İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk2 - 1. Ve 2. Viteste Gaz Vermezken Oluşan Sorun

Derviş Dursun

Recommended Posts

Suat YAPICI

Yokya zannetmiyorum ama denemekte fayda var ben halen debriyaj müşürüne takıldım kaldım. 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Yokya zannetmiyorum ama denemekte fayda var ben halen debriyaj müşürüne takıldım kaldım.

I ıhh değil bence. Orayla işleri olmadı çünkü
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Bugün sanayiye gittim yine ön düzen akslarda boşluk varsa ondan diyen var sensörlerden olabilir diyen var bilmiyorum çözüm bulamadığım gibi birde üstüne direksiyonda senin sorun var sert ve boşluk var dediler soluğu tamircimde aldım.Direksiyon kutusunda sıkıntı yok,pompada basınça geliyor sıkıntı yok mafsalın ordaki lastikte ezilme varmış 100 tl tutar travel falan sökülecek dedi bıktım aslındada çarede yok bakıcaz

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Bugün sanayiye gittim yine ön düzen akslarda boşluk varsa ondan diyen var sensörlerden olabilir diyen var bilmiyorum çözüm bulamadığım gibi birde üstüne direksiyonda senin sorun var sert ve boşluk var dediler soluğu tamircimde aldım.Direksiyon kutusunda sıkıntı yok,pompada basınça geliyor sıkıntı yok mafsalın ordaki lastikte ezilme varmış 100 tl tutar travel falan sökülecek dedi bıktım aslındada çarede yok bakıcaz

Bende perşembe günü gittim suat. Arabayı bırakman lazım, 3 gün 1 hafta 10 gün ne kadar sürer bilemem diyorlar. Motoru yapan ustanın işe başladığı yerden komple tekrardan geçip eksik yanlış ne varsa onlara bakmam lazım dedi. Velhasılı tekrardan motor uapacak adam bana. Bende dedim sonra uğrarım, çıktım geldim. Kimse mantık yürütemiyor, bu arızayı şu şu sebepler yapar diyemiyor. İş o boyuta kaldıktan sonra evel Allah kendimde parçalar toplarım tek tek. Artık nerde ne şekilde denk gelir bilmiyorum. Bugün orjinal motorcraft buji ve kablosunu aldım, daha denemedim. Oldu oldu, olmadı devam. Bende bosh normal buji takılı, acaba dedim biri arızalı mı ne. Hele bir değişelim bakalım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Derviş işte bana söylenen dedimki rektefiye öncesi bu durum yoktu.Şimdi niye böyle bir durum var.Aslında daha öncedende vardır bu durum şimdi motor sıfır olduğu için daha net farkediliyor.Ama bende akslarla ilgili bir durum var düşüncesindeyim.Çünkü motorda bir şey olsa kendini gösterir diyorlar

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Derviş işte bana söylenen dedimki rektefiye öncesi bu durum yoktu.Şimdi niye böyle bir durum var.Aslında daha öncedende vardır bu durum şimdi motor sıfır olduğu için daha net farkediliyor.Ama bende akslarla ilgili bir durum var düşüncesindeyim.Çünkü motorda bir şey olsa kendini gösterir diyorlar

Bugün bir ustaya gittim sente ayarı olabilir diyor. Bunların sente ayarları çok hassas dedi. Bende akıl yürüterek ve sente atlamış araç kullanan deneyimli biri olarak dedimki, sente atlaması durumunda araç sürekli gaz verirkende tekler ve devir sabit durmaz, çalışırken 3 5 kere marş gerekir. Velhasılı hepsi kendine göre bir varsayım uyduruyor. Bujileri kabloları falan değiştim orjinal taktım yine farkeden bişey olmadı. Aslında son zamanlarda çok hafif hafif iki üç kere sallıyor sonra durup tekrar bir iki kere sallıyor. Eskisi gibi zangır zangır değil ama istisnasız yapıyor. Elletmek istemiyorum artık, bir yerden çıkacak ama bakalım nerden

Bu arada aks falan oynanmadı hani. Kafamı da bu kurcalıyor. Adamların tek işi motor kısmı hani

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Adamların tek işi motordu doğru ama eski motor performansında belkide hissedilmedi ama şimdi hissediliyor olamaz mı ?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Adamların tek işi motordu doğru ama eski motor performansında belkide hissedilmedi ama şimdi hissediliyor olamaz mı ?

