İçeriğe Yönlendir

TÜBİTAK Bilim Fuarı (Arduino Projelerim)

Mehmet Kaya

Recommended Posts

Mehmet Kaya
3 saat önce, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Mehmet Hocam fikrinize, bilginize, emeğinize sağlık. bu ülkenin senin gibi öğretmenlere çok ihtiyacı var. maalesef her yıl sistem değiştirmekten onun yaptığı yanlış benim dediğim doğru demekten yıllardır okullardan mezun olan çocuklar  test manyağı oldu sadece test çözebiliyorlar. şıklı soru sormazsan cevap veremiyorlar. çık hocam müfredat dışına çık. çık ki çocuklar kendi içlerinde olan cevheri bulsun. herkes üniversite mezunu olup sadece duvara asacağı diploması olacağına, okumasın ama ilgili olduğu alanı bulup üniversite okumadan kendini ilgili olduğu alanda geliştirip o alanda başarılı olsun. diplomalı amele olacağına diplomasız iyi bilgili mesleğini seven işini severek yapan bireyler olarak hayatların geçirsinler.

Abi dediğin gibi. Ülkemizde maalesef akademik başarı odaklı bir toplumuz. Çocuk sınavda kaç net yaptı. Ama artık bakanlıkta bunun farkına vardı. Farklı yönlerde çalışmalar başlattı. Örneğin ortaokulda sosyal faliyetlere katılan öğrencilere teog sınavında ek puan verecek. Tübitaka katılan öğrencilere ek puan verecek. Bunlar belki çocuklarımızı topluma katarız.

3 saat önce, Erkut Uysal yazdı:

Yaptıklarınız ve yapacaklarınız için aldığınız maaşınızın her kuruşu helaldir hocam... 

Bu cevabınızı okurken gözlerim doldu... 

Teşekkür ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
3 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Güzel olmuş hocam, tebrikler .Geçen sene biz de  4 proje yaptık, 2 oyun, 1 mbot robot programlama, 1 tübitak robotsan ile proje . Robotları proje kapsamında almıştık.  Şunu da belirtelim , ülkemizde bilişim dersi yetersiz, sadece 5.ve 6. sınıflarda zorunlu, 7.8 ,9.10.. da seçmeli.  

Mbot bizde aldık hocam. Seneye 5lerle onunla birşeyler yaparız .

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Köy okuluyuz para yok, mecbur projelerden falan bir şeyler alacağız, ben şimdi 3d yazıcı almak istiyorum. O da öğrencilerin seveceği bir konu. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

6 ncı sınıftaki oğlum arduino ile 4-5 tane program yazmıştı. Ancak her programı göstermek için tekrar bilgisayara bağlayıp yükleme yapmak zorunda kalıyordu.

Ben de ona tüm uygulamaları tek kod altında birleştirip uzaktan kumandadan istediğini seçeceği bir yapı kurmuştum.

Çok hoşuna gitmişti. Şimdilik sıkıldı. Bakalım seneye tekrar başlar mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Tebrik ederim hocam eline sağlık çok güzel olmuş her şey....:bravo::bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
24 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Köy okuluyuz para yok, mecbur projelerden falan bir şeyler alacağız, ben şimdi 3d yazıcı almak istiyorum. O da öğrencilerin seveceği bir konu. 

Biz bu sene onu unuttuk. 3D yazıcı kesin alacağız. Sizden farkımız yok bizim aslında :( Bu sene alırdık aslında da neyse :( 

Geçen sene para yetmemişti  projede cebimden ciddi paralar ödedim . Ama çıkan ürünü öğrencilerin hevesini görünce göze görünmüyor

23 dakika önce, Mehmet Acar yazdı:

6 ncı sınıftaki oğlum arduino ile 4-5 tane program yazmıştı. Ancak her programı göstermek için tekrar bilgisayara bağlayıp yükleme yapmak zorunda kalıyordu.

Ben de ona tüm uygulamaları tek kod altında birleştirip uzaktan kumandadan istediğini seçeceği bir yapı kurmuştum.

Çok hoşuna gitmişti. Şimdilik sıkıldı. Bakalım seneye tekrar başlar mı?

Madem 4-5 proje yazacak başlangıcı oturttuysa. Devamını getirtin. Sensörler alın sensörleri kullandırın. İnternette bir çok proje var onlarla devam edin.

Şu siteyi takip ettirin http://lezzetlirobottarifleri.com Videoları çeken kişi çok güzel çekimler yapmış ve çok güzel anlatımları var. Çok faydalı olacaktır.

22 dakika önce, Kemal Korkmaz yazdı:

Tebrik ederim hocam eline sağlık çok güzel olmuş her şey....:bravo::bravo:

Sağol abi teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Tebrik ederim :bravo:başarılı bir çalışma olmuş elinize sağlık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Hocam tebrik ederim

Başarılarınızın devamını dilerim :) :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Tebrikler Mehmet hocam, sizi ve öğrencilerinizi canı gönülden kutluyorum.

