İçeriğe Yönlendir

Focus III - 1,5 - 1.6 TDCi Yakıt Tüketimi

Tahir Yüksel

Recommended Posts

Yusuf Göçer

Merhaba Arkadaşlar,

focus 3 hb style 115 hp dizel araba aldım. alır almaz depoyu doldurdum. Ortalama yakıt tüketimi 7.1 litre , ort hızım 30 civarlarında. Moralim bozuldu , şehir içi kullandım fakat sadece 100 km yolda hız testi yaptım. Özetle 400 km gittim , yarıdan aşağıya indi gidecegim kilometre 320 gösteriyor. 700-750 km yapabilecewm gibi gözüküyor. Sizce sebep nedir ? Forumdakileri okudum yakıt tüketimi için 

söylenenenlere dikkat ediyorum fakat 6,5 larden aşağı düşmüyor. Fikir verirseniz sevinirim

Yorum bağlantısı
Olcay ULUTAŞ

Yusuf Bey ben de arabamı ilk aldığım zaman çok yakıyor hissine kapıldım.Ev iş arası güzergahta 8-9 litre yakıyordum.Tabiki yol tam şehir içi.1,2,3 vites ve ardından tekrar birinci vites.

Bilenler için Ankara'da Siteler içinde.

Daha sonra aynı aracımla birkaç kez bulvara çıktım.Aşti'ye ,Çayyolu'na ... Baktığımda ortalamam 5 civarlarına düştü v mutlu oldum.Ankara Bolu arasında 120 sabit hız ile 5 litre yaktı.Dönüşte 4.7 litre.

Yani insanların şehir içi dedikleri yerler arasında fark var. 5 lite de 10 litre de yakabilirsiniz.Tek yapmanız gereken düşük devirlerde araba değiştir dediğinde vitesinizi arttırmak.

Yorum bağlantısı
Fatih Sinanoğlu

Kullanilan sehire gore yakit tuketimi acaip degisiyor arti olarak yukarida Fahri ' nin belirttigi gibi lastikler de cok etkiler

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

2014 style 95bg dizel aracim. Bi depo ile 800 km yi geçmiyor. Araç 2000 km oldu. Yeni olmasina bağladim. Fluence ten sonra yakiti su gibi içiyormuş hissi uyandırdı.

Yorum bağlantısı
Fatih Sinanoğlu

olcumu nasil yapiyorsunuz ? Arti olarak araciniz daha cok yeni 6bin 7bin km 'de yakit tam olarak oturuyor , su an cok yakar

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

olcumu nasil yapiyorsunuz ? Arti olarak araciniz daha cok yeni 6bin 7bin km 'de yakit tam olarak oturuyor , su an cok yakar

Ankara"da fulledim, 100km kadar şehir ici kullandim. İzmir e gittim Işık yandi. İzmir"den 180 tl lik aldim. Ankara"ya geldim . tekrar ışık yandi. İzmir-ank 600 km ve km de yaklaşık 30 kr yakmış. Bu da yaklaşık 6.1l/100km eder. Yol bilgisayari da 5.6l/100km gosteriyordu. tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sinanoğlu

bence su sekilde bir olcum yapin fulleyin 100km gidin tekrar ayni pompaya gelip fulleyin bu sekilde en dogru olcumu yapabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Yusuf Göçer

cevaplarınız ve tavsiyeleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

46,5 opet euro dizel motorin ile 780 km yapabildim. Şimdi aracı daha dikkatli , devrine göre kullanıyorum. forumdaki uyarıları göz önüne aldım. yarın adana antalya arası deneyip sonuçları sizle paylaşırım

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Emrah Özdener

Kisisel rekorum full depo ile 1057 km

abi nasıl başardın :D 850 geçemedim ben daha 

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

750 yapamayanda var 1150 yapanda var. Trafik yoğunluğu ve kullanım çok etkiliyor.

Yorum bağlantısı
Altıner Boyacıoğlu

Bursada otuuyorum ve ise gidis gelis rotam ve saatlerim cok trafik olmayan zamanlar. 70-80 arasi hiz sabitleyici ile kullanmaya gayret ediyorum. Klima durumuna gore 850-1000 km arasi gidiyor. 1057 muhtemelen deponun dibini gordum. Genelde yol bilgisayari 50-60 gosterirken gidip full dolduruyorum.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Levent Onder

Ben gecen hafta istanbul-ankara-konya-ankara-istanbul yaptim. Ortalama yakit tuketimi 3.7 oldu. Maksimum bir depo ile 1190 km gidebildim. Depoyu fulledigimde gosterdigi rakam 1390 km oldu. Ortalama hiz 77 km oldu.