Valla suat'ım eski araba herşey olabilir. Bazen tekleme sertleşince şakır şakır ses geliyor, şanzıman alt yada üst takozu diyede aklımdan geçmiyor değil. Sen değiştirdin ama hangisi değişti acaba? Birde dün aklıma takıldı, usta motoru yaparken beyin yanmasın diye akünün başlarını sökmeden yaptılar. Yani akü aktif halde sökülüp takıldı. Acaba reset falan mı gerekiyor, kutup başını söküp beklesemmi diye düşündüm
Yorum bağlantısı
Ömer Karabayır

Kutup başını benim usta yapmıştı. Aha da düzeldi diyeceğim bir değişiklik fark etmemiştim. Ama öneriyor bazıları.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Kutup başını benim usta yapmıştı. Aha da düzeldi diyeceğim bir değişiklik fark etmemiştim. Ama öneriyor bazıları.

Yok abi aslında pek bişey farketmiyor. Arıza varsa onu bulmaktan başka yolu yok. İllaki tekrar çıkıyor hata
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

O zaman sorun hız sensörü gibi duruyor derviş tam anlattığı gibi çünkü bizim sorunda ,bizde volan sensörü varmı?

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

O zaman sorun hız sensörü gibi duruyor derviş tam anlattığı gibi çünkü bizim sorunda ,bizde volan sensörü varmı?

Volan dediği rolanti ayarlayıcı. Manifoldun altında zıkkım yere koydukları parça. Bi söküp temizleyemedim onuda. Bizim hız sensörü yanılmıyorsam şanzıman arka takozunun olduğu yerde. Dur resim atayım şimdi
Yorum bağlantısı
Ömer Karabayır

http://www.techturkey.com/forum/atmosferik-besleme/182290-ayadhy-gaz-pedalyndan-cekince-silkeleme-sorunu.htmlşu konu tam bizim sorun suat. Göz at bakalım. Zamanında bende yazdım, arkadaş dönüşü msj olarak yaptı tek çözümü bu oldu diyor

https://fordyedekparca.com.tr/yedek-parca/mondeo-yedek-parca/mondeo-elektrik-aksami/kilometre-hiz-sensoru-mondeo-1996-2000

bence denenebilir. Hatta bu parçayı yedeklemek lazım.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Kırmızı okla gösterdiğim parça

41ee1fb545b91a2bf6202b181c1aa3c9.jpg

Aynen abi bende demin baktım en uygun fiyatta buydu. Motorumun açıldığı halinin resimleri mevcut bende. Onlarida kontrol ettiğimde o parça sökülmemiş ve kablosu da takılı duruyor

Onun soketide burda. Şeklini ve gittiği yeri incelemiştim daha önce. Hiç sökülmemiş da01d598d352ee071d118215ac4813db.jpg

Mastır yapıyoruz ağzına yandığımın arabasında

Yorum bağlantısı
Ömer Karabayır

Yerini hemen hemen anladım da, acaba bizim kendi başımıza değiştirebileceğimiz bir parça mı bu.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Yerini hemen hemen anladım da, acaba bizim kendi başımıza değiştirebileceğimiz bir parça mı bu.

Abi küçük pin var hemen dibinde, ona mı ait, pimi çekip sensörü çıkarıyor muyuz yoksa vidalı yada geçmeli bişey mi bilmiyorum ama yeri basit. Ya kanala çekilir, ya kaldırılır altına yatılır yada üstteki hava hortumlarını söküp egr nin ordan aşağı uzanıp yapılır ama yapılır yani. Mühim olan sorunun o olup olmadığı.

