İçeriğe Yönlendir

Focus III - 1,5 - 1.6 TDCi Yakıt Tüketimi

Tahir Yüksel

Recommended Posts

Tahir Yüksel

Bir depoyla şehir içi ( 47 lt 26 km/h ) 680 km yaptım kırmızı ışık yandı .Ortalama yakıt 6,4 lt yi gösteriyor. Fazla değilmi tüketim ? . Eski kasa giha ile 850 km yaptıklarını söylüyor arkadaş...

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Bir depoyla şehir içi ( 47 lt 26 km/h ) 680 km yaptım kırmızı ışık yandı .Ortalama yakıt 6,4 lt yi gösteriyor. Fazla değilmi tüketim ? . Eski kasa giha ile 850 km yaptıklarını söylüyor arkadaş...

gerçek depo veriniz neredeyse 7 litre...bu çok fazla ama, güzergah ile yakından ilgili...eğer sürekli kısa mesafe-soğuk motor kullanıyorsanız olabilir. ben ş.içi 29 km ortalama ile 47 litreye 900 km yapıyorum. gaza basma şiddeti bile etkiler yakıtı...

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

http://www.fordclubt.../page__st__1140 1156.mesaj

http://www.fordclubt.../page__st__1120 1122.mesaj

http://www.fordclubt.../page__st__1100 1115.mesaj

http://www.fordclubt...i/page__st__980 981.mesaj

http://www.fordclubt...i/page__st__920 922.mesaj

http://www.fordclubt...i/page__st__900 901.mesaj

http://www.fordclubt...i/page__st__700 701.mesaj

1-gaz pedalının altındaki yumurtayı kırmamak için gaza çok yavaş yüklenilecek

2-bir an önce seyir hızına çıkılıp orada sabit kalınacak

3-önümüzdeki ışıklar kırmızı ise yavaşlanıp ışık yeşile döndüğünde gaza basılarak yeşil dalga yakalanacak

4-vites değiştirirken devir abartılmayacak(max.tork+ 500 yada 750 iyidir

5-mümkünse cc kullanılacak

yazdığım mesajların haricinde tüm konuyu da(focus2tdciyakıttüketimi) bir ara okursanız daha faydalı olur, kolay gelsin...

Bu değerli paylaşım için çok teşekkürler Ruhan Bey.Ancak Eskişehir için konuşacak olursak:

1.madde zaten sürücü ile ilgili bir sorunumuz yok onda.

2.madde için Eskişehir trafiğinde seyir hızına çıkamıyoruz, çıksak bile 3 saniye sonra yavaşlamak zorunda kalıyoruz.

3.madde için konuşursak Eskişehir'de yeşil dalga yok.

4.madde de sürücü ile alakalı zaten 2200'den sonra vitesi değiştiririm.

5.madde de yine yukarıda yazdıklarımla alakalı olarak kullanılmaya gelmiyor.

Tabi tüm bu yazdıklarım şehir içi kullanım için geçerli olanlar.Türkiye'de metrekare başına en çok ışık düşen şehir Eskişehir'dir. En ufak bir trafik sorununda ışıklı kavşak yaparak çözüm üretmeye çalışıyorlar ve bunu da en kötü teknoloji ile yapıyorlar.

Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

Bu değerli paylaşım için çok teşekkürler Ruhan Bey.Ancak Eskişehir için konuşacak olursak:

2.madde için Eskişehir trafiğinde seyir hızına çıkamıyoruz, çıksak bile 3 saniye sonra yavaşlamak zorunda kalıyoruz.

Tabi tüm bu yazdıklarım şehir içi kullanım için geçerli olanlar.Türkiye'de metrekare başına en çok ışık düşen şehir Eskişehir'dir. En ufak bir trafik sorununda ışıklı kavşak yaparak çözüm üretmeye çalışıyorlar ve bunu da en kötü teknoloji ile yapıyorlar.

Saygılarımla.

çok doğru söylüyorsunuz, bende eskişehirde bunları gözümle gördüm. 2.vitesle bile gitmek büyük şans. 3 e attıysam, kendimi otobanda sayıyordum eskişehirde...yani istanbul trafiğine dur kalk diyenlerin, eskişehir şehir merkezinde bir araba kullanmalarını isterim :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Koca

Saygılarımla.

Hocam Hasan Polatkan'da yeşil dalga muhabbeti var, fakat 130 km civarı bir süratle geçerseniz bir sonraki yeşil ışığı yakalıyorsunuz :biggrin: Tabi gündüz vakti bu rakamı görmek çok tehlikeli.