Sizinle mesajlaşmıştık bir ara, hatırlarsanız ve siz bana aslında bu işi çok ta severek yapmadığınızdan, yapmak zorunda kaldığınızdan bahsetmiştiniz.

Severek yapsanız neler olacak çok merak ediyorum! Saygılarımla... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
3 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Sizin bence tarım ve biyoloji ile ilgili şeyler yapmanız lazım. Mesela kabuksuz yumurtadan bardak içinde civciv çıkarma felan gibi. herkes elekroniğe arduinoya 3d yazıcıya yüklenmemeli. Dağ köyü ise bir 100 liralık teleskopla birçok şey yapılır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
18 saat önce, Mehmet Kaya yazdı:

10- çiçeklerin toprağında nem oranı düştüğünde otomatik sulama sistemi.

Bunlar modül modül olacak. Başarabilirsen bunların hepsini telefonla ihbar ve telefonla uzaktan kontrol etme.

Elinize sağlık hocam güzel olmuş. Bizim de projeler var. Yukarıdaki projeyi akıllı saksı olarak yaptık. Hatta enerjisini de güneş enerjisinden karşılıyor.

Bu projeler haricinde de Arduino ve Nextion HMI ekranlar ile çalışıyorum. Proje geliştiriyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Sizin bence tarım ve biyoloji ile ilgili şeyler yapmanız lazım. Mesela kabuksuz yumurtadan bardak içinde civciv çıkarma felan gibi. herkes elekroniğe arduinoya 3d yazıcıya yüklenmemeli. Dağ köyü ise bir 100 liralık teleskopla birçok şey yapılır.

Doğru hocam, aslında çocukların daha temel ihtiyaçları eksik.
Tübitak okul projelerinde 25-30 proje yapılıyor, ben bilişim ile ilgili yapmıştım, branş branş yani. Önceden iki kalkınma ajansı projesi yaptık, 200 bin civarı destek aldık.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sadık Taşyürek

bravo Mehmet, emeği geçenleri ayakta alkışlıyorum. [emoji122] [emoji122] [emoji122]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
5 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Elinize sağlık hocam güzel olmuş. Bizim de projeler var. Yukarıdaki projeyi akıllı saksı olarak yaptık. Hatta enerjisini de güneş enerjisinden karşılıyor.

Bu projeler haricinde de Arduino ve Nextion HMI ekranlar ile çalışıyorum. Proje geliştiriyorum.

Sıkıştığımda destek alacağım kişi belli oldu :) Ben Eğitim Bilimleri BÖTE mezunuyum :)

10 saat önce, Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Tebrik ederim :bravo:başarılı bir çalışma olmuş elinize sağlık

Teşekkürler Hocam. Sağolun.

8 saat önce, Barış Kalkan yazdı:

Hocam tebrik ederim

Başarılarınızın devamını dilerim :) :bravo:

Teşekkür ederim.

8 saat önce, Tahir İlter yazdı:

MK tebrikler :bravo::bravo::nazar:

Sağol gardaşım.

7 saat önce, İsa Acar yazdı:

Tebrikler Mehmet hocam, sizi ve öğrencilerinizi canı gönülden kutluyorum.

Sizinle mesajlaşmıştık bir ara, hatırlarsanız ve siz bana aslında bu işi çok ta severek yapmadığınızdan, yapmak zorunda kaldığınızdan bahsetmiştiniz.

Severek yapsanız neler olacak çok merak ediyorum! Saygılarımla... :)

Teşekkür ederim Haklısınız meslekte körelmeye başlamıştık. Yenilik gerekiyordu. Onu da birşekilde bulduk.

Daha önceki mesajımda da belirtmiştim. Bu şekilde mesleğimi sevmeye başladım. :) Çocuklara mouse tutmayı yazı yazmayı öğretmekten sıkılmıştık. Bu şekilde dersi sevmeye başladım. 

7 saat önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Çok doğru diyorsunuz hocam. Farklı alanlar.

7 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Maşallah... 

Tebrikler Hocam

Teşekkür abi sağol.

2 saat önce, Sadık Taşyürek yazdı:

bravo Mehmet, emeği geçenleri ayakta alkışlıyorum. emoji122.pngemoji122.pngemoji122.png

Çok sağol abi. Teşekkür ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
2 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

Akülere oksijenli su koysak?

Abi mantıklı :) Deney yapabiliriz. Sulu bir akü bulup denemek lazım. @Servet Aydınabi denersin artık :)

18 dakika önce, Hayrettin Bahadir yazdı:

Bravo hocam.

Sağol Abi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
41 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Patlatma varsa deneriz

Bilmem patlarmı ki ?

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Hocam çalışmalarınız muhteşem gerçekten. Özellikle ledli ekmek dolabından sonra cennet gibi geldi bu çalışmalar. Emeğinize sağlık...:bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba , 

Arduino ile Obd 2 kullanarak çalışan harici yol bilgisayarı yapmak mümkün mü ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...