İçeriğe Yönlendir

Oem

Servet Aydın

Recommended Posts

Serkan Toker

Bozuklukları koyduğun metal kutu içinde hemi?

Konumuza dönelim, oem markalara uretim yapanların ürünleridir. En orijinal parçadır. Bilgisayarcılar markasız ürün diye lanse ettiler ilk başta ama şimdi durum ne bilmiyorum..

peki! ben aracıma çinden duble din teyp aldım, birebir uyuyor, aracın fabrikası böyle bir şey yapmamış bu da oemmi şimdi

Değil abi bence, fabrika onu kendisi taksa mesela titanyum xl modeline o zaman oem.. ben bunu bilir bunu söylerim..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

peki! ben aracıma çinden duble din teyp aldım, birebir uyuyor, aracın fabrikası böyle bir şey yapmamış bu da oemmi şimdi

Banttan çıkarken takılmayan parça servis vitrininde olsa dahi oem değildir. Örneğin yetkili sevislerin bakım ekipmanları, onlarda oem değil
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Onu diyoruz bizde işte, başka bir donanım seviyesinde kullanılmış ise oem dir. Mesela ilanda gördün orijinal titanyum jant takımı. Bu oem dir. Arabadan sökülmüştür veya ayni üretici ayni logo ile üretmiş piyasaya sürmüştür..

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

konu anlaşıldı, katlanır aynada oem değil o zaman, birileri okusun veya okumuştur :D

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Onu diyoruz bizde işte, başka bir donanım seviyesinde kullanılmış ise oem dir. Mesela ilanda gördün orijinal titanyum jant takımı. Bu oem dir. Arabadan sökülmüştür veya ayni üretici ayni logo ile üretmiş piyasaya sürmüştür..

Peki o jant trend arabaya takılırsa durum nedir efem

konu anlaşıldı, katlanır aynada oem değil o zaman, birileri okusun veya okumuştur :D

Birileri için derken abi?
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Peki o jant trend arabaya takılırsa durum nedir efem

Oem dir, güle güle kullansın..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bulgaristan'ta vaktinde arabaların içine sticker bile takılamıyormuş. Polis ceza kesiyormuş

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Oem aslında parçaya değil de üreticiye verilen isimdir. Mesela Ford'u ele alırsak, geliştirme aşamasında parça tasarlanır, ait olması gereken tüm özellikler ve toleranslar belirlenir, sonrasında ise Ford'un ciddi anlamda denetleyip tedarikçi listesine kattığı ve seri üretim boyunca sürekli aynı kalitede ürün vereceğinden emin olduğu bir tedarikçisi tarafından üretilir. Üzerine Ford'un logosu ve parça numarası basılır. Ford ürün kendisine geldikten sonra gerekli kontrolleri yapıp ürünü fabrikasına alır ve araca takar. Bu noktadan sonra ürünün sahada çıkaracağı tüm problemlerden Ford sorumlu olur. Ancak Ford, tedarikçisini denetleyerek sürekli aynı kalitede ürün yapmasını sağlamaktadır, böylece kendini de güvene almaktadır.

Oem parça ise, bu tedarikçi tarafından Ford kendisinden ilk başta ne istediyse, 3 yıl sonra da aynı kalitede ve aynı işi görecek şekilde üretilen parçalardır. Dolaylı olarak Ford'un, kendi adına tedarikçisine ürettirdiği parça ister fabrikada araca takılsın, ister serviste takılsın, ister yedek parça olarak satın alınıp müşteri tarafından araca takılsın, yine de Oem parçadır.

Muadil parçalarda ise, tersine mühendislikle orjinal parça incelenir. Garip gelebilir ama bazen daha da iyileştirilir ve orjinal parça ile aynı görevi görecek şekilde piyasaya sürülür. Buradaki en büyük sorun, muadil olarak üretilen parçaların kalite çizgisidir. Üreten firmayı denetleyen bir ana sanayi olmadığından, piyasaya sürülen parçaların içinde hatalı parça oranı yüksek olabilir. Yine de bu tedarikçi, orjinal parça ile bire bir aynı görevi yapan bir parça ürettiği için kendi parçasını da Oem parça adı altında satar ya da bu imajı vermeye çalışır.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Bizimle değilsin abim [emoji23]

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Birileri için derken abi?

bak nasıl geldi, aşağıda gör :D

Bizimle değilsin abim [emoji23]

biz orjinalciyiz demi Hakan oem den şundan bundan anlamayız  :p  :D

Yorum bağlantısı

bak nasıl geldi, aşağıda gör :D

biz orjinalciyiz demi Hakan oem den şundan bundan anlamayız :p:D

Virüs gibi birşey bu OEM [emoji23]

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...