çok doğru söylüyorsunuz, bende eskişehirde bunları gözümle gördüm. 2.vitesle bile gitmek büyük şans. 3 e attıysam, kendimi otobanda sayıyordum eskişehirde...yani istanbul trafiğine dur kalk diyenlerin, eskişehir şehir merkezinde bir araba kullanmalarını isterim :biggrin:

Hocam sadece Hasan Polatkan'da 4. vitese atabiliyoruz zaman zaman, kalan yerlerde max. 3 vitesi görsek yeterli oluyor, fazlası bizi bozar diyoruz :biggrin: Bizim yakıt tüketimide bu yüzden pek düşmüyor :D Aracın ne kadar az yaktığını anlayabilmek için çevre yoluna çıkmak gerekiyor :biggrin: Bağlar geçidi kapandığı için, Bağlar tarafında 7.2 lt'yi görüyorum yol bilgisayarında ortalama tüketim olarak. Bu da gerçekte 7.7-7.8 lt civarı yaktığını gösteriyor ki, benzinli araba gibi yakıyor diyorum böyle durumlarda :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Hocam Hasan Polatkan'da yeşil dalga muhabbeti var, fakat 130 km civarı bir süratle geçerseniz bir sonraki yeşil ışığı yakalıyorsunuz :biggrin: Tabi gündüz vakti bu rakamı görmek çok tehlikeli.

Hocam sadece Hasan Polatkan'da 4. vitese atabiliyoruz zaman zaman, kalan yerlerde max. 3 vitesi görsek yeterli oluyor, fazlası bizi bozar diyoruz :biggrin: Bizim yakıt tüketimide bu yüzden pek düşmüyor :D Aracın ne kadar az yaktığını anlayabilmek için çevre yoluna çıkmak gerekiyor :biggrin: Bağlar geçidi kapandığı için, Bağlar tarafında 7.2 lt'yi görüyorum yol bilgisayarında ortalama tüketim olarak. Bu da gerçekte 7.7-7.8 lt civarı yaktığını gösteriyor ki, benzinli araba gibi yakıyor diyorum böyle durumlarda :biggrin:

Hasan Polatkanda yeşil dalga falan yok. Yeşil dalga'nın bir sürü kuralı hesabı kitabı var. Öyle yeşil dalga olmaz. Yeşil dalga max 70 ile olur. Şehir içi ise 50'dir.

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Hasan Polatkanda yeşil dalga falan yok. Yeşil dalga'nın bir sürü kuralı hesabı kitabı var. Öyle yeşil dalga olmaz. Yeşil dalga max 70 ile olur. Şehir içi ise 50'dir.

İşte hocam orada bir sıkıntı var zaten :biggrin: Normalde 50 km olması gerektiğini (şehir içi) bizde biliyoruz ;)

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

İşte hocam orada bir sıkıntı var zaten :biggrin: Normalde 50 km olması gerektiğini (şehir içi) bizde biliyoruz ;)

Sıkıntı yok çünkü yeşil dalga da yok :) Sıkıntı yeşil dalgayı bu belediyenin inatla yapmaması. Trafik daire başkanı Kimya Müh. olur ise sonuçları kaçınılmaz olur. Yanlış anlaşılmasın kimya müh. küçümsemiyorum kesinlikle. Derdim herkes işini yapsın.

Yorum bağlantısı
Burak Koca

Sıkıntı yok çünkü yeşil dalga da yok :) Sıkıntı yeşil dalgayı bu belediyenin inatla yapmaması. Trafik daire başkanı Kimya Müh. olur ise sonuçları kaçınılmaz olur. Yanlış anlaşılmasın kimya müh. küçümsemiyorum kesinlikle. Derdim herkes işini yapsın.

Kesinlikle haklısınız hocam ;) Aslında bilinmesi gereken de birşey yok. Ben bunu şuanki halimle biliyorsam, onların o mevkii'de çok daha iyi bilmesi lazım ama... Ne yazıkki ülkemizde bu durum geçerli olmuyor... Belkide halk ses çıkarmadığından ötürü durum budur. Ben pek kimsenin bu durumdan yakındığını duymadım. Sadece bazı bilinçli arkadaşlar yakınıyor bu durumdan. Halkın büyük çoğunluğu memnun sanırım...

Yorum bağlantısı
Borga Tansel

Bugün Connect ile yaklaşık 15 km yolu ortalama 5.7lt/100km yakarak geldim. Connect'imiz 75ps 1.8TDCI malum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Yüksel

gerçek depo veriniz neredeyse 7 litre...bu çok fazla ama, güzergah ile yakından ilgili...eğer sürekli kısa mesafe-soğuk motor kullanıyorsanız olabilir. ben ş.içi 29 km ortalama ile 47 litreye 900 km yapıyorum. gaza basma şiddeti bile etkiler yakıtı...

yakıt ile igili problemleri tesbit edip çözmenin başka yolu yok mu?cihaza bağlamak gibi. yoksa bu yöntem ve uygulamalar servilerde yok mu garanti kapsamındaki araçlar için

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

bağlatabilirsiniz, bir şey varsa çıkar. ancak bana göre sizin sorununuz güzergah ve dur kalk...

