İçeriğe Yönlendir

Trafik Sigortası Perte Ayırır Mı?

Emrah Altun

Recommended Posts

Emrah Altun

Arkadaşlar merhaba;

Arattım ama tatmin edici bir cevap bulamadım. Malumunuz trafik sigortası fiyatları epey arttı. Geçen sene 183 TL'ye yaptırdığım sigorta için bu sene kapıyı 660 TL'den açıyorlar. Dolayısıyla ben de her sene yenilettiğim ve %50 indirim kademesine ulaştığım kasko'yu yaptıramayacağım. Öğrenmek istediğim trafik sigortasının pert olayına bakış açısı nasıldır? 

Soru 1) 2 araç çarpışsa perte ayrılma olur mu?

Soru 2) Araçsız kaza olursa (ağaca çarpma, direğe çarpma, yuvarlanma vb.) perte ayrılma olur mu?

Bu iş ile ilgilenen arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Trafik sigortası 3. şahsa verdiğiniz bedeni ve maddi hasarları karşılar sizin aracnızda oluşabilecek hiçbir hasarı karşılamaz.

1 - Trafik sigortası karşı tarafın aracını perte ayırabilir.

2 - ağaca, direğe, çarparsanız ağacın ve direğin bedeli sahibine ödenir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kasko yaptirmamak iyi bir risk. Muafiyetli kaskoyu arastirin derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Alp

Kasko - Trafik Sigortası konusuna hiç bilmiyormuş gibi yeni baştan bir bakın. 

Zihninizde yanlış şekillenmiş kavramlar. 

Parçalar çok pahalı. Çalınma can acıtır. Bence kaskoya devam edin. Hazırda indirim de varken bozmayın.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Trafik sigortası yalnız karşı tarafa vereceğiniz hasarı karşılar.

1- Trafik sigortasında ağır hasar (pert) işlemi vardır. Ancak kasko gibi kolay değildir. Örneğin;

A) Kaskoda, 2. el piyasa rayiç değeri belirlenir, hasarlı araç için hurda teklifi toplanır, daha sonra size direk aracın 2. el piyasa rayiç değeri ödenir.

B) Trafikte ise 2. el piyasa rayiç değeri belirlenir, hasarlı araç için hurda teklifi toplanır, daha sonra size 2. el piyasa rayiç değerinden hurda değeri düşülerek ödeme yapılır, yani aracın hurdası size kalır. İster o şekilde aracı satarsınız, ister yaptırır kullanırsınız. Tamamen ruhsat sahibinin tasarrufu.

2- Nereye çarptıysanız trafik sigortası oranın hasarını öder. Örneğin, bahçe kapısı, garaj kapısı vb. Bu durumda yanlız kusurlu olarak kendi aracınıza hasar vermiş olduğunuzdan, trafik sigortası size bir ödeme yapmaz.

Saygılarımla. 

tarihinde Ali Alp Gökçe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Emrah. Dediklerin olur ama. Sana bir faydası yok.

Çarparsan karşı pert olur.

Ağaca çarparsan ağacı öder.

Sana bişey yok.

Kaskonu yaptır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Eğer sorulan,"başka biri kusurlu olarak sana çarparsa ne olur " ise,karşı tarafın sigortası senin hasarını öder,pertse perte ayırır.

Trafik sigortası karşı tarafı mağdur etmemek içindir ve bu sebeple mecburidir.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Anlaşılan kaskoyu yeniletmek en iyisi.

Trafik sigortası fiyatlarını bu seviyeye çeken her kim varsa ALLAH'a havale ediyorum. Allah müstahaklarını versin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

benim bacanak cam tavan i 20 ye kasko yaptırmamıştı 2 ay önce çok mantıksız gelmiş ona :D  

2 gün sonra serviste başka bir cam tavan i 20 nin kazalı halini görmüş ne kadara yapılcak dediğinde sadece cam tavan 7000  toplamda 19000 TL HASARI  Var demişler o dakka servisten çıkmadan kaskosunu yaptırmış :D:D

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

benim bacanak cam tavan i 20 ye kasko yaptırmamıştı 2 ay önce çok mantıksız gelmiş ona :D

2 gün sonra serviste başka bir cam tavan i 20 nin kazalı halini görmüş ne kadara yapılcak dediğinde sadece cam tavan 7000  toplamda 19000 TL HASARI  Var demişler o dakka servisten çıkmadan kaskosunu yaptırmış :D:D

:) :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Trafik sigortası karşı tarafın tüm masraflarını ödemez belli bir limiti vardır.2016 yılı için 31.000Tl araç başına ödeme yapıyor diye biliyorum.

Yani diyelim 150.000 Tl lik bir araca çarptınız ve araç gitti takla falan attı pert oldu.Sizin trafik sigortanız ancak 31.000 TL lik kısmını karşılar.

Kaskonuzda İMMS (mali mesuliyet sigortası)miktarınız yüksekse diyeliim 50.000 Tl de orda var.Oda okadarlık kısmını öder.Kalan tutarı siz cebinizden ödemek zorunda kalırsınız.Kasko bu yüzden öenmli fakat mali mesuliyet sigortasıda ayrıca önemlidir dikkat etmekte fayda var.Bazen firmalar bu kısmı herkes bilmediği için düşük gösterip primleri aşağı çekebiliyorlar.Poliçeyi iyi incelemek gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Trafik sigortası karşı tarafın tüm masraflarını ödemez belli bir limiti vardır.2016 yılı için 31.000Tl araç başına ödeme yapıyor diye biliyorum.

Yani diyelim 150.000 Tl lik bir araca çarptınız ve araç gitti takla falan attı pert oldu.Sizin trafik sigortanız ancak 31.000 TL lik kısmını karşılar.

