İçeriğe Yönlendir

Yedek subay adayı için Tavsiyeler..

Engin Akşen

Recommended Posts

Engin Akşen

Herkese iyi akşamlar ... Vatani görev için kasım ayında tecilimi bozdurdum. Şansa yedek subaylık geldi ve şubat ayında teslim olacağım. Askeriliğini yedek subay olarak yapmış abilerimden tavsiyelerini bekliyorum..

LZM5Xa.png

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Jandarma komando olarak yapmıştım. Bizim komando eğitimi 3 ay sürmüştü, Kara Kuvvetleri'ni bilmiyorum. Tek söyleyeceğim rütbenizi ezdirmeyin, bir tutanak her şeyi halleder. Hayırlı teskereler.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Akbas

genel olarak yedek subaylara sıkıntı yaşatmaya meyildir rütbeli rütbesiz askerler. Tabi gittiğiniz yere görede değişebilir bu durum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aynı şansa sahip olup ta %50-50 olması itibari ile kısa dönem yapmıştım. 2 tane yedek subayımız vardı birliğimizde. Biri beni çok severdi (sağolsun buradan bir üyemizin arkadaşı idi) diğeri ise kılın önde gideniydi. Kıl olan ile kavga ettik en sonunda. Tek bir cümle ile kendine gelmişti. "Senle aynı dönem sınava girdik, sen yedek subay seçildin, ben kısa dönem geldim. Derdin nedir?"

Bir daha bulaşmamıştı.

Siz eğitimli adamsınız. Kendinizi ezdirmeyin ama kimseyi de ezmeyin. Şimdiden hayırlı teskereler dilerim size.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Engin Akşen
27 dakika önce, Aydın Akdeniz yazdı:

hayırlı teskereler :)

Teşekkür ederim :)

17 dakika önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Jandarma komando olarak yapmıştım. Bizim komando eğitimi 3 ay sürmüştü, Kara Kuvvetleri'ni bilmiyorum. Tek söyleyeceğim rütbenizi ezdirmeyin, bir tutanak her şeyi halleder. Hayırlı teskereler.

10 dakika önce, Emre Akbas yazdı:

genel olarak yedek subaylara sıkıntı yaşatmaya meyildir rütbeli rütbesiz askerler. Tabi gittiğiniz yere görede değişebilir bu durum 

3 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Aynı şansa sahip olup ta %50-50 olması itibari ile kısa dönem yapmıştım. 2 tane yedek subayımız vardı birliğimizde. Biri beni çok severdi (sağolsun buradan bir üyemizin arkadaşı idi) diğeri ise kılın önde gideniydi. Kıl olan ile kavga ettik en sonunda. Tek bir cümle ile kendine gelmişti. "Senle aynı dönem sınava girdik, sen yedek subay seçildin, ben kısa dönem geldim. Derdin nedir?"

Bir daha bulaşmamıştı.

Siz eğitimli adamsınız. Kendinizi ezdirmeyin ama kimseyi de ezmeyin. Şimdiden hayırlı teskereler dilerim size.

Teşekkür ederim. Haklısınız. Diğer kısa dönemlerden farkım sadece şanslı olmam... Herkes oraya vatani görev için geliyor , İnsanların hayatını zorlaştırmak yerine kolaylaştırmak lazım...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

rütbe ezdirmeme falan hikaye hepimiz anadolu çocuğuyuz poşetlik yapmanın anlamı yok :) şimdiden hayırlı teskereler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
7 dakika önce, emre öğüt yazdı:

rütbe ezdirmeme falan hikaye hepimiz anadolu çocuğuyuz poşetlik yapmanın anlamı yok :) şimdiden hayırlı teskereler

Orduda hikaye anlatılmıyor. Sorumluluk alıp hesap vermek çok başkadır. Nöbet tutup gün saymaya benzemez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
5 dakika önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Orduda hikaye anlatılmıyor. Sorumluluk alıp hesap vermek çok başkadır. Nöbet tutup gün saymaya benzemez.

bu düşünceyi doğru bulmuyorum 6 ile 12 ay askerlik yapanın gözümde farkı yoktur olamaz, kısa dönemede karşıyım heleki bedelliye tamamen karşıyım. arada bir fark yok eşitsizlikte olmamalı ''poşet'' ayrımı buradan çıkıyor zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Şimdi, Serdar GÜNGÖR yazdı:

Kimin yedeği sin?  :D

Ben de er başladım er bitirdim. Onbaşılık yaptırdılar. Hangi on demedim :crazy:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

İnsani olarak fark yok, rütbe olarak fark var. Ben askerlik hizmetimi Alayda eğitim birliğinde Takım Komutanı olarak yaptım. 74 acemi askerin, yemeğinden, sporundan, atışından, iştimada kamuflajında ki yırtıktan sorumluydum. Bunun dışında tabur nöbetçi subaylığı yapıp, acemilerle arazide yattım. Bunlar  sorumluluk isteyen işlerdir, çünkü hesabını sorarlar. Tabur komutanının bir sözü vardı. 'İç hizmet kanununda yazar, Asteğmen'den Mareşal'e kadar subaydır' diye. Mazaret kabul edilmezdi.