Pim dediğim yeşilin içinde 3a77291ad43b758b57e0e8edf96747ce.jpg

Yorum bağlantısı
Ömer Karabayır

2000 devir civarı benzinde giderken bende de hafif tekleme var. Gözü kararttım, denemiş olurum diyorum. Motorcraft yazan orjinal parça. Fiyatı da uygun sayılır. 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

2000 devir civarı benzinde giderken bende de hafif tekleme var. Gözü kararttım, denemiş olurum diyorum. Motorcraft yazan orjinal parça. Fiyatı da uygun sayılır.

Ama senin tekleme nasıl abi? Bizimki gibi kompresöre bırakınca kendi kendine giderken mi, yoksa gaz versende sabit giderkende mi yapıyor?
Yorum bağlantısı
Ömer Karabayır

Düşük viteste en çok da 3,vites 2000 devir civarı benzinde giderken, mesela şehir içi ayağım gazda da olsa illa tekliyor. Biraz gaz vereyim, 2000 deviri geçireyim ya da 2. vitese düşeyim geçiyor. Aynı şeyi 2.-4.-5.  vites 2000 devirde de yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Düşük viteste en çok da 3,vites 2000 devir civarı benzinde giderken, mesela şehir içi ayağım gazda da olsa illa tekliyor. Biraz gaz vereyim, 2000 deviri geçireyim ya da 2. vitese düşeyim geçiyor. Aynı şeyi 2.-4.-5. vites 2000 devirde de yapıyor.

Abi senin durum çok farklı. Muhtemelen ateşleme sistemin yenidir, baskıbalata sorunu olabilir, yada egr geldi aklıma.

Bizim tekleme ayrı bir dünya. 1. Viteste giderken özellikle yokuş aşağı inerken gazı bırak normal kendi kendine giderken devir 3000 den düşüp 2500 2000 yada 1500 civarına düşünce başlıyor haldur huldur sallamaya. Keza 2. vitestede durum aynı. Sadece kompresöre binince yapıyor. Ama hafif gaza dokun yada frene dokun geçiyor hemen. Ayrıca km sensörü olsa benim göstergeler çalışıyor, devirde km de çalışıyor yani. Bilemedim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Bu kilometre sensörü ile hız sensörü aynı şeymi?Kilometre sensörü bildiğim kadarı ile bozuk olsa göstergede çalışmaz anlamadım gitti.Ama denemekte fayda var  aslında

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Bu kilometre sensörü ile hız sensörü aynı şeymi?Kilometre sensörü bildiğim kadarı ile bozuk olsa göstergede çalışmaz anlamadım gitti.Ama denemekte fayda var aslında

Km hız sensörü diye geçiyor. Galiba aynı şey
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Konuya bakıyorum 173 cevap ama hiçbirinde aradığımız cevap yok :) Hız sensörü biraz aklıma yattı aslında yada hız sensörü yuvadan çıkartılıp araç o şekilde kullanılsa  acaba durum ne olur? Ulaşılacak yerde olsa hemen denerim.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Konuya bakıyorum 173 cevap ama hiçbirinde aradığımız cevap yok :) Hız sensörü biraz aklıma yattı aslında yada hız sensörü yuvadan çıkartılıp araç o şekilde kullanılsa acaba durum ne olur? Ulaşılacak yerde olsa hemen denerim.

Hahah :D konuya ne zaman baksam aynı şeyi düşünüyorum. Böyle sorunu olan biri yıllar sonra okuyum dese yeminle küfreder :D yeri basit aslında, hatta sökmeye de gerek yok, soketi çıkartılıp denenebilir. Soket gösterdiğim yerde ustanın sağ elinin hemen yanında
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...