İçeriğe Yönlendir

Oem

Servet Aydın

Recommended Posts

Selim Kaya
(düzenlendi)

"Örnek verilecek olursa, FORD araba aldığınız Ford burada OEM dir. Arabanın içinde bulunan SONY CD Player ise SONY OEM satıcısı olarak anılır. OEM genel anlamda bakıldığı zaman aldığınız ürünün orijinalliğini belirtir bir ibaredir." demişler https://tr.wikipedia.org/wiki/Orijinal_%C3%BCr%C3%BCn_%C3%BCreticisi'de.

Not: Zaten anlam olarak biliniyordur da, Ford markası ile açıklama yapılınca ekleyemeden geçemedim buraya.

tarihinde Recep Selim Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

owwwwwww   

eeeeeeee....

mmmmmm...

(araç almadan önceki erkek sesi)

FASOOOON....   Etymology[edit]

Acronym for “Original Equipment Manufacturer”.

Noun[edit]

OEM ‎(plural OEMs)

1. A company that produces parts to be sold under another company's brand.
  2. A value-added reseller; company selling goods assembled from other companies' parts.
  3. All makers prior to initial retail sale, in contrast to aftermarket.
Usage notes[edit]

Especially automotive and computer hardware. Software with this label includes just a shrink-wrapped CD, without printed manual, without being inside a box, etc.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

her parçası oemdir diyince o araç orjinal mi oluyor Yani oem ? Araba kaza yapmış kaput değişmiş serviste oem parça ile ozaman da bu araba oem araba mı oluyor ? karışık oldu sanki biraz  :unsure2:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

mesela LC wakiki gömlek yaptırıyor. MArka vurulmadan önceki ürün hali OEM.

Taklit değil. markaya yapılan..ama markasız.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Teyzemin bıyıkları misali yani.  Olsa eniştem olacak ama olmamış teyzem olmuş.. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı

Teyzemin bıyıkları misali yani.  Olsa eniştem olacak ama olmamış teyzem olmuş.. 

dayın olur dayınn :biggrin:

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Oem araç nedir?

Araçtan kastın arabaysa, bence oem araç diye birşey olmaz. Oem in içindeki "e" equipment-yani ekipman, donanım, araç gereç demek. Oem in kelime karşılığı orjinal ekipman üreticisi (tarafından üretilmiş)dir.

Yani, tekrarlıyorum, oem den kastın arabaysa olmaz, fabrikada oem malzemeler kullanılarak araç imal edilir. Aracına taktığın bir yedek parça,üretim sırasında kullanılan marka ise oemdir.

Sen zaten bunları biliyorsun, kime kızdın?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Oem araç olmaz . Aracı meydana getiren parçalar oem olabilir. Bu parçalar içinde de elbet üreticinin fason olarak ürettirip kullandığı ortak parçalar vardır.

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Original Equipment Manufacturer diye biliyorum ben.

Orjinal parça sağlayıcısı tarafından üretilen ürünler için kullanıyoruz OEM ürün kısaltmasını. Benim bildiğim bu.

Soruya gelirsek OEM araç diye bir tabir olacağını sanmıyorum aracın üretisici zaten firmanın kendisi. Aracın tamamı değil de parçasına özgü bir tabir çünkü..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

OEM diyince aklıma gelen ilk isim Lokman abimizdir :)

Hakan bu mesajı ben yazacaktım :D

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Fabrikanın taktığı ürünler oem sonradan takılanlar yine fabrika tarafından başka bir donanımda kullanılmışsa yine oem dir. Gerisi replika fason fiber gibi terimlerle anılır.. Dağılabilirsiniz şimdi, koridorlarda koşuşturmayin..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fabrikanın taktığı ürünler oem sonradan takılanlar yine fabrika tarafından başka bir donanımda kullanılmışsa yine oem dir. Gerisi replika fason fiber gibi terimlerle anılır.. Dağılabilirsiniz şimdi, koridorlarda koşuşturmayin..

Fabrikadan çıktıktan sonra başka donanıma ait ekipmanlar mevcut araca takılmış ise noolur bay bilmiş bey?
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Fabrikadan çıktıktan sonra başka donanıma ait ekipmanlar mevcut araca takılmış ise noolur bay bilmiş bey?

Oemlenmis olur, sen bekle son sınavınla ilgili konuşacam seninle...

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Hımm, bilemedin bayım çekilebilirsin

Kantinden bana bir çay al da gel.. Markalar üst çekmecede..

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

peki! ben aracıma çinden duble din teyp aldım, birebir uyuyor, aracın fabrikası böyle bir şey yapmamış bu da oemmi şimdi 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...