Her birlikte durum farklıdır. Kısa dönem ve acemi erlerle sorun olmaz. Subay, astsubay ve uzman'lar için yazdım onu. Rütbenizi ezdirmeyin, yoksa siz ezilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

@Recep Selim Kaya Başlığı görünce CMYLMZ geldi aklıma napim :) Asker de hangi rütbede olursan ol sıkıntı,çünkü devamlı bir üst rütbe ver ve hiç bitmiyor :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Yorum yapardım da yapmiyim hayırlı teskereler diyim . ilk 3 ay dışında umduğundan çok daha kolay geçecek emin ol (doğu çıkmadığı sürece)

Hayırlısı olsun kavga dövüş etmeden gününü doldur gel hiçbirşeyi sorgulama veya iyi niyetle bişeyleri değiştirmeye çalışma  sıkıntısız biter inşallah

Hayırlı teskereler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

18 ay askerlik yaptım , usta birliğinde tabur kom.ve s3 kısım amiri ile çalıştım (desinatördum) tabur kom.ne.kadar sorunluysa s3 kısım amiri o kadar anlayışıydı yani görev yaptığınız çevrenizdeki ast üst çok önemli faktör ,hayırlı teskereler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Eğitiminize önem verin ilk aşamada hiçbir husus eğitimden önemli değildir buradan hareketle kurs bitirme sınavında dereceye girmeye bakın avantajı çoktur tercih hakkı verebiliyorlar. Atacağınız her imzadan 5 yıl boyunca hukuki sorumluluğunuz var bunu unutmayın. Görevdeyken kimseye güvenmeyin kendi işinizi bizzat kendiniz görün ve astın sözüne güvenerek iş yapmayın. Istihbarata, bilgi gizliliği ve güvenliğine olabildiğince dikkat edin dersini verirler zaten. Disiplinli olun, verilen görevleri angarya görmeyin, en iyisini yapmak için çalışın vatana hizmet ediyorsunuz sonuçta. Sağlığınıza dikkat edin eğitim zamanı hasta olmamaya bakın.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Koray'a katılmakla birlikte ek olarak acemi eğitimi sonrası gideceğiniz birlikte muhtemelen takım komutanı olursunuz. Takımınızın zimmetini sayfadan gözünüzle görmeden elinizle tutmadan sağlam olduğundan emin olmadan imzalayıp almayın. Kim sıkıştırırsa sıkıştırsın. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
1 saat önce, Emre Akbas yazdı:

Bu açıklamayı talihsiz bir açıklama olarak kabul ediyorum. İşini yapana hiç kimse sıkıntı yaşarmaz. Sıkıntı yaşadığını söyleyen önce kendisinin ne kadar doğru hareket ettiğini kontrol etmeli. Netice de asker ocağı peygamber ocağıdır. Verdiğin her emek kutsaldır. Bugün Erbab da Güneydoğu da birçok Mehmetçik şehit oluyor. Eğer barışta ter dökmezsen savaşta kan dökersin. Dolayısı ile eğitimi hakkıyla yapacaksın ki sonra zorluk çekmeyesin. Yarın takım komutanı olduğunda emrindeki vatan evlatlarına gerekli eğitimi verebilmek için önce sen yapacaksın. 

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Misafir

Yine mi askerlik muhabbeti. :D Anlat anlat bitmez şimdi [emoji16]

Askerliğini yapıp mutlu ayrılıp ayrılmamak hem kişinin kendisine hemde çevresinde ki insanlara bağlıdır. Ne kadar çok benimserseniz o kadar rahat edersiniz. ;)

Şimdiden hakkınızda hayırlısı olsun.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
(düzenlendi)

Derslere calis dikkat et kuraya kalmadan istedigin yeri secme sansina sahip ol. Dikkat edecek cokta bisey yok sorumluluk aliyorsun. Gittigin yerde buyuk ihtimal ust devrelerin olur onlara ulasirsin gitmeden birligini ararsin. Karakol komutani olursan herkes seni takiyor ama bircok yerde bascavus vs iplemiyor.

