer hortumlar çok dikkatli kontrol edilecek.

2-Maf sensörü,rölanti sensörü başta olmak üzere diğer sensörlerde ehil birisi tarafından temizlenecek.

3-Buji,buji kabloları ve bobin değiştirilecek.İnşallah rölanti salınımı düzelir ve aracınızı keyifle kullanırsınız.

Sanırsam araç benzinli ? Buji ve Buji kablolarını değiştirin.. LPG var ise LPG ayarı isteyebilir..

Subap ayarı gerekebilir..

:good1: :good1:

Yorum bağlantısı
Halil Kılbaş

lastikçinin balans ayarı için yapıştırdığı kurşun gibi bişey var oda düşmüş olabilir temizleyip güzelce yapıştırmadıysa ihtimal

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Balans icin verdim lastikleri lastikciye, cikardi lastikleri birseyler yapti takti.

Birkac gun normal titremedi ama simdi cok artti. 30'la giderken bile titriyor.

Kollarim titremeye basladi araba yuzunden. Lastik degissem duzelir mi acaba?

Kadir bey daha önce gittiğiniz lastikçiye tekrar gidin.

30 ile giderken titreme yapıyorsa 60 ile giderkende benzer bir titreme olur diye biliyorum.

Bence lastikçiye gidip tekrar balans yaptırın.

Lastiklere balans yapıldıktan sonra titremenin kesildiğinden eminmisiniz.Eğer öyleyse lastiklerle ilgili sıkıntı olabilir.Lastiklerinizin durumu nedir

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/243176-mondeoda-titreme/page__view__findpost__p__1944898

Sorun buydu zaten. Balans kayması olmuş.

Yorum bağlantısı
Yakup Kadri Kuşcu

Bende de Petlas yönlü lastikler vardı. Rot balansçı bunlar balans tutmuyor dedi. Epey bir uğraştım. Düzelmemişti. Kışlıkları taktığımda tireme kesildi. Şimdi yazlık olarak tekrar Petlas taktırıp taktırmamakta kararsızım.

Yorum bağlantısı
Kadir Varol

Lastiklerden biri patladi sonunda, allahtan yoldayken patlamadi, ertesi sabah baktim inmis lastik, Gecen gun burada birinin yolda giderken tekeri patlamis, firlamis hatta, olumden donduler. Tekerlekler cok onemli gercekten de.

Yarin alacagim 4 yeni lastik. Gonul ister Michelin alayim ama pahali bayagi, bir oncekiler Michelin'di, iyi dayandilar. Dunlop bir de Toyo buldum, daha ucuzlar. Dunlop'u alirim muhtemelen. Sizin tavsiye ettiginiz lastik varsa onlardan da alabilirim. 1 sene daha kullanip (30 000- 40 000 km olur) satarim zaten arabayi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
Lastiklerden biri patladi sonunda, allahtan yoldayken patlamadi, ertesi sabah baktim inmis lastik, Gecen gun burada birinin yolda giderken tekeri patlamis, firlamis hatta, olumden donduler. Tekerlekler cok onemli gercekten de.

Yarin alacagim 4 yeni lastik. Gonul ister Michelin alayim ama pahali bayagi, bir oncekiler Michelin'di, iyi dayandilar. Dunlop bir de Toyo buldum, daha ucuzlar. Dunlop'u alirim muhtemelen. Sizin tavsiye ettiginiz lastik varsa onlardan da alabilirim. 1 sene daha kullanip (30 000- 40 000 km olur) satarim zaten arabayi.

Lastik patlaması cidden çok tehlikeli.

Ben dunlop değil Toyo derim. Yorumlar çok olumlu. Ben çok aradım hatta 1-1.5 ay aradım bulamadım. Gittim petlas aldım.

Bu arada bi lastiğin ömrü 40 -50 bin km.

Bende de Petlas yönlü lastikler vardı. Rot balansçı bunlar balans tutmuyor dedi. Epey bir uğraştım. Düzelmemişti. Kışlıkları taktığımda tireme kesildi. Şimdi yazlık olarak tekrar Petlas taktırıp taktırmamakta kararsızım.

Bende de petlas pt515 var. Memnunum. Bende de ayar tutmadı. Benim yıllardır balans yaptırdığım ustaya gittim. Yaptı balansı şükür bi sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Kadir Varol

Ben de Toyo diye dusunuyorum. Ummanda yasiyorum ben buralar cok sicak. Bu sicaga dayanir mi Toyo bilemedim.

Michelinle ben 26 000 km gittim, benden onceki sahibi de 30 000-40 000 gitmistir, iyi dayandi cidden.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben de Toyo diye dusunuyorum. Ummanda yasiyorum ben buralar cok sicak. Bu sicaga dayanir mi Toyo bilemedim.

Michelinle ben 26 000 km gittim, benden onceki sahibi de 30 000-40 000 gitmistir, iyi dayandi cidden.

Bu konu hakkında detaylı bilgi vardı. Michelin dişleri erimese 40-50 binden sonra yol tutuşunun zayıfladığından bahsediyorlardı.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Yusuf Gerdan

2007 TDCI otomatik vites aracım bugün daha çok belirgin bir şekilde titremeye başladı. Özellikle seyir halindeyken 4 ve 5. viteslerde 1500-2200 devirlerde aşırı derecede titriyor. Vites geçişleri çok nadir bir şekilde de olsa sarsıntılı oluyor. Filtreleri yağı vs. değişti. Şanzıman yağı ilave edildi. Enjektör veya yakıt pompasından şüpheleniyoruz. Görüşlerinizi bekliyoruz..