Kaskonuzda İMMS (mali mesuliyet sigortası)miktarınız yüksekse diyeliim 50.000 Tl de orda var.Oda okadarlık kısmını öder.Kalan tutarı siz cebinizden ödemek zorunda kalırsınız.Kasko bu yüzden öenmli fakat mali mesuliyet sigortasıda ayrıca önemlidir dikkat etmekte fayda var.Bazen firmalar bu kısmı herkes bilmediği için düşük gösterip primleri aşağı çekebiliyorlar.Poliçeyi iyi incelemek gerekiyor.

parmak bastığınız nokta gerçekten çok önemli...

Karşı tarafa ödenen tutarı her dafasında özellikle yüksek yaptırmaya çalışıyorum . Malum istanbul hali ferrari kaynıyor ortalık 

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Şimdi hem kaskom hem trafik sigortam var..

Yolda gittik Lamborghiniye girdik o da takla attı pert oldu..Trafik 30.000 TL ödedi benim kaskom Benim hasarımı ödedi Lamborghininin hasarına benim kaskom karışır mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yolda gittik Lamborghiniye girdik o da takla attı pert oldu..Trafik 30.000 TL ödedi benim kaskom Benim hasarımı ödedi Lamborghininin hasarına benim kaskom karışır mı?

İmm teminatı aldıysanız. Aldığınız rakama kadar öder.

Seçimliktir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Mali mesuliyet kapsamında olan kısmına karışıyor.O yüzden mali mesuliyet olarak belirtilen tutar önemli.Olmadık zamanda yapılacak büyük çaplı maddi kazalarda insanın ocağına incir ağacı dikilebilir Allah korusun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Kasko poliçenizdeki İMM ( ihtiyari mali mesuliyet) limitiniz kadar ödeme yapar. Örnekleme yapacaka olursak, Lambo pert oldu hasarı 300.000 TL tuttu. 31.000 TL tarfik sigortanız ödedi. Kasko poliçenizde ise 100.000 TL İMM limitiniz var 100.000 TL'de ordan aldınız, toplamda sigorta karşı tarafa 131.000 TL ( İMM 100.000 TL olarak örneklediğimiz için kalan 169.000 TL sizin üzerinizde) ödedi. Kendi aracınızda da 40.000 hasar var diyelim, kendi aracınızın hasarı da kasko poliçenizden ayrıca karşılanır. O yüzden İMM'niz yüksek olsun kasko poliçenizde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Kasko poliçenizdeki İMM ( ihtiyari mali mesuliyet) limitiniz kadar ödeme yapar. Örnekleme yapacaka olursak, Lambo pert oldu hasarı 300.000 TL tuttu. 31.000 TL tarfik sigortanız ödedi. Kasko poliçenizde ise 100.000 TL İMM limitiniz var 100.000 TL'de ordan aldınız, toplamda sigorta karşı tarafa 131.000 TL ( İMM 100.000 TL olarak örneklediğimiz için kalan 169.000 TL sizin üzerinizde) ödedi. Kendi aracınızda da 40.000 hasar var diyelim, kendi aracınızın hasarı da kasko poliçenizden ayrıca karşılanır. O yüzden İMM'niz yüksek olsun kasko poliçenizde.

Çok teşekkürler..100.000 TL için 10 TL prim ödemişim bilseydim daha önce 500.000 TL yapardım ne olur ne olmaz piyasa lüks araba kaynıyor :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Özcan

Ben, kaskoda her şeyden önce mali mesuliyeti maksimum olacak şekilde fiyat alıyorum; sigortacıma özellikle belirtiliyorum her firma için imm'yi maksimum yapmasını. O gene bir iki tane düşük mali mesuliyetli poliçe sıkıştırıyor araya, 500 lira aşağı bile olsa o teklifler görmezden geliyorum. Kasko poliçesinin en önemli kısmı ama en çok atlanan kısmı sanırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kombine imm diyor kasko poliçemde 100.000 TL o oluyor sanırım Mehmet Bey?

Evet.. toplamda 100 bin liran var.. Karşı ödemeler için dilediğin şekilde kullanabilirsin demek bu.. 

Yani bedeni hasarlar da maddi hasarlar da bu rakam içinde.. 

Ben, kaskoda her şeyden önce mali mesuliyeti maksimum olacak şekilde fiyat alıyorum; sigortacıma özellikle belirtiliyorum her firma için imm'yi maksimum yapmasını. O gene bir iki tane düşük mali mesuliyetli poliçe sıkıştırıyor araya, 500 lira aşağı bile olsa o teklifler görmezden geliyorum. Kasko poliçesinin en önemli kısmı ama en çok atlanan kısmı sanırım.

Silah gibidir.. belki hiç lazım olmaz ama lazım olursa hazırda olur ve hayat kurtarır.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Aslinda karsi tarafin araci pert olursa cok afaki bir ihtiyari odenmeyebilir. En nihayetinde sovtajin bedeli dusecek. Diyelim 500.00TL'lik porsche perte cikarda tahmini olarak 200.000 sovtaj bedeli(pert bedeli varsa) sigorta sirketi kalan 300.000TL'yi rucu eder. Bu nedenle normal sartlarda 31.000TL'lik arac basina ihtiyari, (kaza basina limit 2 kati) yeterli gelir ama risk isidir sigorta, milyonda bir ihtimal bile olasilik hesabinda atlanmamalidir. Benim bildigim ornekler; bir kamyon lamborghini, porsche, mercedes gibi luks modeller satan galerinin acik showrooumuna girmisti. Bir reno9 biraz kot alti tali yoldan cikarken range roverin altina girip devirmisti.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu yüzden trafikte önüme lüks araç geçtiği zaman hemen şerit değiştiyiyorum nolur nolmaz :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...