Askerler kafalamaya calisiyor cok iyilik etmistim ama satisa geldim ondan sonra acimadim. Merhametten maraz dogar, askerlerle cok muhatap olma bi laf var burda nasil diyeyim bilmiyorum:) Baktim isin seyi cikiyor tutanakta tuttum emrimi sorgulayan adama terste ciktim affetmedim. En sikintili mevzide saldiri ihtimali en riskli tarafta kor noktali bi yerde adam ustunu ortmus bide battaniye cekmis yatiyordu. Aferin mi diyeceksin. Obur askerlerin sucu ne. Fazla laubali olmalarina musade etmeyin.

12 saat önce, Münir Nurettin Taşova yazdı:

Ustadim jandarma komando isen muhtemelen Cakirsogutte idin bende orada yaptim 2009 Eylul 2010 Haziran.

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

arkadaşlar güzel söylemiş. kendinizi ezdirmeyin aynı zamanda garip askerleri De ezmeyin. görevi neyse onu verin tabi sürekli boş bırakmaya da gelmez.
eğitimde dikkat edin iyi öğrenin görevinizi. Bizim tank taburunda asteklere tankı çavuşlar öğretiyordu haliyle askerler size içten içten gülüyor.
O nedenle her şeyi iyi öğrenin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgen Acar

Her işi ben yaparım gibi bir izlenim oluşturmayın fakat verilen işi de hakkıyla yapın,size o işi veren üstünüzün gözü arkada kalmazsa size de oralarda sıkıntı çektirmez..hayırlı tezkereler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turhan Onat

Yedek subay adaylığımı aynı yerde yapmış biri olarak öncelikle hayırlı olsun. Ben yapalı çok oldu ama askerlikte kurallar pek değişmez.  Eğitimler sıkıdır. Kurallar katıdır. Klasik 40 kişilik koğuş sistemi, tabldot yemek, ilk gün yemeğe sürünerek gitme, vs vs klasik eğitim. Sporcu bir kişiliğiniz varsa rahat edersiniz. Bir de bu kadar okumuş insan arasında hırsızlık mı olur diye düşünme aldığın eldiven, şapka vs kıyafet ve ekipmanlara çok dikkat et. Ranzada altta olmak iyidir. Isınan hava yukarı çıkar kuralı iyi çalışır.

Taarruz ve savunma eğitimlerinin verildiği  Tavşan tepe rüyalarınıza girecek denmişti ben giderken. Hakikaten girdi.

40 km susuz yürüyüş ( yada içemediğin bol tuzlu su ) efsanedir. Öncesi ve sonrası fotoğraf çektir mutlaka. Bir adamın tipi nasıl kayar göreceksin :) İlerisi için muhteşem bir anı.  

Biraz dersleri sıkı çalışırsanız derece alabilirsiniz O zaman kura çekmeden açık liste üzerinden istediğiniz yere gitme imkanınız olur.Ben kara kuvvetlerinden deniz kuvvetlerine geçmiştim. Aradaki farkı belirtmek için hemen söyleyeyim denizde komutanım çekmek yasaktır. Ya rütbe ile hitap edilir yada efendim denir. Karada 100 metre öteden selam verme hemen disiplin işler. 

Bölük asteğmeninizin kıymetini bilin. Sizin için ceza alan adamdır o. "Asteğmen olmadan askerlik çekilmez" yorumunun ne kadar doğru olduğunun kanıtıdır.

Saygılar,selamlar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Hayırlı tezkereler şimdiden. Allaha emanet olun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Bonus tavsiye;

Asteğmen aday kursunda derslerden tam not almaya bak. Sporda da iyi olman gerekir. Kendi bölüğünde not ortalamasında ilk 3'e girersen gideceğin yeri listeden kendin seçersin. (Ben son 3'e girdim ve kuradan Mardin çıktı. Torbacıya Kıbrıs)

Gittiğin yerde Bonus tavsiye;

Yaşı 40'ı geçmiş astsubaylarla abi kardeş ilişkisi kurmaya bak. %90 tabur nöbeti tutarsın 24 saat sürer. Yanına bol kitap al. Araban varsa mutlaka yanında götür. Ev kiralayabilirsin ama tavsiye etmem. Otel tarzında misafirhane varsa orada kal. 

Geri kalanı da çok düşünme ;) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...