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arabam aynı, şehir içi dışı %50 fark ediyor, şehiriçinde ki mesafeler de önemli, ev-iş arası 2 km ise 12 lt. bile yakar tdci vb. motorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

her sabah 3-5 derece soğukta çıkıyorum yola kışın, motor 5-6 km sonra 70 dereceye yaklaşıyor. o zamana kadarda normalden 1-1,5 litre fazla yakıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Guest Feti Ercan

İstanbul İzmir arasını 110 120 km sabit hız ile hız sabitleyici kullanarak bagaj boş 2 kişi geldik. Araç dizel yakıt tüketimi 4.3 dü en son

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tugsal Belginar

Arkadaşlar hafta sonu istanbul abant otobanda tüketim 4,3 LT oldu . 90 km sabit hızda detaylar aşağıda

2012 focus dizel titanium HB 19.000 KM de

toplam mesafe : 645 KM

harcanan yakıt : 118,40 tl

litre fiyatı : 4,23 tl

Yorum bağlantısı
Eyüp Gökmen

7.5 i görüyorum ben malesef sizin ki gayet iyi.

Yorum bağlantısı
İsmail Üstün

7.5 i görüyorum ben malesef sizin ki gayet iyi.

ortalama 7.4'tü.

sabahları arabayı 4-5 dk çalıştırıyor; ısıtıyorum. lastik havalarını da önler 33 arkalar 32 olarak ayarladım (205-55 R16) yakıt tüketimi uzun yol miktarı azalmış olmasına rağmen 7.1 olarak gerçekleşti. ev iş arası kullanılıyor ve yaklaşık 2 - 2.5 km... paylaşayım dedim. ayrıca 15000 bakımı yaklaştı yağ değişiminden sonra daha da düşecek.

Not: 1.6tdci 95hp için değerlendirmelerdir.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

o kadar ısıtmayın 30 saniye yeter, yavaş yürüyün 2000 deviri geçmeden sakin sakin. Daha düşer.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Yılmaz İnal
(düzenlendi)

beim ortalama yakıt tüketimim 13,1 servisi aradım işle ev arası 2 gidiş 2km dönüş olduğundan normal olduğunu söyledi 1,6 sty pp

çok kilometre yapmam lazımmış :)

tarihinde Yılmaz İnal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Yaşamalı

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım; emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederek başlamak istedim.

Öncelikle focuc ııı dizel araçların yakıt tüketimi ile ilgili bilgi paylaşılırsa sevinirim.Bedne 2011 model focus 115 bg tdci titanyum var.Şehir dışı devirli kullanmama rağmen 5,5 lt yakıyor.Şehir içi 6 lt civarında yakıyor.Fabrika verileri değil de kullanan arkadaşlar bilgi paylaşırlarsa sevinirim. Damdan düşenin halinden ancak damdan düşen anlar misali...

Öncelikle club'e hoşgeldin. Bende ilk başlarda araç çok yakıyor diye sıkıntılıydım ama; Ruhan Hocamın taktikleri sayesinde şu anki ş.dışı seyrim 3.5 ile 3.8 yani fabrika değeri olan 3.8'i yakaldım. Ş.içi değerler ise 4.7, 5.3, 5.7. Fabrika değeri ş.içi 5.8. Yer yer, trafiğin konumu, araçtaki kişi sayısı vs bu durumları değiştiriyor. Bir de araca yakıt aldığında hani yol bilgisayarı değerleri, kilometre felan sıfırlıyoruz ya, işte o anda tüm değerleri sıfırla var ben onu yapıyorum ve ilk 40 km sakin gidiyorum gayet değerler beklentilerimi karşılıyor sende dene umarım beklentilerini karşılar. Bunun farkını özellikle ş.dışı yolculukta görürsün. Ama ilk sıfırladığımda değerler 99,9/100 yazdı şok olmuştum :D tabi sakin kullanıma göre düşüyor, normal değeri buluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Özdener

arkadaşlar merhaba

aracımı alalı 1 ay oldu geçen hafta fulledim 1 depo ile şehir içi 700 km yol yaptım. arkadaşlar araca basmassanız yakmıo 110 km hızı geçtikten sonra yakmaya başlıyor. yakıyor ama hakkınıda veriyor:D

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
İbrahim Günal

Aracım 2013 Focus HB. 1.0 l.ecoboost titanium

alalı bir hafta oldu ve ilk 700 km. sonu ortalama tüketim 6.0 l.

ama bunun yaklaşık 600 km.si şehirler arası

şehirler arası 90 95 100 105 110 sabit hızla denedim 4,5 l. civarı seyretti.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...