Yorum bağlantısı
Recep Ali Bodur

2011 style plus

İstanbul şehir ici 5.5

Sehirlerarasi 4.9-5.0 gibi

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hamza Akın

1.6 tdci 95 hp lik sedan aracımla sehir ici 5.7-6.0 arasında tuketimim oluyor klima baya etkiliyor. uzun yol da 3.5 ile 3.8 arasında tuketim değerlerine sahibim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Mahir Günebakan

Arkadaşlar herkese günaydın ve iyi forumlar.

2011 Focus Titanium dan sonra geçtiğimiz ay bu aracı satın aldım. Araba 4000 KM deydi ve hatasız. Fakat yakıt ölçümleri çok canımı sıkıyor.

Depoyu fulledim ve 100 küsür km yol yaptım bunu iki üç kez denedim ve ortalama yakıt tüketimi yol bilgisayarının gösterdiği gibi çıktı. 8,5 Litre 8,7 Litre civarında çıkıyor. Dizel bir araca göre bu değerin çok yüksek olduğu kanısındayım. Benzinli modele göre 10-12 bin lira fazla vererek aldığımız araç bu şekilde olunca inanın çok can sıkıyor.

Araç kullanımı olarakda kesinlikle çok sakin kullanırım. Daha önce 2003 yılında ölümden dönen biri olarak asla hızlı kullanmam, agresif sürüş şeklim yoktur. Devir saatine uygun aralıklarda vites değiştiririm ve viteste gaza abanmam.

Bu durum üzerine 444 müşteri hizmetleri ile görüşüp bilgi aldıktan sonra Ankara Tur Oto dan randevu alıp kontrole gittim. Uzun bir bekleyiş sonrasında tüm aracın her şeyinin sağlam olduğu ve tüm değerlerin normal olduğu söylendi. Fakat hala içimde bir kurt var.

Değerli görüşlerinini bekliyorum.

Aracım 2014 Model makyajsız kasa TDCI Trend X Modeli ve kilometrem 4500 .

Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

Üstad eski aracım Benzinli modeldi. Benzin LPG .

En son aldığım lpg fiyatı 1,85 TL ve ortalama tüketim şehir içi 22-25 kuruş arasıydı.

Yorum bağlantısı

Normal değil  8,5 litre dizel yakması fazla geldi bana, bir problem var bence başka bir yere yada ustaya gösterin

Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

Normal değil  8,5 litre dizel yakması fazla geldi bana, bir problem var bence başka bir yere yada ustaya gösterin

Servis dışına gitmek garantiyi tehlikeye sokarmı diye tereddüt ediyorum.

Yorum bağlantısı

Servis dışına gitmek garantiyi tehlikeye sokarmı diye tereddüt ediyorum.

Araca bir müdahalede bulunmayacaklar sadece kontrol amaçlı götüreceksiniz garantiyi bozmaz 

Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

bizim yaşadığımız yer ufak ama baya ışık var en fazla şehir içi kışın 7.5 litre tüketim var ki benim aracım benzinli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Üstad eski aracım Benzinli modeldi. Benzin LPG .

En son aldığım lpg fiyatı 1,85 TL ve ortalama tüketim şehir içi 22-25 kuruş arasıydı.

100 km de 13.5 lt lpg tüketimi varmış. teorik olar 10 lt benzin tüketimi demektir. benzinli için aşırı trafik olmayan bir değer olacaktır. biraz tdci gaz pedalı kullanımına alışkanlık oluştuktan sonra 7.8 8 gibi gezeceksniz sanırım.

gaz pedalına benzinlide farklı tdci da farklı basılır. 

pedala bastıkça hızlanmaya çalışın. pedala basılı bekleyip hızlanmak değil fark orada. Bir deneyin derim. belki tesadüfen de dpf kül yakma sürecine girmiş olabilir?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahir Günebakan

100 km de 13.5 lt lpg tüketimi varmış. teorik olar 10 lt benzin tüketimi demektir. benzinli için aşırı trafik olmayan bir değer olacaktır. biraz tdci gaz pedalı kullanımına alışkanlık oluştuktan sonra 7.8 8 gibi gezeceksniz sanırım.

gaz pedalına benzinlide farklı tdci da farklı basılır. 

pedala bastıkça hızlanmaya çalışın. pedala basılı bekleyip hızlanmak değil fark orada. Bir deneyin derim. belki tesadüfen de dpf kül yakma sürecine girmiş olabilir?

Söylediklerinizi deniyeceğim hocam. Ama bunun bile çok büyük fark oluşturacağını sanmıyorum.

Açıkçası bu değerlerde seyredecek ise, tekrar 2014-2015 Titanyum benzinli kasaya döneceğim.

Eski aracım otomatikti onu yazmayı unutmuşum. O değerlerde yakıt tüketimi şimdikin altlarında olunca biraz garip geliyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...