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Bozuk bir jatco mu göreceğiz acaba.. ?

Deme öyle deme öyle  :)  112000de araba ya. Olmaz heralde inşallah yani. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Buruç Çaça

Motora gelen gaz ile alakalı. Sizinkisi benimki ile aynı. Ustaya götürürseniz ufak bir ayar ile halledecektir.  :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

2007 TDCI otomatik vites aracım bugün daha çok belirgin bir şekilde titremeye başladı. Özellikle seyir halindeyken 4 ve 5. viteslerde 1500-2200 devirlerde aşırı derecede titriyor. Vites geçişleri çok nadir bir şekilde de olsa sarsıntılı oluyor. Filtreleri yağı vs. değişti. Şanzıman yağı ilave edildi. Enjektör veya yakıt pompasından şüpheleniyoruz. Görüşlerinizi bekliyoruz..

Şanzıman takozuna baktırdınızmı?
Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Motora gelen gaz ile alakalı. Sizinkisi benimki ile aynı. Ustaya götürürseniz ufak bir ayar ile halledecektir.  :)

Nasıl bir ustaya götüreceğiz ?  :)

Şanzıman takozuna baktırdınızmı?

Abi hiçbir şeye baktırmadık şanzımanla ilgili. Uzun yola gidip geldik. Aşırı titreme kesildi gibi . Sadece ve sadece 1700-1800 devir arası yapıyor. Yani 80-90 arası giderken sıkıntı yaşıyoruz. Ama açıkçası büyütülcek bişey mi yoksa normal bişey mi bilemedik. Sadece o devirlerde yapması da kafa karıştırıyor

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Kemal Nallı

İki ay kadar önce satın aldığım aracımda son iki haftadır gürültünün artması ve çekişin hafif düşmesi sebebiyle aracımı kontrole götürdüm.Gürültü motor kaputunu açınca şakırdama şeklinde geliyordu.Ustam aynı zamanda arkadaşımdır.Dürüstlüğünden kesinlikle şüphe duymam.Motor bilgisi de iyi düzeydedir diye düşünürüm.

Motor devri rolantide 900 devirde sabitken zaman zaman 950 devir civarına çıkıp tekrar düşüyordu.

TEŞHİS : Motorda üfleme var.

Önce enjektör altı pullardan kaynaklanabileceği düşünüldü ama orası temiz çıktı.Daha sonra sibop iticilerinin bulunduğu yerde aşırı boşluk olduğu görüldü.Şimdi 4 adet iticinin değişmesi gerekiyormuş.Fakat bu iticiler 16 adetlik takım halinde satılıyor ve fiyatıda 800 TL dendi.İhtiyaç 4 adetken 16 adet almanın bir mantığı yok tabi.Özunur otomotivden Yasin Bey ile görüşüp sormak istiyorum.Umarım Bu problemi en az hasarla atlatırım.

Bu arada araç 155.000 KM de.En azından araç içi temizliği döşemeler,vites topuzu ve direksiyon simitindeki yıpranmalar çok minimum düzeyde göründüğü için km yi doğruluyor gibi.

Bu arada düşüncesi olan arkadaşların paylaşımlarını bekliyorum.

Yukarıda bahsi geçen motordan gelen ses ile ilgili problemi, sibop iticilerini değiştirerek çözdüğümüzü düşündük.Fakat bir müddet sonra aynı ses tekrar karşımıza çıktı.Sonuç ustanın söylediği silindir kapağının eksantriğe yataklık yapan yeri bozulmuş ve oluşan boşluktan dolayı sibop iticilerine gelen yağ basıncı düşüyor.Silindir kapağı değişmeliymiş.

Fikri olanlar paylaşırsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Halil Kılbaş

rolantideki alıp verme sebebinden 3 4 bin tl masraftan sonra olmayan arabamı sattm artık beni sanayi serviste görenler dalga geçip bu arabadan  ne çektin be halil diyorlardı kurtuldum kurtulmasına da yine gözüm mondeo larda 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

rolantideki alıp verme sebebinden 3 4 bin tl masraftan sonra olmayan arabamı sattm artık beni sanayi serviste görenler dalga geçip bu arabadan  ne çektin be halil diyorlardı kurtuldum kurtulmasına da yine gözüm mondeo larda 

Bilinçsiz ustanın eline düşünce öyle oluyor. :(

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Halil Kılbaş

ya nereye nasıl yazacağımı bilemedim yada nasıl arayacağımı bilgili abilerm arkadaşlarm konumu taşır yada yol tarif ederlerse 2006 2007 mondeo dizel düz vites giha arıyorum forumdan satmayı düşünen varmı acaba

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

ya nereye nasıl yazacağımı bilemedim yada nasıl arayacağımı bilgili abilerm arkadaşlarm konumu taşır yada yol tarif ederlerse 2006 2007 mondeo dizel düz vites giha arıyorum forumdan satmayı düşünen varmı acaba

İlanlar bölümüne aranıyor olarak açın.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...