İçeriğe Yönlendir

Yeni Akü Hakkında

Osman Uslu

Recommended Posts

Osman Uslu

Merhabalar,

Aracımda sabah çalıştırırken gösterge ibrelerinin hepsi en sona dayanıp tekrar yerine gelmeye ve kilometre sayacı sıfırlanmaya başladı.

İş dönüşü Salih ustanın yanına uğradım durumu sormak için ''akün seni terk ediyor dedi'' :)

Bunun üzerine akü araştırmasına başladık. Mutlu akü iyimiş öyle diyorlar. Babamda Mutlu akü destekçisi çıktığı için aküyü Mutlu akü alcaz. 

Mutlu akünün sitesinde akünü bul diye bir seçenek var araca uygun aküyü buluyor. Benim biber'e LBS1-44A 12 V 44 AH SILVER model aküyü uygun gördü kendileri.

Anladığım kadarıyla 44 amper bu akü. Bir kere aküyü şarj ettirmiştim. Şarj eden usta senin akün 50 amper yerinde müsait bir daha akü alırsan 60 amper al demişti. O geldi aklıma.

Benim araca kaç amper akü uygundur yada kaç amper alacağım neye göre belli olur. 50 amper almam gereken yerde 60 amper alsam ne olur?

Birde 12V ne oluyor? Sitelerde 24V 6V falanda var kaç V alacağımız neye göre belirlenir. 

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Mutlu akü eski kalitesinde değil. Varta tavsiye ederim. 12V almanız gerekir. 60 amper eğer akü kasası uygunsa daha iyi olacaktır. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Yerine sığacak en yüksek amper hangisiyse onu tercih edin. Marka olarak Varta veya Bosch tavsiye ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

Mutlu akü eski kalitesinde değil. Varta tavsiye ederim. 12V almanız gerekir. 60 amper eğer akü kasası uygunsa daha iyi olacaktır. 

12V neyi belirtiyor yani 12V nin anlamı ne demek? 

50 amper ile 60 amper arasında ne fark var? amperin yüksek olması neyi değiştiriyor?

Yerine sığacak en yüksek amper hangisiyse onu tercih edin. Marka olarak Varta veya Bosch tavsiye ederim.

ustanın dediğine göre yer müsaitmiş 60 amper alırız bizde :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

12v arac elektrik sisteminizin voltaj ayaridir. Amper ise dayanma gücüdür. 50amper demek, saate 1 Amper guc çekerseniz 50 saat sonra boşalır demektir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

50 amper ile 60 amper arasında ne fark var? amperin yüksek olması neyi değiştiriyor?

24 volt olanlar otobüs kamyon aküsüdür. İki aküyü yanyana bağlarsanız 24 volt olur.. :) yüksek amper almanın çok bir faydası olmaz, 42 amper ise orjinali 42 alın bence. Fazla para vermeye gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Uslu

12v arac elektrik sisteminizin voltaj ayaridir. Amper ise dayanma gücüdür. 50amper demek, saate 1 Amper guc çekerseniz 50 saat sonra boşalır demektir

Çok açıklayıcıydı Sani abi teşekkür ederim. araca fazla elektrik gidipte herhangi bir zarar verir mi diye düşünüyordum :)

24 volt olanlar otobüs kamyon aküsüdür. İki aküyü yanyana bağlarsanız 24 volt olur.. :) yüksek amper almanın çok bir faydası olmaz, 42 amper ise orjinali 42 alın bence. Fazla para vermeye gerek yok.

Teşekkür ederim Serkan abi. Bir tane tanıdığım ayarlayacak sanırım 60 amper akü. Bedava sirke baldan tatlı hesabı 60 amper takarız sorun olmuyor madem :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

12 V aracın elektrik sisteminin voltaj ayarıdır. 60 A olması araçta kullanılan elektrikli sistemleri daha rahat elektrik verebilmesini sağlar. 1A yanlış hatırlamıyorsam saatte çektiği elektrik miktarı dır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

60 A değil 60Ah yazar, yani 60 amper saat. Telefon pillerinde yazan 3000mAh gibi bu da kapasiteyi gösterir. Anlık verebilecekleri akım (marş için) 640A (amper) civarıdır ortalama.

60 Ah bir aküden 600A çekilirse 0.1 saatte biter yani 6 dakikada :)

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Vesile ile bende şunu sorayım, aracımda fabrikasyon 60 amperlik Ford akü vardı, geçen hafta nazlandığı için akü değiştirdim. Akü alırken bayiye 72 amper alsak nasıl olur diye sordum ve araca bakıp dedi ki "senin aracının şarj dinamosu (tam olarak bunu mu dedi hatırlayamadım) 59 ampere kadar şarj edebilecek, 72 amper alsan da bi işe yaramaz." Nedir bu işin açıklaması bilen var mı?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Gücü yetmez demek istemiş. Üretebileceği akım değeri belli aküyü tam kapasite doldurmakta zorluk çekecektir dinamo. Bisiklet pompasıyla kamyon lastiği şişirilmez gibi..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Alternator aracın ihtiyacını karşılar artaniylada aküyu şarj eder. Yüksek amper akuyude sarjeder ama biraz uzun zamanda veya uzun yolda. Etmiyorsa alternator de sıkıntı vardır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cengiz Yılmaz
(düzenlendi)

O taktirde maksimum kaç amper akü daha makül olur. Bilgi baylasırsanız sevinirim.

Benim Focus 2008 model benzinli. Eski akü düşük amperdi değişildi 60 amper falandı sanırım. Kötümü yaptık acaba.

tarihinde Cengiz Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

soğuk yerde yaşamıyorsanız benim gibi :) fabrika değerini alın geçin, soğuklarda yüksek amper olması avantaj marş basma süresi ve gücü daha yüksek olur.

Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk

soğuk yerde yaşamıyorsanız benim gibi :) fabrika değerini alın geçin, soğuklarda yüksek amper olması avantaj marş basma süresi ve gücü daha yüksek olur.

Yüksek amper her zaman iyidir abim.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yüksek amper her zaman iyidir abim.

Bence de, yılbaşında bende öyle yaptım. Connectlere takılan aküyü taktı servis...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...